Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Už ordiną mielesnis vardinis ginklas

 
2011 12 03 6:00

Vardinis ginklas pareigūnui - garbingiausias tarnybinis apdovanojimas, skiriamas už ypatingus nuopelnus. Tačiau nemažai vardinių ginklų buvo išdalyta politikams, teisėjams ir kitiems asmenims tiesiog kaip madingas aksesuaras.

Tradicija įvairiomis progomis teikti vardinius ginklus atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje radosi premjero pareigas einant Adolfui Šleževičiui. Ją puoselėjo ir ilgametis socialdemokratų lyderis, dabar - šviesaus atminimo Algirdas Brazauskas. Tačiau atsisakyti tokios mados 2006 metais užsimojo Seimo narys Eligijus Masiulis. Jis neslepia, kad šią idėją jam tuomet "pakuždėjo" tuomečio vidaus reikalų ministro Raimondo Šukio atvejis. Šis 40 metų jubiliejaus proga vardinį ginklą už nuopelnus užtikrinant visuomenės saugumą gavo iš premjero socialdemokrato Gedimino Kirkilo rankų. "Ginklo teikimas ministrui rodo, kad visuomenė savo saugumą privalo užsitikrinti ginkluodamasi. Tai ženklas, kad visi turi pirkti ginklus, nes iš policijos vargu ar bus galima sulaukti pagalbos", - prisiminęs savo iniciatyvą ironizavo E.Masiulis.

Išsaugo ne visada

Vardinių ginklų vajaus metu jie išties buvo itin populiarus apdovanojimas. Tokius ginklus yra gavę Valstybės saugumo (VSD) ir Vadovybės apsaugos departamentų, prokuratūrų, teismų atstovai. Pavyzdžiui, vardinį ginklą iš A.Brazausko rankų yra gavęs tuometis Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius. Tačiau jam įkyrėjo nuolatiniai policijos patikrinimai, tad Temidės tarnas panoro ginklo atsikratyti - atidavė jį policijai. Esą dar ir dabar pareigūnai skambina V.Greičiui ir prašo ginklą pasiimti.

Vardinį ginklą neseniai teko atiduoti dabar jau buvusiam policijos generalinio komisaro pavaduotojui Visvaldui Račkauskui, mat jam pareikšti įtarimai piktnaudžiavus tarnyba ir klastojus dokumentus vadinamojoje Drąsiaus Kedžio byloje. Jei teismas nuspręs, kad V.Račkauskas nekaltas, vardinis ginklas jam bus grąžintas.

Tačiau pareigūnų konfiskuoto vardinio ginklo atgauti nepavyko kadenciją baigusį prezidentą A.Brazauską kurį laiką saugojusiam apsaugininkui Jonui Paulikui. Vardinį ginklą "Sig Sauer" jis gavo už gerą tarnybą. 2007 metų rugpjūtį J.Paulikas su šiuo ginklu neblaivus pasišvaistė vieno Vilniaus restorano virtuvėje. Į besiblaškantį virėją J.Paulikas paleido septynias kulkas, tačiau, laimė, jo nekliudė. Teismas J.Pauliką pripažino kaltu, jis buvo atleistas iš darbo. Paskui buvęs apsaugininkas beveik trejus metus bylinėjosi, kad vardinis ginklas jam būtų grąžintas, tačiau byla buvo išspręsta ne jo naudai.

Turi ir prezidentė

Vardinius ginklus buvo labai madinga teikti ministrams. Būtent šios mados klestėjimo metu, 2002-aisiais, pistoletą "Sig Sauer" iš A.Brazausko rankų gavo tuometė finansų ministrė, o dabar prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tada ji tvirtino, kad ginklas reikalingas savigynai, su juo ji jaučiasi saugiau. Šiuo metu, kaip LŽ informavo prezidentūros Spaudos tarnyba, prezidentės "Sig Sauer" yra atiduotas saugoti.

Savąjį "Sig Sauer" saugoti yra atidavęs ir Lietuvos ambasadorius Estijoje Juozas Bernatonis. "Jau beveik penkeri metai esu Estijoje, tad ginklą saugiausia laikyti Ginklų fondo saugykloje", - LŽ sakė J.Bernatonis. 

Vardinį ginklą 2002 metais jam įteikė A.Brazauskas. Ambasadorius J.Bernatonis tikino iš šio ginklo nešaudęs ir net neketinąs to daryti. "Tai ginklas ne savigynai, jis man pirmiausia brangus kaip A.Brazausko atminimas", - teigė diplomatas. Ginklą jis gavo būdamas vidaus reikalų ministru. Tuomet būta užuominų, kad toks apdovanojimas J.Bernatoniui įteiktas savotiška proga - socialdemokratui baigus studijas Vilniaus universiteto Teisės fakultete.

Kad ir kaip būtų, beveik visi vidaus reikalų ministrai įvairiomis progomis buvo apdovanoti vardiniais ginklais. Vienas jų - dabartinis Seimo narys konservatorius Stasys Šedbaras. Jį 1999 metais vardiniu ginklu apdovanojo tuomet laikinai premjerės pareigas ėjusi Irena Degutienė. S.Šedbaras LŽ atskleidė, kad jam net yra tekę vardinį ginklą panaudoti. "Nepagalvokite, kad į ką nors šaudžiau", - iškart perspėjo parlamentaras. 

Jis pasakojo, kad kartą su sūnumi važiavo automobiliu. Vairavo sūnus, kuriam trukdė greta važiavusi neaiški kompanija - neleido lenkti, manevruoti. Pasak S.Šedbaro, užteko jiems parodyti ginklą ir įtartinas automobilis dingo. Pašaudyti iš savo pistoleto į šaudyklą politikas vyko gal tik porą kartų. "Tingiu", - prisipažino jis.

Prisimindamas, kodėl stojo prieš vardinius ginklus, E.Masiulis LŽ aiškino, kad tokia kone iš viduramžių atėjusi tradicija - dovanoti politikams pistoletus, peilius - demokratinėse šalyse nepriimtina. "Ginklais galima ir reikia apdovanoti tuos, kurie savo darbe juos naudoja. Tačiau ne civilius asmenis, kokie yra ministrai", - sakė jis. E.Masiulio iniciatyvai prieštaravęs tuometis premjeras G.Kirkilas argumentavo, kad skirtingose valstybėse esama įvairių tradicijų. Pavyzdžiui, pačiam G.Kirkilui, kai jis ėjo krašto apsaugos ministro pareigas, ginklą padovanojo NATO karinės vadovybės atstovas. Tačiau baigęs ministro kadenciją G.Kirkilas paliko pistoletą Krašto apsaugos ministerijos (KAM) muziejui, nes, kaip pats teigė, ginklams esąs gana abejingas.

Užtat E.Masiulio inicijuotos pataisos Seime buvo priimtos. Drauge įstatyme numatytas asmenų, galinčių apdovanoti vardiniu ginklu, sąrašas gerokai sutrumpėjo. Jų beliko vos penki: prezidentas, Seimo pirmininkas, premjeras, krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrai. Atslūgo ir vardinių pistoletų dovanojimo politikams vajus.

Garbingiau nei ordinas

Daugiausia vardinių ginklų įteikiama vidaus reikalų sistemos pareigūnams. "Ginklo dovanojimas - vienas didžiausių pagarbos ženklų, vidaus reikalų sistemos pareigūnai jį laiko aukščiausiu įvertinimu", - LŽ pasakojo buvęs policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius. Gauti vardinį ginklą jiems yra kur kas didesnė garbė, nei sulaukti ordino.

Pats V.Grigaravičius yra gavęs du vardinius ginklus. Vieną, "CZ compact" markės, jis yra perdavęs policijoje tarnaujančiam savo sūnui. Kitu - nedideliu, patogiu "Walter" - naudojasi pats. Šį pistoletą V.Grigaravičius gavo, kai jo vadovaujami pareigūnai surado ir išlaisvino pagrobtą Kazlų Rūdoje gyvenusio muitinės inspektoriaus Vilmanto Degučio septynmetį sūnų, už kurį pagrobėjai reikalavo 30 tūkst. JAV dolerių. Tuomet beveik iš karto buvo išaiškinti ir nusikaltėliai.

Žodžiai "naudojasi pistoletu" pavartoti neatsitiktinai. V.Grigaravičius yra Nacionalinės praktinės šaudymo asociacijos prezidentas, todėl jo ginklas tikrai nerūdija seife. "Ir varžybose dalyvauju tik su juo", - sakė buvęs policijos generalinis komisaras.

Tačiau taip elgiasi, ko gero, retas apdovanotasis. Buvęs ilgametis Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato (VPK) vadovas, dabar jau į pensiją išėjęs Vytautas Leipus teigė po gatves su ginklu tikrai nelakstantis. "Laikau kaip priklauso, seife. Saugau kaip labai brangų mano darbo įvertinimą", - sakė jis. Buvęs pareigūnas pasigyrė, kad ant 1997 metais gauto vardinio ginklo išgraviruota "V.Leipui už nuopelnus". Pasiteiravus už kokius, jis paslaptingai išsisuko, kad tada toks "buvęs metas, buvę pora priežasčių". Pasidomėjus, ar už nuopelnus kovojant su tuomet siautėjusiomis nusikaltėlių gaujomis, V.Leipus nusijuokė: "Matote, vieną priežastį atspėjote, o antros nesakysiu. Visko buvo ir tiek."

Vardinių ginklų nesinešioja ir ilgametis policijos pareigūnas, Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis. Jis pasigyrė esąs vienintelis, gavęs net du vardinius ginklus - "CZ compact" ir "Sig Sauer". LŽ paprieštaravus, kad du turi ir V.Grigaravičius, aštrialiežuvis pareigūnas nė kiek nesutriko. "V.Grigaravičius - vadas, jis ir penkis galėjo pasidovanoti. O tokie kaip mes, juodadarbiai, turime patys užsidirbti", - pareiškė A.Mikulskis. 

"Tiesiog reikėjo išdalyti"

Pirmasis nepriklausomos Lietuvos policijos generalinis komisaras Petras Liubertas graverio padarytu užrašu ant vardinio pistoleto pasidžiaugti negali. "Gavau jį dar 1991 metais, mados graviruoti nebuvo", - LŽ sakė jis. Pistoletą P.Liubertas yra perleidęs sūnui. 

Nebuvo tuomet ne tik mados graviruoti, nebuvo ir jokių teisės aktų, reglamentuojančių kovinių ginklų dovanojimą. Jei tiksliau, vidaus reikalų ministro pasirašytas įsakymas įsigaliojo tik nuo 1992 metų sausio 1 dienos. Tai gal tuomet "visų policininkų tėvas", kaip jį iki šiol mėgsta vadinti policijos veteranai, buvo piktadarys, nelegaliai laikęs pistoletą? "Koks aš jums nelegalas, pistoletas buvo dovanotas žinybos vadovo pasirašytu įsakymu", - išsigynė P.Liubertas.

Jis minėjo, kad tokiais žinybiniais aktais tada buvo dovanota nemažai ginklų tuometės Aukščiausios Tarybos bei kitų svarbių objektų gynėjams. "Iš pradžių ginklų jie apskritai neturėjo, o kai jų atsirado, reikėjo išdalyti. Paprasčiausiai paduoti į rankas - nusikaltimas, todėl jie ir buvo dovanojami kaip vardiniai", - LŽ pasakojo P.Liubertas.

Policijos veteranas, vėliau įkūręs "Ekskomisarų biurą", išmėginęs ir politiko duonos Alvydas Sadeckas vardinio pistoleto neturi. "Nedavė man, nepatikau. Čia tas pats kaip su Sausio 13-osios apdovanojimais vieno ministro valdymo metu. Kas įtikdavo, tam sakydavo: "Tu dar apdovanojimo neturi, einam, duosiu." Man taip nesakė, nemokėjau įtikti", - pusiau juokais, pusiau rimtai dėstė A.Sadeckas.

Generolams - kardai

KAM savo kariškius ginklais, ypač šaunamaisiais, pamalonina itin retai. Nuo 2003 metų liepos, kai įsigaliojo krašto apsaugos sistemos pareigūnų apdovanojimo ginklais tvarka, pistoletu (tais pačiais metais) buvo apdovanotas tik tuo metu Sausumos pajėgų vado pareigas ėjęs Valdas Tutkus. Dar vienas asmuo, krašto apsaugos ministro įsakymu apdovanotas šaunamuoju ginklu, buvo su KAM nesusijęs civilis. Daugiau šaunamųjų ginklų iki šiol įteikta nebuvo.

Kariuomenėje esama ilgametės tradicijos: karininkai, kuriems suteikiamas generolo laipsnis, Lietuvos prezidento apdovanojami kardais. Šiemet prezidentė D.Grybauskaitė kardu apdovanojo KAM pajėgumų ir ginkluotės generalinį direktorių Almantą Leiką, kuriam suteiktas brigados generolo laipsnis.

Tiesą sakant, vartodami sąvoką "vardinis ginklas", esame kiek netikslūs. Po 2003 metų įstatyme šio termino nebeliko. Dabar tokį ginklą labiau derėtų vadinti tiesiog dovana. Pasak Policijos departamento Licencijavimo skyriaus viršininko Audriaus Čiupalos, įstatyme tiesiog rašoma, kad tam tikri asmenys gali įteikti ginklą kaip dovaną už nuopelnus. Apdovanoti galima trumpavamzdžiais šaunamaisiais ginklais, kardais, durklais ir kalavijais. Anksčiau leistini dovanoti ilgavamzdžiai, t. y. medžiokliniai šautuvai, iš sąrašo buvo išbraukti.

Kaip jau minėta, šiuo metu apdovanoti ginklais gali tik penki aukšti pareigūnai, tačiau įvairiais laikotarpiais ginklus galėjo dovanoti ir kiti asmenys. Per visą atkurtos nepriklausomybės laikotarpį prezidentas pasirašė įsakymus apdovanoti šešis asmenis, Seimo pirmininkas - vieną, Specialiųjų tyrimų tarnybos direktorius - du. Užsienio valstybių atstovai įteikė 14 vardinių ginklų. Generalinis prokuroras ir VSD vadovai yra pasirašę po 28 tokius įsakymus, KAM apdovanojo 161 asmenį (turimi galvoje tik šaunamieji ginklai), ir, kaip jau minėta, liūto dalis teko VRM pareigūnams - 298 apdovanojimai. 

Nepriklausomybės gynimo dienomis Aukščiausiosios Tarybos Apsaugos skyriaus vadovas pasirašė įsakymus ginklais apdovanoti 56 gynėjus, Šaulių sąjungos vadovas - 26. Šiems, kaip teigiama, buvo dovanoti ilgavamzdžiai, t. y. medžiokliniai šautuvai.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"