Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Menininkas pasiilgsta ryto rasos

 
2012 08 24 8:21
Dailininkas S.Šniras buvo atvykęs paviešėti į Lietuvą. / Romo Jurgaičio nuotrauka
Dailininkas S.Šniras buvo atvykęs paviešėti į Lietuvą. / Romo Jurgaičio nuotrauka

Nors dailininkas Sigitas Šniras daugiau kaip 10 metų gyvena Amerikoje, jo iliustruotos knygos leidžiamos ir Lietuvoje.

JAV Kalifornijos valstijoje gyvenantis lietuvių dailininkas S.Šniras Lietuvoje viešėjo rugpjūtį. Šiuo metu jis jau už Atlanto - Santa Monikoje pluša prie iliustracijų iškart dviem knygoms.

Kūrybiniai vingiai

Lėktuvu perskridęs Atlantą S.Šniras JAV atsidūrė 2001 metų gegužės 31 dieną. Kurį laiką lankęs giminaičius ir bičiulius, rudenį jis galutinai apsistojo Los Andžele ir pradėjo dirbti. Iš pradžių kelerius metus animacijos studijoje "Klascy Csupo" su kitais menininkais kūrė filmukus, vėliau įsidarbino vienoje dailės galerijoje ir ten dirbo šešerius metus. Galiausiai nusprendė būti laisvas menininkas. Dabar jis dirba sau, tai yra kuria pagal įvairius užsakymus. Pagrindinė veikla - knygų iliustratoriaus. Šiek tiek laiko lieka ir asmeninei kūrybai - savitos technikos paveikslams.

Zuikučiai, arklys ir kiti gyvūnai

"Kai lieka laiko, darai tai, kas miela "dūšiai". Visiems sakau, kad esu sukurtas piešti zuikučius, - juokavo dailininkas. - Pasineri į vaikystę ir kuri. O žmona Loreta vis stebisi, kokias mimikas nutaisau piešdamas. Tiesiog gyvenu to zuikučio gyvenimą, kokį jį piešiu, tokia ir mano veido išraiška. Apskritai susigyvenu su savo kuriamais personažais."

S.Šnirui širdžiai mielas darbas yra iliustruoti knygas. Bendradarbiauja su Vytautu V.Landsbergiu, apipavidalina jo knygas vaikams. Iš pradžių - "Stebuklingą Dominyko brangakmenį", vėliau - "Arklio Dominyko kelionę į žvaigždes". Norima perleisti ir pirmą trilogijos dalį "Arklio Dominyko meilė", kurią buvo iliustravusi Sigutė Ach, kad visos būtų pieštos vieno dailininko ranka. Todėl S.Šniras dabar dirba prie jos. "Galiu atskleisti paslaptį, kad sumanėme papokštauti. Kaip knygos iliustratorius pasirašiau ne Sigitas Šniras, bet Sigutis Asch. Visiems kildavo klausimas - kas toks? Tai yra mano kūrybinis slapyvardis", - aiškino dailininkas. O susirezgė linksma intriga, nes panašu į anksčiau iliustravusios Sigutės Ach.

Menininkų kūrybinė bičiulystė užsimezgė, kai vienas kito asmeniškai nepažinojo. Juodu skyrė Atlantas. Dailininkas pasakojo: "Į Los Andželą atvažiavo aktorė Birutė Mar. Ji taip pat rašo, todėl kalbėjomės apie mano galimybę jai piešti. Į Lietuvą grįžusi Birutė pranešė man, kad Vytautas norėtų, jog aš iliustruočiau jo kūrybą. Nuo to viskas ir prasidėjo." Juodu susisiekė per internetą, S.Šniras gavo pirmuosius tekstus, jiems sukūrė iliustracijas. Nuo tada kūrybinis bendradarbiavimas trunka apie penkerius metus. V.V.Landsbergis ir S.Šniras tiesiogiai susitiko, kai knygų iliustratorius buvo atvykęs paviešėti gimtinėje maždaug prieš trejus metus. Taigi, nors dailininkas gyvena Kalifornijoje, jo iliustruotos knygos išeina ir Lietuvoje.

Skulptoriaus G.Česiūno (dešinėje) sukurtas poeto B.Brazdžionio biustas buvo įkurdintas Los Andželo lietuvių menininkų kiemelyje. /Asmeninio albumo nuotrauka
Skulptoriaus G.Česiūno (dešinėje) sukurtas poeto B.Brazdžionio biustas buvo įkurdintas Los Andželo lietuvių menininkų kiemelyje. /Asmeninio albumo nuotrauka

Nuo brolio pas brolį

Kitą knygą, prie kurios šiuo metu dirba Amerikoje įsikūręs lietuvis, parašė Ilya Gendleris. Kaip pasakojo S.Šniras, šio amerikiečio autoriaus šaknys - iš Lietuvos. Dar įdomiau, kad jis - ne rašytojas, bet chirurgas. "I.Gendlerio brolis yra tapytojas. Šiam kaip dizaineris kūriau meno albumą ir parengiau spaudai, - pasakojo pašnekovas. - Po mėnesio, kai albumas išėjo iš spaudos, jis paklausė, ar galėčiau broliui iliustruoti knygą." S.Šniras su malonumu sutiko bendradarbiauti su vaikams knygas rašančiu gydytoju. Taip jis tapo ir šio amerikiečio leidinio iliustratoriumi. "Ilya kuria eilėraščius. Supratau, kad poeziją vaikams jis "kepa" lengvai ir puikiai", - teigė S.Šniras. Jis gavo pluoštą I.Gendlerio eilėraščių ir pagal juos kūrė piešinius, kurie bus sudėti į knygą. "Kai viską pabaigiau, sulaukiau skambučio, - su šypsena pasakojo lietuvis. - Ilya pasakė, kad nori į knygą įdėti dar penkis eilėraščius." Todėl po viešnagės Lietuvoje grįžęs į JAV, S.Šniras vėl ėmėsi piešinių.

Teatrinis gyvenimas

Dailininkas bendradarbiauja ir su Amerikos lietuvių teatralais. Dalyvauja statant spektaklius, organizuojant renginius, įgyvendinant kitus sumanymus. Ilgą laiką buvo Los Andželo lietuvių dramos sambūrio narys. S.Šnirui siūlė ir vaidinti, bet jis atsisakė. Menininkas prisiminė, kad kadaise svarstė, ką studijuoti - dailę ar aktorystę.

"Tapau dailininku ir dėl to nesigailiu", - tvirtino pašnekovas. Vis dėlto noras vaidinti iki šiol kažkur giliai rusena. Tačiau į sceną nenori pakilti todėl, kad bijo "įsivelti", nes tada noras vaidinti gali virsti aistra, kuriai nebeturės jėgų atsispirti. Tad S.Šniras norą gyventi teatrinį gyvenimą įkūnija kaip dailininkas. Kai Birutė Mar į Ameriką atveža savo monospektaklius, jis ateina pagelbėti. Atvyksta ir aktorė Olita Dautartaitė. Užatlantėje ji stato spektaklius su Los Andželo lietuviais - aktoriais mėgėjais. S.Šniras taip pat talkina kaip dailininkas. "Ten dažniausiai imamasi rimtų projektų, būna daug įdomaus darbo, - pasakojo jis. - Pastarąjį kartą buvo pastatytas "Mindaugas", kuriam kūriau scenografiją." S.Šniras mano, kad šį spektaklį galima būtų pristatyti ir Lietuvoje. Dailininkas bendradarbiauja ir su Holivudo lietuvių teatro trupe "Just Millin' Around", kuriai vadovauja profesionali aktorė Justina Brazdžionis. Jos vyras Arūnas yra garsaus poeto šviesaus atminimo Bernardo Brazdžionio sūnėnas.

Lietuvių menininkų kiemelis

S.Šniras pasakojo, kad Los Andželo lietuviai labai kūrybingi. "Vienas naujausių darbų - mes įkūrėme lietuvių išeivijos menininkų kiemelį. Suradome vietą apleistame užkampyje, - kaip viskas vyko prisiminė pašnekovas. - Tada ją pertvarkėme ir pavertėme menininkų kiemeliu." Dabar ten yra poeto B.Brazdžionio biustas, kurį sukūrė JAV viešėjęs Lietuvos skulptorius Gintaris Česiūnas. Kiemelyje norima įamžinti išeivijos menininkų vardus lentelėse, jas įmontuojant į sieną. Los Andželo lietuviai ketina ten organizuoti įvairius renginius. Norima, kad kiemelis virstų menininkų traukos vieta.

Paroda tuščiame name

Kiek lieka laiko, S.Šniras kuria paveikslus paties sumanyta savita technika - iš dalies naudodamasis kompiuteriu, galiausiai darbą perkeldamas ant lentos. Jis paaiškino, kad kūriniai turi šiek tiek panašumų su ikonomis, tačiau atliekami moderniu būdu. Amerikos lietuvis yra surengęs parodą - ne galerijoje, bet privačioje erdvėje. Kai garsaus poeto sūnėnas A.Brazdžionis statėsi didelį dviejų aukštų namą, statybininkams baigus darbą, jie su S.Šniru sumanė ten surengti dviejų dienų parodą. Tuščios, dar neapstatytos ir neapgyventos erdvės buvo paverstos galerija - buvo eksponuojami dailininko paveikslai. Ši meninė akcija buvo įrašyta į vaizdajuostę.

Palei vandenyną - su dviračiu

S.Šniras gyvena Santa Monikoje - ten, kur niekada nesibaigia kaliforniška vasara, kur šalia tyvuliuoja Ramusis vandenynas. Tačiau lietuvis maudytis nueina labai retai. Jis juokėsi, kad tai įprasta prie vandens gyvenantiems žmonėms. Jam patinka pakrante važinėtis dviračiu arba riedučiais. Gal tik kartą žmona Loreta gudrumu išviliojo S.Šnirą pasideginti paplūdimyje. Dailininkas teigė, kad jam tiesiog nepatinka pasyvus poilsis.

"Kai lankausi Lietuvoje, labai džiaugiuosi gimtojo krašto klimatu, - šypsojosi pašnekovas. - Čia galima ir šalčio pajusti, ir per balas palakstyti. Lietuva tuo žavi, kad iš ryto gali rasti rasą, ir ne taip karšta. Kita vertus, jau esu pripratęs prie pastovaus šilto klimato ir palmių. Kalifornijoje nereikia sukti galvos, šiandien lis ar ne, nes ten kritulių būna gal 10 dienų per metus."

Trumpai

Gyvendamas Lietuvoje S.Šniras kaip dailininkas bendradarbiavo su leidyklomis, muzikos įrašų studijomis, festivaliais, atskirais atlikėjais, kūrė autorinius darbus.

Persikėlęs į JAV lietuvis dirbo animacijos studijoje, privačioje dailės galerijoje, dabar yra laisvas menininkas. Bendradarbiauja su Amerikos ir Lietuvos knygų autoriais, išeivijos teatralais, kuria autorinius darbus.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"