Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Netikėti įžymybių amplua

 
2012 09 08 6:31
Romo Jurgaičio, Ritos Stankevičiūtės ir asmeninio albumo nuotraukos    
Romo Jurgaičio, Ritos Stankevičiūtės ir asmeninio albumo nuotraukos    

Žinomas aktorius kaime rentė pirtį, statė medinį namelį. Populiari pramogų pasaulio atstovė su malonumu kapstosi dideliame darže. Iš televizorių ekranų žiūrovams pažįstamas laidų vedėjas dažė namus, kabino paveikslus. Garsi teatralė drabužius skalbia tik rankomis. Nors galėtų samdyti talkininkus, jiems smagiau patiems triūsti.

Yra žmonių, kuriems prie rankų limpa bet koks darbas - jie gali patys būstą remontuoti, meistrauti, daržą ravėti, sodą genėti, ūkio ir buities darbus dirbti nieko nekviesdami į talką. Tokie vadinami auksarankiais. Tačiau kai kurie nemėgsta buities darbų, galbūt jiems gaila laiko, kurį galima praleisti prasmingiau. Su lengva pašaipėle tokie vadinami baltarankiais.

Nors nenorinčiuosius kasdien suktis namų ar ūkio darbų karuselėje galima suprasti, juolab kad jie turi stiprų argumentą - esą kiekvienas turi daryti tai, ką geriausiai išmano, todėl čiaupo taisyti reikia kviesti santechniką, bute tapetų pakeisti - remonto meistrą, o patiems tuo metu derėtų daryti tai, kam turi daugiausia įgūdžių, žinių ir patirties, už ką gauna atlyginimą. 

Žinomų žmonių klausėme: ūkio ir buities darbai jiems yra malonumas, neišvengiama būtinybė ar kančia, ką labiausiai patinka daryti ir ko nemėgsta, kada kviečia į pagalbą labiau nusimanančiuosius. Apie tai pasakojo aktorius ir režisierius Saulius Balandis, televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris Edvardas Žičkus, aktorė Eglė Gabrėnaitė, dainininkė ir televizijos laidų vedėja Laima Tamulytė-Stončė.

Žolė, žolė, žolė...

Populiarus aktorius ir režisierius Saulius Balandis ne visada turi galimybę vasarą ilsėtis, nes ir šiltuoju sezonu būna darbo. Šiais metais jam pasisekė. Aktorius turėjo daugiau progų dingti iš miesto ir pabūti gamtos prieglobstyje Širvintų rajone. Į Vilnių grįždavo tik porai dienų reikalų sutvarkyti. "Ši vasara buvo išskirtinė, - pasakojo S.Balandis. - Vienas planuotas projektas nukeltas neribotam laikui. Todėl galėjau daugiau pabūti kaime. Ačiū Dievui, kad turėjau kur pabėgti."

Ar aktorius atsipalaidavo gulėdamas ant žolės ir žiūrėdamas į debesis? Ne. Jis žolę pjovė - ir ne kartą. Ne dalgiu, bet žoliapjove. "Gulėti nemėgstu, - patikino pašnekovas. - Visada norisi ką nors veikti. Dirbdamas užsimirštu. Problemos nutolsta. Būna savotiška terapija. O dar kai ką nors padarai - pačiam smagiau."

Vienas darbų, kuriems nematyti pabaigos, - būtent žolės pjovimas. S.Balandis šypsojosi prisimindamas šį triūsą. "Turbūt nėra kvailesnio darbo, - tikino jis. - Nupjauni, o žolė vis atauga. Sugaišti nemažai laiko, nuvargsti, bet po kurio laiko vėl turi daryti tą patį."

S.Balandis mėgsta staliaus darbus.  
S.Balandis mėgsta staliaus darbus.  

Baigė pirtį, pastatė namuką

Kadangi vasarą poilsiaudamas kaime turėjo laiko, S.Balandis nusprendė pastatyti namelį. "Norėjau pasidaryti įrankinę ir malkinę, kur galėčiau susidėti savo rakandus, - pasakojo jis. - Kaip sekėsi? Karkasas jau apkaltas lentomis. Dar padariau priestatą. Gegnės iškeltos. Iki žiemos norėčiau uždengti stogą." Jis turėjo pagalbininką meistrą, gyvenantį gretimame kaime. 

Aktorius mėgsta staliaus darbus. Jis planuoja įsigyti nedideles stakles, mano, kad galėtų restauruoti baldus. Iš kur išmoko meistrystės? S.Balandis sakė, kad žiūrėdavo, kaip dirba kiti, tada ir pats imdavosi. "Man patinka bet koks darbas, kai pamatai rezultatą", - patikino pašnekovas. Šiais metais jis baigė statyti kaimišką pirtelę. Su pažįstamu staliumi viską patys gamino - ir duris, ir langus.

Taip darbuojantis būna ir traumų. Štai vasarą S.Balandis, šveisdamas rąstus, susižeidė koją. Tačiau dėl to neišgyvena. "Jau viskas užgijo, tik randas liko, - tvirtino jis. - Tokių dalykų nutinka ir geriausiems meistrams."

S.Balandžio teigimu, jis jaučiasi tarsi varikliukas, aktoriui visada norisi ką nors veikti, būti užsiėmusiam. Jam malonu tvarkytis kaime. Juolab kad vasarą čia atvažiuoja pabūti šeimos nariai, apsilanko draugai, bičiuliai. "Vos ne kiekvieną savaitgalį kas nors atvyksta", - sakė S.Balandis. 

Viešbučių estetika nepatinka

Klausiamas, kurie ūkio ar buities darbai malonūs, kurie - neišvengiama būtinybė ar net kančia, S.Balandis teigė niekada nesikankinąs. Jei ko nors neišmano, tiesiog kviečia profesionalus. Tarkime, jei sugenda čiaupas, paskambina santechnikui. Aktorius seniai pažįsta meistrus, kurie esant reikalui pataiso elektros ar santechnikos įrenginius. "Lįsti ten, kur nieko neišmanau, visai nesinori", - tvirtino.

Jis pritaria minčiai, kad kiekvienas turi dirbti tą darbą, kurį geriausiai išmano. Apie meistro gebėjimus ir pareigingumą S.Balandis sprendžia iš instrumentų. Jei šie prasti, pasitikėti neverta, mat jų savininkas gali būti šarlatanas. Gero meistro ir instrumentai bus kokybiški, nes profesionalas investuoja į darbo įrankius, kad pasiektų gerų rezultatų. 

Apskritai buities darbai S.Balandžio nevargina. Jis nėra pedantas, nesiekia idealios tvarkos. Aktoriui patinka šiokia tokia vadinamoji meninė netvarka. "Viešbučių estetika man nepatinka, - tvirtino jis. - Mėgstu, kad matytųsi, jog žmonės gyvena."

Smulkūs remonto darbai

Iš televizijos ekranų gerai pažįstamas Edvardas Žičkus vasarą praleido keliaudamas. Tačiau rado laiko ir būsto remonto darbams. "Baigiau įsirengti namus, - sakė jis. - Labai norėjau restauruoti lauko baldus, esančius terasoje, bet supratau, kad šis darbas - ne mano rankoms. Veikiausiai teks juos pakeisti." Tačiau tokius darbus, kai reikėjo vienoje ar kitoje vietoje paremontuoti, - atliko pats. Dabar vyras modeliuoja terasos baldus, kad jie būtų tokie, kokių nori. 

Į būstą E.Žičkus įsikėlė prieš penkerius metus. "Namus įsirengiau, bet liko vienas kampas nebaigtas, paveikslai nesukabinti. Reikėjo ir kai ką įsigyti, ir teptuką išsitraukti, - pasakojo pašnekovas. - Nusprendžiau, kad šią vasarą derėtų viską užbaigti." E.Žičkus pritaria minčiai, kad kiekvienas žmogus turi dirbti darbą, kurį geriausiai išmano. Todėl laidų vedėjas sakė, kad sienų nemūrija. Tačiau jam nesunku užtaisyti plyšelius, nušveisti paviršius, padažyti, perstatyti daiktus - tai vasarą ir darė. Sukabino paveikslus, bet prieš tai išmatavo, numatė vietas sienose ir padirbėjo su gręžtuvu. Ar ieškojo pagalbininkų, ar klausė kieno nors patarimų?

"Šiais laikais geriausias pagalbininkas yra internetas, - tikino E.Žičkus. - Jei juo naudodamasis galiu sužinoti, kaip užsirišti kaklaraištį, galiu rasti informacijos ir kaip tinkamai dažus sumaišyti."

Vyras teigė, kad tokių traumų, kaip stuktelėti plaktuku per pirštą, pasitaiko, bet tikino, jog dėl to verkšlenti neverta. Keisčiausias nesusipratimas buvo, kai naktį namie nuvirto vazonas su didžiuliu kaktusu, - jį bandydamas pakelti E.Žičkus susižeidė.

Didelis malonumas jam yra kulinarija. Laidų vedėjas mėgsta gaminti valgyti. Kai būna kokia nors proga, bičiuliai taikosi į svečius, nes nori paragauti firminių E.Žičkaus patiekalų. Vyras turi įvairių receptų knygų ir nemėgsta jų skolinti, kad nepradangintų.

E.Žičkus su smulkiu remontu susidoroja pats.  
E.Žičkus su smulkiu remontu susidoroja pats.  

Nenorėtų "prisižaisti"

E.Žičkui būstas yra labai svarbus. "Namai - mano meilė. Noriu, kad kiekvienas kampas būtų mano paliestas, - kodėl pats užsiima smulkiais darbais, aiškino pašnekovas. - Siekiu, jog namai būtų tokie, kokius įsivaizdavau, kad juose gerai jausčiausi. Draugai juokiasi, esą gal aš senstu. Tačiau daug keliaujant atsirado jausmas, kad ramus ir saugus būnu tada, kai įeinu į namus, užrakinu duris."

Todėl E.Žičkui svarbu, kad būstas būtų švarus, tvarkingas ir jaukus, neprimintų nakvynės namų ar sąvartyno. Pedantu vyro nepavadinsi, tiesiog jis nemėgsta netvarkos. Vis dėlto E.Žičkus prisipažino, kad jei ryte labai skuba, lovos nekloja. Pašnekovas sakė, kad nenorėtų miegoti ant pripučiamo čiužino, nerasdamas laiko sutvarkyti interjero, sustatyti baldų. "Jei reikia, baldus galiu pats surinkti pagal instrukciją", - patikino pašnekovas. 

Kokiais atvejais laidų vedėjas kviečia meistrus? Jis sakė, kad vandens čiaupo pats nekeistų ir elektros kištukinio lizdo netaisytų, nes mano, kad galima "prisižaisti". Todėl tokius darbus vyras patiki profesionalams. Kokių buities darbų E.Žičkus nemėgsta? Plauti indų, lyginti drabužių. Patinka rūpintis augalais. "Pernai viename balkonų turėjau darželį, auginau prieskonius", - sakė laidų vedėjas.

Jaukiuose namuose - laiminga katė

Aktorė Eglė Gabrėnaitė mėgsta ruošos darbus, jai svetimas pasakymas "meninė netvarka". "Ar man patinka tvarkytis? Ne tas žodis - esu kaip beprotė, - su humoru pasakojo scenos garsenybė. - Mano buitis harmoninga - malonu, kai kambariai sutvarkyti, langai nuvalyti, kilimai išsiurbti, po namus sklinda pyrago kvapas, o po švarų butą vaikščioja laiminga katė." Nors moteris horoskopais netiki, sakė, kad jos ženklas yra Svarstyklės, gal todėl jai visada ir visur reikia harmonijos. 

E.Gabrėnaitės atsakymas į klausimą - buities darbai yra malonumas, neišvengiama būtinybė ar kančia - aiškus. Aktorei smagu ir malonu tvarkytis. Jai patinka vakarais po darbų grįžti į jaukius namus. Ji teigė nesanti pedantė, tiesiog nemėgstanti netvarkos. "Kadaise Maskvoje turėjau gerą draugą gydytoją, - pasakojo pašnekovė. - Jis yra sakęs: "Matyt, tavo viduje velnias žino, kas dedasi." Ta tvarka iš tiesų man padeda vidų susitvarkyti. Tarkime, niekada netingiu prieš repeticiją ar eidama pas studentus gerai sutvarkyti namus, kad būtų malonu grįžti iš to košmaro, kuris vyksta už buto sienų. Ten triukšmingas gyvenimas, liūdni veidai... Parėjusi turiu stotis po dušu ir nusiprausti visa tai, kas prie manęs prilimpa."

E.Gabrėnaitė tvirtino, kad švara ir tvarka jai labai padeda gyventi. Kadangi moteris pagal gyvenimo būdą yra "vyturys", namus blizgina rytais.

E.Gabrėnaitei patinka tvarka ir švara.
E.Gabrėnaitei patinka tvarka ir švara.

Skalbia rankomis

Aktorė prisipažino nekenčianti nešvarių skalbinių. "Galima sakyti, kad tokių beveik nebūna, - teigė ji. - Ką nusirengiu, tą iškart plaunu." E.Gabrėnaitė net nesinaudoja visiems įprastais techniniais patogumais. Nors namie yra moderni skalbyklė, drabužius moteris skalbia rankomis. Nereikia jai ir mikrobangų krosnelės. "Tokių dalykų nekenčiu", - tvirtino pašnekovė, kuri moka kepti skanius kvepiančius pyragus. Vis dėlto prie viryklės ji ilgai nestovi - laiko gaila. Mėgsta sau išsivirti košės, o kai sūnus valgo namie, tada gamina sotesnius pusryčius, pietus ir vakarienę. 

E.Gabrėnaitės būste daug knygų, laikomų atvirose lentynose, interjero puošmenų - antikvarinių arba įdomių daiktų, smulkmenų. Ji turi didelę porcelianinių katinų kolekciją. Todėl dulkes namie nuvalyti sudėtinga. Tačiau moteris nemėgsta daiktų slėpti už stiklo. Ji negaili laiko kruopščiai juos valydama.

Scenos garsenybė niekada nėra turėjusi namų tvarkytojos. Ji viską mėgsta daryti savo rankomis. "Net jei turėčiau labai daug pinigų, neįsivaizduoju, kad mano namus švarintų ir tvarkytų kas nors kitas. Tai yra mano erdvė, į kurią beveik nieko neįsileidžiu", - tvirtino aktorė.

Anksčiau E.Gabrėnaitė buvo prisiekusi mezgėja, bet pastaruoju metu atsisakė šio pomėgio. Klausiama, ar moka vadinamų vyriškų darbų, aktorė sakė: "Kadaise remontą darydavau. Mokėjau ir tapetus klijuoti, ir dažyti." Dabar tuo nebeužsiima. E.Gabrėnaitė teigė, kad kiekvienas turi dirbti savo darbą, todėl sudėtingiems buities darbams kviečianti meistrus. Ji daug metų turi pažįstamą santechniką ir elektriką, tad rankų prie elektros ar vandens prietaisų, šiems sugedus, nekiša. "Galiu tik lemputę įsukti", - nusišypsojo aktorė.

Vietoj meditacijos

Dainininkė ir televizijos laidų vedėja Laima Tamulytė-Stončė su pasimėgavimu gali pasakoti apie savo auginamas gėrybes. Prie savo namo ji turi erdvės, bet ten - ne baseinas, pirtelė ar pavėsinė, o daržas. "Tie, kurie turi pinigų baseinui ir pirtelei, juos įrengia, o kurie taupo, užsiaugina pomidorų ir salotų, kad nereikėtų pirkti. Tai mes tikriausiai dėl tokių sumetimų apsirūpiname savomis daržovėmis, esame taip augę ir mokyti", - su šypsena sakė Laima.

Tačiau galima numanyti, kad pramogų pasaulio atstovei kapstytis darže yra labiau malonumas negu būtinybė. Ji tai patvirtino. "Iš tikrųjų. Kaip meditacija ar joga - pirštus suleisti į žemę labai sveika. Atrodo, kad ir pailsi, ir atsipalaiduoji, - teigė moteris. - O savo uogą nuskinti ir ją paskanauti turbūt kiekvienam yra džiaugsmas."

L.Tamulytė-Stončė prie nuosavo namo turi daržą. / LNK archyvo nuotrauka  
L.Tamulytė-Stončė prie nuosavo namo turi daržą. / LNK archyvo nuotrauka  

Iš savo daržo

Žemės darbų Laima nuo mažens išmoko iš šeimos narių. "Kai augau, visada turėjome daržą, sodą. Todėl man tai įprasta", - sakė ji. Šiais laikais, jei ko nors nežino, randa tinkamos literatūros, jei nori pasitarti, skambina mamai ar seserims. 

Daržoves reikia sodinti, ravėti, prižiūrėti. Galiausiai derlių nuimti. Tada pasirūpinti, kad jų būtų šaltuoju sezono metu - konservuoti. "Žmonės stebisi, kaip viską spėju. Tačiau kuo daugiau veiklos, tuo daugiau ir padarai, - tvirtino Laima ir juokėsi: - Svarbiausia - derlių nuimti. Šiais metais jau beveik viską užmarinavau ir užkonservavau. Liko keletas pintinėlių pomidorų. Planuoju grįžusi iš filmavimo pabaigti."

Moteris išvardijo, kad pomidorus ir agurkus nurinko, česnakus nurovė, petražoles panaudos prieskonių mišiniui su morkomis, druska ir kitais priedais daryti.

Santechnikas nebūtinas

Klausiama, imasi vyriškų darbų ar juos patiki sutuoktiniui Gediminui, Laima sakė: "Pati daug ką sugebu. Galiu pjauti rankine žoliapjove. Elektrinę nupirkau ir surinkau. Moku kapoti malkas, krosnį užkurti. Galiu vandens čiaupą sutaisyti." Todėl, kai vyras būna išvažiavęs, moteris su viskuo susidoroja be problemų. Tačiau kai jis grįžta, ji nuo tokių darbų atsipučia. "Tada moteriškai sudedu rankas ir einu į virtuvę gaminti valgyti, - pasakojo šmaikštuolė. - Pasakau, kad pasirūpinsiu vyro skrandžiu, o jis - mano rankomis, kojomis ir apskritai sveikata."

Laima sakė negalinti namie pakęsti netvarkos. Jei reikia gaminti valgyti, pirmiausia ji sutvarko stalą, kad būtų švaru ir viskas patogiai sudėta. Būna namai suversti, kai Laima daug dirba ir grįžta tik nakvoti. Tada jiems tvarkyti skiria savaitgalius.

Iš buities darbų jai nepatinka tik lyginti. Tokį darbą Laima vadina košmaru. "Turbūt pats baisiausias dalykas, - atsiduso pašnekovė. - Braukai, braukai ir braukai lygintuvu." Jei sugenda koks elektros prietaisas, prie tokio moteris nelenda, palieka profesionalui - elektrikui. O štai vandens čiaupą pati gali be vargo sutaisyti.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"