Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Niujorkas ir Naujasis Džersis: vietos, kurių nevalia aplenkti

 
2017 04 06 11:30
Niujorkas garsėja dangoraižiais, vienas jų - "Empire State Building".
Niujorkas garsėja dangoraižiais, vienas jų - "Empire State Building". Vaido Mikaičio nuotrauka

JAV – valstybė, su kuria visada buvau glaudžiai susijęs. Pradedant giminaičiais, pabėgusiais karo metais nuo sovietų invazijos, baigiant savo ir kitų šeimos narių gyvenimu ten. Nors jau esu Lietuvoje, Amerika mano širdyje užima ypatingą vietą. Viešėjau ten keliskart, ir dar ne sykį ketinu vykti. Ši šalis man niekada neatsibosta.

Šįkart keliausime po JAV šiaurės rytų dalį. Atskridę į Niujorką paviešėsime šiame mieste, o paskui, išsinuomoję automobilį, rytine pakrante važiuosime į šiek tiek piečiau nuo jo esančią Naujojo Džersio valstiją, kuri yra ypatinga. Aplenkti šios valstijos negalima.

Nuskristi galima nebrangiai

Prieš pirkdami lėktuvo bilietus į JAV, kad nekiltų nesusipratimų, įsigykite elektroninį leidimą patekti į šalį. Mat jei dėl kokių nors priežasčių jis nebus išduotas, pinigų už bilietus niekas negrąžins.

Iš Europos nuskristi į Niujorką ar Bostoną galima tikrai nebrangiai. Reikia tik netingėti leistis į bilietų medžioklę. Jų kaina, palankiai susiklosčius aplinkybėms, gali siekti apie 300 eurų į abi puses. Tai greičiausiai būtų skrydis iš kurio nors Europos miesto. Aišku, į jį reikėtų nukakti savo jėgomis. Patarčiau pasidairyti skrydžių iš Kopenhagos, Stokholmo ar Oslo.

Dėl mūsų šalies eurointegracijos dabar JAV pasienyje galima jaustis visaverčiam Europos piliečiui, nesibaiminti, kad kuo nors neįtiksi, ir durys į JAV tau neatsivers. Viskas paprasčiau ir lengviau. Aš, tarkime, mėgstu pajuokauti su pasieniečiais. Amerikiečiams patinka šypsotis, todėl čia pokštai situacijos niekada nepablogins.

Dėl mūsų šalies eurointegracijos dabar JAV pasienyje galima jaustis visaverčiam Europos piliečiui, nesibaiminti, kad kuo nors neįtiksi, ir durys į JAV tau neatsivers.

Olandai turėtų pavydėti

Turbūt nedaug kas žino, kad Niujorką atrado olandai. Kurį laiką jis buvo vadinamas Naujuoju Amsterdamu. Paskui miesto kontrolę iš olandų atėmė anglai ir pavadino jų Naujuoju Jorku. Kai matau, koks Niujorkas yra šiandien, tikiu, kad olandai jaučia apmaudą. Aš jausčiau. Įsivaizduokite, kaip viskas atrodytų, jei dabar šis didmiestis kalbėtų olandiškai. Galbūt ir mes šnekėtume olandiškai, nes Niujorkas – svarbiausias pasaulio miestas. Visi turi mokėti jo kalbą.

Nors Niujorkas nėra JAV sostinė, tai didžiausias ir svarbiausias šalies miestas. Jis niekada nemiega, kaip dainavo Frankas Sinatra. Ir buvo teisus – Niujorkas yra vienas gyviausių pasaulio miestų.

Jame gyvena ir savo gatves ar ištisus rajonus turi turbūt visų pasaulio tautų atstovai. Visi Niujorką laiko savu, nes jis – ne amerikiečių miestas. Niujorkas yra viso pasaulio miestas, jame angliškai kalbama su akcentu.

Rajonas tapatinamas su miestu

Dauguma žmonių, galvojančių apie Niujorką, mintyse turi Manhataną. Šis centrinis ir tankiausiai gyvenamas rajonas tapatinamas su pačiu miestu. Visos betoninės dangoraižių džiunglės, televizijos studijos, centrinis parkas, verslo ir finansų centrai, žymiausi pastatai įsikūrę Manhatane. Miesto svečiai dažniausiai prie šio rajono ir sustoja.

Niujorkas garsus savo dangoraižiais. Man jie – pirmiausia tarpukariu statyti „Empire State Building“ ir „Chrysler Building“ – atrodo tarsi gyvas, kvėpuojantis organizmas. Į „Empire State Building“ privalo pakilti visi. Tai – Niujorko simbolis. Iš jo į galingiausią pasaulio miestą reikia pažvelgti iš viršaus. Būtent – ne galima, o reikia. Kad pamatytume, koks jis didingas.

Manhatano dangoraižiai pradėti statyti jau XIX amžiaus pabaigoje. Todėl dauguma jų ne stikliniai, kaip įprasta dabar, o gelžbetoniniai. XX amžiaus ketvirtąjį dešimtmetį Manhatanas jau buvo dangoraižių miestas. Galima tik įsivaizduoti, ką jautė tarpukario Lietuvos emigrantas, atvykęs į Niujorką iš savo sukrypusios kaimo pirkios neplūkta asla ir šiaudiniu stogu. Turbūt kaip patekęs į kosmosą.

Vairuoti automobilį Manhatane gali tik visiški nesusipratėliai ar norintys pasirodyti turistai. Eismas čia intensyvus, gatvės sausakimšos, vairuotojai nervingi, parkavimas brangus. Jei jaučiate, kad gyvenime trūksta aštresnių pojūčių, galite važiuoti į Manhataną dieną. Vis dėlto patarčiau automobilį vairuoti vėlų paros metą ir vengti tokių gatvių kaip Brodvėjus ar 5–8 aveniu. Šiaip Niujorke nereikia mašinos, čia labai išplėtotas viešojo transporto tinklas.

Niujorkas niekada nemiega, kaip dainavo Frankas Sinatra. Ir buvo teisus – Niujorkas yra vienas gyviausių pasaulio miestų.

Populiariausia valstija

Kelionei po JAV automobilį nuomojome ir visus reikalus tvarkėme kaimynystėje esančiame Naujajame Džersyje. Čia viskas daroma greičiau ir patogiau. Naujasis Džersis – viena populiariausių Amerikos valstijų, ir tankiausiai apgyventa. Nors yra labai mažo ploto, pagal gyventojų skaičių ji užima šeštąją vietą visose JAV. Ir vis dar auga. Juk žmonės nesikelia gyventi ten, kur jiems negera.

Naujasis Džersis – turtinga ir klestinti valstija. Įvairiais skaičiavimais, ji yra antra arba trečia turtingiausia valstija Amerikoje. Čia dideli atlyginimai ir vienos mažiausių degalų kainų. Naujajame Džersyje gyvena daug protingų, solidžiai uždirbančių, gerą išsilavinimą turinčių ir daug pasiekusių amerikiečių. Daugiau nei kur nors kitur.

Be to, valstija įsikūrusi labai patogioje vietoje. Naująjį Džersį iš visų pusių supa svarbūs JAV didmiesčiai. Rytuose yra Niujorkas, vakaruose – Filadelfija, pietuose – Baltimorė ir Vašingtonas. Šie miestai labai dideli, finansiškai stiprūs, reikalaujantys daug darbo jėgos ir siūlantys gerus atlyginimus. Todėl Naujasis Džersis atitinka daugumos turtingesnių ir vidurinės klasės amerikiečių gyvenimo supratimą – dirbti didmiestyje, o gyventi ramioje vietoje netoli darbo. Tam Naujasis Džersis – ideali vieta. Pažįstu šią valstiją labai gerai. Viskas čia yra patogiai šalia.

Kaip sako patys valstijos gyventojai, tai, ko tau reikia, rasi gyvendamas Naujajame Džersyje. Paradoksalu, bet aplinkinių didmiesčių ir jų priemiesčių gyventojai savaitgaliais mielai lekia pailsėti į Naująjį Džersį ir mėgaujasi švariu oru, gamta, puikia virtuve, pirkiniais, o svarbiausia – jūra, t. y. Atlanto vandenynu ir paplūdimiais.

Pramogauti vyksta automobiliu

Naujojo Džersio pakrantės juosta garsėja savo smėlio paplūdimiais. Ji turi ir pavadinimą – „Jersey shore“. Savaitgaliais pakrantė išpampsta ir tiesiog dūsta nuo pramogautojų.

Vis dėlto tai neprimena mūsų pajūrio ilgaisiais savaitgaliais. Naujojo Džersio pakrantė labai ilga, pramogos joje išdėstytos plačiai, todėl norint patirti visapusišką malonumą dažniausiai reikalingas automobilis. Ten nėra taip, kad toje pačioje vietoje galėtum pasideginti, pasimaudyti, pašvęsti ir eiti linksmintis į naktinį miestą.

Naujojo Džersio pakrantėje teko praleisti gana daug laiko, bet nemačiau šlitinėjančių girtų žmonių. Jei tokių atsiranda, policija kaipmat be derybų sutvarko reikalus.

Tik viena problema yra panaši į mūsiškę – turiu omenyje vairavimą išgėrus. Amerikiečiai dažniausiai tai daro ne todėl, kad nori pasirodyti, kaip puikiai vairuoja apsvaigę, o dėl jau minėtos priežasties – geriausi valstijos barai išsisklaidę po atskirus miestelius, tad grįžti namo galima tik automobiliu. Kai kurie naudojasi taksi, bet dauguma tiesiog sėda prie vairo.

Ši situacija atskleidžia vieną nepatrauklią Naujojo Džersio ypatybę – tankiai gyvenamos valstijos viešasis transportas nesugeba prasukti pro kiekvieno žmogaus namą, todėl šeimos turi po kelis automobilius ir visada jais naudojasi. Įskaitant ir ekskursijas po barus. Grįžtant įkaušusiems tereikia susikaupti ir vairuoti pavyzdingai, nes policija nestabdo, jei nesielgi įtartinai arba jei kas nors neįskundžia.

O amerikiečiai pilietiški, mėgsta skųsti. Ne iš piktos valios tai daro, tiesiog rūpinasi savo ir savo bendruomenės saugumu. Sykį naktį važiuodamas greitkeliu pražiopsojau savo išvažiavimą ir kurį laiką riedėjau lėtai mąstydamas, ką daryti. Netrukus mane pasivijo policija. Pasirodo, kažkoks pareigingas vairuotojas pranešė apie įtartinai lėtai važiuojantį automobilį. Taigi žmonės patys rūpinasi saugumu, o ir policija nežvelgia atsainiai, reaguoja operatyviai. Pirmą kartą buvau sustabdytas dėl to, kad važiavau pernelyg lėtai.

Viešasis transportas valstijoje sutvarkytas gerai, ypač pakrantėje. Tolstant į vakarus prasideda nepatogumai. Naujasis Džersis nėra vienas miestas, kaip daugelis mano, todėl čia, skirtingai nei Niujorke, nuosavas automobilis būtinas. Daug ką pasako faktas, kad greitkelis yra pavadintas NJ Turnpike – vienas labiausiai apkrautų kelių šalyje, o Džordžo Vašingtono tiltas, jungiantis Naująjį Džersį ir Niujorką, – labiausiai prigrūstas tiltas visame pasaulyje.

Verta pasidairyti

Naujajame Džersyje galioja keistas įstatymas – degalinėje vairuotojui pačiam nevalia piltis degalų. Čia visada laukia darbuotojai ir viską padaro už jus. Arbatpinigių palikti nebūtina.

Nors valstija tankiai gyvenama, didelių miestų joje nėra. Naujojo Džersio sostinė, kaip ir būdinga daugumos valstijų sostinėms, – nedidelis ir niekuo pernelyg neišsiskiriantis Trentonas. Didžiausias miestas yra Niuarkas (277 tūkst. gyventojų), turintis nemenką oro uostą. Turistai jame paprastai neužsibūna. Daugumą miesto gyventojų sudaro juodaodžiai ir iš Lotynų Amerikos kilę žmonės. Baltųjų yra gal tik ketvirtadalis. Anksčiau Niuarkas garsėjo nesaugumu, tačiau pastaraisiais metais miesto valdžia daro viską, kad pažabotų nusikalstamumą, ir jai visai neblogai sekasi.

Antras pagal dydį yra Džersio miestas (247 tūkst.). Tiek gyventojų sudėtimi, tiek dydžiu, tiek atmosfera jis primena Niuarką ir nėra pats mėgstamiausias turistų, tačiau turi vieną objektą, kurį labai rekomenduoju pamatyti. Tai – „Liberty state park“ – parkas prie Hudsono upės. Nuo jo atsiveria pasakiškas vaizdas į kitapus upės esantį Manhataną.

Vis dėlto bene žymiausia Naujojo Džersio vieta yra Atlantik Sičio miestas. Tai tarsi sumažintas Las Vegaso variantas. Kam per toli skristi į Las Vegasą, gali pasitenkinti Atlantik Sičiu. Jis net pranašesnis už Las Vegasą, nes įsikūręs prie vandenyno. Pralošus visus pinigus galima nemokamai pasimaudyti ir pasideginti paplūdimyje. Tik nakvoti ten nepavyks – policija iškrapštys, mat miegoti Naujojo Džersio paplūdimuose griežtai draudžiama.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklama
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITReklaminiai priedai
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasPrenumerata
TrasaŽmonės#ATEITIESLYDERIAI#AUGULIETUVOJEKarjera
#LEGENDOS#SIGNATARŲDNR#ŠIMTMEČIOINOVACIJOS
Visos teisės saugomos © 2013-2018 UAB "Lietuvos žinios"