Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Rusai ateina

 
2007 07 17 0:00
Scanpix nuotrauka
Scanpix nuotrauka

Vakarų Europos gyventojai susirūpino, kad, be visų ekonominių bėdų ir nuolat didėjančios teroristų antpuolių grėsmės, jie dar negali ir ramiai paatostogauti. Pasirodo, dėl to kalti rusai, besigviešiantys atimti jų šezlongus po kaitria Turkijos ar Egipto saule.

Iš lūpų į lūpas Vokietijoje ar Jungtinėje Karalystėje perduodamos karčios viešbučių verslo atstovų ir poilsiautojų patirtos pamokos.

Štai viename viešbutyje rusai išpjovė kiliminę dangą po lovomis ir išsivežė. Ir padarė tai taip švariai, kad kambarinės ne iš karto pastebėjo - juk kilimai po lovomis praktiškai nevalomi. Kito viešbučio balkone rusai sugalvojo rūkyti žuvį, o prie baseino susikūrė laužą, kad vėsią pavakarę sušildytų tik maudymosi siaurikes apsitempusias savo natašas.

Rusų antplūdis

JIE (taip tarpusavyje kalbėdami vakariečiai vadina iš didžiosios rusų šalies atvykstančius siaubūnus) įsigudrina pradurti skylutes kambarių bariukuose stovinčiuose degtinės buteliukuose, turinį suvartoja, o kad niekas nepastebėtų, pripila vandens ir skylutes vėl gražiai užtaiso.

JIE nugremžia nuo tortų skaniausius aptepus, pasiėmę bufeto stalo įrankius susikemša į burną gardžiausius kąsnelius, o įrankius numeta. Žodžiu, rusai Vakarų Europos kelionių rengėjams įgriso iki gyvo kaulo: arba jie patys kelia didžiausią stresą, arba stresą kelia vakariečiai poilsiautojai, nuolat besiskundžiantys dėl rusų elgesio.

Žiemą pavojaus varpais mušė Šveicarijos ir Austrijos slidinėjimo kurortai, nenorintys įsileisti rusų, nes praranda solidžius Vakarų klientus. Dabar dėl to ypač įtempta padėtis Kemere, kadaise vokiečių pamėgtame Turkijos kurorte, čia šiuo metu knibžda rusų ir atvykėlių iš kitų Rytų Europos šalių. Ir kasmet jų atvyksta vis daugiau. Britai

ir vokiečiai piktinasi, kad dauguma restoranų ir parduotuvių durų puošia užrašai: "My govorim po ruski" ("Mes kalbame rusiškai"), o vokiški ir angliški žodžiai atsidūrė žemiau, po rusiškais. Autobusų nuomos firmos Turkijoje jau vadinasi "Natali Tours", bariukai paplūdimių palapinėse - "Minsk", "Kijev", "Riga", "Kursk". Kemero karaokės baruose rusės traukia sielvartingas dainas pagal kirilica parašytus tekstus. Papuošalų parduotuvėse kalbama rusiškai, o viešbučių personalas daugiausia dėmesio skiria rusų vaikams.

Vakarais paplūdimio kavinėse rusų mažai - dažniausiai jie aplimpa savo "viskas įskaičiuota" viešbučių barus, kaip anksčiau mėgo daryti vokiečiai ir olandai. Dabar šių atvyksta vis mažiau, nes daugėja rusų. Kada nors, kaip mano vakariečiai kelionių organizatoriai, rusams nusibos Kemeras, bet dėl to savaime vokiečiai negrįš, ir visa vietovė atsidurs nepavydėtinoje padėtyje.

Verslo žinovams ši "nepakenčiama tikslinių grupių maišymosi" problema puikiai pažįstama. Vienas anonimu norėjęs likti tarptautinio viešbučių tinklo vadovas net išspausdino sąmojingą lankstinuką, kurio turinį vertina visiškai rimtai: "Anglai atostogaudami nemėgsta vokiečių. Vokiečiai nemėgsta anglų. Prancūzai nemėgsta anglų ir vokiečių. Pusė belgų nemėgsta prancūzų, kita pusė - olandų. Olandams nepatinka niekas, net patys olandai. Niekas neturi nieko prieš italus, jei šie triukšmingai švenčia savo būrelyje nuošaliame viešbučio kampe. Niekas niekada nesiskundžia skandinavais. BET VISI SKUNDŽIASI RUSAIS!"

Net Turkijos turizmo ministras Atilla Kocas savo antrus pagal svarbą klientus, kasmet paliekančius šalyje 6-7 mln. dolerių, pavadino "naujai praturtėjusiais netašytais kaimiečiais".

Sovietų Sąjungos įvaizdis

Vakariečių vertinimu, standartinis buvęs sovietinis žmogus - žemaūgis ir kresnas it koks tankas T-34. Jo rankos kaip imtynininko, šlaunys kaip Sibiro krosnies kaminas. Ant meškiško sprando užkabinta masyvi auksinė grandinė su dideliu aukso kryžiumi.

Jis geria alkoholį jau nuo ryto, o po pietų snaudžia krėsle prie baseino. Jis dūmija kaip rusiška pirtis - visur ir visada, net valgomojoje salėje. Jis veržiasi valgyti skindamasis kelią alkūnėmis, niekada neatsiprašo, nes, jo nuomone, mandagumas - buržuazijos ir aukštuomenės, kurią sovietai sėkmingai išnaikino, privilegija. Didžiulis pilvas nukaręs ant tokio turisto trikampių glaudžių.

Jo žmona, įspūdingų matmenų Olga, atrodo it Raudonosios armijos karininkė šaltojo karo metais. Su savo vaikais ji ne šiaip kalba, o įsakinėja, vis įterpdama žodžius "davai, davai". Tačiau komandų nepaisantys aptukę vaikai išsigriebia kitų svečių į verdantį puodą prie bufeto sudėtus penkias minutes virti kiaušinius. Gauruoto kūno tėvelis dažniausiai nereaguoja ir kalbėdamas su šeima išsiverčia tik žodeliais "da, da".

Išskiriamas ir kitas rusų vyro tipas - bankininkas, verslininkas ir pan. Tai mėsingomis lūpomis plikas ir sustabarėjęs žmogus. Jo žvilgsnis visada niūrus, virš kairiojo spenelio jis turi išsitatuiravęs kraujo grupę. Atrodo lyg koks specialiųjų karinių dalinių narys, dalyvavęs daugybėje įkaitų išlaisvinimo operacijų, kurių dauguma baigėsi blogai (įkaitams). Paprastai tokį rusą lydi grakšti itin lengvai apsirengusi Natali: kojomis iki pažastų ir įspūdingomis krūtimis, kainavusiomis jos rėmėjui ne vieną tūkstantį dolerių.

Vakariečiai pripažįsta, kad yra ir kitokių rusų poilsiautojų, neišsiskiriančių iš kitų tautybių, bet pirmųjų vyravimas apkartina poilsį kitiems viešbučio gyventojams.

Nuomonėmis pasidalijama internete

Prestižiškiausių kelionių kompanijų pastangos nueina vėjais, kai galimi jų klientai internete paskaito atsiliepimų apie patirtus įspūdžius. Čia gausu negailestingų žodžių apie "rusų užkariautojų" sugadintas atostogas.

Štai Egipto Hurgados kurorte norintiesiems geresnių paslaugų ir daugiau personalo dėmesio patariama apsimesti rusais, tada viskas bus gerai. Mat rusai negaili arbatpinigių. Viena Hurgadoje dirbanti gidė mano, kad "vokiečiai siunta todėl, kad prarado savo kaip lyderių pozicijas Egipte. Tikra tiesa, kad rusai mėgsta įsakinėti ir jų yra daugiau, bet jie dosniai žeria pinigus į arbatpinigių dėželes. O tai ypač svarbu viešbučių, kur "viskas įskaičiuota", darbuotojams."

Skaitant atsiliepimus internete darosi aišku, kas labiausiai nepatinka Vakarų kultūros puoselėtojams. Štai keletas citatų: "Valgydami jie elgiasi kaip kiaulės. Švęsdami gimtadienį sustumia valgomojoje salėje stalus ir kėdes, todėl kitiems sunku praeiti. Jie perka daug ir negailėdami pinigų. Daugumos žmonos atrodo kaip jų dukterys."

"Vakarais rusės stypčioja aukštakulniais bateliais ir rengiasi kaip eidamos į operos teatrą."

"Rytais reikia anksti keltis ir bėgti į paplūdimį, kitaip visi gultai bus užimti. Net jei palieki rankšluostį ar savo daiktus ant gulto, jie paprasčiausiai juos numeta ir užima gultą."

"Blogiausias užkratas - rusai, kurie nemoka elgtis ir visą dieną tik geria bei riaumoja."

"Visiškas siaubas! Jie užpuolė kaip skėriai. Moterys atrodo kaip kekšės, vyrai pasipūtę, dar blogesni už anglus Maljorkoje."

Vakariečiai neatsistebi rusų išlaidumu - jie čiuožinėja vandens slidėmis, nardo, perka išvykas laivu, važinėjasi pripučiamu bananu tempiami valties. Iš kur jie ima pinigų?

Rusai nebijo teroristų

Subyrėjus Sovietų Sąjungai į žymiuosius kalnų slidinėjimo kurortus ar į Žydrąją pakrantę važinėdavo daugiausia naujieji turtuoliai, pasižymėję vertinimu "nieko gero, per pigu", iš ko kultūringasis Vakarų pasaulis juokdavosi iki užkimimo. Naktis praūžę brangiausiuose restoranuose rusai dažnai užmigdavo įkišę galvas į ikrų prikrautus dubenis.

Tačiau su masiniu rusų antplūdžiu vakariečiai susidūrė tik po rugsėjo 11-osios teroristų atakų ir antrojo Persų įlankos karo. Tuomet visus tuščius rytinės Viduržemio ir Raudonosios jūrų pakrančių viešbučių kambarius užėmė Didžiosios Rusijos pasiuntiniai. To priežastis - kritusios kainos: 250 dolerių už dvi savaites viešbutyje "viskas įskaičiuota" ir beveik bevizis režimas: už antspaudą atvykimo oro uoste tereikėjo mokėti 20 dolerių.

2003 metais Turkiją aplankė 1,5 mln. rusų, 0,5 mln. ilsėjosi Egipte. Tai buvo didelė paspirtis šalims, kurių nacionalinės pajamos mažėja su kiekviena susprogdinta bomba ir kiekvienu ginkluotu išpuoliu.

Vakariečiai mano, kad rusai nieko nebijo ir yra atsparūs krizėms. Jų neatbaido pasikėsinimai, jiems nieko nereiškia gamtos stichijos. Dar visiškai neatslūgus paskutinei cunamio bangai Pietryčių Azijoje, iš Rusijos jau kilo daugybė užsakomųjų lėktuvų. Kelis mėnesius viešbučiuose, kurie liko sveiki Tailando Puketo mieste, gyveno tik rusai. "Kai pigu, rusai nieko nebijo", - pareiškė viena rusė, organizuojanti savo tautiečių laisvalaikį Antalijoje. Šiame Turkijos kurorte ypatingas rusių merginų desantas kasmet labiausiai džiugina turkus ir baugina turkes, mat tūkstančiai prostitučių atkeliauja užsidirbti.

Vakariečiai nemėgsta rytiečių

Faktas toks: dauguma atvykėlių iš Vakarų Europos nemėgsta dalytis savo vieta po saule su rusais ir kitais Rytų Europos gyventojais, ypač jei jų daug atvyksta.

Todėl kurorte pirkdami bilietus į ekskursijas dauguma Vakarų turistų paprastai pasiklausia, kiek rusų bus autobuse. Geriausia - jei nė vieno, penkis dar galima toleruoti, o jei daugiau - geriau nevažiuoti. Prie viešbučių baseinų jau garsiai diskutuojama, kad reikėtų įrengti tam tikras zonas be rusų.

Labiausiai "rusifikuotomis" teritorijomis laikomas Kipras, Egiptas (ypač Šarm el Šeichas ir Hurgada), Šiaurės Graikija, pietinė Turkijos pakrantė aplink Kemerą ir Larą. Vakarų pakrantė ties Bodrumu, Kusadasiu ir Didimu jaunatviškesnė ir vakarietiškesnė. Vakariečiai jau žino, kad kuo toliau nuo Alanijos, tuo mažiau rusų ir kad reikia vengti didesnių viešbučių, nes ten daug rusų, mat užsienyje jie geriau jaučiasi tarp savų.

Tokią informaciją jau teikia Vakarų kelionių agentūros, kurios stengiasi laikytis aukso vidurio, t. y. pelnytis iš rusų ir neprarasti Vakarų klientų. Pavyzdžiui, kompanija TUI stengiasi, kad viešbutyje nebūtų daugiau kaip 30 proc. rusų. Ji reikalauja, kad viešbučiai atsižvelgtų į visų poilsiautojų pomėgius, gamintų įvairaus skonio patiekalus ir būtų grojama įvairi, ne tik rusiška muzika.

Padėtis turėtų keistis

TUI kompanijos spaudos atstovas mano, kad padėtis netruks pasikeisti. Vakariečių skundai, kad rusai puola bufetus it kokie vandalai, jam primena metus po Vokietijos susijungimo Portugalijoje. Tada visus erzino atvykėliai iš buvusios Rytų Vokietijos. Jie kraudavosi maisto į lėkštes kiek tilpdavo, nes taip buvo pripratę VDR nepriteklių laikais - kai maistas baigsis, niekas nepapildys.

Kelionių agentūros "Neckermann" spaudos atstovas išeitį mato atskiriant turistus pagal Maljorkos pavyzdį, kur vakariečiai gerais sumetimais laikomi atskirai: "Bus viešbučių tik rusams ir viešbučių kitoms tautoms, ypač žemesnės kategorijos. Aukščiausios kategorijos viešbučiuose svečiai geriau sutaria tarpusavyje. Kai kurie net pageidauja tarptautinės draugijos."

Turkijos pramonės magnatas Mehmetas Nazifas Gunalis prie Antalijos pastatė 874 kambarių kolosą, imituojantį Maskvos kremlių ir Raudonąją aikštę, apsuptą baseinų. Kainos šiame solidžiame svogūno formos kupolų pasaulyje su ištaigingomis salėmis, auksiniais veidrodžiais ir paveikslų kopijomis yra vienos didžiausių Turkijoje. Visame viešbutyje gausu svečių, tarp jų ir rusų, bet problemų nėra. Visiems užtenka vietos, šezlongų, valgio ir gėrimų. Kartais net susirenka tarptautinė kompanija paplepėti. Tad svarbu tik kokie žmonės susirenka.

Kas bus, kai ateis kinai

Rusai tėvynėje pripratę garsiai reikšti savo teises, savo nuomonę ir nepasitenkinimą dėl, sakykim, troleibuse netyčia juos stumtelėjusio bendrakeleivio, plūstis, kovoti ir gintis kiekvienoje gyvenimo situacijoje. Vienas keliautojas iš Rusijos internete pareiškė išmintį: "Vokietis turistas Ispanijoje patiria šilumos smūgį - jam reikia paros atsigauti. Rusas turistas Ispanijoje patiria kultūrinį šoką - jam reikia kelių savaičių prisitaikyti prie ramaus gyvenimo."

Paprastai rusas turi tik kelias dienas laiko ir nespėja suprasti, kad norint gauti daugiau salotų nereikia grumtis su kitais. Tam pritaria ir kultūringi rusai. Maskvos politologas Viktoras Kremeniukas rašo: "Rusai turistai nežino, kas tai yra laisvė, jie nepratę būti savarankiški, veikti niekieno nekontroliuojami ir nežino, ką reiškia savanoriška drausmė."

Todėl jie rūko neleistinose vietose, viešbučių registratūrose sauja semia saldainius iš vazos, triukšmauja balkonuose kaip mokytojo palikti vaikai. Jie netenka proto iš laimės ir nesuvokia laisvės ribų. Turistai vaikšto pasipūtę, nors iš tiesų nepasitiki savimi kaip tarnaitė princų baliuje.

"Mūsų negerbia užsienyje", - skundžiasi internete rusė. Todėl rusai duoda gerus arbatpinigius, nes mano, kad kitaip į juos niekas rimtai nežiūrės. Dažnai jie būna teisūs. Iš tikro vokiečiai tuoj pradeda sukti galvas, iš kur rusai apskritai ima pinigų; jų nuomone, rusai tebeturėtų stovėti eilėse prie duonos. Vakariečiai nuolat kalba apie rusų mafiozus, nors dažniausiai į užsienį dabar keliauja vidurinės klasės atstovai - advokatai, buhalteriai, smulkūs verslininkai, gydytojai. Dažnas jų sukrapšto paskutinius pinigus kelionei į užsienį, nes tai yra gyvenimo svajonė.

Laikai keičiasi. Internete daugėja ir rusų, besipiktinančių savo tautiečių elgesiu. Na o Vakarų keliautojai jau kalba apie jų laukiantį naują kultūrinį šoką: "Rusai - tik pradžia, pažiūrėsime, kas bus, kai į Europą ilsėtis pradės skraidyti kinų vidurinė klasė."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"