Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Gruzinių epocha - moterų šachmatų aukso fondas

 

Išlikę dokumentai liudija, kad ir Vytautas Didysis miklindavo protą dėliodamas gracingas figūras ant kvadratais išmargintos lentos. Taigi Lietuvoje nuo seno mėgstami šachmatai. Tačiau tenka pripažinti, jog intelektualusis sportas pas mus niekada nebuvo (ir tikriausiai nebus) toks populiarus kaip Gruzijoje.

Juo smagiau, kad būtent ten, ryškiame tolimojo Kaukazo lopinėlyje, geriausia visų laikų Lietuvos šachmatininkė Viktorija Čmilytė iškovojo 2011-ųjų Europos čempionės titulą.

Viduramžiais Gruzijoje buvo graži tradicija - tekančios merginos kraityje ypatingą vietą užimdavo šachmatų lenta, simbolizavusi nuotakos grožį ir išmintį. Šios vertybės Gruzijoje puoselėjamos iki šiol. Gal dėl to ir jų šeimos tokios tvirtos.

Olimpo viršūnėje

Gruzinių aštrų protą, jų gilią išmintį liudija ir svaiginami iškovojimai prie šachmatų lentos. Kaukazo kalnų didybės ir Juodosios jūros stichijų užgrūdinta ambicinga tauta išugdė ištisą plejadą intelektualiojo sporto žvaigždžių. Pasaulio moterų šachmatų olimpo viršūnėje gruzinės žibėjo beveik tris dešimtmečius. Nuo 1962-ųjų net 16 metų ten karaliavo Nona Gaprindašvili. Ji triskart apgynė titulą, žaisdama su maskviete Alla Kušnir, o 1975-aisiais atsilaikė prieš tėvynainę Naną Aleksandriją. Nuo tada dėl pasaulio moterų šachmatų karalienės titulo gruzinės dažniausiai konkuruodavo tarpusavyje. 1978-aisiais, kai N.Gaprindašvili buvo 37-eri, karūną iš jos paveržė septyniolikmetė Maja Čiburdanidzė. Jaunoji šachmatų grynuolė vėliau net keturis kartus apgynė pasaulio čempionės titulą. Du sykius ji gynėsi nuo tautiečių: 1981-aisiais mačą su pretendente N.Aleksandrija baigė lygiosiomis ir išsaugojo karūną, 1988-aisiais Maja įveikė Naną Joseliani, o 1984 ir 1986 metais ji atsilaikė prieš Leningrade (dabar - Sankt Peterburgas) gimusias Rusijos federacijos šachmatininkes - atitinkamai Iriną Levitiną ir Jeleną Achmylovskają. Garbingiausiame soste M.Čiburdanidzė išsilaikė keturiolika metų. 

Sovietų okupacijos laikais iš aukščiausio lygio turnyrų su laurais grįžtančias šachmatų primadonas N.Gaprindašvili, N.Aleksandriją, M.Čiburdanidzę ir N.Joseliani Gruzija pasitikdavo taip, kaip mes Kauno "Žalgirį" po pergalės prieš Maskvos CSKA arba iškovojusį Žemynų taurę.

Nona ir Nana

Iškiliąsias Gruzijos šachmatininkes garbino visa Sovietų Sąjunga. Tai buvo jų epocha. Jos ne tik tarpusavyje kovėsi dėl pasaulio čempionės karūnos. SSRS atstovaujanti keturių gruzinių komanda iš šachmatų olimpiadų grįždavo su aukso medaliais. Aukštas pareigas užimančių SSRS funkcionierių nurodymu iškilioms Gruzijos sportininkėms (jie jas vadino tarybinėmis šachmatininkėmis) pagerbti net kvepalai buvo sukurti.

Aromatingieji "Nona" pavadinti N.Gaprindašvili garbei. Ji - pirmoji moteris, pelniusi tarptautinės didmeistrės vardą, penkiskart SSRS čempionė, 1962-1978 metų pasaulio čempionė. Šiemet gegužę septyniasdešimtmetį šventusi N.Gaprindašvili iki šiol žaidžia veteranų turnyruose ir aktyviai dalyvauja Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) veikloje. Savo aukso amžių lygindama su dabartiniais šachmatais daugkartinė pasaulio čempionė apgailestauja, kad pasaulį užvaldę kompiuteriai sportininkams ne tik palengvina darbą, bet ir daro meškos paslaugą. Kai nebuvo galimybės nardyti interneto erdvėse, intelektualiojo sporto atstovai nuolat sukdavo galvas, kokiomis naujovėmis paįvairinti savo žaidimą. Gyvas šachmatų pulsas provokuodavo ieškoti originalių idėjų. O dabar svarbiausia - aprėpti informacijos vandenyną ir sugebėti jį išgryninti.

"Nana" kvepalais pagerbta N.Aleksandrija. Dabar jai 62-eji. Nana triskart tapo SSRS čempione, dukart kovėsi dėl planetos čempionės titulo su atitinkamai N.Gaprindašvili ir M.Čiburdanidze ir ne sykį su tėvynainėmis triumfavo pasaulio šachmatų olimpiadose.

Vardiniai kvepalai - graži padėka už didelius nuopelnus. O sykį N.Aleksandrija gavo neįprastą dovaną - šachmatininkės talento gerbėjai įteikė jai paltą, pasiūtą iš jos vardu pavadinto audinio ("Nana").

Mokykla tebegyvuoja

Pastaraisiais metais lyderės pozicijas praradusi šlovingoji Gruzijos šachmatų mokykla niekur nedingo. Sugriuvus Sovietų Sąjungai gruzinių komanda net keturis kartus nuskynė laurus šachmatų olimpiadose. Kiekviename Europos ir pasaulio čempionate gruziniškų pavardžių užtinkame ne vieną ir ne dvi. Dabar perspektyviausia jų šachmatininkė - 24-erių didmeistrė Nana Dzagnidzė. Neatsitiktinai tėtis išrinko dukrai tokį vardą. Jis tiki, jog tai, ko anksčiau nepavyko įgyvendinti dviem didžioms žaidėjoms N.Aleksandrijai ir N.Joseliani, trečioji Nana tikrai pasieks - ji taps pasaulio čempione. Šiuo metu FIDE moterų klasifikacijoje N.Dzagnidzė (ELO 2516) užima 11 poziciją. Mūsų V.Čmilytė (ELO 2503) yra šešiolikta, septyniolikta - legendinė M.Čiburdanidzė (ELO 2500). Maja iki šiol dalyvauja aukščiausio lygio varžybose ir tebelaikoma labai pavojinga varžove. 2008-aisiais Drezdene (Vokietija) vykusioje šachmatų olimpiadoje M.Čiburdanidzė su komandos draugėmis Gruzijai pelnė auksą. Prie pirmosios lentos žaidusi Maja ir asmeninėje įskaitoje buvo nenugalima - pasidabino dar vienu aukso medaliu. Ji vienintelė pasaulyje moteris, triumfavusi net devyniose šachmatų olimpiadose.

Pirmoji vunderkindė

Tituluočiausia Gruzijos šachmatininkė M.Čiburdanidzė - išskirtinė figūra moterų šachmatų istorijoje. Ji - penkiskart pasaulio čempionė (šeštoji iš eilės). Ji - pirmoji vunderkindė moterų šachmatų pasaulyje. Penkiolikos M.Čiburdanidzė pradėjo kovoti dėl šachmatų karūnos, o 1978-aisiais, būdama septyniolikos, tapo jauniausia visų laikų pasaulio moterų šachmatų čempione. Tuomet Majos ir 20 metų vyresnės penkiskart pasaulio čempionės N.Gaprindašvili dvikova į Picundą (Gruzijos kurortas) sutraukė daug intelektualiojo sporto žvaigždžių. Tarp jų buvo ir SSRS šachmatų garsenybė - 1960-ųjų pasaulio čempionas Michailas Talis. Kai po Gruzijos vunderkindės triumfo korespondentas pasiteiravo M.Talio, kokie jaunosios M.Čiburdanidzės šansai tapti pasaulio vyrų šachmatų čempione, jis nė akimirkai nesusimąstęs atšovė: "Bet kokiu atveju jie didesni nei mano galimybės tapti pasaulio moterų šachmatų čempione!" Šis M.Talio pašmaikštavimas išpopuliarėjo akimirksniu. O naujoji pasaulio čempionė iš tiesų nemažai žaidė su vyrais. Ji laimėjo ne vieną atvirąjį vyrų turnyrą, tačiau niekada nepretendavo į šachmatų karaliaus titulą - tegul dėl jo kovoja stipriosios lyties atstovai.   

Nukarūnavo kinė

Šiemet sausio 17-ąją garsiajai Gruzijos šachmatininkei M.Čiburdanidzei sukako penkiasdešimt. Daugiau nei trisdešimt metų gyvavusį Majos rekordą 2010-ųjų gruodį Turkijoje viršijo kita šachmatų vunderkindė - šešiolikmetė kinė Hou Yifan, tapdama jauniausia visų laikų pasaulio čempione. Beje, keturiolika metų išlaikytą pasaulio čempionės titulą iš M.Čiburdanidzės paveržė irgi kinė. Tai įvyko 1991 metais Maniloje - mačą dėl titulo gruzinė pralaimėjo kinei Xie Jun. Nuo to laiko jau dvidešimt metų su nedidelėmis pertraukomis pasaulyje dominuoja Kinijos šachmatininkės.

Tačiau ne vien gruzinės dėl to kaltos. Devyniasdešimtaisiais Gruzijos tautai ne šachmatai rūpėjo. Griuvus okupaciniam režimui šalyje, kaip ir kitose iš vergovės pančių išsilaisvinti bandžiusiose tautose, prasidėjo politinė ir ekonominė suirutė. O Kinijoje tuo metu kilo tikras šachmatų bumas: į šį sportą investuotos didžiulės lėšos ir mestos intelektualinės pajėgos. Tad nenuostabu, kad jaunoms merginoms šioje srityje atsirado motyvacijos. Ir iš tiesų netrukus Kinijos moterų šachmatai ėmė sparčiai kilti į viršūnę. 

Nebeatpažįsta čempionių 

Prestižiškiausiose moterų šachmatų varžybose M.Čiburdanidzė dalyvauja nuo dvylikos metų, kai pateko į Sovietų Sąjungos rinktinę. Jaunosios gruzinės kombinacinis žaidimo stilius žavėjo visus, besidominčius šachmatais, dėl to Maja buvo praminta "sijonuotu Fisheriu". Sovietų laikais populiarumu ji beveik prilygo garsiajam pasaulio šachmatų čempionui Gariui Kasparovui. Vėliau, Gruzijai atgavus nepriklausomybę, jos šlovė prigeso.

M.Čiburdanidzė neslepia, jog neapgynusi titulo prarado ne tik karūną, bet ir populiarumą. Tai liudija kad ir toks pavyzdys: kai Maja dalyvavo turnyre Permėje, gatvėje milicininkai jos neatpažino. Šachmatų legenda ryšėjo juoda skara, neturėjo dokumento, patvirtinančio teisę gyventi Rusijoje, o ir kaukazietiškas nepažįstamosios veidas tvarkos sergėtojams sukėlė daug įtarimų. Ir ją areštavo. Žinoma, šachmatų legenda netrukus buvo identifikuota ir paleista į laisvę. Tačiau nuoskauda liko.

Pasak M.Čiburdanidzės, gruzinės pačios ir kaltos - užleido lyderių pozicijas kinėms, dėl to jų niekas ir nebeatpažįsta.

Meilė ir praradimai

Jaunystėje M.Čiburdanidzę į visas varžybas lydėdavo mama. Tėvai labai mylėjo savo dukrą. Ir kai pastebėjo mergaitės pomėgį šachmatams, nusprendė visais įmanomais būdais padėti atsiskleisti jos talentui. Tam jie paskyrė savo gyvenimą. Tapusi tituluota šachmatininke Maja kartą buvo ištekėjusi, tačiau santuoka greitai iširo. Po to ji nebeeksperimentavo. Dabar M.Čiburdanidzė džiaugiasi savo seserų vaikais, jų yra net septyni.

Maja turėjo ir brolį. Kai jai buvo septyneri, jis, tuomet jau septyniolikmetis, išmokė sesę žaisti šachmatais. O po dvejų metų brolis tragiškai žuvo. Po šios nelaimės Čiburdanidzių šeima atrado paguodą religijoje. Sklido kalbos, jog Maja ketina užsisklęsti vienuolyne. Tačiau šachmatininkė greitai išsklaidė tokius gandus. Garsioji sportininkė neneigė, jog mintys apie Dievą jos niekada neapleidžia, tačiau atsiskyrėlės kelio nepasirinko. M.Čiburdanidzė prisipažino neturinti tiek valios ir jėgų, kad visa esybe pasinertų į tarnystę Dievui.

Turnyruose Maja visada vilki tamsiais drabužiais, dažniausiai - juodais. Ir pasirenka tokios pat spalvos skarą arba skrybėlę. Legendinė šachmatininkė tai aiškina labai paprastai: "Gruzijoje daug saulės ir šilumos, tad moterys tradiciškai renkasi griežtą juodą drabužį. O skrybėlė apsaugo ne tik nuo kaitrios saulės, bet ir nuo varžovių skvarbių žvilgsnių."

Laikas bejėgis prieš tikrąsias vertybes

Daugiausia iškilių šachmatininkų Lietuvai išugdęs treneris Gediminas Rastenis itin daug sentimentų jaučia Gruzijos intelektualiojo sporto atstovėms. LŽ paprašytas apibūdinti garsiąsias gruzines jis pradėjo nuo to, kaip 1981-aisiais viename Gruzijos kurortų rengė varžyboms savo auklėtinį Viktorą Gavrikovą (1985 m. jis tapo SSRS čempionu). Ten pat stovyklavo ir N.Aleksandrija, ji ruošėsi mačui su M.Čidurdanidze dėl pasaulio čempionės titulo. Treneris prisiminė, kaip maloniai tuomet bendravo su pretendente į šachmatų karūną:

"Mes įdomiai pasišnekėdavome su Nana. Ne tik apie šachmatus. Beje, tais metais vykęs jos ir M.Čiburdanidzės mačas dėl pasaulio čempionės titulo buvo įdomus. Jis baigėsi lygiosiomis, nors, manau, N.Aleksandrija turėjo galimybę įveikti varžovę. Tad ir antrasis, paskutinis, didžios šachmatininkės bandymas pasipuošti vertingiausia karūna baigėsi nesėkmingai.

Su gruzinėmis visada smagu susitikti, įdomu pasikalbėti. Pavyzdžiui, kai mano mokinė Kamilė Baginskaitė (1987-ųjų pasaulio merginų šachmatų čempionė, dabar ji atstovauja JAV) žaisdavo Sąjungos čempionatuose, mes nuolat bendravome su M.Čiburdanidze, nes ji būdavo Kamilės varžovė. O kai kone po dvidešimties metų su gruzine susitikome pasaulio čempionate, tuomet jau dirbau su V.Čmilyte. Nustebau, kad Maja mane prisiminė ir labai gražiai ištarė mano vardą. Toks šiltas nedirbtinis santykis su žmogumi būdingas visoms Gruzijos šachmatininkėms, kurias pažįstu jau daug metų. Jos visada labai geranoriškos žmonių atžvilgiu. O štai rusių santykiai su potencialiomis varžovėmis šaltoki, oficialūs. Rusės į visas sportininkes žiūri kaip į konkurentes.

Kai šiemet Tbilisyje V.Čmilytė iškovojo Europos čempionės titulą, N.Aleksandrija neužmiršo ir čempionės trenerio - per Viktoriją perdavė man linkėjimus ir sveikinimus. Labai malonu buvo. Tokie dalykai padeda suvokti, jog net ir visagalis laikas bejėgis prieš tikrąsias vertybes."

Pasak iškilaus Lietuvos trenerio, iš visų šachmatininkių, su kuriomis jam teko ir tenka susitikti, tik gruzinės visada labai šiltai ir maloniai bendrauja. Jis prisiminė 2006-ųjų pasaulio čempionatą, kai V.Čmilytė nugalėto M.Čiburdanidzę. Po nesėkmės tituluotoji gruzinė lietuvei palinkėjo: "Jei jau prieš mane laimėjote, privalote tapti pasaulio čempione." Titulo neiškovojo, tačiau prizininke tapo - pelnė bronzą.

Išmintingi kaukaziečiai

Treneris G.Rastenis draugiškai pavydi Gruzijos ir Armėnijos mokykloms: "Ten vaikai nuo mažens mokomi žaisti šachmatais. Kaukazo tautos anksti suprato, kad šis sportas disciplinuoja mąstymą, moko susikaupti. Matyt ne veltui ir Lietuvos kunigaikščiai žaidė šachmatais. Tai labai sena sporto šaka. Daugelyje šalių ji labai vertinama.

Kai šiemet Tbilisyje Viktorija kovojo dėl Europos čempionės titulo, pasirodė, kad ir Lietuvoje šachmatai populiarūs. Tiesioginę čempionato transliaciją internete tuo metu stebėjo daugybė šio sporto gerbėjų: daugiausia šachmatų įvykiais Tbilisyje domėjosi Amerika, Rusija, Gruzija, Ukraina, o Lietuva tarp internautų buvo penkta šešta. Viktorijos mačus vienu metu stebėdavo iki dviejų tūkstančių internautų. Retas atvejis, kad oficiali Europos čempionato internetinė svetainė rodytų jos lankytojų skaičių. Gruzinai puikiai pasirengė šioms pirmenybėms. Vėliau visose pasaulio šachmatų internetinėse svetainėse rašyta, kad tai buvo stipriausias Europos moterų šachmatų čempionatas per visą istoriją. Jau vien dėl to, kad žaidė labai daug gruzinių - mat vidutinis jų lygis yra labai aukštas. Gruzinė Ketevan Arakhamija (ELO 2443) 1985 metais tapo pasaulio merginų (iki 20 metų) čempione. O šiemet Tbilisyje Ketevan (dabar ji atstovauja savo vyro šaliai - Škotijai) buvo V.Čmilytės varžovė priešpaskutiniame Europos čempionato rate. Ir Viktorija ją nugalėjo. Taigi matote, kaip ilgai galima žaisti aukščiausiu lygiu. Jau nekalbu apie nepailstančią M.Čiburdanidzę.

Gruzijoje tapti Europos moterų šachmatų čempione itin malonu. Ir didžiulė garbė. Juolab ir piniginiai prizai buvo parūpinti kaip niekad solidūs - tokie pat kaip vyrams. Tuo pasirūpino legendinė N.Aleksandrija, šiuo metu FIDE einanti Moterų šachmatų komisijos pirmininkės pareigas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"