Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Mažasis princas

 
2009 07 18 0:00
A.Lukašenkos sūnus padovanojo popiežiui elementorių.
A.Lukašenkos sūnus padovanojo popiežiui elementorių.

Baltarusijoje Aleksandro Lukašenkos niekas jau nebevadina Batia, arba Tėveliu, kaip pastaruosius dešimtį su kaupu metų. Dabar paplito nauja pravardė - Kolios tėtė.

Prieš metus, 2008-ųjų pavasarį, Baltarusijos prezidentas netikėtai pradėjo viešai rodytis su mažu berniuku. Tai smarkiai sujudino konservatyvią baltarusių visuomenę. Po ilgos teatrinės pauzės prezidentas paaiškino: "Berniukas yra mano jauniausias sūnus." Tai sukėlė dar didesnį šoką. Nuo tada Baltarusijoje visi įdėmiai stebi kasdienius įvykius, kuriuose dalyvauja caras ir caraitis.

Galina ir sūnūs.

A.Lukašenka niekada nebuvo pavyzdingas vyras ir tėvas. Po triumfinės pergalės 1994 metų prezidento rinkimuose neparsivežė iš kaimo į sostinę teisėtos žmonos Galinos. Ji net nedalyvavo iškilmingoje prezidento A.Lukašenkos inauguracijoje. Prieš penkioliką metų dar buvo galima su Galina pasikalbėti telefonu. Nuoširdi, inteligentiška moteris.

Kasmet kilo siena, skirianti ją nuo išorinio pasaulio. Prezidento žmoną reikėjo saugoti nuo pašalinių žvilgsnių. Galina Lukašenko gyvena specialiai jai pastatytame name už aukšto aptvaro, saugoma milicijos ir KGB, Ryžovičių kaime, ji dirba Šklove žemo lygio tarnautoja, su žurnalistais nekalba. Visi mėginimai nufotografuoti nors pirmosios damos rezidenciją, tuo labiau ją pačią, baigiasi aparatūros konfiskavimu ir "resocializuojančiais" pokalbiais milicijos skyriuje.

Penkiolika metų užimdamas aukščiausią valstybės postą A.Lukašenka viešai pasirodydavo, taip pat ir neoficialiomis progomis, tik apsauginių būryje. Neslėpdavo nepasitenkinimo, jeigu aukštas valdininkas į kokį nors renginį atsivesdavo žmoną, pavyzdžiui, į koncertą surengtą Pergalės dienos proga.

Ilgai niekas nežinojo ir apie du prezidento sūnus iš santuokos su Galina: Viktorą (Viktražą) ir Dmitrijų (Džmicieržą). Tik tada, kai vyresnysis sūnus Viktoras jau buvo studentas, tėvas pasiėmė jį į veteranų paradą. Ir tai viskas. Net dabar, kai Viktoras Lukašenka oficialiai yra prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais ir apsupo tėvą savo kolegomis iš pasienio apsaugos kariuomenės -spaudoje apie jį užsimenama labai retai (neoficialiai kalbama, kad aukštas Viktoro postas ir svarbus jo vaidmuo verslo bei jėgos struktūrose yra savotiškas valdančiosios ekipos draudimo polisas, jei A.Lukašenka ūmai nebegalėtų vykdyti savo pareigų. Viktoras turėtų užtikrinti lankstų, nekeliantį problemų valdžios vairo perėmimą ir išsaugoti elito poziciją).

Jaunesnysis sūnus Dmitrijas taip pat nepriskiriamas prie viešų asmenų, nedaug žinoma, kuo jis užsiima. Oficialiai - prezidento sporto klubo šefas į politiką nesikiša.

Žmonės spėjo priprasti, kad valdžia Baltarusijoje - tai grupė rūsčių, nutukusių vyrų tamsiais apsmukusiais kostiumais su sportuojančiu ir brutaliu prezidentu priešakyje. Todėl mažo berniuko pasirodymas prezidento svitoje sukėlė šoką.

Pirmą kartą Kolia šalia tėvo pasirodė per "subotniką" (pavasarinę nemokamą visuomeninę talką aplinkai tvarkyti) 2008 metų balandį. Tai atrodė tarsi akcija vadovo įvaizdžiui pagerinti, pasitelkiant anoniminį pionierių: stotingas prezidentas ir mažas berniukas kuria naująją Baltarusiją.

Tačiau berniukas nuo prezidento nesitraukė ir po "subotniko". Kartu su juo atvyko į Žiemos sportų rūmus stebėti prezidento ledo ritulio komandos rungtynių. Po savaitės A.Lukašenka su tuo pačiu berniuku lankė rajonus, kurie nukentėjo nuo Černobylio katastrofos. Netikėtai prezidentas per spontanišką pokalbį su vietos žmonėmis palietė ir savo įpėdinio temą: "Kaip jau sakiau, jauniausias sūnus taps prezidentu." Tai pareišdamas jis sutrikdė Baltarusijos politikos ekspertus. Jauniausias sūnus? Dmitrijus? Visiškai nesidomintis politika?

Dievo dovana

Stebėtojų smalsumą dar paskatino prezidento spaudos tarnyba. Į atkaklius žurnalistų klausimus apie paslaptingą berniuką prezidento spaudos sekretorius atsakinėjo kvailomis frazėmis: "Šaunus berniukas. Mačiau jį. Prezidentas net padovanojo jam ikoną, kurią buvo iš kažko gavęs dovanų. Bet nepaklausiau, iš kur atsirado tas berniukas."

Ir pats A.Lukašenka ilgai žaidė slėpynių su spauda. Per susitikimą su Rusijos žurnalistais Baltarusijos prezidentas ūmai išpyškino: "Jeigu kalba eina apie įpėdinį, juo tapti rengsiu jaunėlį. Tai išskirtinis žmogus. Taigi prašom palaukti, galbūt mes nesulauksime, bet ateinanti baltarusių karta sulauks..."

Tokie žaidimai ir išsisukinėjimai nepatiko Batarusijos visuomenei. A.Lukašenka, kurį ši paslaptis akivaizdžiai slėgė, galiausiai nusprendė ją atskleisti. Interviu vienam Rusijos laikraščiui pasakė, kad pristatė jauniausią savo atžalą Rusijos premjerui Vladimirui Putinui: "Viskas taip banalu. Juk sūnus negali likti be priežiūros, todėl pasiimu jį kartu. Savaime suprantama, man tai papildoma našta. Bet niekas kitas negali jo nei aprengti, nei pamaitinti, todėl berniukas visada turi būti kartu su manimi. Ką čia slėpti? Juk tai Dievo duota. Kaip galima apie motinas ar vaikus kalbėti, kad jie svetimi ir ne mano? Tai nusikaltimas Viešpaties akivaizdoje. Lankiausi pas Vladimirą Vladimirovičių, o jis man pasakė: "Aleksandrai Grigorjevičiau, juk tai Dievo dovana! Vaikai - tai šventenybė." O man tuo labiau."

Sosto įpėdinis

2008 metų rudenį per karines pratybas generolai raportavo ne tik prezidentui, bet ir berniukui Koliai, kuriam šia proga specialiai buvo pasiūta uniforma. Prezidento pasirodymą armijai kartu su nesantuokiniu sūnumi ekspertai įvertino nevienareikšmiškai. Buvęs Baltarusijos gynybos ministras Pavelas Kozlovskis prezidento pavainikio dalyvavimą karinėse pratybose pavadino spektakliu. Tačiau A.Lukašenka seniai nebekreipia dėmesio į kritiką. Kolia lydi tėtušį beveik per visas jo keliones, net dalyvauja kai kuriuose oficialiuose pokalbiuose. Sūnus dalyvavo ir per tėtušio susitikimą su Armėnijos prezidentu. Tiesa, tada Kolia nevilkėjo švarko, tačiau jis visada ryši kaklaraištį. Visus iki ašarų sugraudino Kolios apsilankymas pas popiežių. Vaikutis padovanojo Bažnyčios galvai rusišką elementorių.

"Galima neabejoti, kad A.Lukašenkos aplinkoje tiesiog nėra žmogaus, kuris jam pasakytų: "Aleksandrai Grigorjevičiau, taip elgtis nedera." Ir net ne dėl tos priežasties, kad Kolia yra nesantuokinis vaikas, nors politikai ir stengiasi nesipuikuoti tokiais faktais. Negalima taip elgtis dėl to, kad mylintis tėtušis žaloja vaiko psichiką. Ketverių metų berniukas turi lankyti darželį, žaisti su vienmečiais, o ne nuo mažens žaisti žaidimą, vadinamą Didžiąja politika, su pražilusiais seniais ir prezidento sargybiniais. Gal jie ir geri žmonės, bet kiekviename amžiaus tarpsnyje reikia turėti savo draugų", - teigia žinoma Baltarusijos žurnalistė iš laikraščio "Narodnaja Volia" Svetlana Kalintina. Opozicinė baltarusių žiniasklaida kritikuoja slaptą vadovo gyvenimą.

Žinoma, kad Kolia gimė 2004 metais. Jo motina greičiausiai yra Irina Abielska, kuri daug metų buvo prezidento asmeninė gydytoja. Skirtingai nei valdantysis Baltarusijos elitas, ji kilusi ne iš kaimo, o iš pasienyje esančio Bresto, iš to daug kas paaiškėja.

Iki tam tikro momento Irina darė svaiginamą karjerą. 2001 metais buvo prezidento klinikos, skirtos valdžios žmonėms, direktorė. Ankstesnis klinikos vadovas buvo pašalintas iš pareigų, o prokuratūra pradėjo tyrimą dėl klinikos darbuotojų aplaidumo. A.Lukašenka tada pareiškė, jog susidarius tokiai padėčiai turi pasiųsti savo patikimą žmogų, kad klinikoje būtų sukurta tikra "šiuolaikinės medicinos mokykla". Ir pasiuntė I.Abielską. Irinos motina, Liudmila Pastajalka, buvo paskirta Baltarusijos Respublikos sveikatos ministre.

2004 metais, praėjus mėnesiui po vaiko gimimo, Irina apgynė daktaro disertaciją. Kalbama, kad Minsko centriniame civilinės būklės įrašų skyriuje buvo mėginta į sūnaus Kolios gimimo metrikus įrašyti, kad jo tėvas yra A.Lukašenka, tačiau prezidentas to neleido. Gali būti, kad tėvo meilė vaikui įsiliepsnojo tik laikui bėgant.

Kolia buvo "dovana" prezidentui jo penkiasdešimtojo gimtadienio proga. A.Lukašenka nėra patiklus žmogus. Apimtas tėviškų jausmų mažajam Koliai prezidentas pradėjo taip karštai juo rūpintis, kad greta sūnaus nebeliko vietos net tikrai jo motinai.

Pirmas signalas, kad neformalioje prezidento šeimoje kažkas negerai, buvo tai, kad A.Lukašenka nedalyvavo Liudmilos Pastajalkos laidotuvėse 2007 metų kovą. Po mėnesio I.Abielska buvo atleista iš darbo prezidento klinikoje, jai pareikšta griežtos valstybės galvos kritikos už nepatenkinamus rezultatus.

Kolios mama ilgai negalėjo rasti darbo, dabar ji yra paprasta gydytoja Minsko diagnostikos centre. Anot moters kolegų, ji priiminėja tik vyrus. Kartą per kelis mėnesius išvažiuoja į kurią nors vieną Europos šalį. I.Abielskos kabinete nėra telefono.

Nežinoma, kiek laiko motina praleidžia kartu su Kolia, kai berniukas grįžta į Minską iš dar vienos kelionės su savo tėvu. Irina gyvena vadinamajame Carskoje Selo Minske, netoli prezidento rezidencijos Drozdy, kur įsikūrę kai kurie buvusieji ir dabartiniai aukšti Baltarusijos valdininkai. Sklinda gandų, kad ji gaus Jūrmaloje esančios sanatorijos "Bialorus" vyriausiojo gydytojo postą. Matyt, prezidentas nori, kad motina netrukdytų jam auklėti išskirtinio įpėdinio.

BALTARUSIŠKA SAGA

Galina Lukašenko - Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos teisėta žmona, ji gyvena Ryžovičių kaime. Moteris buvo visiškai atskirta nuo išorinio pasaulio, nedalyvauja oficialiame valstybės gyvenime, nesilanko Minske, dirba žemo lygio tarnautoja.

Viktoras Lukašenka - gim. 1975 metais, A.Lukašenkos vyresnysis sūnus iš santuokos su Galina. Nuo 2005 metų kovo prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais, pasienio apsaugos kariuomenės majoras (pasak kai kurių šaltinių - kapitonas), nuo 2007 metų Saugumo tarybos narys. Jis baigęs Minsko universiteto Tarptautinių santykių fakultetą. Jaunystėje visame Minske garsėjo kaip lėbautojas ir mušeika. Vedęs.

Oficiali funkcija, kurią valdžios struktūroje atlieka Viktoras, nėra savarankiškai einamos pareigos, liudijančios aukštą poziciją. Tačiau, anot žiniasklaidos, kur kas svarbesnis yra neoficialus aukštas "įmūrijimas" - Viktoras patikimiausias prezidento žmogus saugumo struktūrose, kuris faktiškai vadovauja Valstybės saugumo komitetui. Jis taip pat kontroliuoja daugelį ekonomikos interesų, glaudžiai bendradarbiauja su nomenklatūrine grupe, vadinama technokratais (jauni pragmatikai, turintys vilties dalyvauti planuojamame Baltarusijos ekonomikos pelningų segmentų privatizavime).

Dmitrijus Lukašenka - gim. 1979 metais, A.Lukašenkos jaunesnysis sūnus iš santuokos su Galina, Minsko universiteto Tarptautinių santykių fakulteto absolventas, nuo 2005 metų prezidento sporto klubo direktorius, nuo 2007 metų - Baltarusijos olimpinio komiteto narys.

Nikolajus (Kolia) - gim. 2004 metais, jauniausias A. Lukašenkos sūnus, greičiausiai iš neformalaus ryšio su I. Abielska, prezidento asmenine gydytoja. Numatyta, kad jis taps įpėdiniu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"