Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Pavardės keičiamos net iš tuštybės

 
2011 10 22 11:21

Lietuva - ne Didžioji Britanija, tad mūsų krašte pasikeisti vardą ar pavardę nėra taip paprasta ir madinga. Tačiau kasmet civilinės metrikacijos skyriai sulaukia apie pusantro tūkstančio prašymų suteikti 'naują tapatybę'. Vieni žmonės jos siekia prispirti susiklosčiusių aplinkybių, kiti - tikėdamiesi savo gyvenimui suteikti įvairesnių spalvų.

Kiekvienas iš mūsų, vos išvydęs šį pasaulį, iš tėvų gauname pirmąją dovaną - vardą ir pavardę. Bet vis dažniau pasitaiko atvejų, kai sulaukus pilnametystės šios dovanos dėl įvairių priežasčių atsisakoma. Vien šiemet iki spalio 19 dienos užregistruoti 1234 prašymai pakeisti vardą arba pavardę. Pernai tokių prašymų buvo trimis šimtais daugiau. Tačiau iš tiesų asmenų, besikeičiančių vardą, pavardę ar tautybę, esama net daugiau, nes keičiant tėvų ir jų nepilnamečių vaikų pavardes registruojamas vienas prašymas. Be to, ne visi prašymai pasiekia Teisingumo ministeriją.

Daugiausia prašymų pakeisti minėtus asmens duomenis sulaukiama didžiuosiuose krašto miestuose. Vilniuje per metus tokių prašymų būna apie pusė tūkstančio. Kaune šiemet jau užregistruotas 171 prašymas. Mažesniuose miestuose besikeičiančiųjų vardus ir pavardes gerokai mažiau. Alytuje naujo vardo ir pavardės pageidauja 24 žmonės, Varėnoje - vos devyni. Lazdijuose šiemet neužregistruotas nė vienas prašymas.

Fantazuoti draudžiama

Pasikeisti vardą ir pavardę leidžia įstatymai, tačiau tai padaryti galima ne pačiam susigalvojus, o tik vadovaujantis teisingumo ministro patvirtintomis taisyklėmis. Šiuos asmens duomenis galima keisti, jei jie žemina žmogaus orumą ar yra nepatogūs vartoti, norima susigrąžinti anksčiau turėtą pavardę, pageidaujama bendros su sutuoktiniu pavardės, siekiama dvigubos pavardės, pamotės, patėvio ar globėjo pavardės, norima turėti senelių, prosenelių ar kitų protėvių pavardę. Dažnai pageidaujama turėti šeiminės padėties nenurodančią formą arba priešingai. Retesni atvejai, kai pavardes keičia liudytojų apsaugos programoje dalyvaujantys asmenys.

Norintieji pasikeisti vardus ir pavardes privalo Civilinės metrikacijos skyriui pateikti keletą dokumentų ir už šią paslaugą sumokėti 42 litus siekiančią valstybės rinkliavą. Tačiau šiuo atveju piniginę tenka atverti dar plačiau. Pasikeitusiajam vardą ar pavardę išlaidų būna gerokai daugiau vien dėl to, kad reikia pasirūpinti nauju pasu ar asmens tapatybės kortele. Paprastai vardo ir pavardės keitimo procedūra užtrunka apie porą mėnesių.

Anot teisingumo ministro patarėjos ryšiams su visuomene Vaidos Vincevičiūtės, nepatenkintų prašymų yra ne daugiau kaip penki procentai.

Miestiečiai aktyvesni

Pavardžių keitimo motyvams įtakos turi ir vietovė, kurioje įsikūrę žmonės. Miestiečiai pavardes keičia dažniau ir aktyviau nei kaimų gyventojai. Rajonų moterys gerokai rečiau kreipiasi dėl mergautinės pavardės susigrąžinimo arba pakeitimo į nenurodančią šeiminės padėties. Dzūkijoje beveik nepasitaiko atvejų, kai nelietuvišką sugramatintą pavardę norima pasikeisti į tokią pačią nesugramatintą lietuvišką, arba prašymų sugramatinti nelietuvišką pavardę atsisakant slaviškų priesagų. Užtat sostinėje tokių pageidavimų sulaukiama nemažai.

Labai retai pateikiama prašymų pakeisti pavardę dėl dalyvavimo liudytojų apsaugos programoje. Nedažnai pavardė keičiama ir motyvuojant orumo žeminimu. Tačiau emociškai jautresni žmonės, sulaukę pilnametystės, skuba pasikeisti, pavyzdžiui, Gaidžio, Pimpio ir kitokias dviprasmiškai skambančias pavardes į malonesnes ausiai. Kita vertus, kai kurie tautiečiai su tokiomis pavardėmis nugyvena visą amžių ir nejaučia jokio diskomforto.

Kai baigiasi meilė

Anot Kauno miesto merijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotojo Gedimino Lukoševičiaus, yra trys pagrindiniai motyvai, dėl kurių keičiamos pavardės. Daugiausia pageidavimų keisti pavardę į buvusią sulaukiama iš išsituokusių moterų, kurios nori užbraukti praeitį ir susigrąžinti mergautinę pavardę. Antroje vietoje - pageidaujantieji senelių iš motinos pusės pavardės, trečioje - norinčiosios turėti pavardę, nenurodančią šeiminės padėties.

Susigrąžinti mergautinę pavardę moterys galėtų greičiau ir paprasčiau vykstant skyrybų teismo procesui, tačiau daugelis besiskiriančiųjų nebūna informuotos apie tokią galimybę ir vėliau joms tenka minti civilinės metrikacijos skyrių slenksčius. Būna, kad moterys iš karto po skyrybų skuba atsisakyti buvusio sutuoktinio pavardės. Tačiau praėjus keletui mėnesių vėl apsigalvoja ir prašo grąžinti buvusio vyro pavardę. Esą taip patogiau.

Alytaus miesto merijos Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos prisiminė atvejį, kai moteris buvo priversta atsisakyti buvusio vyro pavardės.

Dzūkė nenorėjo susigrąžinti savo tėvų pavardės, tačiau buvęs vyras grasinimais išsireikalavo, kad ji tai padarytų. Baimindamasi dėl savo saugumo alytiškė pakluso buvusio vyro valiai. Būta ir atvejo, kai vienas alytiškis pats suskubo reikalauti, kad iš buvusios žmonos būtų atimta jo pavardė. Svarbiausias vyriškio motyvas - esą moteris neverta jo garbingos pavardės. Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojos atsisakė vykdyti jo neteisėtus reikalavimus ir vyriškis nusiramino. Tačiau ši istorija tuo nesibaigė. Jos atomazga buvo labai netikėta. Po kurio laiko įsižeidęs vyras pats pasikeitė savo taip brangintą pavardę.

Kasmet sulaukiama vis daugiau jaunų žmonių prašymų pavardę pakeisti į senelių iš motinos pusės. Dalis tokių prašytojų aiškina, kad taip nori išsaugoti motinos mergautinę pavardę ateinančioms kartoms. Tačiau gerokai daugiau yra besikreipiančiųjų dėl noro nutraukti bet kokias sąsajas su tėvu. "Tai dažniausiai nepatyrę tėvo rūpesčio ir meilės žmonės, todėl bet koks tėvo priminimas jiems sukelia neigiamų emocijų", - LŽ sakė Alytaus miesto merijos Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Regina Gutauskienė.

Kad ir kaip senieji lietuvių kalbos puoselėtojai nepritaria, vis daugiau moterų renkasi šeiminės padėties neatskleidžiančią pavardės formą. Anot civilinės metrikacijos skyrių darbuotojų, gerai, jei trumpinys skambus ir nerėžia ausies, tačiau kartais, kai vaikomasi tik mados, nauja pavardė skamba šaižiai, pavyzdžiui, Petravičė, Marcinkevičė.

"Įdomūs" motyvai

Kiekvieno Civilinės metrikacijos skyriaus ilgamečiai darbuotojai gali papasakoti netikėčiausių istorijų, susijusių su vardų ir pavardžių keitimu. "Kasmet sulaukiame prašymų pakeisti turimą pavardę į tiesiog susigalvotą", - LŽ pasakojo Vilniaus miesto merijos Civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Dalia Sivickienė. Tokiais atvejais fantazijos nestokojantiems asmenims primenamos minėtos taisyklės. Dažniausiai tokius žmones pavyksta įtikinti, kad jų norai kone juokingi, tačiau ne visi lengvai "pasiduoda", tad galiausiai įnoringųjų pretenzijas vertina teismas.

Dėl pavardžių keitimo kreipiasi ne tik tvirtai apsisprendę tai padaryti asmenys, bet ir šiaip besidomintieji tokia galimybe. Jie tada "derina" pavardės formas prie vardo, ieško gražiausiai skambančio varianto. Vieni išsirenka esą tinkamiausią, kiti apskritai atsisako sumanymo keisti pavardę. Nereti atvejai, kai žmogus pasikeičia pavardę, bet po kurio laiko prašo grąžinti senąją, nes esą niekaip negali priprasti prie naujosios. Toks blaškymasis, galima sakyti, yra įteisintas, nes įstatymai nenumato, kiek kartų asmuo gali keisti pavardę. Tačiau civilinės metrikacijos skyrių specialistai teigia, kad labai retai pavardė keičiama daugiau kaip du kartus.

Vienas alytiškis užsimojo "padovanoti" savo pavardę sugyventinei be šios žinios. Skyriaus darbuotojų aiškinimai, kad teisiškai tai įmanoma tik jiems susituokus, vyriškio neįtikino. "Jis tvirtai laikėsi savo pozicijos, kad nesituoks, bet mylimai moteriai savo pavardę tikrai suteiks", - kuriozišką situaciją prisiminė R.Gutauskienė. Neįprastam įsimylėjėlio norui nebuvo lemta išsipildyti.

Įkvėpė giminaičio sėkmė

Keičiant pavardes neapsieinama ir be tuštybės, noro susireikšminti. Kai vienas dzūkas tapo vienos Alytaus apskrities savivaldybių meru, kai kurie jo giminaičiai taip pat pasijuto labai reikšmingi ir svarbūs. Nors juos ir siejo giminystės ryšys su visuomenėje aukštas pareigas einančiu vyru, jų pavardė buvo kitokia. Tad mero giminaičiai nedelsdami ėmėsi žygių ir jų pavardė buvo pakeista, kad visi žinotų apie įtakingą giminaitį. Prieš kurį laiką šis dėl skandalų, nuvilnijusių per visą Lietuvą, neteko savivaldybės vadovo posto. Gal jo giminaičiams buvusio mero pavardė tapo nebemiela ir jie sumanys susigrąžinti ankstesniąją?

Vardas - tai likimas?

Vardus Lietuvoje žmonės keičia nepalyginti rečiau nei pavardes, nors vardo keitimo reglamentai gerokai paprastesni. "Iš dešimties atvejų keičiamos aštuonios pavardės ir tik du vardai", - LŽ teigė kaunietis G.Lukoševičius.

Kiek tiesos slypi teiginiuose, kad kartu su vardu žmogui skiriamas vienoks ar kitoks likimas, tikriausiai niekas nesiryžtų kategoriškai tvirtinti. Akivaizdu tik tai, jog kai kuriems žmonėms nepatinka tėvų duoti vardai ir jie nuo ankstyvos vaikystės stengiasi, kad draugai vadintų juos kitais vardais.

Pasitaiko kurioziškų atvejų, kai tėvas, nuvykęs įregistruoti vaiko gimimo, netikėtai užmiršta visos šeimos išrinktą vardą ir savo atžalą pavadina registravimo akimirką į galvą šovusiu vardu. Gerai, jei kitokiam sūnaus ar dukros vardui pritaria ir žmona. Jei ne, mažasis žmogus iš karto gauna du vardus. Vienas yra oficialiai įrašytas į gimimo liudijimą, bet nevartojamas, o kitas, kuriuo vaikas nuolat vadinamas, teisiškai neegzistuoja.

Anot Alytaus miesto merijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Birutės Valūnienės, tokiais atvejais žmogus vos sulaukęs pilnametystės kreipiasi su prašymu pakeisti vardą, kuris įrašytas dokumentuose, į tą, kuriuo jis vadinamas visą gyvenimą. "Dažniausiai dėl šios priežasties kreipiasi vos mokyklą baigę jaunuoliai, kad prieš išrašant atestatus būtų pakeisti ir asmens duomenys", - pasakojo B.Valūnienė.

Kartais vardas keičiamas tik todėl, kad jis jaunam žmogui paprasčiausiai nepatinka, atrodo senamadiškas, negražus. Taip vietoj Vandos atsiranda Vaida ir jauna mergina iš karto pasijunta geriau. Tačiau taip elgiasi jauni žmonės, vyresni gyvena vadinami nepatinkančiu vardu ir nuolat tėvams dėl to priekaištauja. Vienas dzūkas, pragyvenęs beveik pusę amžiaus, neatsikrato blogos savijautos dėl Eugenijaus vardo, kuris jam atrodo labai negražus. Vyras dažniausiai prisistato trumpiniu Augis. Išgirdęs jam patinkantį berniuko vardą, žmogus visada pagiria vaiko tėvų išmintį ir pasiguodžia, kad jį tokia laimė aplenkė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"