Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

McCainas - karo vaikas

 
2008 05 31 0:00
Tai tikro valstybės vyro portretas. Jo silpnoji vieta - trokšta būti pasaulio žandaru dar labiau negu G.W.Bushas.<br>AFP/Scanpix nuotrauka
Tai tikro valstybės vyro portretas. Jo silpnoji vieta - trokšta būti pasaulio žandaru dar labiau negu G.W.Bushas.
AFP/Scanpix nuotrauka

Karo akademijoje turėjo chuligano reputaciją. Partijos kolegos laiko jį nepatikimu, dešinieji konservatoriai- išdaviku. Į Vietnamą išvyko kaip kareivis, grįžo - didvyris. Respublikonų kandidatas į prezidentus, turi daug šansų laimėti.

"Prašom nesirūpinti manimi".

Bombonešis "A-4 E Skyhawk" artėja prie Hanojaus. Užduotis - sulyginti su žeme elektrinę miesto pakraštyje. 1967 metų spalio 26-oji. Pilotui Johnui McCainui, JAV laivyno aviacijos leitenantui, tai dvidešimt trečias kovinis skrydis. Eskadrilės vadas perspėjo, kad gali iš jo negrįžti, nes Hanojus turi gerą priešlėktuvinės gynybos sistemą. "Prašom nesirūpinti manimi", - išgirdo atsakymą.

McCainas tikėjo laiminga žvaigžde. Netrukus, kai savo noru išvyko į karą Vietname, paklydusi raketa iš "savojo" lėktuvnešio numušė jo lėktuvą. McCainas per stebuklą išvengė mirties.

Tą dieną sėkmė nuo jo nusisuko. Virš Hanojaus į dešinį sparną pataikė telegrafo stulpo dydžio sovietų raketa SA-2. Lėktuvas ėmė suktis ir kristi žemyn. Pilotas katapultavosi, bet prarado sąmonę. Susipainiojęs parašiute nukrito į ežerą Hanojaus centre. Susilaužė abi rankas ir kojas. Vietnamiečiai jį ištraukė, išrengė nuogą, buože sulaužė petį, badė durtuvais ir spardė. Paskui nuvežė į baisiausią Hanojaus kalėjimą, amerikiečių pramintą Hiltonu. Sargai pasodino jį ant taburetės, surišo rankas už pečių ir pradėjo tardyti.

- Prisipažįsti padaręs nusikaltimą?

- Ne.

Vienas vietnamietis laikė bejėgį belaisvio kūną, o kiti mušė jį. Su pertraukomis keturias paras. McCainas tuo laiku negavo jokios medikų pagalbos, neteko visų dantų, visiškai pražilo, bet nepasirašė jokių pakišamų dokumentų.

Nelaisvėje išbuvo daugiau kaip penkerius metus, iš jų dvejus - vienutėje kameroje. Praslinkus metams, kai lėktuvas buvo numuštas, vietnamiečiai sužinojo, kad McCaino tėvas - admirolas ir paskirtas amerikiečių pajėgų Ramiajame vandenyne vyriausiuoju vadu, davė jam Aristokrato pravardę, perkėlė į ligoninę ir pasiūlė laisvę. McCainas atsisakė. JAV laivyno garbės kodeksas reikalauja, kad tas, kuris pateko į nelaisvę anksčiau, išeitų pirmas.

Su pertraukomis jis buvo kankinamas visą nelaisvės laikotarpį. 1968 metų rugsėjį McCainas mėgino kameroje kartis, bet sutrukdė sargas. Galų gale kalinys pasirašė pareiškimą: "Esu užkietėjęs kriminalistas ir oro piratas. Už gyvybę dėkingas Vietnamo gydytojams." Iki šiol tvirtina, kad negali sau to dovanoti.

Kitas "kietuolis" amerikietis Ernestas Hemingway rašė, jog žmogų galima sunaikinti, bet negalima jo nugalėti. McCainas grįžo į tėvynę kaip fiziški griuvėsiai, tačiau gaubiamas šlovės. Prezidentas Richardas Nixonas priėmė jį Baltuosiuose rūmuose. McCaino fotografijos buvo spausdinamos pirmuose laikraščių puslapiuose, jis dažnai dalyvaudavo populiariausiose televizijos programose. Sveikatai pagerėjus baigė nacionalinę Karo akademiją ir pradėjo dirbti karo laivyno ryšininku su Senatu. Žvaigždės statusas ir naujos žmonos, didelio turto Arizonoje paveldėtojos, ryšiai atvėrė duris į politinę karjerą. 1982-aisiais jis laimėjo vietą Atstovų Rūmuose, o po penkerių metų buvo jau senatorius.

Bjaurus, bet gerbiamas

Oficialus respublikonų kandidatas per šių metų kovą dėl prezidento posto gimė 1936-ųjų rugsėjo 29 dieną karinėje bazėje Panamoje. Jo tėvas ir senelis - karo laivyno legendos. Abu buvo tokie garsūs admirolai, kad jų garbei pavadintas net laivas - "USS John S.McCain". Mat visi McCainai vadinosi Johnais.

McCainas augo tarp kariškių. Su visa šeima keliavo paskui tėvą, kuriam būdavo skiriami vis nauji postai Jungtinėse Valstijose ir Ramiajame vandenyne. Kai visi sėsliai apsigyveno Virdžinijoje, pagaliau pradėjo mokytis civiliniame licėjuje. Greitai buvo pripažintas kietu riešutėliu, kurio neverta užkabinėti. Jam prilipo pravardė "McNasty" (Bjaurusis Makas). Licėjuje Johnas tapo žinomu imtynininku, studijų metais sėkmingai boksavosi.

Būdamas aštuoniolikos McCainas pradėjo karinę karjerą prestižinėje JAV karo laivyno akademijoje Anapolyje - kaip ir abu garsieji jo pirmtakai. Ronas Thunmanas, McCaino vadovas pirmais studijų metais, prisimena: "Buvo tvirtas ir patikimas. Turėjo puikų humoro jausmą. Greitai tapo grupės lyderiu."

Mokėsi McCainas vidutiniškai. 1958-aisiais baigė akademiją penktu nuo galo rezultatu ir nusprendė tapti lakūnu. Po aštuonerių metų, jau tapęs karo laivyno aviacijos pilotu, sutuoktiniu ir trijų vaikų tėvu, jo paties prašymu buvo paskirtas į lėktuvnešį "USS Forrestal". 1967-ųjų pavasarį laivas dalyvavo operacijoje Šiaurės Vietname.

Mylėkite ir kariaukite

Šiandien Johnas McCainas irgi svajoja išeiti į karą. Tik šį kartą ne kaip bombonešio pilotas, o kaip Jungtinių Amerikos Valstijų - didžiausios pasaulinės galybės - prezidentas. Beveik kiekviena jo kalba, susitikimas, interviu skiriami karo temai. Irakas ir Afganistanas, Iranas ir Šiaurės Korėja, "Al Qaida" ir islamo fundamentalizmas - tai svarbiausi senatoriaus rinkimų programos punktai. "Tas karas teisingas ir būtinas", - tvirtina jis rinkėjams. Naujajame Hampšyre net pareiškė, kad jei reikės, amerikiečiai liks Irake ateinančius šimtą metų. Dar 2000-aisiais McCainas kalbėjo: "Mano politikos devizas bus - "Atmesti valstybes nenaudėles". Ginkluosiu, mokysiu ir remsiu tiek iš išorės, tiek iš vidaus jėgas, kurios galų gale nuvers režimus ir įtvirtins laisvai bei demokratiškai išrinktas vyriausybes." Ne per seniausiai vienam žurnalui paskelbus Vladimirą Putiną Metų žmogumi McCainas išrėžė: "Metų žmogaus akyse matau tris raides: K, G ir B."

Kai respublikonų kandidatas į prezidentus susitiko su Karo laivyno akademijos studentais ir buvo paklaustas, ką mano apie lozungą "Make love not war", jis atsakė: "Tikras vyras myli ir kariauja." Per daugiatūkstantinį mitingą Niujorke į visas Amerikos karines nesėkmes McCainas turėjo vieną atsakymą: "Aš galiu tai padaryti!" ("I can do it!") "Sunaikinti "Al Qaidą"? - I can do it! Sutramdyti Irano ir Šiaurės Korėjos branduolines ambicijas? - I can do it! Laimėti kovą Irake? - I can do it!"

Populiarioje NBC publicistinėje programoje "Susitikimas su spauda" jis taip aiškino savąjį "I can do it": "Tikiu, kad mums pavyks sukurti padėtį, kai irakiečiai kovos ir žus, o mes juos tik remsime."

Ar amerikiečiai norės prezidento, kuris pasiryžęs dovanoti jiems dar šimtą metų karo?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"