Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Sveiki sulaukę sunkių laikų

 
2007 10 20 0:00

Šiandien mūsų tyko tiek grėsmių, kad gera žinoti, kaip elgtis netikėtais atvejais.

Kaip grybai po lietaus dygstančios išgyvenimo mokyklos užtikrina, kad po trumpų mokymų galima susiorientuoti bet kokios grėsmės atveju. Tačiau tik nedaugelis žino, kaip apsiginti nuo užpuoliko. Bet tai nereiškia, kad pavojaus akivaizdoje nereikia nieko daryti.

Saugi pozicija

Galite atsidurti susišaudymo centre. Nepanikuokite, nesprukite, kur kojos neša. Kad neatsidurtumėte šūvio linijoje (ginklas įprastai nukreipiamas į liemens centrą), atsigulkite ant pilvo, užsidenkite rankomis galvą (tada matyti, kad neturite rankose ginklo ir nekeliate grėsmės), bet neužsikimškite ausų, nes neišgirsite komandų, į kurias dėl savo saugumo reikia reaguoti.

Negulkite kryžiumi, nes kas nors gali numindyti jums pirštus. Pėdos turi būti suglaustos - tokiu būdu apsaugosite tarpvietę.

Chuliganų ataka

Grupė įmitusių bernų apstojo jus gatvėje, reikalauja piniginės, mobiliojo telefono, laikrodžio... Galite sprukti, atiduoti daiktus arba kovoti. Pastarasis variantas atrodytų natūraliausias, bet prieš smogdamas laikančiajam rankoje peilį ar beisbolo lazdą, prieš mėgindamas atimti jo pistoletą pagalvokite, ar tikrai sugebėsite tą padaryti.

Specialistas vienu judesiu išplėš pistoletą chuliganui iš rankų. Bet juk specialistų maža - iš tūkstančio žmonių tai padaryti sugebės tik keletas, o nesėkmė jums gali būti paskutinė.

Kovojant su banditu reikia išties norėti padaryti jam žalos. Kas nėra stiprus psichiškai, kas dvejoja, geriau tegul atiduoda piniginę (pasaulyje yra miestų, kur beveik privaloma nešiotis kitą piniginę, skirtą atsipirkti).

Gintis galima ir reikia, bet tik tada, kai tikite sėkme. Kitu atveju prie materialinių nuostolių prisidės sveikatos praradimas. Išimtis - situacijos, kai užpultas žmogus tikrai nebeturi ko prarasti; tada reikia gintis bet kokia kaina.

Pagrobimas

Dažniausiai banditai grobia žmones dėl išpirkos - taigi bent pirmomis pagrobimo valandomis pavojus gyvybei nedidelis. Tačiau banditai gali blogai elgtis su pagrobtaisiais. Jeigu jus norės surišti, įtempkite raumenis, per pusę centimetro atitraukite rankas nuo kėdės atramos, giliai įkvėpkite ir klykite iš skausmo. Jie irgi susinervinę, gali būti, kad patikės, jog stipriau jūsų surišti nebegali. Vėliau atleisite raumenis, išpūsite orą arba nuleisite rankas už atramos. Laimėsite vieną ar du centimetrus laisvės ir palaikysite nutirpusių rankų ir kojų kraujotaką.

Jeigu pagrobėjai norės užkimšti burną, praverkite lūpas ir įtempkite apatinį žandikaulį. Ir vėl klykite iš skausmo. Galbūt jums pavyks išvengti, kad kamščio neįkištų per daug giliai.

Jeigu pagrobėjai specialistai ir pastebės jūsų triukus, darykite, ką lieps. Bandymas priešintis gali reikšti mirtį.

Spąstai su ratais

Važiavimas automobiliu apskritai nesusijęs su rimtesniais pavojais. Jeigu dėl kokių nors priežasčių jaučiate, kad galite būti užpultas, įsiminkite keletą paprastų taisyklių. Spūstyje nestovėkite vidurinėje eilėje - iš dešinės ir iš kairės galite mėginti pabėgti, būdami vidurinėje esate spąstuose. Nereikia per arti privažiuoti prie priešakyje važiuojančio automobilio, palikite sau vietos manevrui. Turėkite po ranka kietą daiktą išmušti langui ir peilį saugos diržams perpjauti. Pravers, jei reikės staigiai sprukti iš automobilio.

Kur kas dažniau pasitaiko rankinių medžiotojų atakų. Jie išmuša langą, čiumpa grobį ir nubėga. Kad to išvengtumėte, rankines patartina vežiotis bagažinėje. Nėra tokių greituolių, kurie spėtų nusisegti diržą ir už rankos sučiupti nusikaltėlį.

Nesileiskite apgaunami tokiais primityviais triukais kaip imituotas susidūrimas ar perspėjimas dėl pradurtos padangos. Automobilyje verta įmontuoti įrenginį, be kurio automobilis pavažiuotų tik kelis šimtus metrų. Kai ims važiuoti, reikia bėgti ir skambinti policijai.

Atsargiai, piktas šuo!

Labai piktas šuo - retenybė. Paprastai žmogui tenka susidurti su tiesiog agresyviais šunimis, nuo kurių lengva apsiginti.

Išbandytas būdas - pasilenkti akmens. Dauguma šunų iš tolo apeina žmogų su akmeniu rankoje.

Negalima žiūrėti šuniui į akis, nes gyvulys gali palaikyti tai iššūkiu ir pulti. Specialistai pataria žiūrėti aukščiau šuns galvos.

Jeigu šuo puola, praverstų pipirinės dujos. Jų galima nusipirkti be specialaus leidimo.

Taip pat šunį galima atremti išskleistu skėčiu. Ekstremaliose situacijose šuniui reikia labai stipriai smogti į nosį. Kas turi gerą refleksą, gali pabandyti atšokti ir spirti šuniui į krūtinės ląstą arba genitalijas.

Dėmesio: šuo greitas ir plikomis rankomis retas žmogus nuo jo atsigins. Patartina naudotis kokiu įrankiu, pavyzdžiui, lazda.

Apsuptis

Jeigu tapote liudininku užpuolimo, kuris virto policijos apsuptimi, gebėjimas būti įkaitu gali jums išgelbėti gyvybę. Pirma - visada ir besąlygiškai vykdykite teroristų nurodymus. Nebūkite didvyriu, nes susinervinę banditai gali nušauti ne tik jus, bet ir kitus. Bet nepataikaukite ir nesisiūlykite vykdyti įsakymų, nes būsite palaikytas silpnu ir tapsite pirmu nušautu įkaitu.

Jeigu policija duoda teroristams maisto, o jie liepia ragauti įkaitams - valgykite. Ten nebus nuodų. Policininkai žino, kad banditai duos maisto įkaitams. Jeigu teroristai jums įsakys paskambinti arba nueiti - darykite, ką liepia, bet ramiai, stenkitės neatsukti nugaros žmonėms, laikantiems ginklus. Šauti į pečius lengviau, negu užmušti žmogų, kurio veidą matai.

Įkaitams gali pasireikšti vadinamasis Stokholmo sindromas - susitapatinimas su užpuolikais ir atšiaurumas pastatą apsupusiems policininkams: "Deramasi tik dėl automobilio, sraigtasparnio, pinigų ir panašiai, o tie tipai lauke to neduoda ir rizikuoja mano gyvybe." Policija visada nori, kaip geriau.

Policijos įsiveržimas

Jeigu į teroristų užgrobtą pastatą įsiveržia speciali pareigūnų grupė, būtina vykdyti visus jų nurodymus. Nesistenkite padėti, jie susitvarkys patys. Jeigu ko klaus - atsakykite, jeigu lieps pirštu parodyti teroristus - parodykite.

Antiteroristai gali būti su kaukėmis, gali būti brutalūs, su niekuo nesiterlios. Nedarykite staigių judesių, nes gali jus palaikyti grėsme. Prisiminkite faktą: kol jūsų neatpažino, antiteroristai laikys jus banditu, gali surakinti antrankiais, pargriauti žemėn.

Jeigu teroristai paslėps jūsų kišenėje pistoletą ar granatą, iškart praneškite kareiviams ar specialiųjų pajėgų policininkams, nes jeigu pareigūnai suras tą ginklą, gali baigtis smurtu.

Antiteroristinė brigada akcijos metu niekur nereikalingai nerizikuoja. Ji turi aiškią užduotį - visais galimais būdais gelbėti įkaitus.

Tai užpuolimas!

Jeigu kas nors išsitraukia ginklą ir taikosi į jus, negalite svarstyti, ar pistoletas tikras, ar ne. Kiekvienas pistoletas gali būti tikras! Pasitaiko kopijų, kurių neatskiria ir ekspertai.

Pamėginkite įsiminti nusikaltėlius. Paprastai žmonės sugeba atpasakoti įvykio eigą, bet "nupiešti" portretą iš atminties jiems sunkiai sekasi. Jeigu nusikaltėlių keletas, atkreipkite dėmesį į vieną. Jeigu įsiminsite, kad tipas žaliu megztiniu ir praminsite jį Žaliuoju, vėliau tyrimo metu aprašysite Žaliąjį, o ne beasmenį tipą. Jeigu Žaliasis daug šūkavo, turbūt buvo vadeiva.

Aprašant veidą taip pat padeda, nors tai atrodo neįtikima, kai prisimenami tokie bruožai, pavyzdžiui, polinkis mušti arba ramumas ir tariamas švelnumas. Verta įsiminti, kokį ginklą turėjo Žaliasis. Policininkams padėtų net informacija, ar tai buvo pistoletas, karabinas ar granata.

Svarbiausia, išgyventi užpuolimą, o ne įsidėmėti nusikaltėlio išvaizdą. Ilgai ir intensyviai nežiūrėkite į užpuoliko veidą. Jeigu jis tai pastebės - gali užmušti. Jei gulėsite veidu žemyn, savaime aišku, neįsiminsite užpuolikų veidų. Bet klausykitės, ką jie kalba.

Banditai būdami streso būsenos dažnai daro klaidų. Kartais gali per daug prasitarti, o tai padėtų policijai juos sučiupti. Tokia informacija gali būti neįkainojama, jei, pavyzdžiui, nusikaltėliai pabėgo su įkaitais.

Dega!

Kilus gaisrui pirmiausia praneškite priešgaisrinei apsaugai. Neprivalote dalyvauti gesinant gaisrą, bet tuojau pat pranešti apie jį privalu.

Jeigu esate degančiame pastate, pirmiausia pasirūpinkite savimi. Gaisras plinta greitai, susidaro nuodingų garų, kurių dažnai nematyti. Jie kaupiasi prie lubų ir gali būti mirtinai pavojingi, todėl traukitės iš patalpos keturpėsčia. Suvilgykite vandeniu kokią nors medžiagą (pavyzdžiui, marškinių skiautę) ir kvėpuokite per ją. Dėl jokio pamiršto daikto negrįžkite atgal, pagal galimybes padėkite pagyvenusiems, ligotiems ir nevisateisiams asmenims. Jei neįstengiate padėti pats, šaukitės į pagalbą kitus.

Visada uždarykite paskui save duris, jos yra natūrali kliūtis siaučiančiai ugniai. Jei nepavyko nusileisti laiptais, išeikite į balkoną. Nestovėkite jame - sprogstančios dujos gali išsprogdinti ir langą, tada oro srovė išsvies jus per balkono aptvarą arba sužeis krintantis išmuštas rėmas. Užsidenkite kuo nors iš natūralios medžiagos ir atsigulkite balkone kuo arčiau sienos. Ten saugiausia ir būtent ten jūsų ieškos ugniagesiai.

Jeigu neturite balkono, atsigulkite po langu, nes ten bus žemiausia temperatūra. Žinia, tam reikia geležinių nervų, bet atsiminkite, kad šuolis iš aukšto pastato - jokia alternatyva.

Daugelyje šalių gelbėjimo akcijai vadovauja ugniagesys raudonu šalmu ir šviečiančiu diržu. Jam perduodama visa informacija, jis akimirksniu ja pasinaudoja ir radiju perduoda nurodymus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"