Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Slaptoji kaligrafija

 
2009 08 29 0:00

Vieni ją vadino burtininkių raštu, kiti - pirma moterų išsivadavimo kalba. Kinės bendraudavo tarpusavyje slaptais ženklais - jie išliko siuvinėjimuose ir vėduoklėse.

"Būk gera žmona, daug išsiuvinėk ir stenkis, kiek jėgos leis, tverti su vyro giminėmis." Tais laikais, kai Kinijos moterims buvo raišiojamos pėdos, draudžiama mokytis ir verčiama jas tekėti už vyro, už tokius žodžius būtų grėsusi žiauri bausmė. Iš Chunano provincijos Jiangyong srities kilusios moterys rado būdą, kaip viena kitai perduoti tai, ko nebūtų drįsusios ištarti. Pietryčių Kinijoje atsirado vienintelė pasaulyje ženklų sistema, kurią naudojo ir suprato tik viena lytis. Bėgo šimtmečiai, o moterys žūtbūt stengėsi išsaugoti savo paslaptį nuo vyrų.

Nuovoki sugulovė

Taip ilgai saugota paslaptis iškilo į viešumą atsitiktinai, kai 1982 metais Chunano provincijos papročius tirianti mokslininkų grupė aptiko nežinomą kaligrafiją. Surinkus rašto pavyzdžius ir pasikalbėjus su vietos gyventojais paaiškėjo, kad paslaptingi ženklai slepia iš kartos į kartą perduodamus nushu (verčiant pažodžiui - "moterų rašto") rašmenis. Jie atspindėjo vietinę kalbėseną ir tapo moterų atsaku į kinų kalbą (nanshu - "vyrų raštas"), kurios mokytis joms buvo neleidžiama.

Moterų raštijos atsiradimo aplinkybės nežinomos. Pasak vienos teorijos, imperatorius iš Šang dinastijos (960-1279) kadaise atvyko į Yong Zhou miestą. Ten išvydo gražią valstiečio dukterį ir išsivežė į savo rūmus kaip sugulovę. Mergina gyveno prabangiai, bet jautėsi labai vieniša. Per septynerius metus ji valdovą matė tik tris kartus. Kad išpasakotų savo sielvartą artimiesiems, sugalvojo slaptą rašybą.

Anot proziškesnės teorijos, nushu yra likučiai tos kalbos, kurią likvidavo pirmasis Kinijos imperatorius Cin Ši Chvang-di. Vienydamas šalį jis įsakė įvesti bendrą standartizuotą kalbą, o kiekvienam šnekančiam kitaip - skirti mirties bausmę. Moterų visuomeninis statusas buvo žemas, todėl į jų veiksmus niekas nekreipė dėmesio.

Kentėjimo kronikos

2004 metais mirusi Yang Huanyi - paskutinė moteris, kuri slapta nuo vyrų naudojosi nushu. Dar daugiau, tai buvo vienintelis jos mokėtas raštas. Feodalinėje Kinijoje augusiai Yang neteko patirti gyvenimo džiaugsmų. Moteris neturėjo teisės mokytis, kaip ir paveldėjimo teisės. Po vedybų tapo vyro, kuris jai buvo parinktas, nuosavybe. Kaip sugebėjo išmokti slaptos rašybos? Pirmuosius ženklus piešė prižiūrima motinos, bet nushu rašymo įgūdžių įgijo septynių netikrų seserų dėka. "Prieš vedybas susirinkdavome kartu pasiuvinėti, padainuoti ir pasikalbėti. Tada viena iš kitos mokėmės nushu", - pasakojo Yang.

Jos prisiekė seserišką ištikimybę iki karsto lentos - tai ir nulėmė slaptosios rašybos raidą. Susitikusios seserys siuvinėdavo nushu rašmenis ant juostų, skarų ir apdarų, dalydavosi sielvartu ir būgštavimais, susijusiais su santuoka. Kaip palaikymo ženklą dovanodavo viena kitai vėduokles, ant kurių būdavo nupiešti nushu ženklai, stilizuoti ornamentais. Seserų priesaika tapo ir išeities tašku keistis laiškais, rašyti prisiminimus.

Po vedybų, persikrausčiusi į vyro namus, jaunoji neteko ryšių su seserimis. Pagal tradiciją ketvirtą dieną po ceremonijos gavo jų dovaną - spalvingą, siuvinėtu audiniu apvilktą "trečios dienos knygą". Ją sudarė tuščios kortelės, kuriose jaunoji žmona turėjo rašyti atsiminimus. Pirmuose puslapiuose netikros seserys surašė Yang linkėjimus, dainas ir eiles apie draugystę, meilę, laimę bei moters dalią.

Nepriklausomybės ir nusivylimo motyvų, taip pat protestų dėl priverstinių tuoktuvių ir moterų žeminimo itin dažnai pasitaikydavo nushu rašiniuose. "Tai, kas atsirado kaip paprastas būdas reikšti savo mintis, virto priespaudos ir kentėjimų kronika", - teigia profesorius Zhao Limingas iš Pekino Qinghua universiteto.

Likimas lėmė, kad moterų rašto pėdsakai pirmą kartą buvo aptikti kultūrinės revoliucijos metais. Vos pradėtus tyrimus teko nutraukti, o paskui raudonoji gvardija sunaikino didžiąją dalį vertingų eksponatų. Be to, moterys, kurios rašė nushu, tikėjo, kad savo kūrybą gali pasiimti keliaudamos į kitą gyvenimą. Kadangi jos buvo laidojamos kartu su kūriniais, taip pražuvo beveik visa raštija.

Kai mokslas Kinijos moterims tapo prieinamas, nushu virto vietine įdomybe. Muziejuose eksponuojami rankraščiai, kuriamos mokyklos, kuriose mokoma "slapto rašto", vietos gyventojos pardavinėja turistams suvenyrus, išsiuvinėtais slaptais rašmenimis.

Y.Huanyi stengėsi, kad moterų raštija nebūtų pamiršta, todėl visą gyvenimą rinko medžiagą apie ją ir perdavė Qinghua universiteto mokslininkams. Iš tos medžiagos sudaryta knyga šiandien yra neįkainojamas žinių šaltinis apie moterų gyvenimą feodalinėje Kinijoje. O ką tai reiškė autorei? Y.Huanyi atsakė vienu sakiniu: "Rašant išnykdavo kančia."

Sinologo komentaras

Daktaras Maciejus Gaca iš Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto:

"Kuriant nushu raštą naudotos supaprastintos kinų rašto normos, tik ženklų skaičius daug mažesnis. Iš viso jų yra apie 1500, o kinų rašybos ženklų - maždaug 48 tūkstančiai. Nushu rašmenys ilgesni, rašomi nuožulniais ženklais. Didžiausias skirtumas tas, kad nushu rašyba - fonetinė, reiškianti skiemenis. Tuo metu kinų rašmenys reiškia sąvokas.

Rašyba turėjo būti slapta dėl dviejų priežasčių. Pirma, valstietėms drausta mokytis. Rašyti mokanti moteris, esanti greta beraščio vyro, labai pažemintų jį, padarytų pajuokos objektu. Antra priežastis - visuotinis nepritarimas viešai reiškiamam nepasitenkinimui savo gyvenimu, taip pat giminių kritikai. "Savo šiukšles susišluojame namie", - toks mąstymas ir šiandien giliai įsišaknijęs kinų gyvenime."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"