Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Drauge vaikščioję į diskotekas dabar kausis dėl karūnos

 
2016 04 16 6:00
Sergejus Kariakinas: „Jaučiau savo žmonos kvėpavimą, girdėjau savo komandos maldas, jaučiau už savęs visą valstybę.“
Sergejus Kariakinas: „Jaučiau savo žmonos kvėpavimą, girdėjau savo komandos maldas, jaučiau už savęs visą valstybę.“ wordyou.ru nuotrauka

Paskutiniame rate įveikęs amerikietį Fabiano Caruaną Rusijos šachmatininkas Sergejus Kariakinas svarbiausiame metų renginyje – Pretendentų mūšyje – užėmė pirmąją vietą.

Dabar 26-erių S. Kariakinas lapkričio 11–30 dienomis Niujorke (JAV) susitiks su pasaulio čempionu, šachmatų Mocartu vadinamu Magnusu Carlsenu ir pabandys iš norvego atimti šachmatų karaliaus karūną.

Pasidavė prieš matą

Rusijos sostinėje Maskvoje surengtame Pretendentų turnyre varžėsi aštuoni šachmatininkai – S. Kariakinas (Nr. 8 – ELO 2769), F. Caruana (Nr. 3 – 2787), JAV atstovaujantis Hikaru Nakamura (Nr. 6 – 2787), Anishas Giri (Nr. 4 – 2798) iš Olandijos, indas Viswanathanas Anandas (Nr. 11 – 2784), rusas Piotras Svidleris (Nr. 14 – 2751), armėnas Levonas Aronianas (Nr. 7 – 2792) ir bulgaras Veselinas Topalovas (Nr. 16 – 2780).

Paskutiniame Pretendentų turnyro rate buvo likęs vienintelis stalas, prie kurio dar vyko kova – prie jo sėdėjo S. Kariakinas ir F. Caruana. Rusijos sportininkui, norinčiam būti pirmam, pakako ir lygiųjų. Žiūrovai salėje buvo sulaikę kvapą. Sergejui buvo likusios dešimt minučių. Devynios, aštuonios, septynios... S. Kariakinas pakėlė ranką ir padarė lemtingą ėjimą – paaukojo bokštą. Dar keli ėjimai, ir amerikietis pasidavė likus vienam ėjimui iki mato.

S. Kariakinas, regis, nesuprato, kad ką tik pateko į šachmatų istoriją. „Dar nesuprantu, kad visa tai vyksta, – tokie buvo pirmieji S. Kariakino žodžiai savo vadybininkui. – Pavargau taip, kad paprasčiausiai noriu nugriūti. Bet sykiu suprantu, kad dabar prasidės antra darbo dalis. Tai ne mano vieno pergalė, tai Rusijos pergalė. Stengsiuosi sugrąžinti pasaulio šachmatų karūną namo. Manau, jos vieta yra čia. Niekada neslėpiau, jog vaikystės svajonė – tapti pasaulio čempionu. Ir dabar iki tikslo liko vienas žingsnis. Dėsiu visas pastangas, kad Niujorke laimėčiau.“

Pastarąjį kartą prie šachmatų lentos susėdę S. Kariakinas ir pasaulio čempionas Magnusas Carlsenas (dešinėje) sužaidė lygiosiomis. /chess-news.ru nuotrauka
Pastarąjį kartą prie šachmatų lentos susėdę S. Kariakinas ir pasaulio čempionas Magnusas Carlsenas (dešinėje) sužaidė lygiosiomis. /chess-news.ru nuotrauka

V. Karpovas jau privengia

Nuo 2013 metų pasaulio šachmatų čempionu tituluojamas M. Carlsenas buvo sužavėtas rusų didmeistrio S. Kariakino sugebėjimo įveikti sudėtingas situacijas, o tai šis pademonstravo žaisdamas Pretendentų aštuntuke.

Pasaulio eksčempionas Anatolijus Karpovas pabrėžė, kad jam jau sunku konkuruoti su pretendentu į pasaulio čempiono sostą S. Kariakinu: „Kartą per mėnesį su Sergejumi žaisdavome blico partijas. Prieš porą metų jį įveikdavau, o dabar man jau sunkiai sekasi.“

S. Kariakinas prisipažino jau turįs pasirengimo akistatai su M. Carlsenu grafiką. „Visos dienos iki pat lapkričio 10-osios suplanuotos, – sakė pretendentas. – Dabar, atsiradus galimybei populiarinti šachmatus, nepaisydamas nuovargio po Pretendentų turnyro, dirbu su šia sporto šaka. Nebejoju, kad šios mano pergalės ir būsimo mačo su M. Carlsenu dėka mes sugebėsime pakelti šachmatų lygį į tokį, koks buvo, tarkime, 1972 metais, kai dėl karūnos kovėsi Borisas Spaskis ir Robertas Fisheris. Tąkart jų akistatą sekė išties visas pasaulis.“

Šiuo metu S. Kariakinas turi tris trenerius – Vladimirą Potkiną, Jurijų Dochojaną ir Aleksandrą Motyliovą. „Šie trys specialistai – mano komandos branduolys, – sakė naujoji Rusijos pažiba. – Jų indėlis į mano pergalę Pretendentų turnyre didelis, bet tam, įveikčiau M. Carlseną, būtina surinkti itin stiprų kolektyvą.“

M. Carlseno žaidimo stilius

Rusijos šachmatų federacijos prezidentas Andrejus Filatovas dar prieš Pretendentų turnyrą buvo įsitikinęs, kad triumfuos S. Kariakinas.

„Buvo žmonių, kurie prašė viešai nedeklaruoti, kad laimės S. Kariakinas, nes dėl tokių prognozių rizikuoju savo reputacija, – Rusijos žiniasklaidai sakė A. Filatovas. – Kodėl kiti juo netikėjo? Manė, kad Sergejui trūksta agresijos, kad jis taikus, visada pasirengęs sutikti su lygiosiomis, negu žaisti agresyviau. Bet visa tai S. Kariakinui tiko prieš trejus metus. O šiame turnyre Sergejus pasitikėjo savimi. Ir pamatėme jį kitokį: rizikuojantį ir žaidžiantį vyriškai.“

Pasveikinęs Pretendentų turnyro čempioną ir palinkėjęs naujų pergalių, Rusijos šachmatų vadovas pridūrė, jog M. Carlsenas bijo S. Kariakino.

„Aš tuo įsitikinęs, – neabejojo A. Filatovas. – Nes Magnusas turi ką prarasti.“

Ir jis net žinąs, kaip reikia kovoti su pasaulio čempionu. „Turime suprasti, kad Magnusas – tikras žaidėjas. Jis negali apsieiti be tam tikros adrenalino dozės, be rizikos. O rizika visuomet suteikia viltį. Man patinka M. Carlseno žaidimo stilius: kai lentoje sunku ką nors išspausti, norvegas pradeda „sukti“ poziciją, daryti rizikingus ėjimus. Kadangi jis turi autoritetą, daugelis varžovų nepriima tokios rizikos – stengdamiesi išvengti kovos patenka į blogesnę situaciją ir pralaimi. Tuo Magnusas yra unikalus šachmatininkas“, – pasaulio čempioną M. Carlseną apibūdino A. Filatovas.

Iki sapnų buvo toli

S. Kariakinas gimė 1990 metų sausio 12 dieną Simferopolyje. Būdamas 12 metų ir 211 dienų tapo jauniausiu didmeistriu istorijoje. 2009 metais jis Ukrainos pilietybę pakeitė į Rusijos. 2012-aisiais tapo pasaulio greitųjų šachmatų čempionu.

– Ar galėjote įsivaizduoti laimėsiantis šį turnyrą? – Rusijos laikraštis „Sport-ekspress“ pasiteiravo Sergejaus Kariakino.

– Atsukime juostelę atgal. Kai 2009 metais persikėliau į Rusiją, čia beveik neturėjau draugų. Buvau perspektyvus, bet ne garsus šachmatininkas. Likimas lėmė, kad mano gyvenime atsirado toks treneris kaip J. Dochojanas. Jį vadinu sensėjumi. Ir tuomet supratau galintis kovoti dėl aukščiausių vietų.

– Ką dabar jaučiate?

– Po partijos su F. Caruana pirmąkart gyvenime negalėjau užmigti. Varčiausi tris valandas. Įprastai mano nervų sistema funkcionuoja gerai, bet tąkart iki sapnų buvo toli. Galvoje vis sukosi viso turnyro juostelė. Nedaug kas tikėjo, jog laimėsiu. Ir tokiomis aplinkybėmis pergalė dvigubai saldesnė.

Žinojau, kad Pretendentų turnyre galiu kovoti, mano jėgos leidžia laimėti. Prieš dvejus metus Chanty Mansijske likau antras, trūko labai nedaug, tad pasitikėjimo savimi turėjau.

– Turėjote paaukoti bokštą, kad laimėtumėte partiją prieš F. Caruaną. Ir tuo metu jums buvo likę tik dešimt minučių...

– Jaučiau publiką salėje. Jaučiau savo žmonos (ji tuo metu namie guldė sūnų Aliošą) kvėpavimą, girdėjau savo komandos maldas, jaučiau už savęs visą valstybę. Neturėjau pasirinkimo. Neturėjau teisės suklysti.

– M. Carlsenas jus pasveikino?

– Socialiniuose tinkluose. Su Magnusu mano santykiai puikūs. Mes daug bendravome, dažnai eidavome po turnyrų į diskotekas. Ir prie šachmatų lentos viskas buvo puiku, išskyrus tai, kad vienas iš mūsų laimėdavo. Beje, paskutinę partiją sužaidėme lygiosiomis.

– Tad baimės nenugalimajam vikingui nejaučiate?

– Ką jūs. Visi esame žmonės. Manau, mūsų mačas lapkritį bus įnirtingas. Atvirai pasakysiu – nė trupučio nebijau.

Vienas jauniausių čempionų

Pretendentų turnyre Maskvoje antrą ir trečią vietas pasidalijo po 7,5 taško surinkę F. Caruana ir V. Anandas. Indijos didmeistriui, ko gero, tai skaudžiausia nesėkmė, nes būtent iš jo M. Carlsenas, kurio komandoje dirba geriausios Lietuvos šachmatininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen vyras Peteris Nielsenas, nugvelbė pasaulio čempiono karūną.

Penkiskart planetos čempionas V. Anandas 2013-ųjų lapkritį buvo nukarūnuotas savo tėvynėje Indijoje, Čenajaus mieste. M. Carlsenas tuomet nustebino pasaulį – dvylikos partijų mače jam pakako ir dešimties dvikovų, kad taptų nugalėtoju. Jis nė sykio nepralaimėjo titulą gynusiam V. Anandui ir bendrojoje įskaitoje triumfavo 6,5:3,5. Naujuoju pasaulio šachmatų čempionu M. Carlsenas buvo paskelbtas 2013-ųjų lapkričio 22 dieną, o lapkričio 30-ąją jam sukako 23-eji. Taip norvegas tapo vienu jauniausių pasaulio čempionų per visą šachmatų istoriją. Jauniausias visų laikų pasaulio čempionas yra legendinis Garis Kasparovas (Rusija). Kai XX amžiaus devintame dešimtmetyje surengtame mače dėl karūnos jis po alinamo maratono nugalėjo tuometę Sovietų Sąjungos šachmatų žvaigždę A. Karpovą, naujajam planetos čempionui G. Kasparovui tebuvo 22 metai 6 mėnesiai 27 dienos.

2014 metų kovo mėnesį Chanty Mansijske (Rusija) surengtame Pretendentų turnyre V. Anandas žaidė labai tvirtai, pasitikėdamas savo jėgomis ir tapo nugalėtoju – vienintelis iš aštuonių dalyvių nepatyrė pralaimėjimo. Triumfas Chanty Mansijske V. Anandui suteikė teisę vėl žaisti mačą dėl pasaulio čempiono titulo su M. Carlsenu ir bandyti susigrąžinti karūną. Tačiau 2014 metų lapkritį Sočyje (Rusija) surengtame mače M. Carlsenas įrodė į sostą atsisėdęs ne trumpam. Norvegas prieš indą laimėjo 6,5:4,5 ir apgynė titulą.

Pretendentų turnyro rezultatai

1. S. Kariakinas 8,5 tšk.
2–3. F. Caruana 7,5
2–3. V. Anandas 7,5
4–7. P. Svidleris 7
4–7. A. Giri 7
4–7. H. Nakamura 7
4–7. L. Aronianas 7
8. V. Topalovas 4,5
DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"