Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Pabaisa žaidžia su mumis

 
2011 05 07 0:00
"Nė vienas ryklys sąmoningai nepuls žmogaus. Tie grėsmingi plėšrūnai dažniausiai tiesiog bijo mūsų arba išprovokuojami kvailo žmonių elgesio", - tvirtina daktaras E.Ritteris, pasaulinio garso ryklių žinovas.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
"Nė vienas ryklys sąmoningai nepuls žmogaus. Tie grėsmingi plėšrūnai dažniausiai tiesiog bijo mūsų arba išprovokuojami kvailo žmonių elgesio", - tvirtina daktaras E.Ritteris, pasaulinio garso ryklių žinovas.
Užsienio spaudos nuotrauka

Žurnalistė susitiko su Erichu Ritteriu Atlanto viduryje, prie vulkaninių Azorų salų. Ketino čia ieškoti baltojo ryklio ('baltosios mirties').

Jį supo būrys gerbėjų iš viso pasaulio, norinčių dalyvauti jo paskaitose ir užsiėmimuose su rykliais. E.Ritteris pripažintas didžiausiu šios srities autoritetu. Ciuricho universitete jis apgynė išsaugojimo ekologijos daktaratą. Tai vienintelis mokslininkas, profesionaliai tyrinėjantis interakciją žmogus - ryklys.

Kai kur nors pasaulyje įvyksta nelaimingas atsitikimas, kurio kaltininkas yra ryklys, jis pirmas asmuo, kuriam skambinama. E.Ritteris taip užsiėmęs, kad į jo kursus organizacijoje "SharkSchool" (gal tiktų versti "Ryklių pažinimo mokykla") dažnai tenka užsirašyti daugiau kaip prieš metus.

- Kai sužinojau, kad rengiate "SharkSchool" užsiėmimus, maniau čia sutiksianti kažkokius išpuikėlius...

- Taip, čia nėra "mačio". Mokomės suprasti ryklius, egzistuoti greta vieni kitų ir įrodyti, kad esame gamtos dalis. Žmogaus nėra ryklių valgiaraštyje, bet nelaimingų atsitikimų būna. Čia, Azoruose, aplinkui pasitaiko žmonių ir valčių, bet jeigu atvyksite į mūsų salą Bahamose, mano valtis yra vienintelė daugelio mylių spinduliu. 6-8 žmonės valtyje, aplink tuštuma, o po mumis rykliai. Tada galėsite suprasti "SharkSchool" idėją. Ir kaip įveikti baimę to, ko nepažįstame.

- Jau šiek tiek nukrypstame į psichologijos sritį.

- Kai kurie žmonės užsirašo į mano kursus, kad nugalėtų baimę, kurios simbolis jiems - ryklys. Paprastai šito nepripažįstama, bet jų tikslas įveikti vidines baimes. Tai visai atskira tema.

- Ko mokote "SharkSchool" kursuose?

- To, ką žmonės privalo žinoti, kai savo kelyje sutinka ryklius. Patikrinu jų žinias, pasisemtas iš žiniasklaidos. Paneigiu mitus, pavyzdžiui, tokį, kuris teigia, kad ryklius galima privilioti žmogaus krauju. Daugelis mano, kad rykliai puola žmones, nes yra arba kvaili, arba alkani. Visa tai pasakaitės, sukurtos žiniasklaidos, o aštuntajame dešimtmetyje patvirtintos mokslininkų. Daugelis jų niekada nebrido į vandenį - tiesiog bijojo ryklių. Išvadas formuluodavo stebėdami tas žuvis iš išorės, nenusileisdami į jų pasaulį.

- Tai ką mes privalome žinoti?

- Mes, žmonės, gyvename pagal etalonus, modelius. Tai, kas nežinoma, kas nedera prie mums žinomo modelio, kelia nerimą ir baugina. Kai nežinome, ko tikėtis, tikimės blogiausio. Daugelis mūsų nepažįsta ryklių - kaip tos žuvys plaukioja ir kaip elgiasi savo aplinkoje. Todėl žmonės laukia, kad bus užpulti. Baimė blokuoja mąstymą, riboja gebėjimą orientuotis. "SharkSchool" duodu kursantams modelį, išaiškinu, ko galima tikėtis ir kaip suprasti ryklių elgesį. Šitaip pašalinama baimė.

- Ar galima pažinti ryklius per savaitę?

- Ne. Jie turi savo kalbą. Mūsų užsiėmimai duoda tik pagrindus, kurių mokotės, kad pradėtumėte juos suprasti. Ar turite šunį? Kiek laiko praleidžiate jo draugijoje? Su savo šunimi esame 24 valandas per parą, septynias dienas per savaitę. Pasvarstykite, kiek reikia laiko, kad pradėtume suprasti, ką mums sako, ko nori. Taip pat ilgai turite išbūti ir su rykliais, kad juos pažintumėte. Kai savaitę plaukioji su tigriniais rykliais, pradedi juos suprasti. Padarai kelių savaičių pertrauką ir tai prarandi. Turi priprasti prie jų kūno, judesių. Reikia įsidėmėti, kad rykliai - individai. Kiekvieną privalai traktuoti individualiai. Taip pat privalai įvertinti situaciją, aplinką.

- Jeigu manote, kad rykliai nemedžioja žmonių, tai kodėl jie mus puldinėja?

- Yra keturios pagrindinės priežastys. Pirma - tai smalsumas. Rykliai nori pasitikrinti, kas esame. Antra priežastis - stresas. Prieš kokius penkis šimtus metų rykliai pamatė žmonių kojas sekliuose vandenyse, kur dauguma jų gyvena ir medžioja. Jiems tai buvo visiška naujiena. Mūsų buvimas sukelia toms žuvims stresą, galbūt priverčiame jas pasijusti pakliuvus į tokią padėtį, iš kurios neįmanoma pabėgti. Kiekvienas ryklys bando išvengti stresinės situacijos. Kanda, kad apsigintų, jei pabėgti negali. Dar viena priežastis - konkurencija.

Tarkime, esate žvejys. Rykliai nežino, kas yra žmogus, jiems nerūpi, kas esate. Jie traktuoja jus kaip kažką, atimantį iš jų maistą, kaip kitą ryklį. Kanda, kad pasakytų: "Nešdinkis iš čia, tai mano žuvis! Aš didesnis, atiduok mano maistą!" Jie nenutuokia, kad turime švelnią odą, ne tokią kaip kitas ryklys. Kanda ne todėl, kad įskaudintų, o tik tam, kad perduotų informaciją. Paskutinė priežastis yra provokacija: "Žiūrėk, čia ryklys. Patraukim jį už uodegos." "Viešpatie, ryklys. Turiu aparatą. Trenksiu jam."

- Netikiu. Nejaugi kas nors taip elgiasi?

- Ar žinote, kaip pasielgtų dauguma žmonių, jeigu prie jų artėtų ryklys? Sviestų į jį fotoaparatą arba smogtų kokiu nors daiktu. Rykliui tai provokacija. Jo reakciją sukelia baimė. Įsivaizduokite, kad tipas, kurio bijote, įvaro jus į kampą. Ką darote? Trenkiate jam, kuo pakliuvo, nes tai natūrali reakcija. Niekada negalima smogti rykliui. Jeigu taip pasielgsite, jis reaguos puldamas. Paverčiame ryklius žudymo mašinomis.

Tačiau yra daug elgesio formų, kurių negalima paaiškinti kitaip, kaip gyvūno noru ko nors išmokti, kai ką pabandyti. Pavyzdžiui, nedaugelis žmonių gali įsivaizduoti, kad rykliai žaidžia. Tai atradau darydamas bandymus su baltaisiais rykliais. Pritvirtinau masalą ilgo laido gale, atplaukė didžiulė ryklė ir žaidėme virvės tempimą. Stebėjausi, kodėl ji tiesiog nenukanda maisto ir nenuplaukia savo keliais. Pasiunčiau įrašą dviem garsiems gyvūnų elgesio specialistams ir šie patvirtino, kad rykliai žaidžia. Šitokiu būdu atskleidėme vieną pagrindinių priežasčių, dėl kurių rykliai kandžioja žmones - jie nori žaisti, priekabiauja, griebia mus žaisdami, kad įsitikintų, kas esame. Arba nori pasitreniruoti medžioklei: "Griebkim tą daiktą - nesuprantu, kas tai yra, bet pasitreniruokime su juo, kaip atakuoti ruonį."

Aukai neturi reikšmės motyvai, bet reikia suprasti, kad ryklys niekada neturi tikslo sužeisti žmogaus.

- Ar jus kvietė analizuoti paskutinių ryklių atakų Šarm aš Šeiche?

- Taip, bet negalėjau nuvykti. Vietoj manęs nuvyko bendradarbiai - Marie Levine ir Ralphas Collie.

- Kokia priežastis buvo šį kartą?

- Visais tais atvejais priežastis buvo maistas. Neaišku, ar tai buvo į vandenį įmesta maita, ar nardytojai maitino ryklius, ar toje vietoje vyko organizuotas nardymas su rykliais, didesnis žuvų gaudymas, ar gal visa tai kartu. Žaizdų analizė leidžia manyti, kad mažiausiai trys iš penkių aukų pastebėjo artėjančią "grėsmę" ir ėmė gintis, galbūt anksčiau, negu rykliai jas išvis palietė. Aukų požiūriu tai buvo gintis, rykliams - ataka. Mačiau žaizdas, liudijančias, kad ryklys kando taip, lyg gintųsi, apimtas streso, arba lyg gąsdindamas konkurentus. Viskas rodo, kad būta stipraus veiksnio, tokio kaip maistas. Kitu atveju rykliai neatakuotų kelis kartus. Keturioms iš penkių aukų buvo įkąsta daugiau kaip vieną kartą.

- Tad kaip atsiginti nuo ryklio?

- Jeigu iš tiesų tektų gintis, prasibraukite iki jo žiauninių plyšių. Kodėl? Ta taisyklė kyla iš mokslinių stebėjimų. Jeigu ryklys nori pakenkti kitam rykliui, atakuoja jo žiaunas. Tai vienintelis nepridengtas kūno plotas. Tada atakuojamas ryklys nusprendžia: "Turiu sprukti iš čia, nes kažkas kėsinasi į mano žiaunas." Tai informacija, kurią jie supranta, bet žmonės to nežino.

- Ar, be mokymų, dar vykdote tyrimus?

- Žinoma, tuo remiasi "SharkSchool" idėja. Per kursus galiu nepriklausomai vykdyti tyrimo darbus. Beje, rengiame įvairių rūšių atakų scenarijus. Aiškinamės, kodėl konkrečiu atveju ryklys įkando. Norime sukurti jų elgesio modelius, nubrėžti ribas ir suformuluoti elgesio rekomendacijas. Tai tas pats, kaip ir važiuoti automobiliu. Kai posūkyje yra apribojimas iki 40 km/val., žinote, kad galite jį įveikti 50-60 km/val. greičiu. O kas bus, jei spidometras rodys 70 arba 80?

- Ar ne per daug rizikuojate?

- Ne, paprastai žinau, kiek sau galiu leisti. Stebiu. Pavyzdžiui, įsitikinau, jog nebūtinai turiu siekti ryklio žiaunų, kad apsiginčiau. Pakanka metro nuotoliu pastumti vandenį to organo link.

- Ar turite mėgstamą ryklį?

- Jeigu galėčiau rinktis, tai turbūt būtų pjūklaryklys... Tas padaras yra inteligentiškas superplėšrūnas - žudymo mašina. Nuovokus, stiprus ir toks greitas, kaip tiktai galima įsivaizduoti. Neblogi ir rifų juodapelėkiai. Mėgsta pasirodyti, bet rimtai pulti nelinkę. Tai maži klastingi nenaudėliai. Bet jie tiesiog gražūs.

RYKLIŲ ATAKOS

Tie dideli grobuonys neturi delnų, todėl kai nori ką nors ištirti, tiesiog jį kanda.

Baltasis ryklys turi 3000 aštrių dantų dantytomis briaunomis. Smalsus krepštelėjimas tokiu snukiu gali užmušti.

Rykliai dažnai atakuoja per laivų ir lėktuvų katastrofas. Taip atsitiko 1945 metais nuskendus JAV karo laivui "Indianapolis". Jūroje atsidūrė 900 įgulos narių. 317 liko gyvi, kiti tapo ryklių aukomis.

Kasmet pasaulyje rykliai 70-100 kartų atakuoja žmones. 5-15 atvejų baigiasi aukų mirtimi.

Daugiausia ryklių atakų pasitaiko JAV skalaujančiuose vandenyse. Volušos grafystė Floridoje laikoma "ryklių pasaulio sotine". 1999-2008 metais čia įvykdyta 12 proc. visų ryklių atakų. Daugumos atakų kaltininkai - baltasis ir tigrinis rykliai.

Nors rykliai gali būti mums pavojingi, iš tikrųjų jie patys turi bijoti žmonių. Daugeliui rūšių, tarp jų ir baltajam rykliui, gresia išnykimas.

 

Parengė OSVALDAS ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"