Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Į ką teisėjai žiūri pro didinamąjį stiklą

 
2017 05 17 6:00
Kartais treneriai sako, kad juos erzina arogantiškas arbitrų elgesys.
Kartais treneriai sako, kad juos erzina arogantiškas arbitrų elgesys. Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

Steponas Babrauskas, Artūras Jomantas, Paulius Jankūnas, Žygimantas Skučas. Krepšinio gerbėjams – tai pavardės žaidėjų, kurie savo klubuose yra lyderiai arba vieni lyderių. Krepšinio teisėjams – tai žaidėjai, į kuriuos per rungtynes būtina atkreipti dėmesį.

Lietuvos krepšinio teisėjų asociacijos (LKTA) prezidento Kęstučio Pilipausko teigimu, prieš kiekvienas rungtynes arbitrai atlieka namų darbus, peržiūri parengtus filmuotus vaizdus tų krepšininkų, kurie per būsimą dvikovą gali provokuoti ir varžovus, ir arbitrus. Tokių nešvariai rungtyniaujančių atletų „garbės galerija“ yra nemaža.

„Žaidėjai turi suprasti, kad dabar nieko nenuslėpsi. Jei teisėjas ir praleido momentą, peržiūrėjus įrašą bus atkurta teisybė, ir varžovą skriaudęs krepšininkas bus nubaustas“, – „Lietuvos žinioms“ sakė K. Pilipauskas.

Kitas riešutėlis

Šiomis dienomis garsiausiai aidi Panevėžio˙“Lietkabelio“ puolėjo Ž. Skučo pavardė. Šis krepšininkas per sostinėje vykusias Lietuvos krepšinio lygos (LKL) pusfinalio rungtynes su „Lietuvos rytu“ atkreipė ir Vilniaus klubo gerbėjų, ir „Lietuvos ryto“ vyriausiojo trenerio Rimo Kurtinaičio dėmesį.

„Gi visi žinome Skučą“, – po krepšininko provokuojamų veiksmų prieš vilniečių puolėją Drew Gordoną ir kitus sostinės klubo žaidėjus rungtynių arbitrams šaukė R. Kurtinaitis.

Kęstutis Pilipauskas: „Reikia stengtis žaisti švariai, nes nešvarūs dalykai anksčiau ar vėliau išlenda į dienos šviesą. Tai žaidėjus turi veikti kaip prevencijos priemonė.“

„Ž.Skučas yra meistras šioje srityje. Gal dėl to ir pateko dabar į prožektorių šviesą, – sakė LKTA prezidentas. – Jis yra kietas riešutėlis teisėjams ir varžovams. Reikia rasti būdų tai pažaboti. Manau, tinkama prevencija turi duoti rezultatų.“

Žygimantas Skučas – kietas riešutėlis ir teisėjams, ir varžovams./Alinos Ožič nuotrauka
Žygimantas Skučas – kietas riešutėlis ir teisėjams, ir varžovams./Alinos Ožič nuotrauka

Vilniečiai pusfinalyje nugalėjo Panevėžio klubą, o po rungtynių R. Kurtinaitis pasakojo, jog neseniai surengtame teisėjų ir trenerių seminare strategams buvo rodoma nemažai nešvaraus žaidimo vaizdelių, kurių herojus buvo Ž. Skučas.

„Jis turi konfliktų su visais krepšininkais ir žaidžia nešvariai. Dar paklausiau teisėjo, kam darome tuos seminarus, jei vis tiek žaidžiama nešvariai. Reikia tai stabdyti. Negalime Ž. Skučui neleisti žaisti, bet galime bent įspėti“, – tąkart kalbėjo „Lietuvos ryto“ vyriausiasis treneris.

Nereikia medžioti, reikia stebėti

„Lietuvos žinių“ dienraštis pakalbino LKTA prezidentą Kęstutį Pilipauską ir pamėgino išsiaiškinti, kiek LKL dar yra tokių krepšininkų, kurie žaidžia nešvariai, ir kaip su tokiu jų pasirodymu bandoma kovoti.

– R. Kurtinaitis prasitarė, jog seminare kalbėta apie Ž. Skučo nešvarų žaidimą. Bet panašiai aikštelėje kovoja ne jis vienas. Kurie žaidėjai dar patenka į jūsų demonstruojamus vaizdo klipus?

– Nenorėčiau atversti visos skundų knygos. (Juokiasi.) Bet patenka ir S. Babrauskas iš Pasvalio „Pieno žvaigždžių“, A. Jomantas iš „Lietuvos ryto“. Jie savo žaidimu žinomi dar iš ankstesnių laikų.

Nesakome, kad šiuos žaidėjus teisėjams reikia medžioti. Paprasčiausiai sakome, kad šie krepšininkai turi būti stebimi, nes jų veiksmai gali išprovokuoti nesportinį varžovo atsakymą ar neramumus aikštelėje. Teisėjai turi atidžiau žiūrėti, kaip tie krepšininkai žaidžia kontaktinį krepšinį, ypač būdami be kamuolio. Tai per seminarus ir pabrėžiame.

Kęstutis Pilipauskas: „Reikia stengtis žaisti švariai, nes nešvarūs dalykai anksčiau ar vėliau išlenda į dienos šviesą. Tai žaidėjus turi veikti kaip prevencijos priemonė.“/Alinos Ožič nuotrauka
Kęstutis Pilipauskas: „Reikia stengtis žaisti švariai, nes nešvarūs dalykai anksčiau ar vėliau išlenda į dienos šviesą. Tai žaidėjus turi veikti kaip prevencijos priemonė.“/Alinos Ožič nuotrauka

Tiesiog taip išėjo, kad per tą seminarą nemažai klipų buvo su Ž. Skučo žaidimu. O po tų pusfinalio rungtynių su „Lietuvos rytu“ jis pratęsė savo klipų kolekciją. Jis yra kovotojas, bet, matyt, toks yra Žygimanto charakteris – jo kraujyje yra tokia žaidimo maniera. O teisėjų reikalas – kiek įmanoma suvaldyti situaciją.

Svarbiausia, kad tokie šiurkštūs krepšininkų veiksmai neliktų teisėjų nepastebėti. Smūgiai alkūne negali būti toleruojami. Tai svarbiausia teisėjų užduotis. Arbitrai negali perauklėti žaidėjo, bet reikia žaidėjus įtikinti, kad bausmė bus neišvengiama, jei šie netinkamai elgsis.

Teisėjai atlieka namų darbus

– Nešvariai rungtyniaujančių krepšininkų kolekcija turbūt gerokai didesnė?

– Į ją patenka ir Kauno „Žalgirio“ kapitonas P. Jankūnas. Beveik visos komandos turi po vieną du žaidėjus, į kuriuos teisėjai turi atkreipti dėmesį. Nenoriu kaltinti, kad šie krepšininkai žaidžia nešvariai. Tiesiog tie žaidėjai gali rungtyniauti nešvariai ir yra patekę į mūsų archyvus.

Mes peržiūrime ir analizuojame konfliktinius momentus. Teisėjai prieš kiekvienas rungtynes taip pat analizuoja, kaip turi būti stebimi tie žaidėjai. Ne paslaptis, kad šie stebimi atidžiau nei nenusikaltę ir nepatekę į mūsų galeriją.

– Teisėjai prieš rungtynes patys turi sužiūrėti, kurie žaidėjai kelia grėsmę?

– Po kiekvienų rungtynių iš inspektoriaus teisėjai gauna 10 vaizdo klipų ir daugiau, arbitrai juos analizuoja, aprašinėja ir vertina diskutuotinus momentus.

Seminaras vyko prieš LKL atkrintamąsias varžybas. Dalyvavo ir LKL komandų vyriausieji treneriai, ir asistentai, teisėjai ir inspektoriai. Visi matė tuos parengtus vaizdo klipus. Diskutavome apie tris valandas. Klausėme trenerių nuomonės, kaip šie tai vertina. Teiravomės, kaip švilpti, jei yra abipusis kontaktas: kuriuo momentu užbėgti konfliktui už akių, o gal leisti kiek pasigrumti.

Artūras Jomantas dar nuo ankstesnių laikų pateko į nešvariai rungtyniaunančių krepšininkų sąrašą./Romo Jurgaičio nuotrauka
Artūras Jomantas dar nuo ankstesnių laikų pateko į nešvariai rungtyniaunančių krepšininkų sąrašą./Romo Jurgaičio nuotrauka

Dabar nieko nenuslėpsi

– Ar seminare treneriai nemėgino ginti savo auklėtinių, neva per daug dėmesio teisėjai jiems skiria?

– „Lietkabelio“ treneris Kazys Maksvytis, kaip visi girdėjome, gynė Ž. Skučą. Gali ginti žaidėją kiek nori, bet viską įrodo vaizdo medžiaga.

Prisiminkime kad ir S. Babrausko ir Klaipėdos „Neptūno“ žaidėjo Martyno Mažeikos kivirčą.

(Tąkart „Neptūnui“ prieš pasvaliečius pirmaujant 57:54, bandydamas užsiimti geresnę poziciją kovoje dėl kamuolio M. Mažeika susigrūmė su S. Babrausku. Grumtynės baigėsi tuo, kad M. Mažeika itin šiurkščiai ranka atakavo S. Babrauską, kumščiu pataikė jam į veidą, ir „Pieno žvaigždžių“ krepšininkas krito ant parketo. S. Babrauskui prireikė medikų pagalbos. Jam buvo susiūta gili žaizda smakre – red.)

Peržiūrėjus filmuotą vaizdo medžiagą iš visų pusių matyti, kad M. Mažeika sąmoningai smogė varžovui kumščiu į veidą.

Esmė ta – žaidėjai turi suprasti, kad dabar nieko nenuslėpsi, jei teisėjas tuo metu ir nepastebėjo to momento.

Kitas pavyzdys. Praėjusį sezoną „Lietkabelio“ žaidėjas Valdas Vasylius buvo nubaustas už smūgį, nors teisėjai to nepastebėjo. (Tąkart „Lietkabelio“ puolėjas po kelių apsistumdymų smogė alkūne „Žalgirio“ krepšininkui Siimui Sanderiui Venei – red.) Bet mes peržiūrėjome rungtynių įrašą, ir V. Vasylius buvo nubaustas 1000 eurų bauda. Teisėjo neužtenka apgauti. Reikia stengtis žaisti švariai, nes nešvarūs dalykai anksčiau ar vėliau išlenda į dienos šviesą. Tai žaidėjus turi veikti kaip prevencijos priemonė.

Santūrusis „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas aikštelėje yra atidžiai sekamas arbitrų./Romo Jurgaičio nuotrauka
Santūrusis „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas aikštelėje yra atidžiai sekamas arbitrų./Romo Jurgaičio nuotrauka

Pikti varžovų atžvilgiu

– Ar yra trenerių jūsų parengtose vaizdo medžiagose?

– Viena iš diskusijos seminare temų buvo abipusė tolerancija, kurios Lietuvoje trūksta. Galbūt todėl, kad visi vienas kitą pažįsta, gal per daug familiarumo. Gal problema, kad komunikavimas per rungtynes nebūna tinkamas. Neginu ir teisėjų, nors kartais treneriai sako, kad juos erzina arogantiškas arbitrų elgesys. Juk ir treneriai bando teisėjus kietai spausti, bet reikia mokėti taip spausti, kad teisėjas neskirtų pražangos treneriui. Duoti techninę pražangą yra menas. Kaip ir menas treneriui neperžengiant pražangos ribų paspausti teisėją.

– Seminaruose rodote tik šį LKL sezoną žaidžiančių krepšininkų nešvaraus žaidimo momentus?

– Anksčiau buvo nemažai vaizdo klipų su Donato Zavacko žaidimu. Bet stengiamės rodyti iš šio sezono rungtynių. Nes senesnės istorijos jau pamirštos. Krepšinio gerbėjai patys puikiai žino, kuriuos žaidėjus būtų galima sudėti į tą „garbės lentą“.

Teisėjams pateikiama ir vaizdo medžiaga, kur matyti, kaip Steponas Babrauskas (kairėje) provokuoja varžovus./Alinos Ožič nuotrauka
Teisėjams pateikiama ir vaizdo medžiaga, kur matyti, kaip Steponas Babrauskas (kairėje) provokuoja varžovus./Alinos Ožič nuotrauka

Yra žaidėjų, kurie būna pikti varžovo atžvilgiu ir stengiasi jį išprovokuoti. Yra krepšininkų, kurie stengiasi apgauti, išprovokuoti teisėją. Tokie žaidėjai nedaro šiurkščių veiksmų, bet bando išprovokuoti varžovo pražangą – užsikabina jam už rankos ir patys krinta. Reikia pripažinti, kad Ž. Skučas yra meistras ir šioje srityje. Tik noriu pabrėžti, kad neakcentuojame vien Ž. Skučo. Tiesiog jis dabar pateko į prožektorių šviesą.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"