Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

D.Rimšaitė: daug tikėjosi - gavo, ko nusipelnė

 

Šiuolaikinės penkiakovės atstovė Donata Rimšaitė negalės atstovauti Rusijai 2012-ųjų Londono olimpiadoje. Taip nuspręsta vakar Vilniuje surengtoje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) generalinėje asamblėjoje. 49 balsavusieji apgynė Lietuvos sporto garbę ir orumą. Septyni susilaikė. Vienas delegatas uždegė sportininkei žalią šviesą.

Daugiau nei prieš metus Rusiją pasirinkusi D.Rimšaitė (rytoj jai sukaks 24-eri) iki asamblėjos nė nebandė susisiekti su LTOK vadovais, Lietuvos šiuolaikinės penkiakovės federacija (LŠPF), ją išugdžiusiu treneriu Jurijumi Moskvičiovu. Išvažiavo niekam nepranešusi, iš anksto neperspėjusi, nepasitarusi, nepadėkojusi. PABĖGO. Rusų spaudoje perbėgėlė ne kartą plakė skurdžią Lietuvą, o buvusiems tautiečiams aiškino, kad ten ją nuvijo meilė. Kas jis, iki šiol niekas nežino. Tačiau Maskvoje D.Rimšaitė ištekėjo ir, gavusi naują pilietybę, jau nuo 2011-ųjų pavasario gina Rusijos garbę. 

Ir štai po metų ji nutarė visiems viską paaiškinti. Kai "Karolinos" konferencijų salėje jau vyko LTOK asamblėja, šio viešbučio slenkstį peržengė D.Rimšaitės mama. Ji kelis kartus su kažkuo kalbėjosi telefonu, o paskui pasirodė ir Donata. Panorusi bendrauti tik su Lietuvos sporto žurnalistų federacijos vadove Laima Janušonyte (jos abi kurpė prašymą asamblėjai leisti Donatai ten dalyvauti stebėtojos teisėmis) D.Rimšaitė pasakė, kad interviu duos tik sužinojusi balsavimo rezultatus. 

Kai LTOK asamblėja pradėjo svarstyti paskutinį - D.Rimšaitės - klausimą, LTOK prezidentas Artūras Poviliūnas, jau turėdamas rankose penkiakovininkės prašymą, tam neprieštaravo. Ir dauguma delegatų jam pritarė. 

D.Rimšaitė įėjo į salę ir atsisėdo šalia dukart olimpinio šiuolaikinės daugiakovės prizininko Andrejaus Zadneprovskio, jo draugijoje jautėsi puikiai. O Donatos mama liko stovėti viena netoli durų. 

Netrukus A.Poviliūnas paskelbė auditorijai su D.Rimšaite susijusių 2010-ųjų įvykių išklotinę. LTOK prezidento pozicija buvo aiški. Tai jis pakartojo ir po balsavimo: "Kaip žmogaus man jos gaila, bet juk ji suaugusi moteris, pati pasirinko tokį kelią."

Kai visi pasisakė, žodis buvo suteiktas D.Rimšaitei. tačiau jos kalba pasirodė niekinė. Košė be druskos. Ji net nejautė būtinybės padėkoti už tai, kad tapo tokia garsi, ir atsiprašyti, kad taip necivilizuotai paliko Lietuvą.

D.Rimšaitės kalba: "Labai daug čia pasakytų žodžių iš tikrųjų yra netiesa. Žinoma, pasmerkti visada yra lengviau, nei pabandyti suprasti ir atsidurti kito žmogaus vietoje. Norėčiau pabrėžti: išvykau iš Lietuvos vedina tik asmeninių priežasčių. Myliu žmogų, su kuriuo gyvenu. Tuo metu maniau, kad tai yra svarbiausia ir teisingiausia. Taip, aš esu sportininkė. Tačiau aš esu žmogus ir visų pirma - moteris. Kiekvienos moters tikslas gyvenime yra šeima. Manau, tai didžiausia vertybė. Skaudu, kad užsitraukiau savo krašto nemalonę. Pasaulyje žinoma daug pavyzdžių, kai sportininkai atstovauja kitoms šalims. Jie nėra smerkiami. Neatsisakinėjau Lietuvos pilietybės. Nepakeičiau savo vardo. Bet kai man atstovaujant nesvarbu kokiai šaliai vis tiek skambės mano vardas, visi žinos, kad esu Donata Rimšaitė, kilusi iš Lietuvos. Mano šaknys čia. Niekada neatsisakiau savo šaknų. Artimiausi žmonės labai gerai žino, kad ilgiuosi namų ir tikrai myliu savo šalį. Tačiau sutikite - meilė žmogui yra labai stipri galia. Dėkui."

Po šios kalbos vyko balsavimas. LTOK asamblėja nesulaužė Olimpinės chartijos taisyklių. D.Rimšaitė savo naujosios šalies garbę galės ginti tik 2016-ųjų olimpinėse žaidynėse Brazilijoje, Rio de Žaneire. Olimpinėje chartijoje numatyta, jog kitai valstybei olimpiadoje sportininkas gali atstovauti praėjus ne mažiau kaip trejiems metams nuo tada, kai paskutinį kartą jis atstovavo ankstesniajai.

LTOK generalinės asamblėjos dalyvių kalbos

Olimpinis plaukimo prizininkas Arvydas Juozaitis: "Tai yra mūsų šeimos žmogus. Jei jis iš mūsų pasitraukė, nereiškia, kad turime jam pritarti. Tai būtų labai neigiamas pavyzdys kitiems sportininkams, kurie norėtų mus palikti ir Lietuvos komandą kasmet silpninti. Aš balsuosiu prieš. Tai nustatyta Tarptautinės chartijos ir nereikia dabar tų taisyklių bandyti pažeisti."

LŠPF prezidentas Viktoras Majauskas: "Treneriai mano, kad iš jų auklėtinių išaugs zadneprovskiai, krungolcai, asadauskaitės, gal ir rimšaitės. Kažin ar nori treneriai, kad išaugtų rimšaitės. Rimšaitė vienu metu ėmė ir apgavo savo trenerį. Apgavo federaciją. Apgavo Tautinį olimpinį komitetą. Manyčiau, apgavo ir šalies prezidentę, kuri jai įteikė Lietuvos šlovės ordiną. Jei šiandien balsuojant Rimšaitei bus leista Londone atstovauti Rusijai, aš atsistatydinsiu iš LŠPF prezidento pareigų."

Olimpinė šaudymo čempionė Daina Gudzinevičiūtė: "Nevadinčiau Rimšaitės išdavike. Nematau čia baisios tragedijos. Visi keičia pilietybes ir važinėja. Visi turbūt čia sutarėme, kad ne poelgio esmė, o jo forma visus sukiršino, užgavo, sukėlė daugybę diskusijų. Tas išvykimas buvo panašesnis galbūt į pabėgimą, į pirkimą pardavimą. Ir tas pirkimas pardavimas iki šio momento tebesirėmė stipriojo teise. Jeigu mes leisime D.Rimšaitei atstovauti Londono žaidynėse, nugalės ne Olimpinė chartija, o stiprusis. Linkiu jai sėkmės kitose olimpinėse žaidynėse, o dabar balsuosiu prieš."

Lietuvos nepriklausomybės signataras Kazimieras Motieka: "Nežinojimas įstatymų neatleidžia nuo atsakomybės. Nežinojimas Olimpinės chartijos neatleidžia nuo jos reikalavimų. Prieš priimdama sprendimą išvykti iš Lietuvos sportininkė net neaptarė su LTOK Olimopinės chartijos 42 straipsnio. Toks sportininkės elgesys, siekiant teisės atstovauti Londono olimpiadoje kitai šaliai, neatitinka Olimpinės chartijos 42 straipsnio nuostatų. Sportininkės ir Rusijos pastangos - net reikalavimai leisti jai dalyvauti Londono žaidynėse neatitinka nei sportinės moralės, nei sportininko elgesio. Todėl sprendžiant šį dienotvarkės klausimą kviečiu LTOK generalinę asamblėją prisiminti Lietuvos sporto visuomenės 1988 metų nuotaikas ir balsuoti vadovaujantis ryžtu, kuriuo buvo atkurta Lietuvos narystė tarptautiniame olimpiniame judėjime. Balsuojant neužmirškime, kad dalyvaujame ne Rusijos, o nepriklausomos Lietuvos LTOK generalinėje asamblėjoje. Kaip dainavo mūsų mylimas Vytautas Kernagis: "Palikime vergo dalią vergui." Siūlau balsuoti prieš."

Olimpinis šiuolaikinės penkiakovės vicečempionas Stasys Šaparnis: "Negaliu toleruoti Donatos elgesio. Darau vieną išvadą, kad Maskvos sporto veikėjai, Putino draugai, D.Rimšaitei sakė: palik Lietuvą, mes viską išspręsime. Manau, generalinės asamblėjos dalyviai negali toleruoti nei jos, nei tuo labiau Rusijos sporto veikėjų elgesio. Gali būti tik vienas balsavimas. Prieš. Ji išvykdama net neatsiveikinusi su treneriu taip jį užgavo, kad jo sveikata labai pablogėjo. Norėčiau, kad vyktų atviras balsavimas."

Lietuvos stalo teniso asociacijos prezidentas Rimgaudas Balaiša: "Lietuvos stalo teniso asociacija nemato nė vieno aspekto, kodėl būtų galima balsuoti "už". Pirma - Donatos elgesys. Šiandien ji pasiruošusi viską paaiškinti. Manome, tai reikėjo daryti prieš metus. Antra - gyvenime visur yra taisyklės. Yra Olimpinė chartija. Ir kodėl dabar Rusija sumanė viską sutvarkyti mūsų rankomis? Jei balsuosime "už", rusai Donatai pasakys: na, ar nesakėme, kad viską sutvarkysime. Kartą taip pasielgę parodytume visiems, kad bet kada galima laužyti taisykles."

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis: "Kiek dar reikia Aleknai iškovoti pergalių, kad sulauktų tiek dėmesio kaip Rimšaitė? Ir šiandien tebesu tos nuomonės, kad mes prieš pusę metų padarėme klaidą - jau tada mums reikėjo LTOK vykdomajame komitete be emocijų priimti sprendimą tokį, kokį, manau, šiandien ir priimsime. Dabar visi dirbtume savo darbą. Donata galbūt jau ramiai ruoštųsi kitai (Rio de Žaneiro) olimpiadai. Tikiusi šiandien priimsime teisingą sprendimą - teisingą mūsų šaliai Lietuvai. Donata nėra nusikaltėlė. Pasaulyje per metus milijonai žmonių keičia pilietybę, tai yra įteisintas veiksmas. Tačiau, nutarusi atstovauti Rusijai, ji žinojo, kokios bus pasekmės. Tad kodėl atstovaudami mūsų sporto interesams dabar turėtume daryti išimtį?

Tačiau yra dar vienas svarbus aspektas: sportininkų amžius labai trumpas, jie atiduoda viską, iš jų reikalaujama labai daug, bet kartais jie lieka neįvertinti. Dabar iš Lietuvos emigruoja šimtai tūkstančių žmonių ne iš gero gyvenimo. Žinoma, sporte moralė, pilietiškumas yra galbūt daug svarbiau nei normaliame gyvenime. Tačiau sportininkas irgi žmogus. Išeidama Donata įmetė akmenuką į tvenkinį, kuriame vanduo šiek tiek užsistovėjęs. Nėra viskas labai gerai mūsų sporto sistemoje. Turime padaryti taip, kad ateityje išvengtume panašių labai skaudžių epizodų. Turime pakovoti dėl savo sportininkų taip, kaip geriausi mūsų atletai kovoja pasaulio arenose."

DONATA RIMŠAITĖ

Gimė 1988 m. sausio 29 d. Vilniuje.

Treneris: Jurijus Moskvičiovas

Iškovojimai: 2008 ir 2009 metais laimėjo pasaulio taurės varžybas, 2010-aisiais tapo pasaulio vicečempione ir Europos pirmenybių bronzine prizininke.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"