Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Žiaurioji karalienė

 
2009 12 12 0:00
Xie Caiping, “nusikaltėlių pasaulio karalienė”, nuteista 18 metų kalėti.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Xie Caiping, “nusikaltėlių pasaulio karalienė”, nuteista 18 metų kalėti.
Užsienio spaudos nuotrauka

Viename didžiausių Kinijos miestų Čunkinge triuškinamas organizuotas nusikalstamumas. Mafiozai suimami dešimtimis, o jų priešakyje - nusikaltėlių pasaulio krikštamotė Xie Caiping.

Nusikaltėlių karalienė bejėgiškai nudelbusi akis laukia nuosprendžio Vakarų Kinijos metropolio Čunkingo trečiojoje teismo salėje. Iki suėmimo rugpjūčio mėnesį meilužiai klaupėsi prieš ją, žmonės jos bijojo, jos santykiai su politikais buvo kuo puikiausi. Kaip galėjo iki šito prieiti?

Xie Caiping turėjo viską, kas sudaro mafijos krikštamotės galybę. Ji valdė nelegalius lošimo namus, dalyvavo narkotikų versle, papirkinėjo valdininkus, o įkyrius policininkus, persekiojančius gaujas, negailestingai žalodavo. Ji vadovavo dvidešimt vieno nario "juodajai bendruomenei". Jau imperatorių laikais ši organizacija pirkdavo aukštų valdininkų palankumą, kad galėtų krautis turtus iš kazino, kontrabandos ir prostitucijos. Daugelį metų ji buvo persmelkusi valdžios administracines struktūras.

Kartu su nusikaltėlių pasaulio karaliene galų gale prieš teismą stojo dar trisdešimt vienas mafijos narys. Tyrimo duomenys atskleidžia, kaip kinų mafija stiprino savo valdžią krauju. Antai mirties bausme nuteistas mafijos vadukas Yang Tiandziangas, kuris vidury dienos vienam klubo savininkui mačete nukapojo galūnes. Kitas, Liu Zhongyongas, karaokės bare nudūrė žmogų, nes jam nepatiko ano dainavimas. Verslo srityje jis taip pat nebuvo per daug subtilus. Kai jo kontroliuojamoje šachtoje žuvo trys angliakasiai, Liu galvažudžiai suluošino darbo saugos inspektorius, kurie bandė tirti nelaimės priežastis.

Šešiolika ponios Xie mylimųjų

Apsilankykite Čunkingo nusikaltėlių pasaulyje. 1997 metais centrinė valdžia, prijungdama dalį kaimyninės Sičuano provincijos, sukūrė didžiausią pasaulyje metropolį. Šalies vyriausybė skyrė milijoninius kreditus infrastruktūros projektams. Pagal plotą Austrijai prilygstantis miestas turėjo tapti skurstančios Vakarų Kinijos ekonominės plėtros lokomotyvu.

Bet iš to nieko neišėjo. Šiandien dangų remia tušti biurų pastatai ir gyvenamieji korpusai. Krantinių promenadose išaugo akį rėžiančių spalvų barai ir prabangūs viešbučiai. Juose mafijos bosai susitinka su vietos politikais, čia perkami ir perparduodami valstybiniai užsakymai. Jei kas nenori dalyvauti sandėriuose, įbauginamas arba pašalinamas.

Gyvenimo tarp pavojaus ir prabangos niekas taip gerai nepažįsta kaip Xie Caiping. Šiomis dienomis Kinijos žiniasklaida pasimėgaudama skelbia krikštamotės asmeninio gyvenimo detales: ji išlaikė šešiolika meilužių, atsilygindama už paslaugas narkotikais ir pinigais.

Toks prašmatnus nusikaltėlių pasaulio bosų gyvenimas ir tokie neišvaizdūs daugelis jų teismo salėje. Xie yra nekrintanti į akis penktą dešimtį įpusėjusi moteriškė plaukais iki smakro ir nuožmia veido išraiška.

Kinijos mafiozai dažniausiai formuojasi panašiomis aplinkybėmis. Stropumu, atkaklumu ir trupinėliu sėkmės jie išsikovoja kuklią vietą valstybinėje įstaigoje ar įmonėje. Jie uoliai triūsia, stebi, kaip kolegos savo postus naudoja siekdami pasipelnyti ir ryšiams megzti, ir pradeda patys daryti mažus biznelius. Juos masina greito praturtėjimo iš turbokapitalizmo ir lanksčios teisėtvarkos Kinijoje perspektyva.

Baigusi vidurinę mokyklą Xie perėmė tėvo pareigas Čongdziango priemiesčio mokesčių žinyboje. Ji mielai vakarodavo, mėgo išgerti, greit susidraugaudavo, darydavo smulkias paslaugas aplinkiniams, kad vėliau išreikalautų paslaugų sau. Žaibišką karjerą Xie padarė svainio Wen Qiango, vietos policijos valdybos viršininko, dėka. Jis parūpino jai vietą miesto žemės valdyboje. Xie padėdavo Wenui daryti pelningus žemės sklypų sandėrius su patikimais verslininkais. Per trumpą laiką ji susipažino su mokiais partneriais lošimo verslui ir ėmė kurti savo imperiją.

Sunki Bo Hilajaus ranka

Baimingą pagarbą kelianti krikštamotė per trumpą laiką įkūrė daugiau kaip tris dešimtis lošimo salonų visame mieste. Dauguma veikė verslo kvartaluose, prabangiuose viešbučiuose ir paprastai netoli policijos skyriaus ar teismo. Xie kasdien uždirbdavo daug tūkstančių eurų. Kai policija rengdavo reidus, svainis iš anksto ją perspėdavo.

Perspėjimas pavėlavo tik kartą. 2005-ųjų pavasarį ji buvo suimta ir nuteista penkis mėnesius kalėti. Svainio dėka Xie netrukus atkūrė savo verslą. Laikui bėgant jos metodai darėsi vis drastiškesni. Ji šantažuodavo valdininkus, smurtu išreikalaudavo skolas ir fiziškai susidorodavo su dorais policininkais. Netrukus Xie pavardė atsidūrė labiausiai ieškomų miesto nusikaltėlių sąrašo viršuje.

Kriminalo viršūnių proceso metu prie teismo rūmų kasdien susirinkdavo šimtai Čunkingo gyventojų. Jie iškeldavo nužudytų giminaičių nuotraukas, pasakodavo apie bauginimus, apie baimę vakare išeiti iš namų.

Gyventojai entuziastingai sveikino neseniai paskirtą partinį miesto vadovą. Bo Hilaijas yra kylanti politikos žvaigždė; jo griežtai teisėsaugos politikai pritarė partijos centro komitetas Pekine.

Vadovaudamas partijai šiaurinėje Liaoningo provincijoje, jis atgaivino smukusią ekonomiką. Tapęs prekybos ministerijos šefu sugebėjo gerokai padidinti prekybos pajamas. Bo yra buvusio partijos vadovo Jiang Zemino favoritas ir Mao Zedongo bendražygio Bo Yibo sūnus.

"Kad jūs visi padvėstumėte"

Efektyviai vadovaudamas daugiau kaip penkių milijonų gyventojų Cheilungdziangui Bo Hilaijas 2012 metais įvyksiančiame partijos suvažiavime ketina kandidatuoti į aukščiausią postą. Jam tai paskutinė proga, nes 2017 metų suvažiavime jau būtų peržengęs aukščiausiems politikams nustatytą 65 metų amžiaus ribą.

Jo šansai pastaruoju metu atrodo visai neprastai. Kovodamas su mafija Bo palietė kompartijos vadovybės nervą. Pekinas neįprastai ilgai tylėjo apie Bo kampaniją prieš organizuotą nusikalstamumą, o žiniasklaida ir gyventojai kėlė jį į padanges.

"Bo kampanija šokiravo centrinę vyriausybę, - pareiškė Li Datongas, politikos komentatorius ir buvęs partijos globojamo "Pekino jaunimo laikraščio" redaktorius. - Jis atskleidė, kaip glaudžiai susipynęs politinis ir kriminalinis pasaulis, ir Pekino vadovybė čia įžvelgia grėsmę savo teisėtumui."

Centrinė vyriausybė tiksliai žino, kad mafijos machinacijos vyksta ne tik Čunkinge, bet ir visoje šalyje, pasakė Li.

Spalio paskutinėmis dienomis Zhou Yongkangas, politikos ir teisės sekretorius, politinio biuro nuolatiniame komitete pareiškė Pekino pritarimą Bo akcijai."Nuspręsta kovoti su organizuotu nusikalstamumu net visoje Kinijoje", - sakė Zhou.

Taigi Xie Caiping ir jos sėbrų suėmimas galbūt yra tik pirma pergalė plačiai užsimotoje kovoje su kinų mafija. Čunkingo teismo salėje teisėjas beveik pusę valandos skaitė nuosprendžių motyvus. Xie gavo - mafijos aukų giminaičių pasipiktinimui - 18 metų kalėti ir tik 150 tūkst. eurų baudą. "Kad jūs visi padvėstumėte, - garsiai plūdosi Xie, išvedama iš salės. - Visi iki vieno."

PARAŠAI

Čunkingo mafijos proceso metu šimtai jos aukų giminaičių susirinkdavo prie milijoninio miesto teismo salių.

Xie Caiping, "nusikaltėlių pasaulio karalienė", nuteista 18 metų kalėti.

Suimti triadų nariai policijos parado metu.

/ langas /

PRARASTA PUIKYBĖ

Kinijos triados: nuo mistinių slaptųjų sąjungų iki smurtaujančių mafijos klanų.

Tik per laidotuves dar galima pajusti buvusią mafijos galybę Kinijoje. Šių metų vidurvasarį apie tūkstantis vyrų juodais apsiaustais susirinko Honkongo šarvojimo namų didžiojoje salėje. Ten stovėjo urna su Li Tailongo pelenais. Li - saviškiams artimiau pažįstamas pravardėmis 426 dvižiedė gėlelė arba Raudonasis spyglys - buvo "Sun Yee On" gaujos aukšto rango narys. Keturiasdešimt vienerių Li kirviu užkapojo priešiškos "Žaliųjų slibinų" gaujos narys. Gedėtojai degino išdidintas meilužių, draugų, sportinių automobilių, lėktuvų fotografijas - tai senas triadų ritualas, kuris turėtų užtikrinti mirusiam gerą gyvenimą anapilyje.

Imperatorių valdomoje Kinijoje triados iš pradžių buvo slaptos politinės organizacijos. Jos pasivadindavo "Baltojo lotoso mokymu", "Devynių rūmų keliu" arba "Raudonosios ieties brolija", rengdavo įslaptinimo ritualus ir bendraudavo pirštų kodais. Ši slapta kalba buvo gyvybiškai būtina, nes daugelį triadų sudarė Ming dinastijos šalininkai, susivieniję kovoti prieš mandžiūrų Čing dinastiją, kuri valdė Kiniją nuo 1644 metų.

Triadų aukso laikas prasidėjo XIX amžiuje, kai slaptosios draugijos įsiterpė į britų opiumo prekybą. Žymiausi Kinijos komunistų partijos įkūrėjai ilgai buvo triadų nariai. Bet Pekinas sutriuškino klanus, nes valdantiesiems jie atrodė per daug galingi. Buvusiose kolonijose Honkonge ir Makao triadų įpėdiniai XX amžiaus aštuntajame dešimtmetyje nusmuko iki gangsterių lygio.

Dabar dauguma triadų yra organizuoto nusikalstamumo židiniai be rimtesnių politinių siekių. Nuo kitų nusikaltėlių gaujų skiriasi tik griežta hierarchiška organizacija ir skambiomis pravardėmis. Šiuo metu Kinijoje yra apie penkis tūkstančius triadų, vienos kariauja tarpusavyje, kitos sudarinėja sąjungas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"