Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

McMafija - nusikaltimas be sienų

 
2009 08 01 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Lietuvoje svarbiausias gangsteris dešimtajame dešimtmetyje buvo Georgijus Dekanidzė, rusų mafijos rezidentas (bendradarbiavo su lenku Nikosiu), Estijoje veikė Krasnojarsko mafijos lyderis Michailas Gorbačiovas (atsitiktinis vardo ir pavardės sutapimas). Iš Latvijos vietiniai mafiozai pabėgdavo net į Lenkiją, nes juos išstumdavo rusakalbiai nusikaltėliai. Latvis Vadimas L., pravardžiuojamas Willy Capone, kelerius metus siautėjo Gdansko apylinkėse. Subūrė tikrai internacionalinę gaują: latvių, lietuvių, rusų ir lenkų. Už daugelį žmogžudysčių nuteistas kalėti iki gyvos galvos dabar atlieka bausmę Lenkijos kalėjime.

"McMafia" pavadino savo knygą Misha Glenny, buvęs BBC korespondentas Centrinėje Europoje. Sovietų Sąjungos žlugimas, Vladimiro Putino žodžiais - didžiausia XX amžiaus geopolitinė katastrofa, pasak Mishos Glenny, "tapo varbiausia iš daugelio priežasčių audringai plisti organizuotam nusikalstamumui, kurį pastebime pasaulyje per pastaruosius 2O metų".

"Jie buvo kapitalizmo akušeriai".

Naujoji Rusijos kapitalistų klasė pasinaudojo valdžios vakuumu ir užgrobė ištisas verslo šakas. Kapitalizmas remiasi konkurencija, vieta rinkoje išsikovojama jėga. Staiga išaugo apsaugos poreikis, kurį tenkino grupuotės ("grupirovki"), sudarytos iš buvusių KGB karininkų, Afganistano veteranų ir vakarykščių gatvės gaujų. "Jie buvo kapitalizmo akušeriai", - rašo M.Glenny. Verslui pasidarė naudingiau ir saugiau mokėti nuo 10 iki 30 proc. pajamų už "stogą". Naujojo tūkstantmečio išvakarėse privačiose apsaugos firmose dirbo daugiau kaip 800 tūkst. žmonių.

Puiki terpė mafijai kurtis buvo valstybinio užsienio prekybos monopolio sužlugdymas (subsidijuojamos kainos šalies viduje neturėjo nieko bendro su pasaulinėmis rinkos kainomis). Būsimasis Rusijos oligarchas tuo metu pirkdavo barelį naftos Sibire už 1 dolerį, o Baltijos uoste parduodavo už 30 dolerių. Likimo ironija: Tarptautinis valiutos fondas rėmė Rusiją stabilizacinių fondų lėšomis, o tuo pačiu metu oligarchai siuntė milijardus į Vakarus, į mokesčių "rojus" ir pinigų plovyklas. 40, o gal 50 proc. šalies ekonomikos sukosi pilkojoje ar net juodojoje, kriminalinėje sferoje. Didysis Rusijos apiplėšimas sutapo su pasaulio pilkosios ekonomikos bumu dešimtajame dešimtmetyje.

Garsiausios sovietinių laikų grupuotės: Izmailovo iš Pamaskvės Liubercų, Tambovo iš Peterburgo, Jekaterinburgo (Uralmaš) ir svarbiausia, legendinė Solncevo "bratki", tai jau tarptautinio masto organizacijos. Turi rezidentus posovietiniuose kraštuose, stipriausiai įsišaknijusios Ukrainoje, Moldovoje ir Azijos respublikose. Ir šiandien tų kraštų nusikalstamą pogrindį tebekontroliuoja Rusija.

Iš Solncevo kilęs Semionas Mogilevičius laikomas Rusijos capo di tutti capi (faktiškai yra ukrainietis). Tas 63 metų Kijevo universiteto ekonomikos fakulteto absolventas tobulai įsisavino nešvarių pinigų plovimo metodus. Teigiama, kad jis išgabeno iš Rusijos keliasdešimt milijardų dolerių, jam patikėtus rusų oligarchų. S.Mogilevičius vengė viešumo. M.Glenny pateikė įdomų pokalbį su Tel Avivo advokatu Zewu Gordonu, vienu patikimiausių S.Mogilevičiaus teisininkų. Advokatas sako: "Galbūt Mogilevičius kaltas, bet gali būti ir nekaltas. Nežinau. Kad paaiškėtų tiesa, reikia pateikti tokį įrodymą, kuris atsilaikytų teisme. Iki šiol niekas to nepadarė."

Kai FTB kartu su Rusijos, Vokietijos ir Italijos teisėsaugininkais 1995 metais pateikė kaltinimą, kad jis vadovauja 250 nusikaltėlių organizacijai, prekiaujančiai ginklais, branduolinėmis medžiagomis, narkotikais, nafta, moterimis, laikančiai lošimų salonus ir plaunančiai pinigus, bosas pats kreipėsi į BBC (tada gyveno Didžiojoje Britanijoje), kad paneigtų įtarimus.

S.Mogilevičius keliavo per pasaulį (Praha, Budapeštas, Bukareštas, Sofija, JAV, Izraelis), o kai daugelyje šalių tapo nepageidaujamas, pasislėpė Maskvoje - tarsi auksiniame narvelyje, saugomas ištisos armijos. Šių metų pradžioje buvo suimtas, o JAV reikalavo jį išduoti.

Auksiniai Pavlovo metai

Aštuntajame dešimtmetyje Ilja Pavlovas buvo Bulgarijos imtynių čempionas, o devintojo dešimtmečio pradžioje tapo specialiosios tarnybos "Daržavna Sigurnost" (DS) generolo ir antrosios valdybos šefo Petyro Šergelanovo žentu. Antroji valdyba, arba kontržvalgyba, tarp kitų užduočių tikrindavo visus kertančiuosius šalies sieną. Vedęs generolo dukterį I.Pavlovas tapo DS funkcionieriumi.

DS kontroliavo ir bendrovę "Kintex", ginklų eksporto monopolininkę. Aštuntojo dešimtmečio pabaigoje DS įkurta Slaptojo tranzito valdyba pardavinėjo ginklus Afrikos maištininkams, progai pasitaikius ir narkotikus, meno kūrinius bei įvairią valiutą. DS taip pat prekiavo bulgarišku amfetaminu, pavadintu kaptagonu. Artimuosiuose Rytuose jį pardavinėdavo kaip afrodiziaką.

Tapęs saugumiečiu I.Pavlovas išėjo gerą verslo mokyklą. 1988 metais įkūrė bendrovę "Multiart", užsiimančią senienų bei meno kūrinių eksportu ir importu. Direktoriumi pakvietė buvusį DS VI valdybos šefą Dimityrą Ivanovą. Šis dešimtojo dešimtmečio pradžioje supažindino I.Pavlovą su Andrejumi Lukanovu. Nušalinus Teodorą Živkovą A.Lukanovas tapo Bulgarijos premjeru. Buvęs I.Pavlovo bendrovės direktorius D.Ivanovas, vyriausybei pavedus, ėmėsi kurti naujas demokratiškas slaptąsias tarnybas.

M.Glenny pasakoja: "Ilja atėjo į Kremikovos, vienos didžiausių metalurgijos gamyklų Rytų Europoje, direktoriaus kabinetą. Jį lydėjo profsąjungų centro "Podkrepa" vadovas ir D.Ivanovas. Pasakė kombinato direktoriui: "Gali pasirinkti: dirbsi su mumis arba tave sunaikinsime." I.Pavlovas pasakė, kad nuo šios akimirkos šis pirks žaliavas ne tiesiai iš rusų subsidijuojama kaina, bet iš vienos jo įmonės rinkos kaina. O po to, užuot pardavęs galutinį produktą betarpiškai klientui, direktorius privalės parduoti už minimalią kainą kitai Iljos bendrovei." 1992 metais I.Pavlovas JAV įkūrė firmą "MultiGroup US" ir nupirko du kazino Paragvajuje. Jau tada buvo multimilijonierius. Tai buvo auksiniai metai. Bet štai netrukus pasirodė rusai. Dešimtojo dešimtmečio viduryje rusai rezidentai perimdavo mafijinius interesus, o vietinius, nenorinčius paklusti, likviduodavo. 1996 metais nušovė jau buvusį premjerą A.Lukanovą. I.Pavlovą kulkos suvarpė 2003 metų kovą. Jo turtas tada buvo vertinamas 1,5 mlrd. dolerių. Iškilmingose laidotuvėse dalyvavo žymiausi politikai. Buvęs caras, o tuo laikotarpiu premjeras Simeonas Saskoburgietis atsiuntė telegramą: "Prisiminsime Ilją Pavlovą, nes jis sukūrė darbo vietas daugeliui šeimų tokiu sunkiu mums metu. Prisiminsime jį už tai, koks buvo verslininkas ir už jo nepakartojamą energiją."

Tai per tą energiją I.Pavlovas prieš pat mirtį gavo Jungtinių Valstijų pilietybę - nepaisant Amerikos ambasados Sofijoje protestų.

Kosovo Nostra

Kas jungia negausią Kosovo partiją, Venecijos operos remontą ir dideles statybas naujojoje Kazachstano sostinėje? Turtingiausias albanas iš Kosovo Behgjetas Pacollis. Jis turi Šveicarijos pasą, politinių ambicijų (dėl to ir partija, šiuo metu trečioji jėga šalyje) ir garsėja kaip aferistas, už kyšius gaunantis pelningų užsakymų savajai statybų imperijai. Jis taip pat laikomas albanų mafijos krikštatėviu - Kosove ji plauna nešvarius pinigus per savo bankų ir draudimo bendrovių tinklą.

B.Pacollis praturtėjo dešimtame dešimtmetyje, Rusijoje, kur rado bendrą kalbą su Pavelu Borodinu, dabartiniu Baltarusijos ir Rusijos sąjungos sekretoriumi, o tada prezidento Boriso Jelcino patikėtiniu, Rusijos prezidento nuosavybės administratoriumi, žmogumi, kuris priėmė Kremliuje dirbti Vladimirą Putiną.

Susipažino iškart po SSRS subyrėjimo, kai P.Borodinas buvo Jakutsko meras. Pradėjo nuo Jakutsko ligoninės statybos, o P.Borodinui kylant valdininkų hierarchijos pakopomis imdavosi vis didesnių darbų. Bičiulystę vainikavo Kremliaus istorinių paminklų renovavimas. Šveicarijos prokurorai nustatė, kad B.Pacollis nebūtų gavęs šito ir kitų kontraktų Rusijoje be kyšių-įmokų į slaptas P.Borodino, B.Jelcino bei jų šeimų sąskaitas Šveicarijos ir Vengrijos bankuose.

B.Pacollį supančių įtarimų vis daugiau. Nuo neįtikėtinos serbų spaudos sensacijėlės, esą jis už 40 mln. eurų papirkęs Marttį Ahtisaarį, Europos Sąjungos derybininką tarp Kosovo ir Serbijos, iki naujausių įtarimų, pasklidusių kovo pabaigoje iš tolimų Maldyvų.

Jų prezidentui pareikalavus policija tikrina gandą, esą Maldyvų vyriausybės nariai, tarp jų ir užsienio reikalų ministras, priėmę iš B.Pacollio 2 mln. dolerių už Kosovo pripažinimą. Verslininkas sumokėjęs, kad pagerintų savo įvaizdį tarp Kosovo tėvynainių. Pats tvirtina, kad kišti rankos kišenėn neturėjęs, nes draugišką Maldyvų gestą pelnęs diplomatiniu talentu. Ir žada, jog jo asmeninėmis pastangomis paskui Maldyvus netruks patrauks Angola, Kataras ir Namibija.

B.Pacollio nusikaltimai, tikri ar tariami, blanksta, palyginti su jo kolegų parlamentarų, tarp jų ir dabartinio Kosovo vyriausybės vadovo Hašimo Thacio, pasiekimais. H.Thacis vadovauja grupei, kurios specializacija - nelegali prekyba kuru, taip pat pelnosi iš vogtų automobilių, narkotikų ir moterų pardavimo. Kai Kosovas pasiskelbė nepriklausomu buvo aišku, kad nusikalstamumas ir politika ten itin glaudžiai siesis.

Kova be pergalės?

Mafijų, kurių teritorijos nesiriboja, bendradarbiavimas tapo permanentiniu galvos sopuliu žvalgyboms ir antimafijinėms tarnyboms. Ginklai iš Rytų Europos ir Šiaurės Korėjos per Neapolį į Kolumbiją už kokainą, ginklai talibams per Stambulą už heroiną, nuodingų atliekų išvežimas statinėmis į vandenyną prie Somalio krantų sutarus su tenykščiais piratais; tariamų auklių ir šokėjų importas iš Balkanų šalių per Italiją į Vakarų Europą, rusų mafijos pinigų plovimas Vakarų bankuose, drabužių kontrabanda iš Kinijos ir elektronikos iš Pietų Korėjos, juodoji urano rinka, prekyba vogta technologija, muzikos įrašų piratavimas, žmonių iš Vietnamo, Albanijos ir Maroko išvežimas darbams, užšaldytų palaikų iš "čainataunų" išsiuntimas į tėvynę ir naujų atvykėlių legalizavimas naudojantis mirusiųjų dokumentais, paskolos iš kinų Singapūre grąžinant Los Andžele, bankų sąskaitų tuštinimas elektroniniais metodais, aukso įvežimas į Indiją iš Persijos įlankos šalių, Afrikos deimantų pardavimas Paryžiuje - visam tam reikia mafijos infrastruktūros ir preciziškumo.

Kinai išsinuomoja dalį uosto krantinės ir sandėlių Neapolyje, didžioji dalis kinų krovinių į Europą patenka tokiu būdu. Kaip paskirstyti krovinius - kuriems turi būti taikomas muitas, o kurie eis tiesiai į parduotuves - sprendžia camorra. Kaip atviroje jūroje perimti opijų iš Afganistano ir per Turkiją nugabenti į heroino rafineriją, sprendžia cosa nostra. Prekybą gyva preke Italijoje užvaldė albanai, kurie jau įkėlė koją į Niujorką, ten kontroliuoja azartinius lošimus. Kaip plauti pinigus Škotijoje, kaip praleisti atostogas Karlovy Varuose arba Kipre, kaip išnykti - tai sprendžia mafijiniai susivienijimai. Aštuonkojo įtakų geografija apima visą Europą, pusę Azijos ir abi Amerikas, o taip pat gausiausią Afrikos šalį Nigeriją. Mažiausiai įtakos mafiozai turi šalyse, kurios laikomos atspariausiomis korupcijai, kaip Suomija ir Naujoji Zelandija. "Europa, - tvirtina "Gomorros" autorius Roberto Saviano, mafijos pasmerktas mirti, - nepasirengusi kovoti su mafija."

Gali būti, kad policija, prokuratūra ir specialiosios pajėgos laimės mūšius, bet paties karo laimėti neįmanoma. Mafija - amžinas reiškinys, kaip nusikalstamumas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"