Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Sopranų šalyje

 
2009 10 24 0:00
Tarp suimtųjų trys burmistrai, keli Naujojo Džersio parlamento nariai ir penki rabinai.  <br>Užsienio spaudos nuotrauka
Tarp suimtųjų trys burmistrai, keli Naujojo Džersio parlamento nariai ir penki rabinai.
Užsienio spaudos nuotrauka

Per pastarąją korupcijos aferą Naujajame Džersyje buvo tiek suimtųjų, kad FTB pritrūko patalpų.

Daugiau kaip trys šimtai Federalinio tyrimų biuro (FTB) ir mokesčių inspekcijos darbuotojų dalyvavo suimant 44 vietos elito stambias žuvis - tai gėdingas rekordas net ir skandalais garsėjančiame Naujajame Džersyje. Suimtųjų sąraše trys burmistrai, tarp jų 32 metų Peteris Cammarano iš Houbokeno, kuris tik ką laimėjo rinkimus skelbdamas kovą su korupcija. FTB įtaria jį paėmus 25 tūkst. dolerių kyšį rinkimų kampanijai mainais už koncesiją statyti daugiaaukštį daugiabutį. Toliau - du valdininkai iš valstijos gubernatoriaus demokrato Johno Corzine vyriausybės, keli Naujojo Džersio parlamento nariai, penki rabinai, tarp kurių 87 metų Sirijos žydų sefardų vietos bendruomenės vadovas Saulas Kassinas, taip pat lobistai.

Inkstai brango šešiolika kartų.

Kaltinimai? Pinigų plovimas per sinagogas, ješivas ir pelno nesiekiančius žydų fondus, leidimų statyti parūpinimas už kyšius ir net prekyba inkstais. FTB pranešime nurodoma, jog vienas iš suimtųjų dešimt metų Izraelyje pirkdavo organus už 10 tūkst. dolerių, o Jungtinėse Valstijose juos parduodavo jau už 160 tūkstančių.

FTB operaciją rengė kelerius metus. Biurui talkino užverbuotas agentas, susikompromitavęs ir bankrutavęs Solomonas Dwekas. Apkaltintas finansinėmis machinacijomis jis sutiko bendradarbiauti su valdžia.

"Kai televizijos parodė antrankiais surakintų džentelmenų eitynes, žmonės tik atsiduso: ir vėl tas pats. Naujasis Džersis - tai valstija, kur korupcija ir gangsterizmas yra natūralūs bei reguliarūs kaip saulėtekis. Tarsi išėję iš serialo "Sopranai", - aiškina Bobas Ingle, reporteris ir knygos apie vietos politikų ryšius su padugnėmis "Sopranų valstija" autorius. Garsi televizijos serialo mafiozų šeima dabar yra pavyzdys ambicingiems, bet tingiems Naujojo Džersio vaikinams, svajojantiems apie lengvą karjerą.

"Ūgtelėję bukapročiai žiūri tokius filmus kaip "Amerikos gangsteris" ir laiko juos vadovėliais. Ir niekas iš to nedaro problemos. Turbūt Naujajame Džersyje moralė elastingesnė negu kitur", - mano Carla Mariano, maisto produktų parduotuvės sostinėje Trentone savininkė.

Teisės sargyboje teoriškai stovi jos sergėtojai. "Perskaitęs pranešimą apie kaltinimų burmistrui P.Cammarano įrodymus, reikalauju, kad jis nedelsdamas atsistatydintų," - sako Dave'as Mello, Houbokeno miesto savivaldybės tarėjas, pakartodamas savo oficialaus pareiškimo tekstą. Bet žodžiai verti tiek pat, kiek popieriaus lapelis, kuriame jie parašyti. Po suėmimo P.Cammarano pareiškė, kad gali būti apkaltintas, bet vis tiek liks burmistras ir laimės 90 proc. svarbiausių balsavimų miesto taryboje. Galų gale burmistras atsistatydino, bet tiktai spaudžiant Demokratų partijos centrui, kuris norėtų išlaikyti gubernatoriaus postą per rudens rinkimus.

Dalyvauja politikoje ir po mirties

Korupcija ir nusikalstamumas Naująjį Džersį persekiojo beveik nuo pat pradžių. Jau tada, kai anglai prieš 345 metų atkariavo tą koloniją iš olandų. Vienas pirmųjų provincijos gubernatorių Edwardas Hyde'as begėdiškai ėmė kyšius, o visus postus išdalijo bičiuliams. Istorijoje jis išliko kaip blogiausias Britanijos vietininkas kolonijoje. Tačiau jis prisimenamas ir dėl ypatingo ritualo priiminėjant kitų šalių atstovus. E.Hyde'as sutikdavo juos apsivilkęs ilga suknele, su peruku, ir kreipdavosi į juos falcetu. Gubernatorius aiškino atstovaujantis karalienei Anai.

Kai dviem šimtais metų vėliau Nikolajus Gogolis Peterburge rašė "Mirusias sielas", su Niujorku besiribojančioje Hadsono bendruomenėje daugiau kaip pusę elektorato sudarydavo numirėliai. Vienas politikas iš Naujojo Džersio pasakė, kad norėtų būti palaidotas Hadsone, nes ten politikoje galima dalyvauti dar daug metų po mirties. XX amžiaus pradžioje tą originalų peizažą papildė italai, greta picų ir operų atsiveždami ir klasikinę Sicilijos mafiją.

Didieji klanai, net pats garsiausias iš jų - Gambino, Naująjį Džersį pertvarkė savaip. Jų kišenėje sėdėjo Frankas Hague'as ("Teisė tai aš"), Džersio burmistras 1926-1956 metais. Nors gaudavo 9 tūkst. dolerių per metus savivaldybės pensiją, mirė su penkiais milijonais banke. F.Hague'as savo stale buvo įtaisęs specialų stalčių, išstumiamą į abi puses, tad prašytojai prieš pradėdami pasakoti, ko atėjo, įdėdavo į jį voką su banknotais.

Kiek Niuarko burmistrų baigė karjerą su prokurorų kaltinimais? Nuo 1962 metų visi. Labiausiai pagarsėjęs iš jų Hughas Addonizio anksčiau posėdžiavo Atstovų rūmuose, tačiau atsisakė mandato ir grįžo į Niuarką, nes, kaip aiškino pats, būdamas kongresmenas gaudavo skatikus, o kaip burmistras galėjo krautis milijonus. Per pastarąjį dešimtmetį Naujojo Džersio teismai nuteisė daugiau kaip 130 valstijos tarnautojų. "Reiškinio mastas tiesiog neaprėpiamas. Kalėjimai turėtų įsitaisyti sukamas duris, kad palengvintų nuteistiems politikams patekti į šitas įstaigas," - priduria C.Mariano.

Priešpaskutinės aferos didvyris gubernatorius Jimas McGreevey'us nepateko už grotų, nors, kriminalinėmis temomis rašančių žurnalistų nuomone, turėjo ten būti. 2004 metų liepą, įnirtingos rinkimų kampanijos tarp George'o Busho ir Johno Kerry metu, tarp žurnalistų pasklido gandas, jog prokuratūra tiria J.McGreevey'aus ryšius su mafija, kontroliuojančia transporto bendroves. Rugpjūčio dvyliktą gubernatorius sušaukė spaudos konferenciją ir paviešino savo ryšius. Tačiau ne su gangsteriais. "I am a gay American", - pareiškė, prisipažindamas dėl romano su buvusiu Izraelio komandosu, kurį įdarbino savo įstaigoje. Ir atsistatydino.

Per spaudos konferenciją žmona Dina laikė jį už rankos. "Tai buvo labai gudrus ėjimas. Prisipažindamas esąs gėjus J.McGreevey'us susprogdino bombą, kad nukreiptų visų dėmesį nuo tikrosios aferos - ryšių su rusų mafija ir nelegalių interesų su tuometinio Izraelio premjero Arielio Sharono politiniu užnugariu. Tokiu būdu nusuko sprandą visai aferai. Kitaip garantuotai būtų atsidūręs kalėjime", - sako Wayne'as Malsenas, žurnalistas iš Vašingtono.

Kaip čia atsitiko, kad korupcijos hidra ryja būtent Naująjį Džersį? Labiausiai korumpuotų valstijų sąraše ši valstija užima gana tolimą, devintąją vietą. Ją lenkia Ohajas, Florida ar Ilinojus su savo begėdiška politine mašina. Tiktai Naujajame Džersyje korupcija ir mafija prasiskverbė į visas gyvenimo sritis, o imti smulkias sumas įpratę beveik visi. Valdininkai ir politikai nežino žemutinės ribos, kai kyšis tampa nevertas prarastos reputacijos. Nes reputacija Naujajame Džersyje nėra itin vertinga prekė.

"Tos demoralizuotos kultūros priežastis yra valstijos vyriausybės struktūra," - sako Ingrid Reed, politologė iš Rutgerso universiteto, Naujojo Džersio valstijos aukštosios mokyklos. "Sopranų" valstijoje yra 566 bendruomenės, kiekviena turi valdininkų perteklių, kai tuo metu keturis kartus didesnėje Kalifornijoje yra tik 480 bendruomenių. Dar reikia pridėti 120 senatorių ir vietos parlamento deputatų. Kartu sudėjus tai neproporcingai daug porų rankų, kurios trokšta pasiekti stiklainį medaus. "Daugumos Naujojo Džersio miestelių burmistrai turėtų dėl daug ko prisipažinti, o biurokratija taip išsikerojusi, kad nelabai leidžiasi kontroliuojama", - priduria I.Reed.

Visi nori gyventi kaip Sopranai

Naujajame Džersyje trūksta žiniasklaidos, kuri žiūrėtų valdžiai į rankas. Niujorko ir Filadelfijos kaimynystė lemia, kad nė vienam žiniasklaidos magnatui neapsimoka Naujajame Džersyje kurti atskiros televizijos stoties. O ir žiūrovus domina tai, kas dedasi "ten", o ne pas juos, artimoje, bet vis dėlto provincijoje. O laikraščiai? Žinoma yra, bet globalinė spaudos rinkos krizė negailestingai kirto leidėjams ir nebėra pinigų vietos politikų bei valdininkų veiklai tirti.

Patys gyventojai mano, kad dėl visko kalta nesiliaujančios imigracijos dvasia - juk šitos valstijos teritoriniuose vandenyse yra sala Elis Ailend, kurioje iki XX amžiaus vidurio buvo karantino stovykla atvykėliams iš už vandenyno, plūstantiems į Amerikietiškąją Svajonę. Todėl ir visuomenės papročiai yra pritaikyti, eufemistiškai kalbant, užkariautojų pasauliui. Bet šitoks aiškinimas gudreiviškas. Naujojo Džersio gyventojai turi niujorkiečių kompleksą, jaučiasi nuskurdę ir skriaudžiami. Ir netvarko statistikos.

Naujasis Džersis yra antra turtingiausia JAV valstija po Konektikuto, vidutinės metinės gyventojo pajamos - daugiau kaip 40 tūkst. dolerių (JAV vidurkis apie 31 tūkst. dolerių). Niujorkas tėra penktas. Ir dar vienas dalykas. Iš Naujojo Džersio visuomeninės struktūros nesiformuoja jokia schema. Nuteistųjų ir įtariamųjų sąrašuose tiek pat demokratų, kiek respublikonų, vienodai katalikų, protestantų ir žydų, airių ir italų kilmės baltųjų, lotynų ir afroamerikiečių. Naujojo Džersio valstijoje išties visi nori gyventi kaip Sopranų šeima.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"