Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Namas Romainiuose - lyg savas tarp medžių

 
2012 03 27 8:36

Romainiai - Kauno priemiestis, turintis senas tradicijas, bet galima sakyti, kad ir čia padvelkė moderniosios architektūros vėjai.

"A3studijos" architektas Gediminas Langvinis sako, kad namas turi stovėti arčiau gamtos, o toje gamtoje būti savas tarp medžių ir žolės. Ribos tarp modernaus pastato išorės ir interjero nėra. Gamtos apsuptyje riba tarsi išnyksta, viskas susilieja į darnią visumą. Bet vis dėlto čia kažkas yra kitaip. Tai pastebėjo ir Lietuvos individualių namų konkurso komisija, tačiau architekto G.Langvinio įgyvendintam projektui iki pirmosios vietos pritrūko vos kelių taškų.

Namas tarp medžių stovi lyg ant dviejų "kojų". Juoda tamsi plokštuma tarsi atremta, kad statinys nenugriūtų. Langai, lyg įrėminti į mėlynus rėmelius, - kaip skaitmeninio televizoriaus ekranas.

Tačiau tie keisti dalykai jaukiai suderinti ir puošia pačią gamtą. Keistenybių turi ir namo interjeras. Architektas daug ką darė priešingai, nei yra įprasta: grindys - betoninės, o lubos - medinės.

Kaip vizitinė kortelė

- Jūsų suprojektuotas namas prie Nevėžio, kraštovaizdžio draustinyje - išskirtinis ne vienu požiūriu. Šis namas yra tarsi jūsų vizitinė kortelė. Tikrai gražu. Ar sutinkate su tokiu vertinimu?

- Namas jau pastatytas ir tarsi nebėra mano. Būstas tolsta nuo manęs, kaip ir visa, kas grimzta į praeitį. Gal ir būtų galima namą prie Nevėžio vadinti mano vizitine kortele, nes jį projektavau būtent sau. Iš tiesų šiam projektui skyriau itin daug laiko ir dėmesio. Visus sprendimus, tiek finansinius, tiek estetinius, įgyvendinau labai atsakingai, nors pats tame būste negyvenu. Taip susiklostė, kad turiu tik galimybę stebėti, ar tame name patogu gyventi ir kokie jo trūkumai.

- Šis pastatas pretendavo į Lietuvos geriausio individualaus namo titulą. Vadinasi, modernios architektūros idėjos prigijo. Kokia jūsų nuomonė?

- Modernios architektūros idėjos niekada nebuvo svetimos mūsų architektams. Gal todėl Lietuvos architektų sąjungos organizuojamos parodos sulaukia tokio pasisekimo ir pripažinimo užsienyje. Vadinasi, mokame tai daryti ir neatsiliekame nuo kitų. Nors, Lietuvos individualių namų konkurso komisijos nuomone, daugelis architektūros sprendimų profesionalams jau kur nors matyti, tad kažin ko ypač naujo neparodome.

Dviveidis, turintis dvi puses

- Šis namas išsiskiria iš aplinkos originalia architektūra. Vien jo forma kelia daug asociacijų - tarsi stovi ant dviejų "kojų", pakylėtas nuo žemės. Daug stiklo ir šviesos, o mėlyna spalva namą lyg pritraukia arčiau dangaus... Kodėl buvo pasirinktas toks sumanymas? Kokie šio būsto pranašumai?

- Namas išsiskiria iš aplinkinių pastatų tuo, kad yra labai paprastas ir lengvas. Statant jį nenaudota jokių sunkių ir monumentalių medžiagų (išskyrus betoną). Visas tūris suskirstytas į du gabalus, vienas jų tarsi pakibęs ore. Tam sąmoningai suteikta sunki spalva - juoda (ne mėlyna!), kad tas "pakibimas" erdvėje būtų įspūdingesnis.

Apatinė pastato dalis apkalta neobliuoto maumedžio lentomis. Medis yra kaip materiali jungtis su šalia esančia gamta. Miškas ošia ir kvepia. Neobliuotas grubus paviršius gražiai suskamba su blizgiomis stiklo plokštumomis, kurių miško pusėje - apstu.

- Namas yra tarsi dviveidis, iš gatvės - vienoks, iš kiemo - kitoks. Kaip tai paaiškintumėte?

- Viską padiktavo vieta. Iš vienos pusės - miškas, Nevėžio kilpos draustinis. Norėjosi jausti tai kiekvieną buvimo name akimirką. Todėl ši siena yra visa stiklinė, kad neliktų ribos tarp pastato ir lauko. Tačiau tokie sprendimai nepigūs. Miegamojo dvylikos kvadratinių metrų vitrina - antra pagal dydį Lietuvoje.

Bet geriau investuoti į esmę negu į netikrus dalykus. Tai pasitvirtino. Iš kitos namo pusės - kvartalo gatvelė, todėl ši fasado dalis, suprantama, uždara. Tik antrame aukšte esančiame vaiko kambaryje yra didelis pailgas langas.

- Namas, kaip susidaro įspūdis, atrodo tarsi paremtas, kad nenugriūtų. Kokia tai pastato dalis, kokios jos funkcija?

- Tai tiesa. Antro aukšto juodas tūris iš gatvelės pusės paremtas. Jei nebūtų kolonų, jis nugriūtų. Tačiau ši atrama yra ir ideali stoginė automobiliui pastatyti.

Iš miško pusės išsikišimas mažesnis, tad ir kolonų nėra. Jis atlieka stogelio vaidmenį virš pagrindinės terasos. Antrame aukšte įrengti trys kambariai ir vonia su drabužine.

- Kaip vertinote kritikų strėles, kad namas panašus į akvariumą ar televizoriaus ekraną?

- Nežinau, ar tuos asmenis galima vadinti kritikais. Tokią nuomonę išsakė šiaip į tą vietą užklydę žmonės. Kadangi name yra gana daug stiklo, gal toks įspūdis kai kam ir susidarė. Nors dabar gali pamatyti ir labiau "akvariumiškesnių" būstų (šypsosi).

- Daug stiklo, vadinasi, viduje labai šviesu. Ar tiesa, kad čia pati gamta veržiasi į kambarius?

- Šviesos viduje tikrai daug, dar daugiau - gamtos ir žalumos. Antrame aukšte net specialiai išklota žalia kiliminė danga, kad ji tiesiog susilietų su žole, bundančia už lango.

- Medis - natūrali puošmena. Kaip jis "priaugo" modernioje architektūroje?

- Moderni architektūra ir yra viskas, kas natūralu, jokio dirbtinumo. Gaila, kad gyvename tokioje klimato juostoje, kur ne viską galima taip supaprastinti, kaip norėtųsi.

Betono ir medžio žaismas

- Pats metas eiti į namo vidų. Reikia tikėtis, kad jis toks pat originalus, kaip ir išorė. Kas dominuoja viduje? Ką čia išskirtumėte?

- Šio namo išorė ir vidus yra neatsiejami dalykai. Abi dalys viena kitą papildo, viena kitai tarsi "akompanuoja" kaip instrumentai. Man patinka, kai pastatas yra vientisas tūris, o ne sudėliotas iš atskirų ir tarpusavyje nederančių detalių.

- Paprastai dėmesio centre būna svetainė. Ką jūs akcentavote?

- Akcentavau pirmo aukšto erdvę, kuri nusidriekia per du aukštus. Tos erdvės tarsi susijungia. Pirmame aukšte yra svetainė, iš jos išsirutulioja valgomasis ir virtuvė. Viduje suprojektavau sanitarinį mazgą su viršlangiais. Erdvę papuošia laiptai, pakibęs dangus, kuris, atrodo, ranka pasiekiamas. Šilumos suteiks židinys - netrukus jis pastatytas.

- Ką dar padarėte priešingai nei kiti architektai? Tarkime, kaip derinote medį, stiklą ir betoną?

- Paprastai lubos būna betoninės arba dažytas gipsas, grindys - medinės. Šiame name tarsi viskas yra priešingai. Lubos sukonstruotos iš vertikalių lentučių, tarp kurių pakabinti šviestuvai, grindys - betoninės. Daug kas manė, kad ant betono dar bus klojama kokia nors danga. Bet betoninės grindys stilingai dera su maumedžio terasa, kuri matyti pro langus, ir gerai praleidžia šilumą. Medinės lubos suteikia jaukumo ir gana akivaizdžiai pagerina akustiką. Kai vyko statybos, net patys stebėjomės, kad erdvėje nebuvo girdėti jokio aido.

- Laikas - pats geriausias vertintojas. Ar šis sėkmingai įgyvendintas projektas pateisino jūsų lūkesčius?

- Manau, taip, išskyrus ekonominius dalykus, į kuriuos vis dėlto reikėjo atsižvelgti. Tai sutrukdė įrengti ekonomišką namą, kad jo išlaikymo išlaidos būtų minimalios. Laikas parodė, jog tai gana aktualu. Jei nusprendžiau eiti tokiu keliu, turiu būti tikras, kad lėšų pakaks ir nematomiems dalykams.

Dygsta "inkilai"

- Kokie tokio tipo pastatai dabar vyrauja Lietuvoje?

- Gyvenamojo būsto tendencijos pastaruoju metu nekito. Situacija išliko tokia pati. Tai tiesiogiai priklauso nuo ekonominės padėties ir užsakovų estetinio išprusimo.

- Kokiuose būstuose lietuviai norėtų gyventi?

- Žmogus priverstas statytis namą pagal tas galimybes, kurias tuo metu turi. Todėl nenuostabu, kad Lietuvoje ir toliau dygsta vienšlaičiai "inkilai" su tinkuoto polistireno sienomis. Tai vienas pigiausių šiuolaikinių statybos sprendimų tiek statytojams, parduodantiems namus, tiek žmonėms, kurie nori įsigyti naują ir modernų būstą.

- Kokia dabar dominuoja architektūra - moderni ir ekstravagantiška? O gal ji primena senovinės lietuvių architektūros tradicijas, kai vertybė - patogus ir funkcionalus būstas?

- Ekonominio pakilimo laikotarpiu buvo matyti šiokių tokių prošvaisčių, kad statant namus bus galima drąsiai naudoti brangesnes medžiagas - klinkerio gaminius, maumedžių medieną, apdailos plokštes. Bet dabar vėl viskas pasisuko į priešingą pusę.

Žinoma, pasitaiko išimčių, kai trys svarbiausios jungtys - gerą skonį turintis užsakovas, finansinės galimybės ir talentingas architektas - sudaro vieną grandinę. Taip atsiranda išskirtinių objektų, tikrai vertų visuomenės dėmesio. Tokiais statiniais galime grožėtis.

Negalima būtų teigti, jog prasta ekonominė situacija padarė tik neigiamą poveikį. Žmonės ėmė racionaliau mąstyti, išnaudoti kiekvieną kvadratinį metrą, nemėtyti pinigų ten, kur visai nereikia.

Taip sumažėjo estetinio melo, netikrumo. Gal net, sakyčiau, dingo tas lietuvių bruožas, kad reikia pasirodyti prieš kitus, būtinai kuo nors išsiskirti. Priešingai, dabar daugelis ima pavyzdį iš kaimyno, bando pakartoti pavykusius sprendimus.

Kad ir kaip ten būtų, kas moka pinigus, tas ir muziką užsako, o architektui reikia prie to prisitaikyti. Todėl nei modernūs, nei ekstravagantiški namai tikrai nedominuoja. Daugiausia, kaip dažnai sakau, vyrauja architektūra be stiliaus.

Svarbiausias kriterijus - vieta

- Kokiame name norėtumėte gyventi? O gal ir gyvenate savo svajonių būste?

- Norėčiau gyventi name, kuris būtų neatsiejamas nuo aplinkos.

- Kokias išskiriate būsto vertybes? Kur tas namas turėtų stovėti - triukšmingame mieste ar gamtos prieglobstyje?

- Man visų pirma vertybė yra vieta. Manau, namui būtina gamta. Nes gyvenant mieste tikrai pakanka buto arba sublokuoto būsto. Visame pasaulyje individualiuose geros architektūros namuose gyvena tik labai pasiturintys žmonės. Atkreipkite dėmesį, kokiose gražiose vietose jie pastatyti?!

- Kokiai architektūrai priskiriate save - tradicinei ar moderniai?

- Nesu nustatęs aiškios pozicijos šiuo klausimu: projektuoti tik modernią architektūrą ar tik klasikinę. Tai apima tiek būsto išorę, tiek interjerą. Darau viską, man svarbiausia - kad būtų kokybiška ir stilinga. Nors, prisipažinsiu, labiau patinka subtilus ir asketiškas dizainas. Kaip architektas esu dar jaunas, tad tebeieškau ir mokausi. Įsprausti save į kokius nors rėmus būtų neprotinga.

Žvilgsnis į vienaaukščius

- Ką pasakytumėte skeptikams, teigiantiems, jog moderni architektūra netinka tokiam tradiciniam kraštui kaip Lietuva?

- Lietuva nėra kuo nors išskirtinė pasaulio kontekste, juo labiau - architektūra, ypač gyvenamųjų namų. Net Skandinavijoje ar Vakarų Europoje, kur būsto samprata labai nusistovėjusi, atsiranda itin modernių namų. Mes iš jų ir mokomės. Todėl sakyti, kad tradicinei Lietuvai moderni architektūra netinka, - neteisinga.

- Kokia architektūros vizija jus aplanko dabar?

- (Svarsto.) Galbūt norėčiau suprojektuoti modernų ir įdomų vienaaukštį... Pastebėjau, kad atsirado tokio tipo namų poreikis. Beje, jau pastatyta gana gražių vienaaukščių būstų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"