Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Žinomi vyrai: vieni, bet ne vieniši

 

'Viengungis gali būti tūkstantį kartų mažiau vienišas nei koks nelaimingasis, įteisinęs santykius su siaubinga moterimi', - svarstė Marijonas Mikutavičius. Jam pritartų ir kiti LŽ kalbinti be poros gyvenantys vyrai.   

Pirmąjį lapkričio šeštadienį minima Tarptautinė vyrų diena. Tokia šventė kalendoriuose atsirado daugiau kaip prieš 10 metų. Nors mūsų krašte ji nėra populiari, vis dėlto tądien būna vienas kitas jai skirtas renginys, pasigirsta sveikinimų. Tarptautinė vyrų diena yra gera proga pasvarstyti apie tuos stipriosios lyties atstovus, kurie gyvena be šeimų. Lietuvoje moterų yra daugiau negu vyrų, bet tarp pastarųjų nemažai tokių, kurie jaučiasi laisvi bei nepriklausomi ir nenori tvirtų šeiminių saitų. Kodėl - būti be poros yra sąmoningas apsisprendimas ar tiesiog taip susiklostė gyvenimas?

Apie tai kalbėjomės su verslininku Žilvinu Grigaičiu, pramogų verslo atstovu Jogaila Morkūnu, dainininku ir žurnalistu Marijonu Mikutavičiumi, šokėju Andriumi Butkumi, odontologu Leonu Juodvalkiu ir aktoriumi Romu Ramanausku.

Nenori lipti į tą pačią balą

41 metų verslininkas Žilvinas Grigaitis prisipažino nieko nežinąs apie Tarptautinę vyrų dieną. Klausiamas, ar galima jį vadinti laisvu ir nepriklausomu vyru, nusišypsojo: "Gal ir galima. Esu išsiskyręs, antrą kartą nevedžiau, tad gana laisvas." Kokie tokio gyvenimo pranašumai? Pasak Ž.Grigaičio, tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus filosofijos ir požiūrio, kaip jis nori gyventi, ką gali sau leisti. "Manau, kad nepriklausomybė svarbi ir vyrams, ir moterims. Man gera gyventi be didesnių įsipareigojimų", - teigė pašnekovas. Kadaise jis turėjo šeimą, labai myli dukrą. Tačiau santuoka iširo. Ž.Grigaitis nuoširdžiai paaiškino, kad galbūt buvę santykiai kėlė per daug problemų ir skaudulių, todėl jis nenori vėl lipti į tą pačią balą.

Paprašius pasakyti, gyventi vienam buvo sąmoningas pasirinkimas ar taip lėmė gyvenimo įvykiai, Ž.Grigaitis teigė: "Manau, kad taip susiklostė."

Nebūtų kada kurstyti šeimos židinio

Ž.Grigaitis sakė, kad jam labai tinka posakis: "Vienas, bet ne vienišas." Vyras pasikliauja likimu. "Jei šalia manęs turi būti žmogus, jis atsiras. Jei neturi būti, ką gi - gyvenimas dėl to nesustoja, - tiki pašnekovas. - Tačiau jei kuriame nors pasaulio krašte ar Lietuvoje yra tau lemtas žmogus, tu jį sutiksi."

Ž.Grigaičio gyvenimas ne tik nestovi vietoje, bet lekia dideliu tempu. Vyras nuolat keliauja. Kai kalbėjomės, jis buvo Vilniuje. Prieš tai viešėjo Vakarų Europoje. O po trumpos - vienos dienos - pauzės namie išskrido anapus Atlanto.

Regis, gyvenimo būdas ne toks, kad Ž.Grigaitis galėtų ramiai kūrenti šeimos židinį. "Be abejo. Tada turėtum galvoti apie sėslesnį gyvenimą. Mat būtum atsakingas ir už kitus žmones - artimuosius, - pritarė pašnekovas. - Šiuo metu gyvenu kitaip. Man tenka dirbti tarptautiniame versle, daug keliauti, bendrauti, atlikti tam tikras užduotis. Kitam, šeimą turinčiam žmogui tai būtų sudėtinga, nes nedaug laiko leidžiant namie kiltų šeiminių problemų." Jis teigė, kad kai kurie bičiuliai stengiasi suderinti darbą tarptautinėse kompanijose ir šeimą, bet tai padaryti nelengva, kyla nesklandumų.

Gal santuokoje gyvenantys pažįstami ir draugai šiek tiek pavydi Ž.Grigaičiui? "Taip. Kadangi esu laisvas, priimdamas sprendimus. Elgiesi ir darai taip, kaip nori, kaip geriau ir patogiau. Nevaržo tam tikri įsipareigojimai ar požiūris kito žmogaus, prie kurio reikėtų derintis, nes judu esate pora", - sakė jis.

Moterys - ne paveikslėliai

"Šiame gyvenimo etape man gana gerai, - patikino vyras. - Nejaučiu, kad man iš esmės ko nors trūktų. Galbūt norėčiau turėti daugiau laisvo laiko, kurį galėčiau skirti sau ir savo pomėgiams."

Nenuostabu, kad išvaizdžiam, stilingam ir sėkmingam vyriškiui netrūksta moterų dėmesio. Ar jis turi atkaklių gerbėjų, ar pasitaiko moterų, kurios bandytų jį sumedžioti, kaip jaučiasi tapęs kurios nors žavuolės taikiniu? "Pastaruoju metu Lietuvoje neužsisėdžiu, todėl, galima sakyti, esu pasistatęs tam tikrą sieną, - su šypsena vaizdžiai kalbėjo Ž.Grigaitis. - Aišku, būna visokių nutikimų. Tačiau moku bendrauti diplomatiškai, tad stengiuosi nesukurti tam tikrų problemų."

Tikriausiai Ž.Grigaitis ne visą gyvenimą bus "vienas, bet ne vienišas". Todėl įdomu, kas jam svarbiausia, galvojant apie moterį, kokios dailiosios lyties atstovės atrodo patrauklios, o kokios - atstumiančios? Vyras teigė, kad svarbi visuma - ne tik kaip moteris atrodo, bet ir kiek išmananti, kaip sugeba save pateikti. "Manęs tikrai nesuvilios išorinis moters grožis, - įsitikinęs Ž.Grigaitis. - Svarbiau, kad būtų su kuo bendrauti ir apie ką kalbėti, o ne tik gėrėtis paveikslėliu, kuris gali greitai pasikeisti."

Netikusi etiketė

Tikrą artumą Ž.Grigaitis įsivaizduoja, kai, būnant poroje, vienas pasako sakinį, o kitas jį užbaigia, tai yra kai du žmonės štai taip puikiai vienas kitą jaučia ir supranta. "Man svarbu, kad moteris turėtų savo nuomonę, tam tikrą gyvenimo būdą, būtų ko nors pasiekusi, - vardijo pašnekovas. - Imponuoja būtent tokie dalykai." Ji turėtų viskuo prilygti vyrui. Anot Ž.Grigaičio, Lietuvoje tokių moterų yra, bet turbūt nėra lengva jas pamatyti šiuo metu mus supančioje aplinkoje.

Žiniasklaida neįsipareigojusius vyrus mėgsta su kuo nors poruoti. Į tokias situacijas ne kartą pakliuvo ir Ž.Grigaitis. "Užtenka į kelis renginius nueiti su ta pačia moterimi, ir iškart būnu su ja poruojamas, vesdinamas, - pasakojo jis. - Buvo laikas, kai tai erzino. Jaučiu atsakomybę už dukrą ir kitus artimuosius. Dėl tokių dalykų jie gali jaustis nepatogiai. Tačiau nieko negaliu padaryti - žurnalistų neužčiaupsi. Nors turėtų būti ir tam tikra jų atsakomybė, nes, tarkime, man net nieko nežinant, gali nukentėti santykiai su artimaisiais. Ar galima iš to tiesiog pasišaipyti? Tik ir telieka tai daryti."

Kokia pašnekovo nuomonė apie vyrams kabinamas etiketes "svajonių jaunikis", "svajonių vyras"? "Nemanau, kad tai teisinga, - sakė Ž.Grigaitis. - Tai tėra etiketė, nemanau, kad ji atitinka esmę."

Teko nešti muilą

Aštrialiežuvis 38 metų Jogaila Morkūnas apie Tarptautinę vyrų dieną pirmą kartą išgirdo kalbinamas LŽ žurnalistės. "Neįtikima - tikrai yra tokia diena kalendoriuje?" - žioptelėjo vyrukas. Jau daugelį metų viengungiaujantis Jogaila sakė, kad prieš kokius penkerius metus geidžiamo viengungio statusas jam labai patikęs, tačiau, bėgant laikui, nusibodo nuolat būti taip tituluojamam. Jis paneigė paplitusią nuomonę, kad vienišius gyvena niekam niekuo neįsipareigodamas. "Kiekvienas žmogus turi tam tikrų įsipareigojimų - tėvynei ar mylimam šuniui. Žinoma, kai kurie žmonės yra linkę jų kratytis", - šyptelėjo J.Morkūnas.

Jis patikino, kad į savo vienišystę žvelgia teigiamai. "Man gerai taip, kaip yra. Esu kompanijos žmogus, patinka ta aplinka, kurioje dabar esu. Nejaučiu vienišumo. Turiu begalę užsiėmimų, todėl nėra kada graužtis ar savęs gailėtis", - greitakalbe bėrė Jogaila. Jis pripažino, kad tas, kuris kartą gyvenime jau turėjo "įteisintus santykius", dažnai kitą kartą ta linkme žengia daug atsargiau. "Esu viengungis tik nominaliai, draugauju su puikia mergina. O santykių įteisinimas turi ateiti natūraliai, čia negalima nieko forsuoti", - patikino jis.

Jogaila prisipažino, kad gyvenimo kelyje yra sutikęs nemažai viengungius medžiojančių moteriškių. "Oi, kaip yra tekę nuo tokių nešti muilą", - nusikvatojo vyras. Surimtėjęs pridūrė, kad kiekvienam vienišiui gali anksčiau ar vėliau nusibosti tokia laisvė. "Gyvenimas vienumoje kartais užknisa. Juk ir pomidorų sultys nuolat geriamos gali nusibosti. Tačiau vyras turi pats subręsti santuokai. Čia nėra recepto moterims, kokiomis savybėmis jos turi būti apdovanotos, kad nusivestų vienišystę pasirinkusį vyrioką prie altoriaus. Tai gali būti hiper-turbo-fatališka moteris, o gali būti tiesiog miela mergaitė. O yra ir tokių viengungių, kuriuos, kaip tą kuprių, "tik grabas ištiesins". Tikrai esama užsispyrėlių niekdarių, kurie iki žilos senatvės nori likti juokingi, žavūs ir pagyvenę jaunikiai", - nusišaipė J.Morkūnas.

Viengungystė - prakeiksmas

Charizmatiškajam 40 metų Marijonui Mikutavičiui nesukėlė nuostabos, kad pirmas lapkričio šeštadienis skirtas Tarptautinei vyrų dienai paminėti. "Jeigu yra vaikų, senelių ir moterų dienos, natūraliai turėtų būti ir vyrų diena", - šyptelėjo jis.

Nuolat vadinamas svajonių jaunikiu, Marijonas patikino, kad ši etiketė jam skamba kaip prakeiksmas. "Jeigu vyras vienišas, manau, jam nėra ko tuo didžiuotis. Tam, kad būtum savimi patenkintas, turi nuveikti milžiniškus darbus, o ne puikuotis nenusisekusiais santykiais", - patikino jis.

Anot vyruko, visiška nesąmonė manyti, kad vienišius nėra niekam įsipareigojęs. "Gal jis neįsipareigojęs nesamai žmonai ar vaikui. Tačiau net pats vienišiausias vyras turi giminių, artimųjų, bendradarbių, pagaliau tiesiog mylimų žmonių, kurie nėra jo šeimos dalis. Visiems jiems mes turime įsipareigojimų", - kalbėjo M.Mikutavičius.

Anot Marijono, būti viengungiu smagu tik kurį laiką. "Tam tikrą laiką tai "veža", bet vėliau nusibosta. Su amžiumi keičiasi supratimas apie savo vietą gyvenime ir ko tu iš to gyvenimo nori", - samprotavo jis. Nusijuokęs pridūrė, kad esminis vienišo vyro gyvenimo pliusas yra tas, kad jam nereikia per prievartą keliauti į "kokį siaubingą savo antrosios pusės tolimo giminaičio balių, kuriame sakomos kvailos kalbos ir vaišinama klaikiai neskania sriuba. Vietoj to gali ramia sąžine važiuoti į žvejybą arba ramiai tūnoti namie. Arba eiti į kiną."

Vieni kitiems pavydi

Filosofiškai žvelgdamas į žmonių tarpusavio santykius Marijonas teigė, kad dažnas vedęs vyras šiek tiek pavydi laisvam bičiuliui, tačiau tie laisvieji taip pat kartais ilgisi to, ką turi jų vedusieji kolegos. "Gal ir ne taip baisu retkarčiais nuvažiuoti į tą siaubingą savo antrosios pusės tolimo giminaičio balių ir pasiklausyti tų kvailų kalbų bei paragauti neskanios sriubos", - mąsliai šypsodamasis nutęsė jis.

Pasak M.Mikutavičiaus, kiekvienas mūsų kartais painkščia dėl darbo, tarpusavio santykių, bet dažnas nenori ar baiminasi radikaliai keisti esamą padėtį. "Visada laikiausi nuostatos, kad moteris, kurią pasirinkai gyvenimo palydove, yra svarbesnė nei draugų kompanija", - patikino Marijonas. Jo nuomone, medžioti sau antrąją pusę nėra būdinga vien moterims. "Moterys visada medžioja. Mano galva, vyrai daro tą patį. Mūsų kultūroje kažkodėl visiems natūraliai atrodo moterį medžiojantis vyras, o kai tai daro moteris, ji pradedama pravardžiuoti įvairiais vardais - barakuda, ragana. Tačiau juk visi mes darome tą patį", - šyptelėjo Marijonas.

Jam keista, kad į vienišą vyrą dažnai reaguojama lyg į kunigą, kuris pats pasmerkė save vienatvei ir mėgaujasi tuo, atnašaudamas savo viengungystei aukas. "Juk kiekvienas vyras gali turėti gyvenimo partnerę, draugę, kuriai kartkartėmis paskambina. Nebūtinai tai turi būti vieša. Stereotipus reikėtų vartoti labai atsargiai. Viengungis gali būti tūkstantį kartų mažiau vienišas nei koks nelaimingasis, įteisinęs santykius su siaubinga moterimi. Juk taip irgi būna, pripažinkime", - svarstė Marijonas.

Jo manymu, jeigu moteris pasiryžta nuvesti geidžiamą viengungį prie altoriaus, ji turi būti aktyvi ir atkakli. "Tokia moteris turi įveikti vieną vienintelę sąlygą - vyras ją privalo įsimylėti", - šyptelėjo M.Mikutavičius.

Tikro vienišiaus filosofija

Linksmuolis 55 metų odontologas ir televizijos šokių projekto dalyvis Leonas Juodvalkis apie Tarptautinę vyrų dieną taip pat išgirdo pirmą kartą. "Eikit sau, nežinojau, kad ir mes turime savo dieną", - nusikvatojo šokantis odontologas. Jis su šypsena patikino, kad viengungystė - natūrali vyro būsena. "Sakoma, kad varnos skraido pulkais, o ereliai - po vieną", - šelmiškai mirktelėjo L.Juodvalkis. Jis taip pat paneigė įsigalėjusį mitą, kad vienišas vyras nėra niekam įsipareigojęs. Anot jo, kiekvienas vienišius laikosi įstatymų, darbo drausmės, nors ir neturi įsipareigojimų vienai konkrečiai moteriškei.

Medikas išdėstė ir savo filosofinį požiūrį į viengungystę: "Kiekvienas mūsų gimstame turėdami savo didįjį AŠ - pilnavertę, visapusišką asmenybę. Tam, kad susilauktų palikuonių, rastų savo antrąją pusę, jis turi atsisakyti dalies to didžiojo AŠ, pasidalyti juo su moterimi. O vėliau, kai jau "pasidauginimas" įvyksta, kyla noras vėl susigrąžinti savąjį pilnavertį AŠ. Todėl šeimose dažniausiai ir kyla konfliktų", - dėstė savo požiūrį L.Juodvalkis.

Jis juokėsi, kad nuolat jaučiasi medžiojamas moteriškių, kurioms laisvas, nepriklausomas vyras yra geidžiamas grobis. "Bėda ta, kad jau vyksta kartų konfliktas - man patinka gerokai jaunesnės moterys, į bendraamžes praktiškai nebežiūriu", - nusikvatojo odontologas.

Šventes - švęsk

Žavus 30-metis šokėjas Andrius Butkus be galo apsidžiaugė, kad vyrai taip pat turi savo minėtiną dieną. "Puiku, reikės būtinai atšvęsti", - nusišypsojo vyrukas. Jis prasitarė, kad dėl savo viengungystės yra ramus ir abejingas dėl to kylančioms kalboms. "Draugai manęs vienišium nevadina, o kas kalbama ir rašoma spaudoje - nekreipiu dėmesio. Esu toli gražu ne vienintelis Lietuvoje turintis "geidžiamiausio jaunikio" etiketę, mūsų tokių visas būrys", - nusijuokė Andrius. Pasak jo, jeigu vyrukas neturi oficialios sutuoktinės ar visuomenei pristatytos draugės, dar nereiškia, kad neturi jokių įsipareigojimų kitam žmogui.

"Jausmas yra toks dalykas, kuris rusena tik tarp dviejų žmonių, todėl pašaliniams visai nebūtina žinoti, kad širdyje esi kam nors įsipareigojęs", - šyptelėjo A.Butkus. Nuolat poruojamas su šokių partnerėmis, jis tikino jau pripratęs, kad jam vis klijuojama širdžių ėdiko etiketė. "Iš pradžių buvo keista - tik gaunu naują partnerę, tuoj visi puola šaukti, kad tarp mūsų romanas. Ilgainiui pripratau ir į visą tą šurmulį žiūriu su ironija", - prisipažino šokėjas.

Andrių stebina, kad pastaruoju metu geidžiamą vyrą siekiančios susimedžioti lietuvės merginos tampa vis aktyvesnės. "Anksčiau buvo įprasta, kad vyrai siekdavo užkariauti moterį. Dabar matau, kad merginos stengiasi jiems nenusileisti. Neslėpsiu, tenka ir man sutikti tokių amazonių. Kartais tenka nuo jų dėti į kojas. Tačiau jeigu žavioji medžiotoja man patinka, kartais leidžiu sau paflirtuoti", - juokėsi A.Butkus.

Sunkiausia - kartu tylėti

61 metų aktorių Romą Ramanauską galima matyti vaikštinėjantį sostinės gatvėmis - dažniausiai vieną. Dukart turėjęs šeimą, jis daugiau kaip devyneri metai yra vienas. LŽ klausiamas, ar negaila savęs, kai mato, kad kiti jo amžiaus žmonės vaikšto poromis, vyras sakė, kad dažniausiai jam gaila tų porų. Tvirtino, kad profesionalaus aktoriaus akimis pastebi jų santykiuose daug įtampos, blefo. Jam nesuprantama, kodėl sutuoktiniai gyvena kartu iš inercijos, nors jaučiasi nelaimingi. "Tada pasidžiaugiu, kad esu atsakingas tik už save", - vienatvės nesibaidė pašnekovas.

Anot vyro, reta pora moka "kartu tylėti". "Man turbūt nebūtų lengva rasti žmogų, kuris net tyloje tiktų, - svarstė R.Ramanauskas. - Tačiau reikia tikėti." Klausiamas, ar nesistengia rasti artimos moters, aktorius juokėsi. "Moterys - ne grybai miške, kad jų ieškočiau, - sakė jis. - Kaip lemta, taip ir bus." Ir paaiškino, kad jei ko ieško, tai tobulumo ir gyvenimo harmonijos. 

Trumpai

Tarptautinė vyrų diena švenčiama pirmą lapkričio šeštadienį. 1999 metais šią šventę inicijavo buvęs SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas, todėl lietuviai gana skeptiškai ją vertina, kaip ir Tarptautinę moters dieną, švenčiamą kovo 8-ąją. Tačiau Tarptautinė vyrų diena švenčiama visame pasaulyje, nes M.Gorbačiovo pasiūlytą šventę patvirtino Jungtinės Tautos. Tiesa, įvairiose šalyse Vyrų diena minima ir kitokiu laiku. Tarkime,  Indijoje - lapkričio 19 dieną, Ukrainoje - vasario 23 dieną, Lenkijoje ir Slovėnijoje - kovo 10-ąją, Brazilijoje - liepos 15 dieną.

Pagal www.day.lt

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"