Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Staugiantis su vilkais

 
2007 11 24 0:00

Gyvena tarp vilkų, moka jų kalbą ir žino papročius. Žvėrys juo patikėjo ir atvėrė jam savo paslaptis. Shaunas Ellisas vienintelis žmogus, kuriam pavyko prasiskverbti į vilkų būrį. Štai jo pasakojimas:

Gyvenimas prasideda, kai ateina naktis. Kad galėčiau laisvai judėti tamsoje, pasikliauju uosle. Dėl jos žinau, kur baigiasi mūsų teritorija. Iš kvapo atpažįstu savo būrio narius, o jie - mane. Kiekvienas kvepiame savaip. Tarsi turėtume nuolat patikslinamą pasą. Kūno kvapas yra tarsi vilkų laikraštis - kiekvienas sužinome, kur kas buvo, kuo mito, ar jam pavyko ką sumedžioti. Dabar suklustu. Atpažįstu ateinant patiną, pavadinau jį Alfa. Žinau, kad tai jis, nes žengia nedvejodamas, jo letenų pagalvėlės tvirtai ir ryžtingai remiasi į žemę. Žemesnio rango žvėrys juda tyliau, beveik nešnarėdami.

Negaliu išgirsti ir pajusti visko, ką girdi ir jaučia vilkas. Bet per tą laiką, kai esu būryje, mano pojūčiai sustiprėjo - palankiam vėjui papūtus galiu užuosti alaus kvapą per kelias dešimtis metrų ir išgirsti muziką, sklindančią iš aludės, esančios už kelių kilometrų.

Esi tas, kas esi

Visas mūsų būrys susitinka maitintis. Aš nemedžioju, nes ta sritis priklauso dominuojančiai vilkei ir jos medžiotojams. Daug kartų stebėjau, kaip vilkė stovi saugiu kelių metrų atstumu nuo aukos ir klausosi jos širdies plakimo. Kai ritmas pagreitėja, medžioklės vadovė žino, kad auka išsigando ir ketina bėgti. Tai geriausias momentas atakai.

Po sėkmingos medžioklės visi ėda kiek telpa. Bet kiekvienas laukia savo eilės, pagal statusą būryje, ir ėda tiktai tas dalis, kurios dera jo pozicijai. Būryje tampi tuo, kas esi. Maistas, kurį suvirškini, veikia tavo kūno kvapą ir lemia kailio atspalvį. Patinui Alfa priklauso geriausi kąsniai: aukos širdis, kepenys, inkstai ir plaučiai. Kaip žemiausio rango patinas maitinuosi likučiais ir privalau kantriai laukti, kol visi pasisotins. Tiktai tada galiu užkąsti. Pripratau prie dvėsenos. Sunkiausia valgyti skrandžio turinį. Tačiau vilkų dieta man naudinga - niekada nesijaučiau sveikesnis. Neperšalu, neturiu problemų dėl skrandžio. Net palengvėjau keliais kilogramais. Skaniausia man elniena.

Vilkų kalba

Kai pasisotiname, pradedame staugti. Mūsų balsai girdėti net už dešimties kilometrų. Kiekvienas vilkas, nelygu padėtis būryje, leidžia jam būdingą garsą. Alfos kauksmas žemas ir trumpas. Žemesnio rango patinai kaukia tęsiamai. Kaip žemiausio rango individas moduliuoju įvairius tonus, aukštus ir žemus, kad sukurčiau iliuziją, jog mūsų būrys gausesnis, nei yra iš tikrųjų.

Kaukimu sugebame prisišaukti dingusį gaujos narį, kad grįžtų į būrį. Tada išgauname labai žemus, gilius garsus, primenančius saksofono skambesį. Jeigu pradingęs vilkas negrįš po trijų ar keturių parų, tai kaukdami siunčiame pranešimą po mišką klaidžiojantiems vienišiems vilkams, kad būryje yra laisva vieta.

Vienišas vilkas gali mėginti prisidėti prie būrio. Žmonėms tas garsas kraupus ir siejamas su pražuvusio draugo apraudojimu. Bet mes anaiptol nesielvartaujame - stačiai ieškome pamainos, kad būrys toliau būtų stiprus. Tai grynai praktiškas elgesys. Jis neturi nieko bendra su emocijomis. Įžengus į vilkų pasaulį reikia pamiršti tokius jausmus kaip pavyduliavimas, sąžinės priekaištai, kaltės jausmas - būryje jų nėra. Vertinami tik pasitikėjimas ir paklusnumas.

Alfa ir Omega

Kelis mėnesius būryje vykdžiau patino Alfa funkcijas. Bet kai trys vilkai, su kuriais gyvenau pusantrų metų Kombe nacionaliniame parke Anglijoje, išaugo ir pradėjo atakuoti mano dominuojamą padėtį, nusprendžiau pasitraukti. Nenorėjau ilgiau pasilikti patinu Alfa, nes nusprendžiau, kad visiškai tam netinku.

Alfa - ypatingas vilkas. Nebūtinai didžiausias ar narsiausias, bet veriančio žvilgsnio ir savimi pasitikintis. Kad ir kas dėtųsi aplinkui, visada ramus ir susitvardantis. Jis nepraranda galvos, tai ir mes nepuolame panikuoti. Patinas Alfa daro sprendimus, kurie nulemia viso būrio likimą.

Antras hierarchijoje yra patinas Beta. Didžiausias, stipriausias ir drąsiausias.

Drausmina likusius būrio narius, reikalaudamas vykdyti patino Alfa nustatytas taisykles. Patino Alfa vadovavimo sėkmė priklauso nuo sėkmingos patino Beta veiklos. Beta yra vedlio dešinioji letena. Pavojaus akimirkomis jį siunčia į žvalgybą, ir šis parneša informaciją vadui. Jeigu būrį užpuola, paprastai žūsta pirmas, nes niekada nesitraukia nė per žingsnį.

Vis dėlto vidurinio rango vilkas nėra bukagalvis raumenų kalnas. Greičiau jis visiškai atsidavęs būriui žvalgybos karininkas. Įtarus iki paskutinio - išgirsta ir pajunta viską, kas sujuda penkiolikos kilometrų spinduliu. Daug vaikšto, nes letenose esančių liaukų išskyromis žymi būrio teritoriją. Tai dar ne viskas. Laisvu nuo tarnybos metu patinas Beta tampa aukle ir mokytoju vilkiukams. Drausmina juos ir rengia gyventi.

Aš reikalingas būriui kaip Omega, tas, kuris užglaisto nesutarimus. Jei tik vilkai susipjauna, privalau ten būti. Cypdamas, kaukdamas ir rodydamas grimasas stengiuosi nukreipti žvėrių dėmesį, kad nesužalotų vienas kito. Atitinkamai kaitalioju kūno padėtį arba tiesiog kišu galvą tarp susiriejusių žvėrių. Galiu primesti jiems žaidimą arba parodau auką ir raginu vytis. Esu ir atpirkimo ožys, ir juokdarys. Tokiam vaidmeniui žmogus puikiai tinka. Taigi esu savo vietoje.

Kūno kalba

Vilkų pasaulis man nebloga drausmės mokykla. Jeigu ką nors padarysi ne taip, iškart gausi per nosį, pažodžiui, nes vilkai drausmina dantimis griebdami už snukio. Jeigu deramai elgsies, suteiks šilumos, duos maisto ir vandens. Būryje tai pagrindinis metodas parodyti, kas gerai ir kas blogai.

Papildoma rodyklė yra kūno kalba. Žvėrys pakelia žandikaulį kaip pagarbos ženklą aukštesnio rango vilkui arba nuleidžia kaip viršenybės ženklą žemesnį rangą turinčiam žvėriui, reikalaudami

nuolankumo. Esi nuolatos tikrinamas, ar vertas turimos padėties, ypač kai maitiniesi. Kai prie tavęs prisiartina aukščiausio rango patinas, demonstruoji kaip moki gintis - urzgi, darai grėsmingas grimasas... Bet jis tik stovės įtempęs kojas, aukštai pakėlęs snukį ir primerkęs akis ramiai, maloniai žiūrės į tave. Tokia stovėsena reiškia, jog visiškai pripažįsta tavo gynybą, bet jis yra aukščiausio rango ir šitaip stovės, kol panorės pasitraukti.

Drausmė ir hierarchija būryje šventas reikalas, bet retkarčiais net vilkams, užimantiems aukštą padėtį, reikia artumo. Kai ilsimės pasisotinę, dažnai atslenka prie manęs patinas Beta, prisiglaudžia ir čiulpia mano nosį. Kūno šiluma ir švelniai čiulpiantys nasrai raminamai veikia mus abu. Be to, jis labai bijo audros. Nors sveria daugiau kaip septyniasdešimt kilogramų ir būryje drąsiausias, kai išgirsta griaudžiant stipriau, priglunda prie manęs ir šitaip guli, kol audra praeina.

Būrys - nors jame užimu patino Omega padėtį - veikiausiai nelaiko manęs nei vilku, nei žmogumi. Žvėrys mato priešais save kažką kitokį, kuris neatrodo kaip jie, kvepia ne visai kaip jie ir, be to, labai dažnai nesugeba elgtis kaip jie: griuvinėja, naktį ar netyčia smukteli į upelį. Bet vilkai greičiausia mano: "Jeigu jau čia esi, gali nuveikti ką nors naudingo mums, priimsime tave į būrį..."

Man gera su vilkais. Galiu praleisti su jais ištisas savaites. Jų būrys - mano antroji šeima. Miškas ir tamsa tapo stichija. Čia jaučiuosi saugiau negu sausakimšose Londono gatvėse.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"