LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASKULTŪRA IR ŽMONĖSSPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITTRASAMULTIMEDIJA

Dar viena 11 metrų baudinių drama: į ketvirtfinalį keliauja Kroatijos futbolo rinktinė

2018 07 02 5:44
AFP/Scanpix nuotraukos

Jau pirmose dviejose aštuntfinalio rungtynėse futbolo sirgaliai sulaukė dviejų dramų, dviejų 11 metrų baudinių serijų. Pirmojoje triumfavo Rusijos rinktinė, o antrosiose tai, kas atvers duris į ketvirtfinalį, Žemutiniame Naugarde aiškinosi Danijos ir Kroatijos futbolininkai. Čia sėkmingesni buvo kroatai, kurie ir gavo bilietą į ketvirtfinalį. Įtemptas ir gražiu futbolu pasižymėjęs pagrindinis laikas ir pratęsimas baigėsi lygiosiomis 1:1 (1:1).

Pirmosiose grupės rungtynėse Kroatija savo pranašumą įrodė prieš Nigerijos rinktinę 2:0, antrosiose europiečiai 3:0 palaužė Argentiną, o paskutiniajame susitikime nepasigailėjo naujokų islandų 2:1. Po šių rezultatų jie užėmė pirmąją vietą D grupėje.

Danijos rinktinės kelias čempionate kitoks – jie sužaidė lygiosiomis su Australija ir išplėšė sunkią pergalę prieš Peru. Paskutinėse rungtynėse Maskvoje su Prancūzija jie užfiksavo pirmąsias čempionate nulines lygiąsias ir užėmė antrąją vietą C grupėje.

Kroatijos rinktinė susitikime su Islandija žaidė ne stipriausia sudėtimi, nes norėjo, kad jų lyderiai turėtų daugiau laiko poilsiui. Susitikime su Danija, buvo aišku, kad poilsiauti laiko jau nebus.

Kroatas Ivanas Rakitičius prieš susitikimą sakė, kad 1998 metų Kroatijos futbolo rinktinė buvo nuostabi ir jie ją vadina savo idealais, tačiau lyginant dabartinę ir šią rinktinę reikia nepamiršti, kad jie dabar rašo savo istoriją ir gali pasiekti dar daugiau nei tada 1998 metais.

Kroatai ir danai prieš šį mačą jau buvo susitikę penkis kartus, pasidalino po dvi pergales, o kartą sužaidė lygiosiomis. Paskutinį kartą rinktinės susitiko dar 2004 metais draugiškose rungtynėse, kurias kroatai laimėjo 2:1.

Statistika Danijos rinktinei nepalanki – kroatai laimėjo penkis iš šešių susitikimų čempionate prieš Europos komandas. Patys skandinavai taip pat nepėsti – jie nepralaimėjo jau 18 rungtynių iš eilės. Paskutinį pralaimėjimą jie patyrė 2016 m. spalį prieš Juodkalniją.

Net šeši trenerio Zlatko Daličiaus auklėtinių įvarčiai šiame čempionate buvo įmušti antrajame kėlinyje, todėl danai turėjo būti atsargūs ypač rungtynių pabaigoje.

Rungtynes komandos pradėjo tokiomis sudėtimis:

Rungtynių teisėjas – argentinietis Nestoras Pitana.

Zlatko Daličius rungtynes pradėjo tokia pat kaip ir itin gerose kroatams rungtynėse su Argentina.

Tuo metu Danijos sudėtyje – netikėtumas. Šiame čempionate dar nežaidęs Jonas Knudsenas pakeitė Jensą Strygerį Larseną.

Jau pirmą minutę po realizuotos standartinės situacijos ir suirutės kroatų baudos aikštelėje kamuolį į vartus pasiuntė Mathias Joergensenas. Beje, tai pirmasis gynėjo įvartis ginant rinktinės garbę.

1:0 ir puiki Danijos rinktinės pradžia.

Tačiau persvara danai džiaugėsi neilgai. Baudos aikštelėje itin nepatikimai žaidę danai patys atidavė kamuolį priešais vartus buvusiam Mario Mandžukičiui, kuris iš labai arti nukreipė jį į vartų tinklą.

Labai nepatikimai sužaidę danai patys sukūrė progą kroatų įvarčiui. 1:1.

11-ą minutę kroatai turėjo dar vieną neblogą progą, kai prie baudos aikštelės prasižengė Mathias Joergensenas. Tačiau prie kamuolio stojęs Ivanas Perišičius smūgiavo į sienelę.

Sužaidus 20 minučių M. Mandžiukičius krito baudos aikštelėje, tačiau teisėjo švilpukas tylėjo. Atkakli ir lygi kova aikštėje.

27-ą minutę kroatai jau turėjo dėkoti vartininkui Danieliui Subašičiui, kuris atrėmė gerą Martino Braithwaite`o smūgį.

Sužaidus beveik pusvalandį – itin pavojingas Kroatijos rinktinės išpuolis. Pirma Ivanas Rakitčius galingu smūgiu išmėgino Kasperą Schmeichelį, tada Danijos vartininko atmuštą kamuolį į baudos aikštelę siuntė Ante Rebičius, o galiausiai Ivanas Perišičius galėjo nukreipti kamuolį į vartus, tačiau progos neišnaudojo.

Per 30 minučių abi komandos po du kartus smūgiavo į vartų plotą.

39-ą minutę kroatai turėjo dar vieną progą. Po Henriko Dalsgaardo pražangos Luka Modričius realizavo baudos smūgį ir Dejanas Lovrenas smūgiu galva kamuolį pasiuntė visai prie vartų.

42-ą minutę jau nuostabi danų proga – Christianas Eriksenas pataikė į virpstą.

Jau už poros minučių į vartus smūgiavo I. Rakitičius, tačiau K. Schmeichelis žaidė patikimai.

Teisėjas paskelbė kėlinio pabaigą, o Kroatijos rinktinės gerbėjai galėjo lengviau atsikvėpti, nes buvo panašu, kad į aikštę buvo pasirengęs grįžti medikų pagalbos sulaukęs M. Mandžiukičius.

Pirmoje rungtynių pusėje kiek daugiau – 55 proc. laiko – kamuolį kontroliavo kroatai. Jie atliko ir daugiau smūgių – 9 (danai – 5), iš kurių 3 skriejo prie vartų (danų – 2) ir 3 – į vartų plotą (danų – 2). Danai blokavo 3 priešininkų smūgius, o kroatai – 1. Išties lygus ir gražiu, atakuojančiu futbolo pasižymėjęs kėlinys.

Per pertrauką Danijos rinktinės sudėtyje buvo atliktas vienas keitimas – Andreasą Christenseną pakeitė Lasse Schoene`as.

Nieko nelaukę kroatai pasileido link varžovų vartų ir prabėgus vos minutei sėkmę pamėgino I. Perišičius, tačiau jo smūgis skriejo toli nuo vartų.

Sužaidus valandą danas M. Braithwaite`as turėjo progą, tačiau jo smūgis neskriejo į vartų plotą.

66-ą minutę Aage Hareide`as atliko savo antrąjį keitimą – Andreasą Cornelius vietą aikštėje užleido Nicolajui Joergensenui. Toks šviežumo įleidimas į aikštę – galbūt trenerio bandymas padidinti itin antroje rungtynių pusėje nukritusį tempą?

Likus žaisti 20 minučių pirmąjį keitimą atliko ir Zlatko Daličius. Marcelo Brozovičių pakeitė Mateo Kovačičius.

Čia pat N. Joergensenas pamėgino laimę, tačiau vartininkas buvo savo vietoje. Kitoje aikštės pusėje vartų sargui taip pat nebuvo šalta – K. Schmeichelis atrėmė Ante Rebičiaus smūgį.

Likus žaisti 10 minučių – antrasis keitimas Kroatijos rinktinės sudėtyje – Ivanas Štriničius vietą aikštėje užleido Josipui Pivaričui.

Per likusį laiką komandos apsikeitė pavojingomis progomis, o arčiau tikslo buvo I. Perišičius, kurio smūgis galva skriejo prie vartų.

Jau per teisėjo pridėtą laiką neblogą progą išvesti savo komandą į ketvirtfinalį turėjo M. Braithwaite`as, kuris po nepatikimo D. Subasičiaus žaidimo smūgiavo pernelyg plačiai. Teisėjas paskelbė pagrindinio laiko pabaigą ir rinktinės viską turėjo išsiaiškinti per pratęsimą.

Per 90 minučių kroatai penkis kartus smūgiavo į vartų plotą, o danai – 3. Labai apylygės rungtynės.

Pratęsimą kur kas aktyviau pradėjo danai, tačiau tiek Thomo Delaney, tiek Lasse Schoene smūgiai buvo blokuoti, o M. Braithwaite`ui pasiųsti kamuolį į vartus sutrukdė kroatų vartų sargas D. Subašičius.

Švieslentei beveik jau rodant 100-ąją minutę buvo atlikti du keitimai – pirma I. Perišičius vietą aikštėje užleido Andrejui Kramaričiui, o į tai sureagavęs A. Hareide iš žaidimo „išėmė“ Thomą Delaney. Vietoje jo aikštėje – komandos veteranas Michaelis Krohnas-Dehli.

Komandos rengė atakas, tačiau nei viena jų nesukūrė nei vienos šimtaprocentinės progos.

Antrasis pratęsimo kėlinys prasidėjo keitimais. Pirma Danijos gretose M. Braithwaite`ą pakeitė Pione Sisto, kuris čia pat turėjo ir neblogą progą pasižymėti.

Kroatijos rinktinėje M. Mandžukičių pakeitė Milanas Badeljis.

Žaidimas buvo itin lygus, kol 114-ą minutę Luka Modričius puikiu smūgiu išvedė Ante Rebičių vieną prieš vartus, tačiau čia Mathias Joergensenas paskutinę akimirką nugriovė vieną prieš vartus likusį kroatą, o teisėjas paskyrė 11 metrų baudinį.

Šios situacijos herojumi tapo K. Schmeichelis, kuris atrėmė L. Modričiaus bandymą.

Jau baigiantis pratęsimui L. Modričius dar pamėgino laimę tolimu smūgiu, tačiau čia vėl puikiai dirbo Danijos rinktinės vartininkas.

Teisėjas paskelbė pratęsimo pabaigą ir komandos patraukė aiškintis, kuri iš jų sėkmingesnė smūgiuojant nuo 11 metrų baudinio žymos.

Per rungtynes kroatai kamuolį kontroliavo 54 proc. laiko ir atliko 22 smūgius varžovų vartų link (danai – 15), iš kurių 8 skriejo prie vartų (danų – 10), o 7 – į vartų plotą (danų – 3).

5. Ivanas Rakitičius – taiklus.

Ši baudinių serija buvo puiki galimybė parodyti savo meistriškumą abiejų komandų vartininkams. D. Subasičius atrėmė net tris varžovų smūgius, o K. Schmeichelis – 2.

Kroatija ketvirtfinalyje susikaus su Rusijos komanda, kuri kitose sekmadienio rungtynėse po 11 metrų baudinių įveikė vieną čempionato favoričių Ispanijos komandą.

Po pagrindinio laiko – Kroatija – Danija 1:1

1` [0:1] Mathias Joergensen

4` [1:1] Mario Mandzukic