Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Sveikas tas, kuris sveikai gyvena

 
2012 06 06 8:14

Rusų mokslininkė Olga Butakova sukūrė ir praktiškai taiko mokymo sveikai gyventi sistemą, kurioje pirmenybinis vaidmuo - vartoti gamtos produktus, tinkamai gyventi, maitintis, judėti. Mokslų daktarė penktą kartą skaitė paskaitas Vilniuje ir sutiko duoti interviu 'Lietuvos žinioms'.

- Nors medicina nemenkai pasiekusi, kodėl kaskart gausėja ligonių, miršta daug jaunų žmonių?

- Pagrindinė priežastis - blogėjanti mityba. Vaikydamiesi galimybių ilgai išsaugoti produktus, pakeitėme jų genetinius kodus, konservavimo ir laikymo būdus, praktiškai atsisakėme natūralių sudedamųjų dalių. Anksčiau žmonės iš gamtos gaudavo ir energijos, ir informacijos. Naujais produktais, jų priedais pažeidžiama žmogaus organizmo homeostazė - vidaus pastovumas, savaiminė vidaus organų veiklos programa.

Antra priežastis ta, kad žmonės nustojo gerti normalų, natūralų vandenį. Toks vanduo ilgai neišsilaiko, greitai genda, nes jame atsiranda ir vystosi įvairios gyvybės formos. Todėl žmonija pradėjo vandenį apdoroti įvairiais chemikalais (chloru, ozonu ir kt.), nuodingomis medžiagomis. Vandens kokybė blogėja ir dėl žemės, atmosferos užteršimo chemikalais. Taip jame sunaikinamas visas deguonis, vanduo pasidaro negyvas, patekęs į organizmą naikina jo savitarpio ryšius.

Nemanau, kad daug lėmė patiriami stresai, nes jų pakako ir anksčiau, ypač per karus. Prisideda nuodingų medžiagų išmetimas į atmosferą, elektromagnetinių prietaisų skleidžiamos bangos. Visa tai kartu paėmus daro žalą žmonėms, jų sveikatai.

Medicina tapo verslu

- Ko stinga medicinai?

- Supratimo, kad neįmanoma žmogaus pagydyti, jei jis to nenori. Medicina tapo komercija, verslu. Neįmanoma patikėti, kad žmogaus genetinį kodą atskleidę mokslininkai nesuprastų piktybinių auglių, diabeto priežasčių. Tai, kas seniai atrasta, slepiama. Farmacijos kompanijoms, medicinai, valdžiai naudinga, kad žmonės sirgtų, jiems reikėtų vaistų. Milijardai pinigų skiriami naujiems medikamentams, antivirusinėms injekcijoms sukurti, patentams gauti ir kaip reikiant pasipelnyti. Net negalima suprasti, ar tas virusas iš viso egzistuoja, ar jį sugalvoja farmakologijos verslininkai. Dėl šio verslo kompanijų uždarumo vyriausybės nepajėgios jų kontroliuoti. Valdžios vyrai, jų artimieji taip pat serga, jiems reikia "stebuklingų vaistų, gydymo". Būtina, kad gyventojai gautų visą reikalingą informaciją ir rūpintųsi savo sveikata, išlikimu. Reikia išmokti gyventi esamomis sąlygomis.

Žmonės turi pradėti sistemingai mokytis, tarkim, diabeto, mitybos mokyklose, kuriose turėtų dėstyti ne medikai, o tam pasirengę pedagogai. Gydytojai negali paaiškinti, kaip išlikti sveikiems. Būtinas sveiko gyvenimo būdo propagavimas nuo mažumės, tam tikri  klubai, sergančių asmenų grupės, bendravimas. Deja, kol nesusergama, daugiausia rūpinamasi karjera ir pinigais. Masinis judėjimas už sveikatą turėtų tapti mada. Čia daug nuveikti galėtų žiniasklaida. Deja, ji stokoja principingumo, padeda reklamuoti sveikatą žalojantį organų persodinimą: krūtų didinimą, lyties keitimą, plaukų, blakstienų atauginimą. Po to skiriami hormonai, antidepresantai; vartojami kontraceptiniai vaistai, gyvename pagal stereotipą - padės gydytojas.

Lengviau išgerti vaistų

- Jaunimas gana lengvai priima naują informaciją apie netradicinius gydymo būdus. Daug sunkiau keisti vyresnio amžiaus žmonių įpročius. Jie netiki, kad, sakykim, regėjimas, klausa susilpnėja, atsiranda hipertonija dėl to, kad nepakankamai geria vandens. Atrodo, lengviau ir paprasčiau išgerti vaistų. Kaip padėti suprasti, kad vaistai nėra išeitis, išsigelbėjimas?

- Būtina vaizdinė informacija, kad ir rodyti pačius paprasčiausius filmukus. Senoji karta gyvena pagal savo patirtį, jai reikia kantriai, geranoriškai, iš lėto ir ilgai aiškinti, ką daro netinkamai. Kaip žmogus, kurio organizmas, smegenys dehidratuotos, pajėgs suprasti ir priimti naują informaciją? Jį reikia visų pirma pagirdyti, išvalyti kepenis, organizmą nuo šlakų, išgydyti nuo infekcijų, parazitų, pamaitinti mineralais, fermentais, šarminti organizmą.

Be to, žmonės neturi motyvacijos. Tai ir moralinė, etinė problema. Susirgęs pilietis sulaukia daugiau vaikų dėmesio. Vadinasi, būtina normalizuoti artimųjų santykius, stiprinti jų savitarpio supratimą, pasitikėjimą, atjautą. Reikia gyventi pagal Dekalogą: gerbti savo motiną ir tėvą, vyresniuosius. Apie tai reikia kalbėti su jais, skirti dėmesio, kantriai ir ilgai aiškinti, ką jie daro netinkamai.

Trūksta tikrų specialistų

- Kaip reikėtų pertvarkyti medikų mokymą?

- Praktiškai tai padaryti sudėtinga, nes per dešimtmečius visa sistema "sustyguota". Norint ją pakeisti, tektų atgręžti prie natūralių produktų, tad reikėtų įkurti ne vieną institutą. Kas kartą valdžia griežtina įvairius standartus, sumano naujų, o jie slopina gydytojų kūrybingumą. Juk žino, kad ligoniui mirus, jei buvo laikomasi standartinių rekomendacijų, negresia nemalonumai, atsakomybė. Kitoks likimas lauktų kūrybingų, novatoriškų gydytojų. Todėl medicinoje nauja tai, kas seniai buvo pamiršta. Galbūt artimiausiu laiku pasikeis medicinos darbuotojų mokymas, tarkim, atsiras naujas socialinis sluoksnis, išsilavinęs, kultūringas, kitaip suprantantis sveikatos problemas. Kaip sakiau, sveikatingumo problema yra ne ligos, o gyvenimo būdas. Jis turėtų tapti sveikatos pagrindu. Sveikata ir ligos - skirtingi dalykai. Sveiko gyvenimo turi būti mokoma mokyklose. Sveikata - tai judėjimas, mityba, psichologinis komfortas, asmenybės ugdymas, organizmo apsauga.

Dalis žmonių, supratę savo problemas, apsisprendžia keisti gyvenimo būdą, pavyzdžiui, ima badauti. Tačiau ilgai badaujant būtina šios srities specialistų gydytojų priežiūra. Ypač tai pasakytina, kai badavimu gydomas diabetas. Be to, stinga tikrų šios srities specialistų, tokių kaip, tarkim, Paulis Braggas.

Gydosi nuo gydymo

- Kokios trumpalaikio ir ilgalaikio gydymo medikamentais pasekmės?

- Dabar pasaulyje kas ketvirtas žmogus gydosi nuo medicinos padarytos žalos. Pasaulinė sveikatos organizacija devintuoju vėžinių ligų veiksniu pripažįsta medicinos darbuotojų taikomą gydymą. Taigi jis patenka į vieną gretą su atmosferos, gamtos užteršimu, netinkama mityba, stresu, antsvoriu, vitaminų stygiumi ir kita. Medicinos darbuotojai yra konservatyviausia ir agresyviausia žmonijos dalis. Vaistai turi stiprų šalutinį poveikį, apie kurį žmonės mažai žino, nepakankamai gauna informacijos. Medikai turėtų perspėti ligonius apie vartojamų vaistų poveikį organizmui. Tada rinktųsi žmogus. Mafinė farmakologijos sistema primeta medikamentus, kurie ne tik ardo žmogaus organizmą, bet ir žaloja. Tai rodo daugybė pavyzdžių. Antai dėl daugelio firmų gaminamo skausmą mažinančio vaisto tramadolio poveikio nėščiosioms pasaulį išvydo per 50 tūkst. išsigimusių kūdikių. Šie vaistai tebegaminami. Sunku tikėtis, kad prabils vaistų kompanijų vadovų sąžinė.

Sunku pripažinti klaidas

- Kodėl medikai ignoruoja jūsų ir kitų specialistų gydymo metodiką, skeptiškai vertina svarbią informaciją apie įvairių mikrobų, parazitų (tarkim, chlamidijų, ureoplazmų, mikoplazmų, lamblijų ir kitų) grėsmes. Dar daugiau - šaiposi iš prašančių atlikti atitinkamus tyrimus pacientų.

- Gydytojams, kaip ir visiems žmonėms, sunku pripažinti savo klaidas, juolab kad už jas nėra realios atsakomybės. Ne visiems būdinga kenčiančiųjų atjauta. Protingi ir dori gydytojai domisi visa informacija, ją tikrina, atsirenka. Yra nesidominčiųjų, netobulėjančiųjų, siekiančiųjų gyventi patogiai. Sunku įsivaizduoti profesionalų literatūros kritiką sakant, esą to ar ano naujo kūrinio neskaitysiu, nes man neįdomu. Gaila, kad dabar gydytojai labai apkrauti įvairiais darbais, ypač biurokratiniu. Juos galima suprasti. Darbas labai atsakingas, bet mažai mokamas. Juos nuolatos supa negatyvus sunkių, mirštančių ligonių laukas.

Problemų kyla ir dėl siauros gydytojų specializacijos. Iš esmės gydytojai negali įvertinti visos ligonio organizmo būklės, tiria tik atskirus organus, net neturi teisės kištis į kitų specialistų sritį. Darbo pasidalijimas jau pasiekia absurdo ribą, tarkim, kardiologas neturi teisės iššifruoti kardiogramos, tai gali atlikti tik funkcinės diagnostikos gydytojas, kuris net nėra matęs ligonio.

Pagaliau gydytojai neturi laiko ir motyvacijos sekti informaciją, nes negalės jos pritaikyti. Prieitas paradoksalus kraštutinumas: septynerius metus medicinos mokslus studijavęs žmogus turi teisę gydyti tik nosies, tik kepenų ar tik žarnyno ligas, bet ne jas visas. Gydytojas privalėtų gydyti žmogų kaip sistemą, už ją atsakyti.

Medicina - labiausiai nesisteminis, nuo tradicijos nusigręžęs mokslas. Turiu mintyje tai, kad pamažu ji sunaikino visa, kas buvo sukurta per tūkstantmečius. Ji sunaikino liaudies mediciną, fitoterapiją, tradicinę chiropraktiką, natūralią mitybą. Neliko šios srities specialistų. Žmonės įpratinti tikėti, kad valstybė, gydymo įstaigos, gydytojai pasirūpins jų sveikata, ir pamiršo savo atsakomybę, neturi sisteminių žinių.

Gydytojų darbo apmokėjimo sistema visiškai sužlugdys mediciną. Pavyzdžiui, prieš 2000 metų Kinijoje gydytojai negaudavo atlyginimo už gydymą. Jiems buvo mokama už žmonių apmokymą naudotis profilaktinėmis, sveikatą tausojančiomis priemonėmis. Jei žmogus susirgdavo, gydymo išlaidas apmokėdavo medikas.

- Kas jus pastūmėjo iš reanimatologės tapti plataus spektro specialiste?

- Kai įsitikinau ligonių reanimavimo beprasmiškumu (reanimuotas žmogus maždaug po pusmečio vėl patekdavo pas mus, vis išgirsdavau sakant: "Kaip gaila, kad to nežinojau anksčiau"), pajutau, kad būtina juos ne tik ir ne tiek gydyti, kaip mokyti. Mokytas, žinantis žmogus  supranta savo atsakomybę už gyvybę.

- Kokią vietą jūsų gyvenime ir veikloje užima tikėjimas?

- Tikėjimui tenka svarbiausias vaidmuo. Asmuo, tikintis tuo, kad Dievas sukūrė gamtą, žmones, gyvena pagal Jo įsakymus. Netikintis naikina save, niokoja žemę, gamtą, jos turtus. Ką tik buvau Lenkijoje, kurios gyventojai yra labai tikintys. Gal todėl ten saugu palikti neužrakintus automobilius. Tikėjimas Dievo įkvepia optimizmo, todėl Lenkijoje geriau gyventi nei Rusijoje. Lietuvai reikia susirūpinti dėl gimstamumo, antraip neliks kam rūpintis ligoniais, pasenusiais tėvais, tauta ir valstybė išnyks.

Imunitetą reikia saugoti

- Kodėl žmonės ypač dažnai miršta nuo infarkto, insulto?

- Širdis - jautriausias organas, pirmiausia veikiamas žmonių išgyvenimų, patiriamos neteisybės, pasaulio sukrėtimų, ekologijos problemų. Jautriausias organas anksčiausiai žūsta. Blogiausia, kad pirmiausia miršta jautrūs, viską į širdį imantys žmonės. Jų širdys nepajėgia perpumpuoti 750 tonų kraujo per gyvenimą.

- Daug dėmesio skiriate imuninei sistemai stiprinti. Bet sovietmečiu daugelis kūdikių negavo priešpienio, t. y. visam gyvenimui liko su silpna imunine sistema.

- Imunitetą reikia ne stiprinti, bet maitinti, saugoti. Įprotis jį stiprinti skiepijant yra velnioniškas darbas, nes nuo to miršta kūdikiai. Dabar vietoj individualaus kuriamas grupinis imunitetas. Jo negali būti! Privalu atkurti ekologiją, kovoti su virusais, gaminti ekologiškus produktus. Žmogaus atsparumas, jo rezervai priklauso nuo mitybos, psichologijos. Skiepijimas - didžiausia žmonių klaida, vedanti į žmonijos išnykimą.

- Bet ar tai nereiškia, kad turime grįžti į XIX amžių, XX amžiaus pirmąją pusę, persikelti į kaimą, patys viską auginti?

- Gyvenimas būtinai privers taip pasielgti, grįžti prie natūrinio ūkio. Jei megapolyje būtų 3-4 dienas išjungiama ar dingtų elektra, paskęstume savo išmatose. Mes sukūrėme negyvybingą, žemę naikinančią sistemą. Klausimas tėra toks: ar nepavėluosime? Kai kurios tautos dėl sausrų, didėjančių dykumų jau atsidūrė prie išnykimo ribos. Grėsmę aštrina tai, kad žmonės prarado žemdirbystės įgūdžius, sunaikintos moralinės normos, atsakomybės jausmas, pažeistas žmonių sveikos gyvensenos pagrindas, psichologija. Šiuo metu gyvename laukimo, kad kas nors kur nors išaugins ir atveš žemės ūkio produktų, nuotaikomis. Daug laiko praleidžiama diskotekose, svaiginamasi narkotikais, pilstuku, naudojamasi prostitučių paslaugomis. Gyvename ūke, nuodėmėje.

- Ar žmonijai reikia katastrofos, kad grįžtų prie pirmapradžių šaknų?

- Norisi tikėti, kad neprireiks katastrofų, galingų potvynių, karų dėl gėlo vandens ir t. t. Duos Dievas ir suvoksime, kad būtina rūpintis žeme, būsimų kartų likimu. Daugės tai suvokiančių žmonių ir jie parodys tikrą ir vienintelę išeitį. Kol kas apie 70 proc. žmonių, ypač jaunimo, sparčiai ridenasi kita kryptimi.

Save sutvarkyti sunkiau

- Kuriuose kraštuose matote pozityvių pokyčių?

- Rusijoje vyksta nevienareikšmiai politiniai, ekonominiai, demografiniai procesai. Aš esu įvairių revoliucijų, mitingų, viešų svarstymų priešininkė. Kiekvienas žmogus turėtų padaryti "tvarką" savo galvoje, savo reikaluose ir organizme. Jei kiekvienas užsiims tuo, o ne kitais žmonėmis, galbūt įsiviešpataus tvarka. Save, savo reikalus sutvarkyti yra daug sunkiau nei svetimus. Tuomet paaiškėja, kad stinga žinių, energijos, valios.

- Malonėkite supažindinti su Vilniaus koraliniu klubu, kuris penktą kartą pakvietė jus skaityti paskaitų.

- Šis klubas - norinčiųjų būti sveikais bendruomenė. Jo nariai gauna reikalingą informaciją, ją nagrinėja, išsiaiškina jiems tinkamus produktus, sužino, kas yra gyvas ir negyvas vanduo, pratinasi prie sveiko gyvenimo būdo.

- Ar nebijote atvirai kalbėti apie gydymo sistemos ydas?

- Rusijoje vadovauju asociacijai "Teisė į sveiką gyvenimą". Žmonės turi žinoti tiesą, rasti kitą kelią, išeitį. Lieka tikėtis, kad viešinant tikrąją padėtį pagaliau prabus sąžinė tų, kurie gamina kenksmingus produktus, medikamentus. Viliuosi, kad kai šių sektorių verslininkai susirgs, prabus savisaugos jausmas ir sąžinė. Jei žmonės lankytų cerkvę, o ši daugiau kontaktuotų su bendruomene, aiškintų tai, apie ką aš kalbu, reikalai taisytųsi.

- Koks jūsų požiūris į Baltijos kraštus, jų žmones?

- Jie nuostabūs savo kultūra, inteligencija, atsidavimu žemei, gamtai, pradedant linais ir baigiant natūraliais produktais. Patarčiau nesižavėti vakarietišku, jums svetimu gyvenimo būdu. Jūsų visiškai kitokia gamta, gyvenimo sankloda, tradicijos. Išsaugokite linus, natūralius pieną, sūrius, sviestą. Nevartokite iš Vakarų atvežamų produktų su konservantais, negerkite kokakolos, pepsikolos, spraito, nes jie ardo jūsų organizmą, vartokite vaistažoles. Vienintelis būdas Baltijos valstybėms išlikti - išsaugoti nacionalinę savimonę, kalbą, gamtą. Produktus reikia pirkti turguje, pas pažįstamus ūkininkus ir taip palaikyti jų gamybą.

Trumpai

Olga Butakova - mokslų daktarė, Maskvos tarptautinės Žmogaus sveikatos ir saviugdos akademijos rektorė, Tarptautinės informatizacijos akademijos prie Jungtinių Tautų Sveikatos apsaugos ir aplinkos saugumo skyriaus akademikė. Studijuodama įvairių kraštų (Japonijos, Tibeto, Indijos, Kinijos) mediciną ir jų filosofiją, priėjo išvadą, kad nėra atskirų valstybių ir tautų medicinos, o tik egzistuoja žmogaus, kaip vientisos sistemos, nesuvokimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"