Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
SPORTAS

Bėk, Živile, bėk!

 
2012 09 20 7:33
Maratono trasos Ž.Balčiūnaitei savos jau dvylika metų./AFP/Scanpix nuotrauka.
Maratono trasos Ž.Balčiūnaitei savos jau dvylika metų./AFP/Scanpix nuotrauka.

Garsiausia Lietuvos ilgų nuotolių ir maratonų bėgikė Živilė Balčiūnaitė grįžta į didįjį sportą. Dvejų metų diskvalifikacijos terminas baigėsi prieš dvi savaites, rugsėjo 6 dieną, tad 33 metų sportininkė su džiaugsmu priima naujus iššūkius - ji pasirengusi vėl atsidurti tarp geriausių pasaulio maratonininkių ir dalyvauti Rio de Žaneiro olimpiadoje.

Spalio 29 dieną sukaks 12 metų, kai Ž.Balčiūnaitė pirmąkart įveikė sekinamą maratono distanciją. Per tuos metus nedidukė atletė dalyvavo net 27 maratonuose. Deja, nuo 27-ojo viskas ir prasidėjo... 2010 metų liepos 31 dieną Europos čempionate Barselonoje iškovotas aukso medalis Ž.Balčiūnaitės gyvenimą apvertė aukštyn kojomis.

Draudžiamų preparatų vartojimu apkaltinta Živilė, ne vieną dešimtį sykių įveikusi alinamus 42 kilometrus ir 195 metrus, buvo priversta pradėti kitokį maratoną - ginti savo garbę ir įrodyti pasauliui, kad sporto aukštumų siekė sąžiningai.

Ja nepatikėjo nei Lietuvos lengvosios atletikos federacija, nei Tarptautinis sporto arbitražo teismas, pašalinęs sportininkę iš varžybų dvejiems metams. Taip buvo pasmerkta maratono bėgikės svajonė dalyvauti Londono olimpinėse žaidynėse.

Artimiausi draugai nuo Ž.Balčiūnaitės nenusisuko. Kaip ir anksčiau, savi ją vadina Žiuželiu, o spauda - Coliuke.

Atsiradusią varžybų spragą lengvaatletė išnaudojo kaip įmanoma geriausiai - savo vyrui Andriui Žebuoliui, su kuriuo susituokė per 2007-ųjų Kalėdas, padovanojo pirmąją atžalą, dukrytę Emiliją. Pernai per Kalėdas ją pakrikštijo, o prieš savaitę, rugsėjo 13-ąją, mažylei sukako metukai.

Živilė negali nesportuoti. Ji treniravosi ir laukdamasi, ir likus kelioms dienoms iki gimdymo - išvakarėse įveikė aštuonis kilometrus. Norėjo bėgioti ir vos išėjusi iš gimdymo namų, bet pasipriešino treneris. Tada Ž.Balčiūnaitės rankose kaipmat atsidūrė lazdos. Šiaurietiškas ėjimas netrukus virto įprastu bėgimu. Ji bėgo, bėga ir bėgs. Pirmasis Živilės startas - jau šį šeštadienį sostinėje. Prie Baltojo tilto maratonininkė atidarys tradicinį AVON žygį prieš krūties vėžį ir ragins žmones nenusisukti nuo šia klastinga ir dažna liga sergančių artimųjų. Ž.Balčiūnaitė jau šeštus metus iš eilės yra AVON žygio prieš krūties vėžį pagrindinė ambasadorė.

O savo įprastą trasą - 42 km 195 m - sportininkė išbandys lapkričio 18-ąją Jokohamos (Japonija) maratone. Ten ji sieks pagerinti pačiai priklausantį Lietuvos maratono rekordą (2 val. 25 min. 15 sek.). 2009 metais pirmą kartą surengtame Jokohamos maratone 42 km 195 m nuotolį Ž.Balčiūnaitė įveikė per 2 val. 32 min. 9 sek. ir užėmė septintąją vietą. Tąsyk startavo 477 bėgikės, o finišavo 273. Lietuvė buvo viena iš 11 lengvaatlečių, gavusių vardinius kvietimus į šį maratoną.

Jau vienuoliktus metus kasdien su Ž.Balčiūnaite dirbantis treneris Romas Sausaitis įsitikinęs - dabar Živilė yra geresnės sportinės formos nei bet kada, todėl realu iš jos tikėtis aukščiausių rezultatų.

"Mes tikrai niekur nebuvome dingę, siekėme įgyti geriausią formą rudens maratonui, - sakė Coliukę treniruojantis R.Sausaitis. - Živilei vis kartoju: "Nei pasaulio rekordininkai, nei olimpiniai čempionai šiuo metu nėra už tave stipresni, jūs visi lygūs." Dabar esame net geresnės formos nei tuomet, kai Europoje mums pavyko pasiekti aukso medalio vertą rekordą. Pasiruošimas vyksta puikiai."

Prieš Atėnų olimpines žaidynes Ž.Balčiūnaitė Lietuvoje buvo vienintelė pasaulinį pripažinimą pelniusi maratonininkė. Dabar ji sutinka, kad konkurencija šalyje padidėjo, ir mini bent tris tarptautinio lygio maratono bėgikes: Rasą Drazdauskaitę, Dianą Lobačevskę ir Remaldą Kergytę. Su jomis Živilė tikisi pasivaržyti kitais metais Maskvoje vyksiančiame pasaulio čempionate, taip pat 2014-ųjų Europos pirmenybėse Ciuriche.

Živilė treniravosi ir laukdamasi, sportavo ir likus kelioms dienoms iki gimdymo./LŽ archyvo nuotraukos
Živilė treniravosi ir laukdamasi, sportavo ir likus kelioms dienoms iki gimdymo./LŽ archyvo nuotraukos

Malonios gyvenimo akimirkos

Šią savaitę LŽ susitiko su Živile Balčiūnaite. Sportininkė atvirai papasakojo apie savo turtingą ir turiningą gyvenimą, kurį prieš porą metų kita vaga pakreipė jai mesti įtarimai vartojus draudžiamus preparatus.

- Jau sportuojate įprastu ritmu?

- Visą laiką treniravausi! Dar gimdymo išvakarėse sportavau, atsispaudimus dariau... Po gimdymo gydytojai iškart leido bėgioti, bet treneris pasipriešino. Todėl pradėjau vaikščioti su lazdomis - ėmiausi šiaurietiško ėjimo. Nepaprastai patiko. Bėgiojant labai svarbi danga, o eiti gali kur nori. Apvaikščiojau Riešę, Verkius, keliavau Molėtų link. Eini ir apie nieko negalvoji... Paskui vieną dieną eidavau, kitą - bėgdavau ir galiausiai grįžau tik prie bėgimo.

- Maloniausios savo gyvenimo akimirkos sulaukėte praėjusiais metais - pagimdėte dukrelę Emiliją.

- Rugsėjo 13-ąją jai suėjo metukai. Per pirmą Emilijos gimtadienį visa šeima mokė ją užpūsti žvakutę. Niekaip nepavyko. O dukrelei buvo linksma ir juokinga. Susitaikėme su tuo, kad torto žvakutes užpūs tik per antrąjį gimtadienį.

- Į ką mergaitė panaši?

- Išėjo toks "miksas" - nesuprasi (šypsosi). Gimė beveik juodais plaukučiais, o dabar jie - šviesiai rudi. Ir aš vaikystėje buvau tokia.

- Kokių džiaugsmų Emilija suteikia jūsų šeimai?

- Jai labai juokinga, kai treniruojuosi. Dukart buvome sykiu treniruočių stovykloje Palangoje. Vyras įsodina dukrelę į dviračio kėdutę ir važiuoja, o aš bėgu. Emilijai juokinga, kai man pasidaro sunku bėgti. Ir dar gaudo mane už rankos. Kai mankštinuosi, dukra irgi juokiasi. Linksma mergaitė. Ir labai stipri. Ji pakeitė mano gyvenimą. Smalsu stebėti dukrą iš šono, nes iki tol daug dėmesio skirdavau gyvūnams.

- Įdomu, kas namie, be vyro ir dukrelės, dar gyvena?

- Katinas Edis, šuo Sali, dvi papūgos, kurias vadiname "ptyčkomis" (juokiasi). Kai laukiausi, net katiną išmokiau kalbėti. Jis vis kitokia intonacija miauksėdavo į mano žodžius. Myli mane katinai, nors aš jų - nelabai (šypsosi).

- Kodėl tada laikote nemylimą gyvūną?

- Vyrui leidau auginti, jis dievina katinus.

Treneris R.Sausaitis su Ž.Balčiūnaite dirba jau vienuoliktus metus.
Treneris R.Sausaitis su Ž.Balčiūnaite dirba jau vienuoliktus metus.

Viskas pagal planą

- Ar pasikeitė treniruotės tapus mama?

- Viskas tas pats, tik daugiau suktis reikia: vaikas - sportas, vaikas - sportas. Kaip mūsų olimpinė čempionė penkiakovininkė Laura Asadauskaitė pasakė, sunkoka suderinti. Be to, dar ir maitinu Emiliją, tad esu prie jos pririšta. Tik galiu pasidžiaugti, kad dukra leidžia išsimiegoti.

- Pirmagimė planuota?

- Taip. Prasmingai išnaudojome su vyru susidariusią situaciją. Kai pasakė, kad nežinia, kaip baigsis mano byla, nutarėme nieko nebelaukti.

- O jei nebūtų kilę skandalo?

- Norėjau gimdyti po Pekino olimpiados, bet neturėjau pinigų. Norėjau po Europos čempionato - tačiau reikėjo atiduoti skolas už pasirengimą varžyboms. Svarstėme, gal po Rio de Žaneiro žaidynių, jei pavyktų surinkti pinigų. Taip vis ir atidėliojome (juokiasi).

Vaikas - brangus malonumas... Man su dukra mėnesį prasimaitinti reikia 2-3 tūkst. litų. Vien maistui. Tai prabanga, nes kiek jis kainuoja! Prieš dešimt metų JAV verkiau dėl kainų. Amerikoje niekas nepasikeitė, o Lietuvoje dabar viskas kainuoja tiek, kiek ten. Bet atlyginimai mūsų šalyje juk nepasikeitė. Baisu, kas čia darosi.

- Kalbate taip, lyg būtumėte pasirengusi emigruoti.

- Ne. Tik labai pikta. Kai gyveni Lietuvoje, to nematai, bet kai išvažiuoji dviem trims mėnesiams į stovyklą užsienyje ir grįžti namo, supranti, kad lietuviams reikia statyti paminklą. Kaip jie sugeba iš tokių algų gražiausiai apsirengti ir dar nueiti į kavinę pasėdėti?!

Kaip vyro brolis mums pasakė, "pagal turimas pajamas šokolado nebenusipirksite". Iki šių metų sausio valstybė už vaiką man mokėjo 95 litus. Galiausiai ir tuos pinigus atėmė.

Šoko su pilvuku

- Praėjusiais metais neišvydome jūsų viename televizijos šokių projekte, nors lankėte repeticijas. Kokia tai istorija?

- Dar nebuvau sutikusi šokti, o gandai jau sklandė (juokiasi). Norėjau šokti. Bet neįsivaizduoju, kaip organizatoriai nepamatė, kad laukiuosi. Būdama su pilvuku atvažiavau partnerio išsirinkti. Tylėjau, nenorėjau, kad spauda sužinotų. Net giminės nežinojo.

Tėvai man visada sakydavo: "Jei šokdamas vyras gerai tave veda, tada ir nemokėdama šokti tu puikiai šoksi." Viskas priklauso nuo partnerio. Pasidaviau, Marius Gaižauskas gerai mane ant parketo vedžiojo, tik žingsniukus pačiai reikėjo pasimokyti. Maniau, pagimdysiu ir grįšiu į projektą toliau šokti. Bet labai išsigandau sužinojusi, kad teks avėti aukštakulnius. O Lotynų Amerikos šokiams reikės batelių su 9 cm pakulne! Kolegė maratonininkė Vaida Žūsinaitė perspėjo, kad šokdama su tokiais bateliais greitai galiu turėti problemų dėl klubų.

Vyks į Japoniją

- Kokios pirmosios varžybos, kuriose dalyvausite?

- Jau šį šeštadienį Vilniuje, prie Baltojo tilto, vyks AVON žygis prieš krūties vėžį. Kviečiu visus parodyti solidarumą ir simboliškai palaikyti krūties vėžiu sergančias moteris - drauge su manimi bėgti 5 arba 10 kilometrų distanciją. Aš bėgsiu 10 kilometrų. O lapkričio pabaigoje dalyvausiu maratone Jokohamoje. Organizatoriai mane myli, priėmė tokią vargšelę (juokiasi). Paklausėme, ar galima dalyvauti, atsakė - be abejo, jokių problemų.

Bus įdomu, kaip po tiek laiko man pavyks įveikti maratoną. Trasa sunki, kalvota, prie vandens, labai vėjuota. Ir bėgant vandens galima atsigerti ne kas 5, o kas 8 kilometrus. 2009 metais bėgdama Jokohamos maratoną vos nemiriau iš troškulio.

Supermamos

- Pateiksiu porą pavyzdžių. Sūnų pagimdžiusi ir į profesionalųjį sportą grįžusi buriuotoja Gintarė Volungevičiūtė tapo pasaulio čempione. Dėl motinystės karjerą sustabdžiusi šiuolaikinės penkiakovės atstovė L.Asadauskaitė grįžo su trenksmu - pernai pasaulio čempionate pelnė bronzą, šiemet iškovojo pasaulio taurę, Europos pirmenybių auksą ir Londone tapo olimpine čempionate. Nutuokiate, ką norime pasakyti? Esate kupina jėgų ir galite nuversti kalnus?

- Žiūrėsim (šypsosi). Bet jų kitokios sporto šakos, truputį lengvesnės. Buriuojant reikia masės, tokios ištvermės kaip bėgant maratoną tikrai nereikia. Šiuolaikinę penkiakovę sudaro penkios įvairios sporto šakos, tačiau kentėti tenka trumpiau. Laurai fechtuojantis būtina reakcija, jodama ji turi psichologiškai sutarti su žirgu, o bėgti tris kilometrus, palyginti su mano distancija, - vienas juokas. Mano sporto šaka - sunkiausia, labiausiai alinanti, bet, tikiuosi, viskas bus gerai.

Šokių projekte ketinusi dalyvauti maratonininkė pabūgo aukštakulnių batelių./Artūro Gimžausko nuotrauka
Šokių projekte ketinusi dalyvauti maratonininkė pabūgo aukštakulnių batelių./Artūro Gimžausko nuotrauka

Sporte daug politikos

- Neabejoju, kad smalsiai stebėjote Londono olimpines varžybas. Kas jus labiausiai džiugino?

- Kad lietuviai medalių laimėjo! Kita vertus, tik dar labiau įsitikinau, jog Lietuva - per maža valstybė, sporte vis daugiau atsiranda politikos. Juk matėte, kaip mūsų boksininką Evaldą Petrauską "nuteisėjavo". Kaip septynkovininkę Austrą Skujytę, vienintelę iš visų šioje rungtyje dalyvavusių sportininkių, du kartus kvietė atlikti dopingo testo. O ir anksčiau būta ne vieno atvejo - kaip subjektyviai švilpė mūsų krepšininkams ir baudė juos per 1995 metų finalą su serbais! Prisimenu visas nuoskaudas, negaliu užmiršti netiesos.

Supratau, kad taip pat "gražiai ir ramiai" buvo pasielgta ir su manimi. Juk jau po trijų dienų sužinome, kad iš sportininko atima medalį, o aš - Europos čempionė, ir mane kažin kodėl tik po mėnesio išsikvietė. Ką tiek laiko jie darė? Kodėl ne po trijų dienų, kai sužino visus rezultatus? Negi negalėjo paprašyti Lietuvos antidopingo agentūros tyliai dar sykį patikrinti Živilę Balčiūnaitę?

Nesirengia rizikuoti sveikata

- Kaip jums pavyko ištverti tą laikotarpį?

- Vaiką susikūriau. Nors to Dievulis nepagailėjo. Dukra nukreipė mintis kitur, užsimiršau. Aišku, gal ir negražu, kad vaikas tapo gelbėjimosi ratu, bet nors šį džiaugsmą gavau iš karto, nereikėjo laukti (šypsosi).

- Buvo žmonių, kurie nuo jūsų nusisuko?

- Draugų nepraradau. Neslepiu, kokius vitaminus geriu, jie stovi viešai. Ateina draugai ir juokiasi: "Išgėrus tiek vitaminų, kur dar rasi vietos dopingui." Atrodytų, absurdiška - parijau draudžiamų preparatų ir iškart vaiką susigalvojau. Visiems sakydavau, kad jų tikrai nevartosiu, man nereikia mėlynų-žalių vaikų. Kitos gal ir gali rizikuoti, aš savo sveikata - niekada.

Labiausiai įstrigo Tarptautinio sporto arbitražo teismo Lozanoje išvada: "...kadangi techninių niuansų nesuprantame, pasitikime kita šalimi." Koks tai nepriklausomas teismas, jei "neraukia" techninių dalykų? Kuriems galams tas teismas reikalingas? Mūsų net neišklausė. Lozanoje kraupau sėdėdama.

VISI Ž.BALČIŪNAITĖS MARATONAI

2000 m. spalio 29 d., Frankfurtas 2:40:53 (8 vieta)

2001 m. balandžio 22 d., Hamburgas 2:35:18 (6); spalio 14 d., Pekinas 2:43:26 (24)

2002 m. balandžio 21 d., Hamburgas 2:33:36 (4); spalio 20 d., Virdžinija Bičas 2:41:31 (2)

2003 m. kovo 2 d., Los Anželas 2:33:22 (3); spalio 27 d., Dublinas 2:30:45 (3)

2004 m. vasario 1 d., Valensija 2:41:05 (1); kovo 7 d., Los Andželas 2:34:41; rugpjūčio 22 d., Atėnai, olimpinės žaidynės 2:35:01 (14); lapkričio 21 d., Tokijas 2:27:28 (5)

2005 m. kovo 6 d., Los Andželas 2:28:10 (2); lapkričio 20 d., Tokijas 2:25:15 (2)

2006 m. balandžio 17 d., Bostonas 2:32:16 (10); rugpjūčio 12 d., Geteborgas, Europos čempionatas 2:31:01 (4); lapkričio 19 d., Tokijas 2:33:18 (5)

2007 m. balandžio 29 d., Hamburgas 2:31:13 (4); rugsėjo 2 d., Osaka, pasaulio čempionatas 2:43:28 (33); lapkričio 18 d., Tokijas 2:34:29 (8)

2008 m. rugpjūčio 17 d., Pekinas, olimpinės žaidynės 2:29:33 (11); rugsėjo 28 d., Berlynas 2:36:40 (10); lapkričio 30 d., Šanchajus 2:47:21 (6)

2009 m. rugpjūčio 23 d., Berlynas, pasaulio čempionatas 2:31:06 (19); lapkričio 15 d., Jokohama 2:32:09 (7)

2010 m. vasario 14 d., Sevilija 2:45:09 (9); kovo 21 d., Roma 2:35:31 (8); liepos 31 d., Barselona, Europos čempionatas 2:31:14 (1)

2 METŲ ISTORIJA

* 2010-ųjų liepos 31 dienos popietę 158 cm ūgio coliukė iš Lietuvos bėgdama 42 km 195 m Barselonos gatvėmis aplenkė visas varžoves ir iškovojo Europos auksą.

* Gavusi Tarptautinės lengvosios atletikos asociacijos (IAAF) pranešimą apie Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) tyrimo rezultatus, Lietuvos lengvosios atletikos federacija (LLAF) 2010 metų rugsėjo 6 dieną dėl įtartino mėginio (buvo daugiau testosteronu), paimto Europos čempionate Barselonoje, laikinai suspendavo sportininkę.

* 2011 metų balandžio 5 dieną posėdžiavusi LLAF Drausmės komisija dėl Ž.Balčiūnaitės šlapimo mėginyje aptiktų draudžiamo preparato liekanų diskvalifikavo sportininkę dvejiems metams ir atėmė iš jos Barselonoje iškovotą Europos čempionės medalį. Maratonininkės bausmės laikas pradėtas skaičiuoti nuo 2010 metų rugsėjo 6-osios.

* 2011 metų balandžio 21 dieną Živilės advokatas, siekdamas įrodyti, kad ji nevartojo draudžiamų preparatų, ir panaikinti skirtą diskvalifikaciją, apskundė LLAF Drausmės komisijos sprendimą Lozanoje įsikūrusiam Tarptautiniam sporto arbitražo teismui (CAS).

* 2012 m. kovo 30 dieną CAS atsiuntė nutartį, kuria Ž.Balčiūnaitės apeliacija buvo nepatenkinta. CAS pripažino LLAF 2011 metų balandžio 5 dienos sprendimą diskvalifikuoti sportininkę dvejiems metams už IAAF (Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos) Antidopingo taisyklių pažeidimą. Tai reiškė, kad maratonininkė diskvalifikuota dvejiems metams - nuo 2010-ųjų rugsėjo 6 iki 2012 metų rugsėjo 6 dienos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
SPORTAS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"