Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Rinkimai. Kaip daroma politika

 
2012 06 16 10:38

Kurioje valstybėje rinkimų kampanija nuobodžiausia? Ta valstybė - San Marinas, turinti tik 30 tūkstančių gyventojų.

Šešiasdešimties narių parlamento bei Didžiosios generalinės tarybos rinkimuose dalyvauja komunistai, krikdemai ir kitos partijos, bet tarp jų beveik nėra skirtumų. Mat San Marino santvarka numato vyriausybės vadovų kaitą kas pusė metų, penkerių metų tarybos kadencijos laikotarpiu premjerais (vadinamaisiais kapitonais regentais) spėja pabūti visų partijų lyderiai. Be to, vyriausybės sprendimai privalo būti priimami vienbalsiai, nes kiekvienas jos narys turi veto teisę. Tad ko ginčytis?

Kurioje šalyje vyksta didžiausia rinkimų kampanija?

Didžiausia, be to, kruvina. Toje valstybėje sutrukdyti rinkimus mėgina maoistiniai partizanai. Tai Indija, kurioje turinčiųjų teisę balsuoti parlamento rinkimuose 2010 metais buvo net 714 milijonų. Daugiau negu JAV ir Europos Sąjungoje kartu sudėjus. Indijoje dėl mandatų kovoja daugiau kaip tūkstantis partijų, o patys rinkimai vyksta beveik mėnesį, jie vykdomi penkiais etapais, kad valdininkai ir policininkai galėtų prižiūrėti ir apsaugoti visas 830 tūkst. rinkimų apylinkių. 

Kas laimėjo rinkimus dėl chamiškos kampanijos?

Pirmenybė priklauso JAV prezidento kampanijai 1828 metais, kurioje susirėmė Johnas Quincy Adamsas ir Andrew Jacksonas. J.Q.Adamso štabas išspausdino plakatus, kuriuose A.Jacksoną išvadino žmogžudžiu, analfabetu, girtuokliu, sukčiumi kortuotoju, melagiu, ateistu, kyšininku, vergų pirkliu, svetimų žmonų viliotoju, gobšuoliu ir mulatu. Prieš pusšimtį metų mirusią A.Jacksono motiną paskelbė britų prostitute, o žmoną - paleistuve, sanguliaujančia su keliais vyrais. A.Jacksonas jaunystėje išties gyveno avantiūristo gyvenimą (kovėsi beveik šimte dvikovų). Bet rinkimus laimėjo.

Kuris kandidatas per rinkimų kampaniją pasakė daugiausia nesąmonių? 

Sunku rasti tokį, kuris nepasakė nė vienos, bet absurdo ribų peržengimo lyderiu laikomas George'as W.Bushas. Štai kelios jo auksinės mintys:

"Žinau, kad žmogiška būtybė ir žuvis gali taikiai egzistuoti greta."

"Tai tikriausiai yra biudžetas. Jame daugybė skaičių."

"Svarbiausias dalykas nėra buvimas gubernatoriumi arba taip pat, kaip mano atveju, pirmąja dama."

"Mūsų priešininkai labai šiuolaikiški ir sumanūs. Ir mes taip pat. Niekada nenustoja galvoti, kokiu būdu pakenkti mūsų šaliai ir žmonėms. Ir mes taip pat."

Kada įvyko pirmieji rinkimų debatai televizijoje?

Rinkimų kampanijos televizijoje pradžia laikomi vadinamieji didieji debatai tarp Johno F.Kennedy ir Richardo Nixono 1960 metų rudenį. Pirmą kartą kandidatai į Jungtinių Valstijų prezidento postą ryžosi tiesioginei dvikovai prieš televizijos studijos kameras Čikagoje. Tie debatai tapo pavyzdžiu visoms vėlesnėms kampanijoms pasaulyje.

Pirmųjų debatų metu R.Nixonas pasirodė prastai. Jis dvi savaites prieš dvikovą praleido ligoninėje po sunkios kelio traumos. Išbalęs, sulysęs, pajuodusiais paakiais, suglamžytais marškiniais jis atrodė vis dar ligonis. Be to, neleido, kad jam padarytų makiažą.

Jo priešingybė buvo J.F.Kennedy, kuris prieš tai vykdė rinkimų kampaniją Kalifornijoje. Įdegęs ir pailsėjęs jis spinduliavo pasitikėjimą savimi.

Net R.Nixonas pripažino, kad dar niekada nematė jo tokios geros formos. Kontrastą tarp kandidatų dar padidino tai, kad tais laikais televizija buvo nespalvota.

Pirmųjų debatų, kurie buvo transliuojami ir per radiją, rezultatai suglumino analitikus, nes dauguma televizijos žiūrovų pripažino triukšmingą pergalę J.F.Kennedy, o radijo klausytojai buvo visiškai įsitikinę, kad laimėjo R.Nixonas. Tai parodė, kokią didelę reikšmę turi kandidato išvaizda ir kūno kalba, ne tik jo reiškiama nuomonė. Rinkimų kampanijų ekspertai suprato, kad televizijos eroje retorika, kuri tūkstančius metų buvo pagrindinis politinių debatų instrumentas, turi užleisti vietą išvaizdai.

R.Nixonas po tokio pralaimėjimo padarė išvadas. Prieš eilinius debatus pailsėjo, priaugo svorio, sutiko su makiažu studijoje. Atrodė daug stipresnis ir ryžtingesnis negu pirmosios dvikovos metu. Televizijos žiūrovų nuomone, laimėjo antrus ir trečius debatus, o ketvirtieji baigėsi lygiosiomis.

Tačiau buvo vėlu. Pirmuosius debatus stebėjo 80 mln. amerikiečių, kiti treji pritraukė tik po 20 milijonų. Didžioji dalis žmonių įsiminė silpną ir prastai atrodantį R.Nixoną. Tad jie buvo apsisprendę. Prezidentu tapo J.F.Kennedy.

Kas pirmas laimėjo rinkimų kampaniją internete?

Tai buvo Roh Moo Hyunas iš Pietų Korėjos. 2002 metais prezidento rinkimuose jis dalyvavo kaip liberalų kandidatas, be didesnių šansų laimėti. Ir televizija, ir trys įtakingiausi šalies dienraščiai, užimantys beveik 80 proc. rinkos, rėmė Lee Hoi Changą iš Liaudies partijos.

Netikėtos pagalbos R.Moo Hyunas sulaukė iš interneto svetainės "OhmyNews". 2000-aisiais įkurta svetainė per dvejus metus tapo didžiausiu pasaulyje diskusijų forumu, veikiančiu vadovaujantis šūkiu "Kiekvienas pilietis yra reporteris". Joje savo tekstus skelbė per 300 tūkst. žurnalistų mėgėjų, dažniausiai opoziciškai nusiteikusių valdančiosios konservatyvios komandos ir oficialiosios žiniasklaidos atžvilgiu.

R.Moo Hyunas pirmas iš politikų pasaulyje suprato, kokia jėga snaudžia šiame spontaniškame piliečių judėjime. Savo rinkimų kampaniją vykdė internetu, kuriuo 2002 metais jau galėjo naudotis daugiau kaip 70 proc. Pietų Korėjos gyventojų. "OhmyNews" talkinant pradėjo kurtis vietos rinkimų komitetai, kauptis fondai ir organizuotis rėmimo mitingai. 2002-ųjų gruodžio devynioliktoji tapo išbandymų diena.

Pirmieji pranešimai buvo nepalankūs R.Moo Hyunui. Jo kontrkandidatas visą laiką turėjo persvarą. Tada "OhmyNews" savanoriai pradėjo siuntinėti žinutes elektroniniu paštu ir mobiliaisiais telefonais prašydami paremti. Jie kreipėsi į 800 tūkst. rinkėjų. Balsavimo finišas imponavo.

Per kelias paskutines valandas iki rinkimų apylinkių uždarymo liberalas pralenkė savo konkurentą 570 980 balsų. R.Moo Hyunas tapo pirmuoju istorijoje prezidentu, išrinktu internautų dėka. Korėjos politologai tai pavadino "persilaužimu nuo partinės politikos prie pilietinės politikos".

Kas vedė mažiausią rinkimų kampaniją internete?

Tą padarė Innocenza Cabri, 99-erių pensininkė iš ramių senelių namų, įsikūrusių Italijos miestelyje Berčete netoli Parmos. Naudodamasi pensiono kompiuteriu ji pradėjo internetinę kampaniją dar prieš rinkimus į provincijos tarybą. Jos šūkis "Iki ateities - tik vienas žingsnis!" taip patiko internautams, kad ponia I.Cabri buvo išrinkta tarybos nare nuo Berčeto. Po rinkimų tik būgštavo, kad retkarčiais gali šiek tiek prisnūsti posėdžiuose, kai pernelyg ilgai ir painiai pasisakys kai kurie kolegos.

... o kas vedė didžiausią?

Rekordininkas yra Barackas Obama, kurio svetainėje MyBO (mybarackobama.com) prieš rinkimus 2008 metais užsiregistravo 2 mln. asmenų, susiorganizavusių į 35 tūkst. savanorių grupių. Jie surengė 75 tūkst. vietinių kampanijų visose Jungtinėse Valstijose, o 70 tūkst. jo šalininkų sukūrė privačius interneto puslapius aukoms rinkimų kampanijai rinkti. 

Kuris politikas tapo rinkimų kampanijos kitoje šalyje auka?

Spąstų Italijos premjerui auka tapo Mirekas Topolanekas, buvęs Čekijos premjeras. Prieš rinkimus į parlamentą 2008 metais paparacai mėgino gauti įrodymų apie orgijas, vykstančias Silvio Berlusconi rezidencijose, kad galėtų tai parduoti jam priešiškai nusiteikusiai žiniasklaidai. Bet vienintelė kompromituojanti nuotrauka, kurią jiems pavyko padaryti, vaizdavo nuogą M.Topolaneką. Čekas politikas, kuris dar prieš nuotraukų paskelbimą atsistatydino, vėliau turėjo atsisakyti ir partijos vadovo pareigų. 

Kuris prezidentas buvo tikras gyvūnų mylėtojas?

Prieraišumu gyvūnams garsėjo Lechas Kaczynskis. Į rūmus Krokuvos priemiestyje kartu su prezidento šeima persikėlė katinai Molly ir Rudolfas, taip pat šunys Lula ir Tytus. Šunį turėjo ir prezidentas Aleksandras Kwasniewskis. Įdomu tai, kad kiekvienas Amerikos prezidentas į Baltuosius rūmus persikeldavo kartu su savo keturkoju. Šunų neturėjo tik Chesteris Arthuras ir Franklinas Pierce'as.

Kuriame parlamente mušamasi?

Toje, beje demokratiškoje, Azijos valstybėje parlamentarai nuomonių skirtumus dažnai aiškinasi kumščiais.

Daugiausia parlamentarų muštynių pasitaiko Taivano parlamente. Kartais jos būna tokios dramatiškos, kad jų dalyviai būna priversti tęsti politinę diskusiją ligoninėje. Muštynių tai pat dažnai pasitaiko Indijoje ir Filipinuose. Europoje susistumdymų būta Ukrainoje, Rusijoje ir Italijoje.

Kaip atrodė trumpiausia pasaulyje konferencija dalyvaujant prezidentui?

Likus dvejiems metams iki Lenkijos priėmimo į NATO, Lenkijoje lankėsi JAV prezidentas Billas Clintonas. Jo atvykimas 1997 metais, be abejonės, buvo vienas svarbiausių politinių įvykių tuometėje Lenkijoje. Dėl įtemptos JAV valstybės vadovo vizito programos, taip pat saugumo sumetimais, nebeliko laiko žurnalistams. B.Clintono laukiantiems žiniasklaidos atstovams buvo leista pateikti prezidentui tik vieną klausimą. Kai Amerikos prezidentas prisiartino prie mikrofono, kažkuris iš lenkų televizijos žurnalistų paklausė: "Mister president, Warsawa okay?" - "O.K.", - atsakė šiek tiek sutrikęs B.Clintonas ir išėjo įvykdęs pažadą.

Kuris iš pasaulio vadovų sako ilgiausias kalbas?

Daugiau kaip 14 valandų be pertraukos sugebėjo kalbėti piliečiams Kubos prezidentas Fidelis Castro. Kubos revoliucijos lyderio oratoriaus gabumai neblėsta ir išėjus į pensiją. Atsistatydindamas iš posto Che Guevaros bendražygis išlaikė minios dėmesį daugiau kaip devynias valandas. "Havanos barzdyla" turi vertą pasekėją - Venesuelos prezidentą, kuris visada žavėjosi F.Castro politika ir biografija. Buvęs komandosas Hugo Chavezas per susitikimus, parlamente ar televizijoje taip pat mėgaujasi daugelio valandų prakalbomis tautai. Jo kalbos dažnai trunka ilgiau kaip aštuonias valandas. 

Kieno žmona atsisakė sekso dėl dalyvavimo rinkimų kampanijoje?

Tokia nelaimė ištiko Arnoldą Schwarzeneggerį, Kalifornijos gubernatorių, kai jis pasakė kalbą, remiančią respublikoną George'ą W.Bushą per JAV prezidento rinkimus 2004 metais. "Terminatorius" vėliau prisipažino, kad po to įvykio jo žmona Maria Shriver, demokratų šalininkė, dvi savaites neįsileisdo jo į miegamąjį.

Parengė OSVALDAS ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"