Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Vaikų sanatorijose - pacientų apgultis

 
2012 07 31 8:14
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka/Mažieji pacientai nenuobodžiauja.
Ritos Stankevičiūtės nuotrauka/Mažieji pacientai nenuobodžiauja.

Vasarą vaikų sanatorijose - pats užimtumo pikas. Gražesnės gamtos prieglobstyje įsikūrusiose įstaigose laisvų vietų nėra. Norint čia patekti, gydymą reikia rezervuoti gerokai iš anksto.

Valstybinės ligonių kasos interneto puslapyje skelbiamas visų reabilitacijos įstaigų sąrašas su nuoroda apie laisvas vietas.  Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale - Druskininkų "Saulutėje" vietų nėra, tokia pat situacija Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, panaši padėtis Kačerginės vaikų sanatorijoje "Žibutė", Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijoje "Palangos gintaras".

Didžiausio antplūdžio vasarą sulaukiama dėl daugelio priežasčių. Kadangi reabilitacijos įstaigą galima pasirinkti, suprantama, jog žmones vilioja gydyklos, įsikūrusios kurortinėse vietovėse ar prie vandens telkinių.

Be to, stiprindami sveikatą vasarą vaikai nepraleidinėja pamokų, ir tėvams patogiau derinti atžalų reabilitaciją su savo atostogomis.

Sanatorija - ne guminė

Pasak Palangos vaikų reabilitacijos sanatorijos "Palangos gintaras" direktoriaus Zigmanto Paulausko, 300 vietų turinti įstaiga šiuo metu yra visiškai užpildyta, laisvų vietų nėra. Šiltuoju sezonu į sanatoriją netelpa visi norintieji. Ir tokių yra gan nemažai.

Šios reabilitacijos įstaigos pilnėjimas prasideda jau balandį, o nuo gegužės iki rugsėjo pabaigos čia patekti tikrai nelengva. LŽ kalbintos mamos teigė, kad vietas Palangoje reikia rezervuoti net žiemą.

"Žinoma, nepatenkintųjų buvo ir bus, nes visi nori patekti vasarą. Tačiau mūsų įstaiga - ne guminė", - sakė Z.Paulauskas.  

Į "Palangos gintarą" atvyksta mažieji pacientai iš visos Lietuvos. Anot Z.Paulausko, siekiama, kad vietų paskirstymas atskiriems regionams būtų proporcingas. Sudarius sutartis su rajonų gydymo įstaigomis ten dirbantys gydytojai žino, kiek vaikų kiekvieną mėnesį gali pasiųsti į šią sanatoriją.

Rugsėjo pabaigoje, atsiradus daugiau laisvų vietų, atsiranda daugiau galimybių - primokėjus už lovą - kartu su vaiku gyventi ir mamai.

Pasak Z.Paulausko, reabilitacija šioje sanatorijoje domisi ir latviai bei kaliningradiečiai, tačiau pirmenybė teikiama saviems pacientams.

"Šie metai mums panašūs į ankstesnius, nei geri, nei blogi, normalūs", - nesiskundė Z.Paulauskas.  

Palieka rezervą

Druskininkų "Saulutės" reabilitacijos skyriaus vedėja Rima Pikūnienė taip pat patvirtino, kad visos 220 sanatorijos vietų šiuo metu yra užimtos, o norinčiųjų patekti yra daugiau nei vietų. Siekiant užsitikrinti vietą vasarą, čia reikėtų registruotis iš anksto. Tai galima padaryti jau nuo gegužės 1-osios.

"Kadangi daugelis vaikų, sergančių lėtinėmis ligomis, pageidauja gydytis vasarą ir tai planuoja iš anksto, norintiesiems atvykti iš karto po stacionaraus ūmių ligų gydymo patekti sudėtingiau. Todėl tokiems pacientams paliekame tam tikrą rezervą. Šiemet didesnių konfliktų, kai pacientas labai nori ir nepatenka, nepasitaikė", - teigė R.Pikūnienė.

Pasak gydytojos, vaikų reabilitacijos sezoniškumą nemažai lemia ir socialinės priežastys. Pacientams patogiausia atvykti vasarą, nes tada nereikia lankyti mokyklos. Kita priežastis - tėvų galimybės. Nors pacientus iki 8 metų bei neįgaliuosius lydinčios mamos gauna nemokamą apgyvendinimą, komunalines paslaugas ir maitinimą, nedarbingumo lapelis vaiko priežiūrai joms neišrašomas. Todėl vaiko gydymą reikia derinti su savo atostogomis.

Pacientų srautų nereguliuoja

Dėl pacientų apgulties šios sanatorijos darbuotojai vasarą beveik neatostogauja. "Saulutė" būna visiškai užpildyta maždaug iki rugpjūčio vidurio. Artėjant mokslo metams ligoniukų srautai ima mažėti. Rugsėjį sanatorija stovi apytuštė, žiemą taip pat būna nedaug pacientų. Jų vėl pradeda gausėti pavasarį, maždaug nuo balandžio vidurio.

"Dėl tokio ryškaus sezoniškumo mums labai sudėtinga išgyventi. Norėdami sumokėti mokesčius, atlyginimus darbuotojams, kiekvieną mėnesį turėtume sulaukti vidutiniškai 150-200 pacientų. Tačiau mes patys niekaip negalime daryti įtakos pacientų srautams, tai priklauso nuo gydymo įstaigų. Be to, lėtinėmis ligomis sergančių pacientų artimieji patys nusprendžia, kada jiems patogiau atvykti, ir būtent tam laikotarpiui prašo siuntimo. Joks gydytojas neprivers jų atvažiuoti kitu laiku", - sakė R.Pikūnienė.  

Anot jos, sezoniškumo problema egzistuoja daugelį metų, įvairios institucijos bando ją spręsti, bet nepavyksta. Net tuo atveju, jei ligonių kasos vasaros laikotarpiui skirtų daugiau lėšų, sanatorijos negalėtų papildomai priimti pacientų, - jose vietų yra tiek, kiek yra.

"Jeigu nebūtų siuntimo reabilitacijai apribojimų, didelį sezoniškumą kaip nors sugebėtume išlyginti. Dabar vasarą nepatenka visi norintieji, nes trūksta vietų, o žiemą negalime priimti visų pageidaujančiųjų, nes trūksta pinigų paslaugoms apmokėti", - sakė R.Pikūnienė.

Planuoti iš anksto

Vilniuje įsikūrusi sanatorija "Pušyno kelias" liepos pabaigoje buvo užpildyta 90 procentų. Tądien, kai lankėmės, buvo užimta 101 lova iš 120, visur virte virė gyvenimas.  

"Nesakyčiau, kad sunku pakliūti į sanatoriją, bet tuo reikia iš anksto pasirūpinti. Jei panorėsi per mėnesį susitvarkyti dokumentus, nespėsi. Žinoma, jei mokėsi pinigus, pateksi greičiau", - sakė šešerių metų dukrelę Agatą į "Pušyno kelią" atlydėjusi Vilniaus rajono gyventoja Galina.

Mergaitei nustatyta alerginė astma. Pernai ji jau stiprino sveikatą Druskininkuose, šiemet - sanatorijoje "Pušyno kelias".  

"Jau nuo gegužės pabaigos pradėjau rūpintis, kad čia patektume. O štai norint pakliūti reabilitacijos į Palangą, reikia jau sausio mėnesį užsirašyti", - sakė mama.

Vilnietė Gitana nusprendė pati sumokėti už 5 dienų savo septynmetės dukters Rusnės gydymą "Pušyno kelio" sanatorijoje. Birželio pradžioje mergaitė patyrė rimtą kojos lūžį, neseniai nuimtas gipsas.

"Norėjome, kad dukra po traumos greičiau sustiprėtų. Juk žinote, norėdamas kur nors patekti, turi laukti eilės. Iš pradžių eini pas šeimos gydytoją, tada ji išrašo siuntimą pas reabilitologą, šio specialisto konsultacijos lauki dar mėnesį ar du, o rugsėjį - jau į mokyklą. Esu medikė, tad įvertinusi situaciją nusprendžiau, kad geriau šiek tiek investuoti. Juk ėmus anksčiau dirbti su dukros kojyte galima tikėtis kur kas geresnių rezultatų. Palyginti su nauda, tos išlaidos yra menkos", - sakė mama.

Kiek vėliau ji tikėjosi gauti siuntimą ilgesnei, ligonių kasų apmokamai mergaitės reabilitacijai.

Gelbsti ambulatorinė reabilitacija

Pasak sanatorijos "Pušyno kelias" direktoriaus Vytauto Dumbrovo,  problema ne tai, kad sanatorijose nėra vietų, o kelias, kurį reikia nueiti, kad į jas patektum. Direktoriaus teigimu, kai kurie itin rūpestingi tėvai į sanatoriją skambina, vos jų atžalos pakliūva į ligoninę, greičiausiai jau pasidomėję, ar po gydymo priklausys reabilitacija.  

Ši Vilniuje įsikūrusi sanatorija pacientų nestokoja visus metus. Gelbsti ambulatorinė reabilitacija, kai vaikas kasdien atvežamas procedūrų, o vėliau paimamas atgal. Sanatorijos, įsikūrusios kurortinėse vietovėse su nedaug gyventojų, nesulauktų pakankamai tokių pacientų. Tad šių įstaigų išsigelbėjimas - vasaros pikas, kai suplūsta ligoniukai iš visos Lietuvos.

Nebetriukšmauja

Pasak LŽ pašnekovų, vasaros laikotarpiui tėvai sugeba išsireikalauti daugiau siuntimų, o ligonių kasos jų nelabai riboja. Bet maždaug rugsėjį pradedama skaičiuoti, kaip leidžiami vaikų reabilitacijai numatyti pinigai. Pastebėjus, kad išleidžiama daugiau nei planuota, imamasi neoficialių ribojimų. Tad jeigu vaiko reabilitacijos prireikia metų gale, norint ją gauti, gali kilti kur kas daugiau problemų.   

Vaikams numatoma apie 20 proc. visų reabilitacijai skiriamų lėšų. Tačiau pataupius kasmet likdavo nepanaudota milijonai litų. Vėliau šie pinigai atitekdavo lėšas pereikvojusiai suaugusiųjų reabilitacijai.

Anksčiau vaikų sanatorijos daug triukšmavo dėl savo problemų, bet dabar pritilo. Prieš porą metų jos buvo nepriklausomos, dabar daugelis jų tapo didžiųjų ligoninių padaliniais. Po tokios reformos tapo lengviau nurodinėti iš viršaus. Sumažėjo konkurencija, nebėra didesnio noro kovoti dėl vaikų interesų. Mat įstaigų gyvenimas kiek palengvėjo: jei pritrūksta pinigų jas išsilaikyti, didžiosios ligoninės kompensuoja iš kitų šaltinių.

Vaikų nenaudai                

"Lietuvoje dėl reabilitacijos reikia kariauti, bet dėl vaikų kažkodėl mažiau kariaujama", - sakė V.Dumbrovas. Jis pastebėjo ir tai, kad savo sveikatos labui suaugusieji prisiperka papildomų procedūrų, o su vaikais taip nesielgia.

Nors dabar gydytojai ir privalo informuoti apie vaikui priklausančią reabilitaciją, nutylėti tai nesą sudėtinga. Kas gi tikrins ligos istorijas, žiūrės, ar yra minėtieji įrašai apie informavimą? Kai kuriose poliklinikose patariama siuntimų prašyti iš įstaigos vadovo, o tada vieni tėvai nenueina, kiti - neranda vadovo ir panašiai. Taip esą ir sutaupoma.

Vaikų reabilitacijos plėtrai trukdo ir požiūris, esą nesunkiai sergantiems ligoniukams reabilitacija nebūtina. "Tačiau tinkama reabilitacija labai naudinga - tai yra gydymo užbaigimas iki galo. Mes ne tik sugrąžiname sveikatą, bet ir išmokome, kaip ją palaikyti. Tai labai svarbu. Juk valstybei daug daugiau kainuoja neįgalus žmogus, kuriam nuolat reikia brangių kompensuojamųjų vaistų bei pašalpų", - priminė "Pušyno kelio" direktorius.

Padėtis pasikeitė?

Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės, metodinio vadovavimo ir kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Alfredas Taminskas pripažino, kad anksčiau buvo įprasta, jog vaikų reabilitacijai panaudojama tik apie 90 proc. numatytų lėšų.

Bet, jo teigimu, padėtis dabar pasikeitusi. Tai A.Taminskas siejo su pernai įsigaliojusia įstatymo pataisa, įpareigojusia gydytojus informuoti vaiko tėvus apie reabilitacijos galimybę. Praėjusių metų pabaigoje vaikų reabilitacijai papildomai skirta 4 mln. litų.

Šiemet vaikų reabilitacijai numatyta beveik 27 mln. litų. Planuojama suma yra maždaug 300 tūkst. litų didesnė nei pernykštė. Per pirmąjį šių metų pusmetį vaikų reabilitacijos įstaigos panaudojo 102 proc. skirtų lėšų. Tačiau sezonas dar tik įsibėgėja ir rugsėjo pabaigoje skaičiai būsią gerokai didesni. Bet tada jau ateis sanatorijų tuštėjimo metas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"