Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Žmogus, kuris išrado save

 
2009 05 02 0:00
Japonijos Edisonas Y.Nakamatsu visą laiką mąsto apie išradimus. Tai darė net važinėdamas į rinkėjų sueigas, kai kandidatavo į Tokijo gubernatoriaus postą.
Japonijos Edisonas Y.Nakamatsu visą laiką mąsto apie išradimus. Tai darė net važinėdamas į rinkėjų sueigas, kai kandidatavo į Tokijo gubernatoriaus postą.

Sugalvojo diskelį. Sumanė elektroninį laikrodį, mažytę padažo pompą, variklį vandeniui, batonėlį smegenims ir savo legendą. Kai mirs (sulaukęs 144 metų), turėtų būti daugiau kaip šešių tūkstančių patentų savininkas.

"Nėra geresnio laiko daryti atradimą kaip akimirka, kai baseino dugne baigiasi oras", - teigia Yoshiro Nakamatsu. Todėl į kūrybinę maudyklę jis visada ima savo išradimą - specialų bloknotą iš organinio stiklo. Išradimais Y.Nakamatsu užsiima profesionaliai. Šiandien, sulaukęs aštuoniasdešimtmečio, yra padaręs jų daugiau kaip 3200. Tokiu rezultatu jau pralenkė legendinį Thomasą Edisoną, kuris užmerkė akis turėdamas 1093 patentus. Ar nebus Japonijoje atsiradęs didžiausias visų laikų atradėjas ir išradėjas?

Iš meilės L.van Beethovenui.

Pirmą išradimą Yoshiro padarė būdamas penkerių. Sumanė lėktuvų modelius ore stabilizuojančią sistemą. Vėliau, karo metais, sielojosi matydamas, kaip vargsta motina perpildama sojų padažą į mažą buteliuką. Sugalvojo mažytę pompą, kad jai palengvintų. Užpatentavo tą pompą sulaukęs keturiolikos (ji ir šiandien pardavinėjama kartu su kitomis smulkmenomis).

Paskui įstojo į Imperatoriaus universitetą Tokijuje studijuoti inžinerijos. Ten įgyvendino savo garsiausią projektą. Viskas prasidėjo nuo to, kad Y.Nakamatsu labai erzino senos plokštelės traškėjimas klausantis mėgstamiausios Ludwigo van Beethoveno Penktosios simfonijos, todėl ėmė ieškoti, kaip geriau atkurti muziką. Pradžioje Yoshiro iš medžio padarė kompiuterinio diskelio ir diskų dėtuvės prototipą, o 1952 metais gavo Japonijos "elastingo disko ir jo skaitytuvo" patentą. "Dviem dešimtmečiais anksčiau negu IBM patentavo savo diskelius Amerikoje", - pabrėžia Y.Nakamatsu. Firma galėjo išleisti juos į rinką, nes nusipirko 16 licencijų naudotis japonų Edisono išradimais. "Tų susitarimų apimtis, taip pat honoraro kvota turi likti paslaptyje", - perspėja išradėjas iš Tokijo.

Ši akimirka tapo persilaužimu jaunojo inžinieriaus gyvenime - jis atsidavė išradimams. Iki tokio lygio, kad straipsniuose apie Y.Nakamatsu ir interviu negalima aptikti jokių privataus gyvenimo pėdsakų: inžinieriaus hobis - išradimai, daro juos visą laiką. Apie šeimą žinoma tik tiek, kad turi trejetą vaikų, bet nė vienas jų, deja, nėra išradėjas.

Elektronikos S.Wonderis

Išradimas vijo išradimą. Yoshiro tvirtina, kad jau 1953 metais sumanė elektroninį laikrodį švytinčiu ekranu ir taip vėl gerokai pralenkė triukšmingą "Pulsar" premjerą 1970-aisiais. Japonui turime būti dėkingi ir už bilietus su magnetine juostele, taksometrą bei ... sintezatorių - pagrindinį šiuolaikinių muzikantų instrumentą. "Stevie'as Wonderis pats dėkojo man už tą išradimą", - prisimena Y.Nakamatsu interviu, duotame žurnalui "PingMag". Laikui bėgant išradėjas nustojo naudotis savo pavarde ir pasirinko lengvesnę ištarti - Dr. NakaMats. Ir jau kaip Dr. NakaMats išrado relaksavimo-stimuliavimo fotelį "Cerebrex". "Atitinkamo dažnio garsai keliauja nuo kojų atramos iki galvos atlošo ir skatina smegenų cirkuliavimą bei sinapsinę veiklą. Dvidešimt minučių, praleistų mano fotelyje, atgaivina smegenis taip pat kaip aštuonios valandos miego, - giria savo išradimą kūrėjas. - Be to, pagerina atmintį, matematinius gebėjimus, kūrybingumą, regėjimą, mažina kraujospūdį." Dr. NakaMats sumanė ir prietaisą "Enerex", vadinamą "varikliu vandeniui". Jis skaldo vandenį į deguonį ir vandenilį. Šį galima maišyti su benzinu ir tuo mišiniu varyti paprastą variklį. Gudragalvis daktaras kai ką sumąstė ir golfo mėgėjams - lazdą su specialiai profiliuota rankena ir galvute, kuri taiklų smūgį signalizuoja skambiu kamertono garsu.

Smegenų kuras - batonėliai

Dr. NakaMats ypač mėgsta eksperimentuoti su maistu. Prie geriausių jo išradimų priskirtini maistingi produktai, gerinantys protinę veiklą. Tai "brain drink" - arbata iš keliolikos augalų, taip pat batonėliai ir milteliai "Yummi Nutri Brain Food" (maistingas papildas smegenims). Pasak išradėjo, tai "specialus džiovintų krevečių, sūrio, jogurto, ungurių, kiaušinių, jautienos ir paukščių kepenėlių mišinys, papildytas vitaminais". Ši receptūra yra eksperimento, kurį Japonijos Edisonas atlieka nuo 1971 metų, rezultatas. Jis fotografuoja, aprašo ir analizuoja VISĄ maistą, kurį suvalgė nuo to laiko iki dabartinės akimirkos. Kam? Pasak eksperimentuotojo, to, ką suvartojame, pasekmes pajuntame tik po dviejų trijų dienų. Tada nebeprisimename, ką turėjome lėkštėje.

Y.Nakamatsu kronikinis dietinis stilius leido (kaip pats tvirtina) susieti ypač kūrybingas dienas su konkrečiomis dienomis ir sudaryti meniu genijui. Jo pastangas toje srityje įvertino "IgNoble" (apie šią "antipremiją" rašėme anksčiau "Lietuvos žiniose") komisija. 2005 metais japonas buvo pagerbtas "ad hoc" maisto kategorijoje. Būtų įdomu sužinoti, ar apdovanojimas sustiprino jo įsitikinimą, kad preciziškai sukomponuota dieta ir tik vienas valgymas per dieną (neviršijant 700 kalorijų) - tai raktas į ilgesnį gyvenimą. Dr. NakaMats deklaruoja, jog paliks šį pasaulį tik sulaukęs 144 metų.

Pedantiška dieta ir ilgaamžiškumas - to nepakanka norint tapti genialiu išradėju. Kad paskirtum išradimams visą gyvenimą, reikia solidaus pasirengimo ir titaniško darbo. Dr. NakaMats tai paaiškina teorija, kurią vadina "kūrybiškumo piramide". Stipri dvasia yra pagrindas, ant kurio stovi gerai funkcionuojantis kūnas, intensyvus mokymasis ir patirtis, vainikuota pačiu išradimu. Dvasios tvirtybės japonui nestinga, tačiau kūnui jis taiko derinį: dieta, jokio alkoholio ir rūkalų, keturios valandos miego naktį (ilgiau kaip šešios valandos miego, pasak jo, kenkia smegenims), seksas ir tam tikros sporto rūšys. "Smegenims geriausiai tinka plaukiojimas ir sunkumų kilnojimas", - aiškina meistras.

Jei kalbėtume apie išradimų pagrindimą mokslu, reikėtų paminėti, kad

Y.Nakamatsu studijuoja visą gyvenimą. Turi bene keturis doktoratus - nuo inžinerijos iki teisės. O patirtis? Kažin ar galima ja abejoti, kai žmogus nuo penkerių metų daro išradimą po išradimo. Masiškai. Jo įmonėje triūsia daugiau kaip šimtas asistentų, ir kiekvienas įgyvendina šefo sumanymus.

Tyla, dinamika ir baseinas

Tik šitaip išpurentoje dirvoje ištrykšta idėjų fontanai. Bet

ne priešokiais! Geras išradėjas sugeba juos kontroliuoti. Tam tikslui Y.Nakamatsu pasišalina į specialias patalpas. Pirmas kambarys skirtas atsipalaiduoti. Čia baltos sienos ir vien natūralios medžiagos: tradicinis akmenuotas sodas, dideli akmenys, atvežti iš Kioto, čiurlenantis vanduo ir augalai. "Ten mano mintys klajoja įvairiomis kryptimis, atsiranda asociacijų", - sako Dr. NakaMats. Kitas kambarys - dinamiškas: tamsus, sienos išdažytos kontrastiškų spalvų juostomis, baldai iš odos ir metalo, stovi galinga audiosistema. Išradėjas pirmiausia klausosi džiazo, paskui - ko nors mielo ausiai, bet visada užbaigia mėgstamiausia Penktąja simfonija. "Tai padeda daryti išvadas", - komentuoja japonas. Ir pagaliau - baseinas. Panėręs į vandenį meistras, naudodamasis savomis kvėpavimo sulaikymo technikomis, laukia atradimo blyksnio. Ir iškart jį užrašo į neperšlampamą bloknotą.

Geresnis už viagrą

Tačiau Dr. NakaMats, idėjų ugnikalnis ir žmonijos geradaris, turi ir kitą veidą - megalomano, savireklamos ir niekų įsiūlymo žmonėms meistro. Jo namai prestižiniame Tokijo kvartale sveikina svečius užrašais: "Didžiausias išradėjas pasaulyje". Koridoriai ištapetuoti Y.Nakamatsu diplomais, komiksais apie jį, padėkos laiškais ir sertifikatais, tvirtinančiais, kad šis asmuo - vienas didžiausių atradėjų žmonijos istorijoje. Prieš susitikdami su meistru lankytojai turi pažiūrėti filmą, sulipdytą iš pompastiškų išradimų pristatymų, ceremonijų šeimininko garbei ir televizijos programų, kuriose jis dalyvauja.

Vidinės teritorijos alėjos - Dr. NakaMats gatvė ir Dr. NakaMats aveniu - susikerta Dr. NakaMats aikštėje. Pasakodamas apie išradimus jis dažnai naudojasi savo knyga "Dr. NakaMats atradimų legenda". Štai keletas citatų: "Esu tartum laiko mašina, visada 10-20 metų pirma kitų", "Visi mano išradimai - tai 100 proc. sėkmė", "Esu vienintelis, kurio atradimai išgelbės Japoniją."

Bet gal tai ne puikybė, o nuoširdumas? Antai Henry Rowlandas, teisme paklaustas apie jo kompetenciją, taip pat atsakė: "Esu žymiausias Amerikos fizikas." O pasibaigus posėdžiui aiškino pažįstamiems: "Ir ką turėjau atsakyti? Juk liudijau prisiekęs!"

Tiesą sakant, kai kurie Y.Nakamatsu išradimai ir jo deklaracijos atrodo gana apgaulingai. Na, kad ir namas, valdomas kosmine energija, vienas naujausių projektų. Klausinėjamas apie jį išsamiau, išradėjas išsisukinėja.

Arba pažadai, kartojami nuo 1995 metų, kai Y.Nakamatsu atkakliai veržiasi būti išrinktas Tokijo gubernatoriumi. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus jis žadėjo išrasti skydą, kuris apgręš raketas, iššautas į miestą (tuo patraukė 1,6 proc. gyventojų).

Verta prisiminti, kad IBM nepatvirtino, jog Y.Nakamatsu išrado diskelį, patvirtino tik faktą, kad su juo bendradarbiavo.

Liūdna ir pasidairius, kokius produktus išradėjas siūlo savo parduotuvėse: užkandėles smegenims ir "Love Jet" - geresnį už viagrą purškalą, kuris neva tris kartus padidina sekso malonumą (meistras tvirtina, jog sukūrė jį susirūpinęs mažėjančiu natūraliu japonų prieaugiu). Čia taip pat galima įsigyti spyruokliuojančių batų, Y.Nakamatsu knygų ar laikrodį su jo siluetu...

O jei patys panorėsite tapti genialiais atradėjais? Pakanka apsistoti (prieš tai susimokėjus) viename iš 29 svečių namų genijams, vadinamų "Dr. NakaMats žaliosiomis terasomis". Didysis išradėjas aplanko juos skaitydamas paskaitėles arba "inspiruodamas savimi ir savo išradimais". Taip pat drauge dainuoja dainas, stiprinančias genijų dvasią.

Koks efektas? Y.Nakamatsu turtas vertinamas maždaug 75 mln. dolerių. Tačiau Dr. NakaMats tvirtina esąs vargšas žmogus, viską investuojantis į projektus (šiuo metu dirba prie bemaž penkių šimtų). Jis negali sau leisti tinginiauti, nes daug kartų yra pareiškęs, kad gyvenimo pabaigoje turės daugiau kaip šešis tūkstančius patentų. Ir jūras meilės, nes sako: "Išradimai - tai ne būdas užsidirbti pinigų. Tokios pažiūros baigiasi žlugimu. Išradimų motina yra meilė."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"