Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Santuoka truko trumpiau negu skyrybos

 
2012 03 10 7:38

Teisėja Egidija Puzinskaitė būtų tiesiog laiminga trynukų mama ir atsakingą darbą turinti moteris. Tačiau ramybės neduoda nesibaigianti bylinėjimosi istorija su buvusiu sutuoktiniu - baleto šokėju ir pedagogu Edvardu Smalakiu. Nuoskaudų gniūžtė virto dideliu kamuoliu. 'Kuo toliau, tuo labiau tas kamuolys didėja', - liūdnai sako moteris.

Smagu žiūrėti į tris žaidžiančius mažylius, kai su E.Puzinskaite susėdame šnekėtis prie arbatos puodelių. Norėtųsi kalbėtis vien apie tai, kaip sekasi auginti žavius trynukus, bet jų mama turi ir didesnių rūpesčių.

Klausiama, kokiomis spalvomis apibūdintų dabartinį gyvenimo laikotarpį, E.Puzinskaitė sako: "Rožinis su dėmėmis." Dėmėmis moteris vadina iki šiol slegiančius praeities įvykius. Kadaise ji susipažino su primarijumi E.Smalakiu, šis sužavėjo ir pavergė širdį. Tačiau meilės miglai prasisklaidžius paaiškėjo, kad juodu negali būti pora. Regis, tokiu atveju reikėtų tiesiog pasukti į skirtingas puses, bet to nepavyko padaryti lengvai. Keliai vis susipina dėl teismuose nagrinėjamų bylų - nuo ištuokos ir turto dalybų iki baudžiamosios, kurioje E.Puzinskaitė pripažinta nukentėjusiąja.

Jis - scenoje, ji - salėje

Apie debesis, užtraukusius simpatiškos moters gyvenimą, papasakosime kiek vėliau. Iš pradžių - apie jausmų saulę, kuri iš pradžių užgožė realybę.

E.Puzinskaitė ir E.Smalakys susipažino maždaug prieš 13 metų autobuse per vieną kelionę į užsienį. Moteris prisimena, kad jis sėdėjo už jos. Vyriškis pradėjo šnekinti žavią bendrakeleivę. "Kalbino, kalbino ir prisikalbino", - prisimindama nusišypso Egidija. Per kelionę užsimezgusi pažintis nenutrūko ir vėliau.

Kuo teisininkę patraukė žmogus iš baleto? "Tai buvo visai kitoks pasaulis negu tas, kuriame gyvenau, - pasakoja moteris. - E.Smalakys mane nusivedė į teatrą. Parodė užkulisius, persirengimo ir grimo kambarius. Man buvo labai įdomu - lyg mažam vaikui laikrodį ardyti. Viskas nauja ir iki tol nematyta." Sėdėti salėje ir žiūrėti baleto spektaklius jai taip pat buvo savotiška ir keista, nes scenoje šoko artimas žmogus.

Tačiau gyvenimas - ne teatras. Ryškūs įspūdžiai ir gražūs jausmai pradėjo blėsti, kai realybė pasirodė ne tokia, kokios tikėjosi už baleto šokėjo ištekėjusi moteris. Šeimos gyvenimas truko apie metus. Po truputį pradėjo aiškėti, kad santuokinės darnos nėra. "Mes ir negalėjome būti pora, - dabar mano E.Puzinskaitė. - Esame kardinaliai skirtingi žmonės - iki mažiausių smulkmenų." Iš pradžių sutuoktiniai mėgino vienas prie kito prisiderinti, deja, nesėkmingai. Galiausiai moteris nusprendė, kad nebėra prasmės gyventi kartu. Apie tai pasakė vyrui. "Iš pradžių jis nepatikėjo, - prisimena pašnekovė. - Teigė, kad neturiu kur išeiti. Jis jautėsi pakankamai drąsiai. Tačiau vieną dieną ėmiau ir išėjau."

Antra santuokinė nesėkmė

Egidija ir Edvardas oficialiai išsiskyrė prieš penkerius metus, o faktiškai - net prieš septynerius. Taigi gyvenimas poroje truko gerokai trumpiau negu varginanti bylinėjimosi istorija. Egidija buvo ne pirma primarijaus žmona, anksčiau jis buvo susituokęs su garsiąja baleto šokėja Egle Špokaite. Esant tokiai situacijai moterys linkusios pasvarstyti apie antros sutuoktinės statusą - ar vyras bus išmokęs nepavykusios santuokos pamokas ir pasidaręs išvadas, o gal dėl subyrėjusios šeimos kaltas jis, todėl ir antras bandymas tarsi užprogramuotas nesėkmei. "Viskas buvo pasakojama taip, esą ne jam reikėtų daryti išvadas, o buvusiai sutuoktinei, - prisimena pašnekovė. - Buvo teigiama, kad jis nuskriaustas, apgautas, išduotas, paliktas..." Egidija tuo tikėjo. Dabar moteris tvirtina, kad jos santuokos istorija beveik analogiška.

E.Smalakys skirtis nenorėjo, todėl santuokos nutraukimo procesas užtruko. Baleto šokėjas net prašė teismo įpareigoti sutuoktinę gyventi kartu ir vesti bendrą ūkį. Tačiau Egidija tvirtai žinojo, kad jųdviejų šeima ateities neturi.

Skyrybos galėjo būti taikios, bet...

Tuo metu, kai Egidija paliko sutuoktinį, iš bendro gyvenimo liko tik sudužusios svajonės ir nebaigtas statyti namas. Šeima subyrėjo, bet statinio taigi negriausi. Todėl moteris tęsė statybų darbus. Pasak jos, vyrui tai neberūpėjo.

"Mėginome namą parduoti, - prisimena E.Puzinskaitė. - Tačiau to padaryti nepavyko - niekas nepirko." Moteriai buvo svarbu, kad nebaigtas būstas nepradėtų irti, todėl ji ir toliau stengėsi juo rūpintis.

Galbūt pora būtų išsiskyrusi ir galėtų nebegalvoti apie nenusisekusią santuoką, bet namas virto kliūtimi. Kaip pasakoja E.Puzinskaitė, buvusiam gyvenimo draugui ji siūlė taikius variantus, bet šiam niekas netiko. Todėl ne tik skirtis, bet ir turtą dalytis teko teisme. Po ilgų bylinėjimosi peripetijų ir sunkių išgyvenimų šie klausimai galiausiai buvo išspręsti. Tačiau iškilo naujas teisinis skaudulys.

Susitinka tik teismo salėje

Nors turtas, E.Puzinskaitės nuomone, padalytas pakankamai teisingai ir žmoniškai, nes jai atiteko namas, o jam - piniginė kompensacija, sklypas, automobilis, įvairūs daiktai, teismo duris vis dar tenka varstyti. "Kuo toliau, tuo labiau tas kamuolys didėja", - vaizdžiai aiškina pašnekovė. Ji mano, kad taip yra dėl advokato Arvydo Balčiaus įtakos buvusiam sutuoktiniui E.Smalakiui. Šioje istorijoje susipynę ir teisiniai, ir asmeniniai reikalai.

Pasak E.Puzinskaitės, baleto šokėjas kurį laiką gyveno su advokato podukra. "Jei nebūtų atsiradęs tas advokatas, mudu su buvusiu sutuoktiniu jau seniai būtume viską išsprendę ir užmiršę", - mano moteris. Tačiau teisminis procesas tęsiasi, mat nagrinėjama dar viena byla. Narpliojant skyrybų ir turto dalybų ginčą galbūt buvo klastoti dokumentai bei sukčiauta, todėl E.Puzinskaitė pripažinta nukentėjusiąja, o buvusiam sutuoktiniui ir jo advokatui pateikti kaltinimai.

Deja, kadaise bendrą gyvenimą kūrusi pora dabar susitinka tik teismo salėje. Daugiau juodu apskritai nebendrauja. Ką E.Puzinskaitė pasakytų buvusiam sutuoktiniui, jei jis norėtų ją išklausyti? "Manau, kad jis nuo viso to taip pat pavargo, - svarsto moteris. - Gaila, bet taikiai išspręsti nebegalima. Viskas nuėjo per daug toli. O jam norėčiau pasakyti, kad paliktų mane ramybėje ir pradėtų kurti savo gyvenimą."

Trigubi rūpesčiai ir triguba laimė

Kada nors ir šioje byloje, dėl kurios buvę sutuoktiniai yra priversti susitikinėti teismo salėje, bus padėtas paskutinis taškas. Slogūs prisiminimai po truputį išblės. "Anksčiau ar vėliau tos durys užsidarys, - optimizmo stengiasi neprarasti moteris. - Gyvenime viskas keičiasi."

E.Puzinskaitės gyvenime atsirado kitas žmogus, artimas ir brangus, su kuriuo ji norėjo susilaukti palikuonių. Tačiau liūdna, kad tuo metu, kai Egidija laukėsi, tęsėsi teisminis procesas. Nėščia moteris turėtų gyventi ramiai, o ne jaudintis ir nervintis dėl su buvusiu gyvenimo draugu susijusių nemalonumų.

Egidija prisimena, kaip jautėsi sužinojusi, kad laukiasi trynukų. Jai buvo nepaprastai keista. "Patyriau šoką, - neslepia moteris. - Iš pradžių nė nesupratau, kad visa tai vyksta man. Lyg būtų kalbama apie ką nors kitą." Kol moteris apsiprato su ta mintimi, atėjo laikas gimdyti. Dvi mergaitės ir berniukas pasaulį išvydo atlikus cezario pjūvį. Trynukų mama prisimena, kaip pirmą kartą nuėjo pasižiūrėti į savo mažylius.

"Pamačiau tris lėlytes", - sako ji. Po gimdymo moteriai buvo sudėtingas laikotarpis. "Vaikai gimė rugsėjį. Kai parvažiavome namo, buvo gal spalio pabaiga. Pamenu, kaip žiūrėdavau į dangų ir prašydavau: "Dieve, padėk!" Iš pradžių buvo sunku visomis prasmėmis - ir fiziškai, ir morališkai. Tačiau sulaukiau daug pagalbos - iš artimųjų, kaimynų, draugų..." Ji bendrauja su kitomis trynukus auginančiomis mamomis. Egidija pasakoja, kad moterys, kurioms likimas lėmė turėti trejetukus, dar besilaukdamos susipažįsta su jau pagimdžiusiomis. Trynukų mamos net svarsto, kad galima būtų įsteigti asociaciją.

E.Puzinskaitė teigia, kad dabar savęs nebeįsivaizduoja be mylimų mažylių. Šiuo metu dukrelėms Izabelei bei Sofijai ir sūneliui Rafaeliui - dveji su puse. Egidija vaikus vadina didžiausiu gėriu, grožiu, turtu, stebuklu ir likimo dovana.

Pamokos ir išvados

E.Puzinskaitė yra socialinių mokslų daktarė, universiteto docentė, Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėja, tai yra sėkmingai gyvenimo tikslų siekianti moteris. O dar likimas lėmė būti trijų mažylių mama. Jei ne sekinantis teismų maratonas, gyvenimas būtų šviesių spalvų ir be dėmių.

Vis dėlto įvairūs išbandymai, jei nesulaužo, užgrūdina. Kokių pamokų iš trumpos santuokos ir ilgos skyrybų istorijos išmoko E.Puzinskaitė? "Dabar nebebijau nieko - nei skundų, nei žurnalistų, - teigia ji. - Anksčiau stebėdavausi: kodėl besiskiriančios poros negali susitarti ir visko ramiai išspręsti? Būdama teisėja šalims siūlydavau, kad sudarytų taikos sutartį, o puodus ir dubenis pasidalytų vėliau. Kam reikia tokių problemų?

Tačiau, kaip tyčia, pati papuoliau į tokį sūkurį." Moteris mano, kad gal tai buvo lemta iš aukščiau. E.Puzinskaitė pritaria žurnalistei, kad asmeninė, nors ir skaudi, patirtis jai pravers ir kaip teisėjai. Bus naudinga ir kaip vaikus auginančiai mamai. "Galėsiu jiems patarti, ką daryti, kad neatsitiktų taip, kaip man", - sako Egidija. Dabartinis jos gyvenimo draugas - ne iš meno pasaulio. Dėl jo Egidija rami. Moteris tiki, kad jos viltys pasiteisins. "Jeigu tą žmogų pasirinkau būti savo vaikų tėvu, matyt, sprendimas buvo teisingas", - mano pašnekovė.

Ką ji patartų moterims, kurios, pamilusios kokį nors vyrą, apsvaigsta nuo jausmų, užmerkia akis ir nebemato realybės? "Pasakysiu kaip teisėja, - nusišypso E.Puzinskaitė. - Pragmatizmo turi būti 90, o viso kito 10 procentų. Moterys turi būti labai atsargios. Taigi patarčiau neskubėti tekėti."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"