Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

G.Kasparovas nori sugrąžinti šachmatams orumą

 
Dėl šachmatų: 2010-aisiais per FIDE prezidento rinkimus G.Kasparovas (kairėje) palaikė amžino savo varžovo A.Karpovo kandidatūrą.
Dėl šachmatų: 2010-aisiais per FIDE prezidento rinkimus G.Kasparovas (kairėje) palaikė amžino savo varžovo A.Karpovo kandidatūrą. Reuters/Scanpix nuotrauka

Į Tarptautinės šachmatų federacijos (FIDE) prezidento postą pretenduojantis vienas iškiliausių visų laikų šachmatininkų Garis Kasparovas pasiryžęs iš esmės pakeisti sustabarėjusią neskaidriai veikiančią FIDE. Šią savaitę Vilniuje viešėsiantis pasaulio eksčempionas savo rinkiminę programą ketina pristatyti mūsų šachmatų visuomenei.

Rinkimai vyks rugpjūčio 12 dieną Norvegijos mieste Tromse. Yra du pretendentai į FIDE vadovo postą: nuo 1995 metų šiai organizacijai vadovaujantis 52-ejų Kirsanas Iliumžinovas ir 51 metų G.Kasparovas. K.Iliumžinovas, 17 metų (1993-2010) išsėdėjęs Kalmukijos Respublikos (Rusijos Federacija) prezidento soste, yra Vladimiro Putino aplinkos žmogus. G.Kasparovas nuo seno žinomas kaip aršus Kremliaus režimo kritikas, dėl to Rusijoje jis yra nepageidaujamas asmuo.

Kremliaus metodai

Kai prieš ketverius metus Chanty Mansijske (Kalmukija) vyko FIDE vadovo rinkimai, su K.Iliumžinovu konkuravo praeityje iškilus šachmatininkas, Kremliaus numylėtinis Anatolijus Karpovas, kuriam gegužės 23 deną sukaks 63-eji. Tada Rusijos valdžia parėmė K.Iliumžinovo kandidatūrą, o nuo A.Karpovo nusisuko. 2010-aisiais A.Karpovą rėmė ilgametis jo varžovas prie šachmatų lentos G.Kasparovas (jis 1985 metais ilgam paveržė iš A.Karpovo pasaulio čempiono titulą). Pasaulio eksčempionas A.Karpovas pralaimėjo K.Iliumžinovui 30 balsų skirtumu (65:95). Šie rinkimai sukėlė didžiųjų valstybių nepasitenkinimą. A.Karpovo kandidatūrą rėmusių Anglijos, Prancūzijos, Vokietijos ir JAV atstovai garsiai prabilo apie šiurkščius pažeidimus per FIDE rinkimus, piktinosi neskaidriais balsų skaičiavimo metodais. Tačiau tai nieko nepakeitė. K.Iliumžinovas triumfavo Kalmukijoje surengtuose FIDE vadovo rinkimuose.

Už švarius šachmatus

Išversti iš sosto „amžiną“ prezidentą šiemet bandys G.Kasparovas. Beveik 20 metų K.Iliumžinovo valdomos organizacijos veikloje jis pasigenda skaidrumo, teisingumo ir novatoriškumo.

Apie savo ketinimą kandidatuoti į FIDE prezidento postą G.Kasparovas pranešė pernai spalio 7-ąją Taline, kai Estijos sostinėje vyko FIDE kongresas. Nuo to laiko jis be perstojo keliauja po pasaulį ir agituoja šio sporto bendruomenes persiorientuoti į kitokį FIDE modelį – propaguojantį švarius, šiuolaikiškus ir nepolitizuotus šachmatus.

Gegužės 8-9 dienomis numatytas G.Kasparovo vizitas Vilniuje. Jo išvakarėse „Lietuvos žinios“ kalbėjosi su šio kandidato patikėtiniu Ivanu Tiutrinu.

Su politiniu šleifu

- Gal pirmiausia - apie artėjančią G.Kasparovo viešnagę Lietuvoje?

- Negalime rengtis FIDE prezidento rinkimams nepasitelkdami visuomenės dėmesio. Tai yra vienintelė galimybė rimtai kalbėti apie situaciją FIDE. Lietuva mums – ne šiaip viena iš daugelio šalių. Rusijos valdžios opozicija, atsižvelgdama į nuosekliai vykdomą Lietuvos vidaus politiką, jau daug metų laiko jūsų šalį savo sąjungininke ir partnere.

Niekam ne paslaptis, jog ilgametis FIDE vadovas K.Iliumžinovas (dešinėje) yra V.Putino žmogus. / AFP/Scanpix nuotrauka
Niekam ne paslaptis, jog ilgametis FIDE vadovas K.Iliumžinovas (dešinėje) yra V.Putino žmogus. / AFP/Scanpix nuotrauka

Turime parengę oficialią rinkiminę programą. Tikimės, kad ji sudomins ir Lietuvos šachmatų visuomenę. Mums Lietuva būtų labai įdomi kaip šachmatų plėtros regionas. Čia, postsovietinėje erdvėje, būtina kurti naujus rimtus placdarmus. Dabartinėje politinėje situacijoje Baltijos šalys galėtų atlikti tokią funkciją. Tiesa, Latvijos negalima įskaičiuoti. Ši šalis visiškai pasidavusi K.Iliumžinovo komandos įtakai. Juolab nemažą darbą Latvijoje atlieka ir Rusijos ambasada. Beje, žinome, kad įvairiose šalyse Rusijos ambasadoms pavesta „dirbti“ su šachmatų federacijosmis. Net žinome atvejį, kai Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas asmeninškai skambino į vieną ambasadą, kad G.Kasparovo vizito metu ši nerengtų jam priėmimo aukščiausiu lygiu.

- Žinau, jog nerimaujate dėl Lietuvos balso per FIDE rinkimus...

- Turime informacijos, kad Lietuvos šachmatų federacijos (LŠF) prezidentas Aleksandras Černovas yra dabartinio FIDE prezidento K.Iliumžinovo šalininkas ir, suprantama, norės atiduoti jam savo balsą. (2012 metų pradžioje LŠF prezidentu išrinktas A.Černovas, duodamas interviu LŽ, prisipažino ketverius metus rimtai bendravęs su FIDE žmonėmis ir puikiai žinąs šios organizacijos virtuvę – red.)

- Kaip K.Iliumžinovui pavyksta šitaip ilgai išsilaikyti tokiame atsakingame poste?

- Plačiai eskaluojamos kalbos, kad sportas ir politika neturėtų eiti išvien, yra tik gudravimas. Puikiai matome Rusijos valdžios pastangas išlaikyti K.Iliumžinovą FIDE prezidento poste. Nuo 2004 metų G.Kasparovas yra vienas pagrindinių V.Putino oponentų, tad Rusijos prezidentui tai yra principo reikalas. Rusijai FIDE visada buvo sava organizacija. Ši laikėsi sovietinės strategijos anais laikais, o dabar irgi žengia išvien su Rusijos valdžia.

Rusijos šachmatų federacijai vadovauja Aleksandras Filatovas. Jis yra verslo kompanionas artimo V.Putino draugo - bilijonieriaus Genadijaus Timčenkos, kuriam dėl įvykių Kryme jau taikomos tarptautinės ekonominės sankcijos. Taigi per FIDE rinkimų kampaniją neįmanoma atsiriboti nuo politinės situacijos, nes su mumis kariaujama politiniais metodais.

Fondo veikla

- Būdamas FIDE vadovas, K.Iliumžinovas didžiuojasi savo propaguojama idėja įdiegti šachmatus mokyklose. Kaip tokias savo konkurento intencijas vertina G.Kasparovas?

- K.Iliumžinovo proteguotas projektas integruoti šachmatus į mokyklas iki šiol nėra realizuotas. Užtat jau daug metų veikia G.Kasparovo įkurtas Šachmatų fondas (Chess Foundation), kurio tikslas – įdiegti šachmatus JAV, Pietų Amerikos, Afrikos, Arabų šalių mokyklose, Europoje. Daugiau nei dvidešimtyje valstybių jau dirbama pagal Chess Foundation programą. Jau trisdešimtyje Estijos mokyklų yra šachmatų disciplina. Ten įdiegtos G.Kasparovo parengtos specialios šachmatininkų ugdymo programos. Estijoje tokia iniciatyva jau duoda vaisių - moksleivių pažangumas padidėjo net 15 procentų.

Turime ką pasakyti bei ką pasiūlyti ir Lietuvos šachmatų federacijai. Juolab Lietuva yra puiki vieta, kur būtų galima aktyviai diegti G.Kasparovo fondo sukurtas ir ištobulintas šachmatų populiarinimo mokyklose programas.

Didmeistrius reikia auginti. Norint, kad šachmatai vėl taptų matomi ir pelnytų visuotinį susidomėjimą, būtina sugrąžinti šį žaidimą į ankstesnį lygmenį. Manau, Lietuvoje tam yra visos sąlygos.

Sentimentai Vilniui

- G.Kasparovui nebesaugu Rusijoje. Ar tiesa, kad dabar jis reziduoja Kroatijoje?

- Jis neseniai gavo Kroatijos pilietybę, nes jau 15 metų ten nuolat lankosi ir šauniai bendradarbiauja su Kroatijos šachmatų federacija. Tačiau tai nereiškia, kad G.Kasparovas daug laiko praleidžia šioje šalyje. Tiesą sakant, daugiau nei tris dienas jis nebūna vienoje vietoje. Su FIDE rinkimine kampanija G.Kasparovas jau apvažiavo beveik 70 šalių. Jo kelionių grafikas beprotiškai įtemptas – iš JAV jis vyko į Meksiką, iš ten – į Australiją, o netrukus turėtų atskristi į Lietuvą. Beje, ne taip lengva buvo įterpti Vilnių į jo vizitų sąrašą. Ir nors dabartinis LŠF prezidentas palaiko K.Iliumžinovo kandidatūrą, G.Kasparovas labai nori čia atvykti pasikalbėti, padiskutuoti, išsiaiškinti. Juolab jis jaučia sentimentų šiam miestui.

IvanasTiutrinas: "Rusijai FIDE visada buvo sava organizacija. Ši laikėsi sovietinės strategijos anais laikais, o dabar irgi žengia išvien su Rusijos valdžia." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka
IvanasTiutrinas: "Rusijai FIDE visada buvo sava organizacija. Ši laikėsi sovietinės strategijos anais laikais, o dabar irgi žengia išvien su Rusijos valdžia." / Romo Jurgaičio (LŽ) nuotrauka

- Nenuostabu, juk būdamas vienuolikos G.Kasparovas Vilniuje tapo SSRS jaunių čempionu, o po dešimties metų (1984-aisiais) čia žaisdamas pretendentų finalinį mačą, jis šventė pergalę prieš Vasilijų Smyslovą ir pelnė teisę kautis dėl šachmatų karūnos su A.Karpovu.

- Jūs teisi. Jo prisiminimai apie Vilnių labai šilti. Juk būtent čia, būdamas dar vaikas, 1974-aisiais jis žengė drąsų žingsnį didžiųjų šachmatų link. Beje, kai 1984 metais Garis žaidė su V.Smyslovu, Vilniuje gastroliavo Ala Pugačiova. Tada jie čia kartu šventė gimtadienį – Gariui tuomet balandžio 13-ąją sukako 21 metai, tuo pačiu jis atšventė ir pergalę prieš V.Smyslovą, o A.Pugačiovai balandžio 15 dieną sukako 35-eri - buvo šioks toks jos jubiliejus.

Pažadais nesišvaisto

- Norėtųsi mūsų pokalbį baigti tuo, nuo ko pradėjome. Rinkiminė kampanija įsibėgėja. Sakykite, ką laimėtų pasaulio šachmatai, jei FIDE prezidentu taptų G.Kasparovas?

- Blaiviai svarstant, naujo prezidento atėjimas visada yra šiek tiek rizikingas. Bet jei pretendentas kalba apie naują šachmatų kokybę, apie pritraukimą į FIDE skaidrių pinigų, apie naujų technologijų įdiegimą, bet kokiu atveju tai yra geri ketinimai. G.Kasparovas jau įrodė, kad pažadais nesišvaisto. Pavyzdžiui, man įdomu, ką Lietuva galėtų gauti iš K.Iliumžinovo, jei atiduotų jam savo balsą. Ir ar daug ji yra gavusi iš jo, FIDE prezidento?

Mūsų tikslas - sukurti naują, progresyvią ir, svarbiausia, skaidrią šachmatų sistemą. Kad būtų pateikiamos atviros FIDE veiklos schemos, kurios padėtų pritraukti korporatyvių rėmėjų. Juk akivaizdu, kad, pavyzdžiui, “Google” ar “Microsoft”, kur G.Kasparovas ne kartą skaitė paskaitas, niekada nemes pinigų į neaiškią juodą skylę...

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"