Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Turtingiausi pasaulio valdovai

 
2009 01 31 0:00
Elžbieta II, be Jungtinės Karalystės, dar 16-os šalių valdovė (tarp jų - Kanados, Australijos ir Jamaikos). <br>Užsienio spaudos nuotrauka
Elžbieta II, be Jungtinės Karalystės, dar 16-os šalių valdovė (tarp jų - Kanados, Australijos ir Jamaikos).
Užsienio spaudos nuotrauka

Pristatome penkiolika turtingiausių pasaulio monarchų.

1. 1100 000 000 doleri:

Quabusas Bin Saidas, Omano sultonas, 67 metų.

Jo pavaldiniai neabejoja, kad išsiskyręs ir bevaikis sultonas yra gėjus. Regiono kultūroje tai sunkus balastas monarchui, bet Jo Prakilnybė įgyvendina savo ketinimus: suteikė balso teisę moterims, leido dirbti nepriklausomai spaudai, naftos dolerius investuoja į švietimą, sveikatos apsaugą ir geriausią arabų pasaulyje, 120 asmenų simfoninį orkestrą. Valdžią paėmė išsivadavęs iš namų arešto, kuriame jį šešerius metus kalino buvęs sultonas jo tėvas.

2. 500 000 000 dolerių

Sabahas Al-Ahmadas Al-Džabiras, Kuveito emyras, 79 metų

Emiras vadovauja labiausiai pliuralistinei ir atvirai visuomenei arabų pasaulyje. Valdydamas dar tik dvejus metus gerokai išplėtė laisvės ribas tokiais klausimais kaip moterų lygiateisiškumas, žiniasklaidos ir susirinkimų laisvė. Al-Džabiras formaliai neturi beveik jokio turto, gauna tik karaliaus algą. Nemažą, bet valstybė, kuri kasdien eksportuoja du milijonus barelių naftos, turbūt įstengia tiek mokėti. Emyras patyręs meškeriotojas, aistringai fotografuoja. Kai 1990 metais mirė jo vienintelė žmona, liko jai ištikimas ir daugiau nevedė.

3. 650 000 000 dolerių

Elžbieta II, Britanijos karalienė, 82 metų

Elžbieta II, be Jungtinės Karalystės, dar 16-os šalių valdovė (tarp jų - Kanados, Australijos ir Jamaikos). Etiketas draudžia jai ką nors viešai valgyti, draudžiama ir ją paliesti. Drąsuoliams, laužantiems karališkąjį etiketą, Elžbieta II atlaidi.

4. 2000 000 000 dolerių

Šeichas Hamadas Bin Khalifa Al-Thanis, Kataro emiras, 56 metų

Dosnus sporto rėmėjas. Savo šalyje remia daugelį sporto šakų, tarp jų futbolą ir tenisą. Suteikė rinkimų teisę moterims ir finansavo stotį "Al-Džazira". Bendrasis nacionalinis produktas vienam gyventojui Katare didžiausias pasaulyje, piliečiai nemoka mokesčių, o emiras dovanoja jiems vandenį, elektros energiją ir dujas.

5. 21 000 000 000 dolerių

Abdullahas Bin Abdul Azizas, Saudo Arabijos karalius, 84 metų

Jo karalystė kasdien gauna milijardą dolerių eksportuodama naftą. Turi 30 žmonų, 20 dukterų, 15 sūnų. Neseniai davė 50 milijonų dolerių žemės drebėjimo Kinijoje aukoms. Patikimas Vakarų bičiulis ir sąjungininkas kovoje su terorizmu. Ne toks patrauklus karaliaus religinis principingumas: jo šalis diskriminuoja moteris ir baudžia mirtimi homoseksualistus.

6. 1 400 000 000 dolerių

Albertas II, Monako kunigaikštis, 50 metų

Finansiškai patraukliausias pasaulio jaunikis. Monako valdovas turtą tiesiog paveldėjo, bet jo paties pastangomis pasiektas laimęjimų sąrašas imponuojantis: penkis kartus olimpinis čempionas (bobslėjus), ašigalių nugalėtojas, buvęs Claudios Schiffer mylimasis. Žaidynių metu gyvena su kitais sportininkais nekunigaikštiškomis sąlygomis olimpiniame kaimelyje. Paleidžia į laisvę žvėris iš Monako zoologijos sodo. Beje, turi mažiausiai du nesantuokinius vaikus (vieną su "Air France" palydove) ir nenorėjo jų pripažinti.

7. 35 000 000 000 dolerių

Bhumibolas Abdulydejus, Tailando karalius, 80 metų

Didelės dalies Bankoko savininkas yra ilgiausiai valdantis valstybės galva pasaulyje. Per 62 jo valdymo metus Tailando Karalystė turėjo 16 skirtingų konstitucijų ir patyrė 17 valstybės perversmų. Karalius vadovauja visiems tajų skautams (yra aukščiausio pasaulio skautų apdovanojimo - Bronzinio Vilko laureatas), be to, groja saksofonu (kai buvo jaunesnis, reguliariai koncertuodavo). Ne toks malonus faktas, kad už Jo Didenybės kritiką galima praleisti 15 metų už grotų. Vienas šveicaras buvo nuteistas 10 metų kalėti už tai, kad girtas ištepė karaliaus atvaizdą juodais dažais. Tačiau karalius dovanojo kalėjime jam praleidus vos mėnesį.

8. 18 000 000 000 dolerių

Šeichas Mohammedas Bin Rashidas, Dubajaus valdovas, 58 metų

Aukščiausias statinys pasaulyje - Bur Dubaj - vis dar statomas, bet jau siekia 707 metrus. Galutinis jo aukštis (baigti planuojama 2009 metų rugsėjį) slepiamas. Žmogų, kuris remia tokį projektą, be to, turi ilgiausią jachtą pasaulyje ("Dubaj", 163 metrai), galima būtų įtarti turint tam tikrų kompleksų, bet šeichą Mohammedą išteisina dotacija žymiai humaniškesniems tikslams: milijardus dolerių jis išleidžia pirmiausia vargingiausiems Artimųjų Rytų vaikams mokyti.

9. 23 000 000 000 dolerių

Kalifas Zayedas al-Nahyanas, Jungtinių Arabų Emyratų prezidentas, Abu Dabio valdovas, 60 metų

Nuo 2004 metų Emyratus valdantis kalifas visai padoriai leidžia nafta uždirbtus milijardus: stato našlaičių prieglaudas Artimuosiuose Rytuose, naują Johno Hopkinso universiteto kompleksą Baltimorėje ir garsaus architekto Franko Gerry suprojektuotą Guggenheimo muziejaus filialą Abu Dabyje. Al-Nahyanas mėgsta jodinėti žirgais ir kupranugariais, bet turi akivaizdžiai žalingų įsitikinimų dėl žmogaus teisių, ypač moterų ir uždarbiaujančių emigrantų.

10. 300 000 000 dolerių

Beatrice Wilhelmina Armgard, Olandijos karalienė, 70 metų

Jos vieta sąraše būtų aukštesnė, bet Jos Didenybė tapo krizės nekilnojamojo turto rinkoje auka. Jos sklypų kainos katastrofiškai krinta. 1966 metais, dar būdama kunigaikštytė, nepaisydama protestų ištekėjo už Clauso von Amsbergo, vokiečio diplomato su Hitlerjugend nario biografija. Iš pavaldinių jaunavedžiai gavo dovanų dūminę bombą, bet laikui bėgant kunigaikštis patraukė žmonių širdis. Amsterdamo gatvėse triukšmingai švenčiama Karalienės diena (balandžio trisdešimtoji, jos karūnavimo diena) - viena smagiausių švenčių Europoje.

11. 1000 000 000 dolerių

Aga Khanas IV, nizaritų vadovas, 71 metų

Vienintelis šiame sąraše valdovas be geografinės teritorijos. Vadovauja pasklidusioms po pasaulį 15 milijonų sielų, priklausančių XI amžiuje susikūrusiai musulmonų nizaritų sektai. Jo turtą sudaro tikinčiųjų mokama dešimtinė. Du kartus olimpinis čempionas (slidinėjimas Alpėse - vieną kartą su Turkijos spalvomis, kitą - su Irano) leidžia tuos pinigus garbingai. Agos Khano Plėtros Fondas visame pasaulyje vykdo projektus, mažinančius prarają tarp skurdžiausiųjų ir likusios visuomenės dalies. Kas treji metai skiriamas Agos Khano Apdovanojimas laikomas vienu svarbiausių architektūros srityje.

12. 1 500 000 000 dolerių

Mohammedas VI, Maroko karalius, 46 metų

Aštuonioliktas iš eilės karalius iš valdančios Maroką nuo 1666 metų Alavitų dinastijos šokiravo pavaldinius, kai savo vestuves pavertė dideliu reginiu. Jis pakvietė visus gyventojus ir leido paskelbti laikraščiuose išrinktosios nuotrauką. Jaunas milijardierius, investuojantis į natūralių žaliavų gavybą ir žemės ūkį, įveikdamas konservatyvios religinės daugumos pasipriešinimą stengiasi stumti savo šalį pasaulietiškos, liberalios valstybės link.

13. 200 000 000 dolerių

Mswatis III, Svazi karalius, 40 metų

Trylikos žmonų (kiekviena turi atskirus rūmus) ir milijono valdinių (kas trečias jų yra ŽIV viruso nešiotojas) absoliutus valdovas. Lėšos sveikatos tarnybai karalystėje nedidėja, bet karalius įvedė laikiną draudimą mylėtis jauniausioms merginoms. Pats jį ir sulaužė (moratoriumo metu vedė septyniolikmetę). Įsigeidęs pirkti reaktyvinį lėktuvą turėjo prašyti pinigų fasadinį parlamentą. Neseniai parlamentas atmetė prašymą ir Mswatis vyriškai ištvėrė nuoskaudą.

14. 5 000 000 000 dolerių

Janas Adamas II, Lichtenšteino kunigaikštis, 63 metų

Nuo 1989 metų valdančio Lichtenšteiną kunigaikščio motina buvo grafienė Georgina von Wilczek. Jis neišpasakytai nuobodus: finansininkas, 20 tūkstančių hektarų dvarų žemių ir rūmų Austrijoje bei vertingos dailės kolekcijos savininkas. Jo šeimos bankas LGT įtariamas padedantis turtingiems klientams slėpti pajamas.

15. 20 000 000 000 dolerių

Hassanalas Bolkianas, Brunėjaus sultonas, 62 metų

Smulkaus sudėjimo ūsuotas ponas, laikantis kumštyje turtingą naftos ir dujų Borneo rėželį, leidžia pinigus automobiliams ir moterims. Didžiausia pasaulyje jo kolekcija, pasak skirtingų šaltinių, nuo trijų iki šešių tūkstančių mašinų: "Rolls-royce", "Bentley", bolidų F-1 ir kitų. Sunku patikėti, kad 33 metais jaunesnė Malaizijos televizijos laidų vedėja ištekėjo už jo iš meilės ir kad septynios modelių demonstruotojos (tarp jų trys buvusios "misės") nepagrįstai apkaltino jį pavertus jas sekso vergėmis.

Parengė Osvaldas ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"