Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Ponas Niekas

 
2008 03 01 0:00
Būsimasis Rusijos prezidentas D.Medvedevas (centre), tačiau Kremliuje ir toliau kortas dalys V.Putinas.<br>LŽ archyvo nuotrauka
Būsimasis Rusijos prezidentas D.Medvedevas (centre), tačiau Kremliuje ir toliau kortas dalys V.Putinas.
LŽ archyvo nuotrauka

Rytoj - Rusijos prezidento rinkimai. Niekas neabejoja, kad juo taps Dmitrijus Medvedevas. Būsimasis Rusijos prezidentas yra antrojo plano aktorius. Todėl pasauliui jis dar didesnė mįslė negu Putinas.

Ivanovas, Peterburgo advokatas, didžiuojasi, kad studijavo toje pačioje teisės mokslo grupėje. 1987 metų laida neseniai surengė jubiliejinį susitikimą. Šventė buvo tarsi pasaka. Anksčiau susiskambindavo keletas kolegų ir kur nors patyliukais išlenkdavo po burnelę. Šį kartą renginys vyko madingame ir prabangiame restorane "Royal Beach", šalia valdžios miestelio. Karališkos vaišės, orkestras išpuoštoje salėje, fejerverkas ir vicepremjeras kaip garbės svečias. "Dmitrijus nepakartojamas, trūksta žodžių jam apibūdinti, - žavėjosi studijų kolegė, dabar teisėja Svetlana Ostrovskaja. - Šoko, juokavo, linksminosi... Visiškai pasitikintis savimi, kaip niekad anksčiau."

Žmogus be savybių

Ponia Svetlana pataikė į tašką: Medvedevas neatpažįstamai pasikeitė. Laidos kolegoms jis įsiminė kaip kuklus, stropus, bet nuošaliai besilaikantis studentas. Net moksladraugių nuotraukose slėpdavosi už kolegų pečių, o jie dabar bergždžiai stengiasi prisiminti ką nors nekasdieniško, kas jį išskirtų. Tad visi kartoja lyg mantrą: buvo doras ir drausmingas, darbštus ir gabus, logiškai mąstantis ir preciziškas. Skamba gal ir gražiai, bet pilkokai...

O juk tuoj pat, po kovo antrosios rinkimų, dėl superpopuliaraus Vladimiro Putino palaiminimo ir gerai organizuotos kampanijos Medvedevas turi įžengti į Kremlių kaip šeimininkas. Paradoksalu: būtent tas bespalvis mokslo pirmūno įvaizdis tapo karjeros varikliu.

Priešingai nei dabartinį prezidentą, jo įpėdinio negaubia paslaptingumo aura. Kai 2000 metais V.Putinas perėmė valdžią Kremliuje, visas pasaulis klausinėjo: kas jis toks? Dėl Medvedevo šitos problemos nėra - apie jį viskas žinoma. Nešnipinėjo, visą gyvenimą užsiėmė juridiniais bei ekonominiais klausimais. Buvo antrojo plano pavyzdingas veikėjas: lojalus valdininkas iš pradžių Jelcino komandai, vėliau Putino. Dėl to ir tampa dar didesniu galvosūkiu pasauliui negu Putinas. Nežinia, ar jis bus tik marionetė pasitraukiančio prezidento čekistų rankose, ar gal - panašiai kaip daugelis pirmtakų Kremliaus soste - keliais tiksliai sustyguotais valymais atsikratys globėjų ir apsistatys nauja klika, pavyzdžiui, teisininkų iš Peterburgo.

Žinoma, jog Medvedevas išauklėtas teisės kulto. Ir vėl mįslė: ar jam svarbiau savosios komandos teisė, ar piliečių teisė dalyvauti šalies valdyme. "Labai apgalvojantis ir atsargus, perfekcionistas," - apibūdina buvusį savo mokinį Civilinės teisės katedros vedėjas profesorius Valerijus Musinas. Prisimena, kad jaunasis stipendininkas buvo labai atkaklus, per tą atkaklumą galėjo pradėti aspirantūrą.

...Jaunas teisininkas Dmitrijus Medvedevas suko sau galvą dėl griūvančios sovietinės ekonomikos problemų. Devintajam dešimtmečiui baigiantis jau buvo aišku, kad Rusijos laukia didelės permainos. Nuogąstavo be reikalo. Jis puikiai tvarkėsi svyruojančios Rusijos demokratijos ir laukinio kapitalizmo sąlygomis. Oficialiai buvo kuklus Peterburgo valdininkas (tada ir susipažino su Vladimiru Putinu, miesto mero pavaduotoju), o vėliau teisės dėstytojas. Jokioje oficialioje Medvedevo biografijoje nėra nė žodžio apie tai, jog buvo ir verslininkas, vienas iš didelės popieriaus pramonės firmos kūrėjų. Tik popieriuje, nes dešimtajame dešimtmetyje normali praktika Rusijoje buvo samdyti teisininkus fiktyviais firmų įkūrėjais.

Antros gretos karys

Priešingai negu verslo veikla, jo valdininko karjera žinoma iki smulkmenų ir kruopščiausiai išanalizuota. Kilimas aukštyn prasidėjo 1999 metais, kai Putinas, jau premjeras, paskyrė Medvedevą vyriausybės darbą aptarnaujančio personalo vadovo pavaduotoju. Jam pavedė reformuoti civilinę tarnybą. Nors buvo sudarytas planas ir priimti vykdomieji aktai, jokių esminių permainų neįvyko. Ir tuometiniai pavaldiniai jo neįsiminė.

Taip jau ir liko. Medvedevas egzistavo kaip Putino šešėlis, apie jo politinius ir organizacinius talentus nedaug tegalima pasakyti. Kai 2005 metais sugrįžo į vyriausybę jau kaip vicepremjeras, ministrai stebėjosi jo nepasirengimu. "Mums susidarė įspūdis, kad Medvedevo žmonės visai nesupranta vyriausybės darbo, - pasakojo žurnalistui vienas Baltųjų rūmų senbuvis. - Visą laiką reikėdavo jiems padėti, už juos surinkti dokumentus, galutinai parengti sprendimus."

"Gazprome", kurio direktorių tarybai Medvedevas vadovauja jau nuo 2000 metų, taip pat niekuo nepasižymėjo. Dujų imperijos darbuotojai laiko jį Putino akimis ir ausimis. "Medvedevas nėra greitų reformų šalininkas," - sako Vladimiras Milovas, Energetinės politikos instituto vadovas. Žemės dujų rinkos liberalizavimas, už kurį buvo atsakingas, truko net penketą metų, per tą laiką pats sumanymas neteko prasmės.

Tvirtovės šturmo epizodai

Jo karjerai lemiami buvo 2003-ieji. Tais metais įtakingo prezidento administracijos vadovo Jurijaus Vološino postą užėmė Medvedevas. To momento liudininkai įtaria, jog Putinas jau tada matė jį kaip savo įpėdinį. Vološinui atsisveikinant su pavaldiniais į kabinetą ūmai įėjo prezidentas ir paprašė įpilti taurelę. Įsiviešpatavo nepatogi tyla, o kai Putinas buvo beišeinąs, kažkas paklausė apie Vološino įpėdinį. Pasitraukiantis kabineto šefas, be abejonės, žinojo, bet tylėjo, nes pagal nusistovėjusią tvarką tokius dalykus praneša prezidentas. O Putinas atsakė: "Tegul pagarsina Vološinas." Tada šis pasakė, jog prezidento biurui vadovaus Dmitrijus Medvedevas.

Nuo tada Medvedevas, akivaizdžiai Putino remiamas, artėjo prie prezidento fotelio. Kitas svarbus punktas buvo vadinamieji nacionaliniai projektai. Tose sferose, kur vyriausybė nesusitvarkydavo, reikėjo nubrėžti veiklos kryptis, kontroliuojamas specialiai suburtų grupių. Buvo įkurta nacionalinių projektų taryba prie prezidento. Jai vadovauti stojo Medvedevas. Važinėjo po visą Rusiją su šeimininkiškais vizitais, atidarinėdavo kiaulių fermas, televizijos kamerų lydimas lankydavo ūkius ir fabrikus. Jis tapo populiarus. Tokiu būdu Putinas ir įvedinėjo Medvedevą į valdžios žmonių gretas.

Buvęs tylus studentas ir romus valdininkas pradėjo gana sėkmingai kovoti dėl pozicijos. Kai 2005 metais tapo vicepremjeru, kartu su juo paskyrimą į tokį postą gavo gynybos ministras Sergejus Ivanovas. Tai buvo suprasta kaip aiškus signalas, jog kova dėl prezidentūros vyks tarp jų dviejų. Atrodė, kad Putinas dvejoja. Persvarą įgydavo tai vienas, tai kitas. Tačiau praėjusių metų pradžioje į priekį ryžtingai išsiveržė Medvedevas. Su juo konsultuodavosi spręsdami klausimus beveik visi ministrai ir departamentų direktoriai. Jis tapo premjero Michailo Fradkino faktišku šešėliu.

Dmitrijus ar Sergejus?

Netikrumo akimirka atėjo 2007 metų kovą. Davoso viršūnių susitikime įvyko Medvedevo tarptautinis debiutas. Vizito metu Putinas traktavo jį visai taip pat kaip Ivanovą. Favoritu buvusiam kandidatui tai buvo smūgis. Bet laikėsi lyg nieko nebūtų atsitikę. Tapo dar atsargesnis. Jokių užuominų dėl galimo paaukštinimo, mažiau viešų pasirodymų. Varžovas elgėsi priešingai, tiesiog dubliuodamas Putiną. O prezidentas kaitino atmosferą, leisdamas suprasti Vakarams, kad jeigu su Rusija nebus deramai skaitomasi, tai jis mieliau parems kietakaktį Ivanovą. Akivaizdu, tai buvo tik sumanus ėjimas. Putinas iš karto pasirinko kuklų teisininką iš gimtojo Peterburgo. Bet nervingas sprendimo laukimas drausminamai paveikė ir Vakarų diplomatus, ir Kremliaus politikų gretas.

Šiandien Medvedevas užtikrina rusus, kad jo tikslas - tęsti Putino liniją. Vis dar slepiasi jo šešėlyje. Bet po rinkimų jau nebepabėgs nuo didžiosios politikos. Tai jis ilgiems metams taps pirmuoju Rusijos veidu. Tada ir iškils esminis klausimas: kada valdžios skonį pajutusiam naujajam prezidentui ims kliudyti vyresniojo kolegos iš Peterburgo globa?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"