Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Viename linksmiausių Europos miestų

 
2014 08 14 6:00
Gran Via - tai tarsi Niujorko brodvėjus, kur tikrasis gyvenimas prasideda vidurnaktį ir trunka iki ryto.
Gran Via - tai tarsi Niujorko brodvėjus, kur tikrasis gyvenimas prasideda vidurnaktį ir trunka iki ryto. Vaid Mikaičio nuotrauka

Ant Mansanareso upės kranto IX amžiuje statę tvirtovę maurai tikriausiai nemanė, kad ji nebus tokia kaip kiti jų statiniai. Prabėgo daugiau nei tūkstantis metų, o anuomet statyta tvirtovė išaugo į gigantišką Europos didmiestį, pavadintą Madridu. Šiandien jis yra didžiausias ir svarbiausias Ispanijos miestas, valstybės sostinė.

Madridas - vienas kosmopolitiškiausių Europos miestų. Be europiečių, čia gausu afrikiečių, maurų, kinų, indų, filipiniečių, pakistaniečių, tačiau gausiausios yra Lotynų Amerikos bendruomenės. Jų Ispanijoje daug, nes nėra kalbos barjero.

Ispanijos sostinė yra ne tik vienas didžiausių, bet ir vienas linksmiausių Europos miestų. Skelbiama, kad jame yra didžiausias Europoje barų skaičius, tenkantis vienam gyventojui. Miestiečiai mėgsta gyventi triukšmingai ir linksmai. Savaitgaliais Madride knibžda gausybė besilinksminančių vietos žmonių ir svečių, todėl penktą valandą ryto pagrindinėse Madrido gatvėse apstu bruzdesio. Tokiu metu pakliūti į automobilių spūstis yra normalu. Barai veikia iki septynių aštuonių valandų ryto. Tai tikras košmaras gyvenantiesiems barų kvartaluose, užtat linksma ir įdomu tų kvartalų svečiams.

Ispanija garsėja siesta - popiečio poilsiu karšto klimato šalyje. Tačiau, kad ir kokiomis gražiomis tradicijomis siesta būtų apipinta, ispanai yra paveikti modernėjančio ir greitėjančio gyvenimo, todėl palaimingas pietų poilsis jau tampa labiau išimtis nei taisyklė. Ypač tai aktualu Madride, kuriame, kaip ir visuose didmiesčiuose, gyvenimo tempas ypač greitas. Miestiečiai tikina, kad šiais laikais jie gali sau leisti mėgautis siesta tik savaitgaliais ir per atostogas. Didesnės parduotuvės, biurai ir kitos įstaigos priėmė europietiškas darbo valandas, tik mažų parduotuvių savininkai dar vis bando laikytis siestos tradicijos.

Sausa ir karšta

Madrido klimatas žemyninis, taigi čia būna sausos ir karštos vasaros, o žiemos - šaltos ir net su sniegu. Žinoma, ne tokios šaltos kaip Lietuvoje, tačiau Viduržemio jūros regione - vienos šalčiausių. Mes Madride lankėmės kovo mėnesį, todėl nebuvo karšta, bet jau buvo šiltas pavasaris. Vis dėlto maloniausia Madride viešėti balandžio ir gegužės mėnesiais, kai karštis dar nelenkia prie žemės, arba rugsėjį, spalį, kai vasaros karštis savo nagus būna jau atšipinęs.

Iš Lietuvos į Madridą tiesioginių skrydžių nėra, todėl labai pigiai nuskristi nepavyks. Pigiausius skrydžius persėdant Kijeve pastaruoju metu siūlo ukrainiečių avialinijos, kartais skandinavų SAS ar vokiečių "Lufthansa". Nors nei Kijevas, nei ukrainiečių linijos mūsų neišgąsdino, dėl patogesnio laiko pasirinkome jungiamąjį skrydį per Prahą.

Nusileidome viename didžiausių Europoje Madrido Barajas oro uoste, esančiame vos 13 kilometrų nuo miesto, ir jį pasiekti yra labai patogu bei pigu. Nors pigiausi miesto autobusai (jais važiuoti kainuoja 2 eurus), vis dėlto patogiausia keliauti metro. Taip pat kursuoja traukiniai ir greitieji autobusai. Pridursiu - Madridas yra vienas tų retų Europos miestų, kurie su pagrindiniu oro uostu turi labai gerą, greitą ir pigų susisiekimą.

Žemės transportu atvykti į Madridą yra taip pat labai patogu ir paprasta, tiek iš kitų Ispanijos miestų, tiek iš kaimynių valstybių. Mieste yra bent pora traukinių ir keliolika autobusų stočių. Traukiniai yra brangesni, bet labai patogūs ir greiti.. Autobusai - pigesni, ir jų yra tiek daug, kad problemų nukakti į bet kurią šalies vietą tikrai nebus.

Automobilis kaip košmaras

Madridiečiai pagrįstai giriasi, kad miesto viešojo transporto tinklas yra vienas patogiausių ir pigiausių pasaulyje. Madrido metro yra antras pagal linijų ilgį metro Europoje ir nusileidžia tik Londonui. Be to, jis turbūt yra pigiausias Vakarų Europoje. O autobusų linijos yra tokios tankios, kad galima nusigauti į atokiausią miesto kampelį, ten, kur nesiekia metro. Metro ir autobusų bilietai sujungti į vieną sistemą, todėl nereikia sukti galvos dėl skirtingų bilietų formų. Bilietų kainos varijuoja nuo 1,5–2 eurų už vienkartinį važiavimą, priklausomai nuo stotelių skaičiaus, 12,2–18,3 euro už dešimt važiavimų. Taip pat galima pirkti dienos, kelių dienų ar savaitės bilietą, kai važiavimų skaičius neribojamas. Dienos bilietas kainuoja 8 eurus.

Miesto traukiniai skirti nukakti į priemiesčius. Taksi paslaugos Madride santykinai yra ne tokios brangos kaip kituose Europos didmiesčiuose, todėl prireikus tai nebus finansiškai skausminga pramoga. Tik reikia būti pasiruošusiems ispaniškai paaiškinti, kur važiuoti, nes taksistai visiškai nemoka užsienio kalbų.

Važinėti Madride automobiliu gali būti tikras košmaras. Ispanijos sostinei būdingos visos didmiesčio automobilių problemos - daugiau automobilių nei jų parkavimo vietų. Populiariose naktinio gyvenimo gatvėse spūsčių susidaro net 3-4 valandą nakties. Senamiestyje gatvės siauros, jas dažniai užkemša sunkvežimiai, vežiojantys prekes į parduotuves. Rasti parkavimo vietą -tradiciškai nelengva užduotis, todėl, anot vietinių, jie kartais tiesiog užstato kitus automobilius. Tokiu atveju lieka keiktis, spausti automobilio signalą ir tikėtis, kad savininkas tik nubėgo cigarečių nusipirkti. Jei esate jautrūs automobilio apibraižymams, arba jūsų automobilis yra nuomotas, patariama jį statyti požeminiuose garažuose, mat vietiniai parkuodamiesi siaurose erdvėse neretai automobilius apibraižo.

Kai toks patogus viešasis transportas, automobilį nuomotis verta tik tuo atveju, jei planuojate lankyti Madrido apylinkes.

Dviratis Madride, kaip ir kituose Pietų Europos miestuose, nėra populiari transporto priemonė. Nors situacija keičiasi į gerą, kol kas šis miestas dviračiams dar nėra labai draugiškas.

Nei moka, nei stengiasi

Šiek tiek erzinanti madridiečių savybė yra ta, kad jie nemoka užsienio kalbų. Tik jaunimas šiais laikais pradeda mokytis anglų kalbos, o dauguma vyresnių žmonių nei moka, nei stengiasi tai daryti. Patariu išmokti bent keletą svarbiausių ispaniškų frazių ten vykstant.

Nors Madridas garsėja savo viduramžių architektūra, karališkaisiais rūmais, katedromis ir bažnyčiomis, miestas dabar akcentuoja, kad yra turtingas ne tik istorijos ar kultūros, bet yra modernus ir kosmopolitiškas, toks kaip Londonas ar Berlynas.

Geriausias to įrodymas – Gran Via, tai tarsi Niujorko brodvėjus. Tikrasis gyvenimas joje prasideda nuo vidurnakčio ir trunka iki pat ryto. Čia yra populiariausi klubai, barai, kino teatrai ir kitos linksmybių vietos.

Pasidairymai

Madrido širdimi laikoma vieta yra Puerta el Sol – Saulės vartai. Ansčiau tai buvo rytiniai miesto vartai. Dabar - pasimatymų, festivalių, demonstracijų, gatvės pasirodymų ir kitų renginių vieta. Be to, tai rojus ir kišenvagiams, kurių Madride yra gana daug. Aikštės viduryje stovi karaliaus Karolio III statula, o priešais ją - karališkojo pašto pastatas. Kaip paštas jis naudotas iki diktatoriaus Franko laikų, vėliau pastatas tapo Madrido provincijos savivaldybe. Čia taip pat yra žymi meškos, lipančios į Madronio (Žemuogių medis) medį, statula. Šis medis yra Madrido miesto simbolis. O bokšto laikrodis nustatytas skambėti per Naujuosius metus, nes šioje aikštėje miestiečiai juos ir sutinka.

Saulės vartams nė kiek nenusileidžia Plaza Mayor. Tai viena didžiausių aikščių Ispanijoje. Čia anksčiau buvo rengiamos bulių kautynės, sporto varžybos, turgūs ar koncertai. Šiuo metu aikštėje karaliauja kavinės, restoranai ir parduotuvėlės turistams. Viduryje aikštės stovi Filipo III statula. Čia taip pat galima ateiti ir gurkšnojant stiklą gėrimo sėdėti bei visą dieną stebėti miesto gyvenimą.

Madrido karališkieji rūmai yra vieni didžiausių Europoje. Nors jie yra oficiali karaliaus rezidencija, karališkoji šeima čia negyvena ir jais naudojasi tik oficialiomis progomis. Rūmai laikomi įspūdingiausiais šalyje. Jų vidus žėri prabanga, freskomis, aukso lipdiniais puoštomis lubomis, gobelenais, šarvuotais riteriais ir milžiniškais sietynais. Rūmų svečias tarsi grįžta į praėjusius amžius. Rūmuose sukaupta daug žymių dailininkų, tokių kaip Velazquezas, Caravaggio, Francisco Goya ir kitų darbų. Patys geriausi menininkai prisidėjo ir prie salių bei kambarių vidaus apdailos kūrimo.

Rūmų aplinką puošia daugybė statulų, vaizduojančių tiek žymius praeities žmones, tiek mitologines graikų dievybes. Karališkosios rezidencijos vakaruose plyti Campo del Moro vadinami karališkieji sodai su preciziškai sutvarkyta augmenija, rytuose yra Rytinė aikštė (Plaza de Oriente) ir Karališkasis teatras. Tarp jų stovi didelė karaliaus Filipo IV statula. Čia visada šurmuliuoja ir gatvės atlikėjai. Pietuose atsiveria Ginklų aikštė, o šiaurės pusėje yra dar vieni - Sabatinio sodai.

Į rūmus galima patekti tiek savarankiškai, tiek nusipirkus ekskursiją su gidu. Bilietas kainuoja dešimt eurų. Trečiadieniais yra atvirų durų diena, tačiau reikia būti pasiruošusiems milžiniškoms eilėms.

Pramogų gatvės Gran Via pabaigoje yra Ispanijos aikštė. Joje stovi du aukščiausi Madrido pastatai. Aikštėje yra didelis fontanas ir Don Kichoto bei Sančo Pansos skulptūra.

Dar vienas Madrido perliukas yra Plaze de Cibeles - viena gražiausių Madrido aikščių. Jos pagrindinis akcentas yra fontanas, vaizduojantis dviejų liūtų traukiamą vežimą, kuriame sėdi romėnų derlingumo deivė Cerera. Šalia fontano stovi Cibeles rūmai. Iki 2007 metų čia veikė pašto ir telegrafo muziejus, dabar jame įsikūrusi miesto rotušė. Čia pat stovi ir Ispanijos banko pastatas.

Kastilijos aikštė yra įkurta šiaurinėje miesto pusėje. Ji įžymi tuo, kad eksponuoja modernųjį, dangoraižių Madridą. Jos centre stovi obeliskas, o šiaurinėje pusėje - Europos vartai.

Norintiesiems daugiau laiko praleisti gamtoje patiks El Retiro parkas. Tai didžiausia miesto žalioji zona ir pagrindinis Madrido parkas bei ežeras, kur galima nuomotis valtis. Čia nuolat vyksta įvairių renginių, pasirodymų. Parkas - puiki vieta atsigauti nuo miesto triukšmo.

Tų, kurie ieško aktyvių renginių, gerų emocijų pliūpsnis laukia apsilankius Madrido "Real" klubo futbolo rungtynėse. Net ir nesidomintiems futbolu šis reginys patiks, nes tai yra ne šiaip rungtynės. Tai ritualas, kuriuo atskleidžiamas madridiečių gyvenimas, kai čia paliekamos aistros, emocijos ir pinigai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"