Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Mantijos, kurios nedulka spintose

 
2011 11 19 6:00

Teisėjų, prokurorų ir advokatų vilkimos mantijos kildinamos iš kunigų bei vienuolių aprangos. Jos kuriamos taip, kad suteiktų solidumo ir keltų pagarbą. Tačiau šio tik per teismo posėdžius vilkimo apdaro būtinybe pradėta abejoti. Gal mantijų derėtų atsisakyti ir Lietuvoje? 

Net tradicijas itin puoselėjančioje Jungtinėje Karalystėje jau kurį laiką verda diskusijos, ar nevertėtų mantijų apskritai atsisakyti. Vienas tokios pozicijos argumentų - esą mantija gali bauginti teismo proceso dalyvius. 

Lietuvos Konstitucinio Teismo (KT) teisėjų mantijos modelį kūrusi dizainerė Jolanta Talaikytė su tokia nuomone nesutinka. "Kurdama modelį pirmiausia stengiausi, kad jis būtų prabangos ir pagarbos teismui simbolis. Todėl rinkausi tik reprezentacinius audinius - natūralią vilną, aksomą. Apvadai ir vidinė rankogalių pusė purpuriniai - ši spalva nuo senų laikų laikoma karališka. Be to, dera su mūsų heraldika - Vyčiu purpuriniame fone", - pabrėžė ji.

Niūru ir nepatogu?

Mantijomis vilkėti teismo proceso metu privalu teisėjams, prokurorams ir advokatams. Visi jie (išskyrus KT teisėjus) apsigaubia juodos spalvos mantijomis, skiriasi tik detalės ir regalijos. "Nesu prieš juodas mantijas, ši spalva sukelia orumo, patikimumo jausmą, bet galėtų būti kokių nors kitos spalvos detalių. Kartais pagaunu save manantį, kad teismo posėdžiai tampa panašūs į gedulingus susirinkimus", - LŽ sakė žinomas advokatas Rimas Andrikis. Anot jo, pasaulyje įprasta, kad, pavyzdžiui, advokatų mantijos puošiamos kokiomis nors žalios spalvos - simbolizuojančios ramybę, gyvybę - detalėmis. Lenkijoje advokatai prie mantijų dėvi žalias kokardas, kitose šalyse advokatų mantijos siuvamos su žalios spalvos apvadais. R.Andrikis mano, kad net pačios mantijos galėtų būti skirtingų spalvų. Tarkime, Aukščiausiojo Teismo teisėjai galėtų puoštis kad ir violetinėmis mantijomis. Šios spalvos drabužius Prancūzijos karalių rūmuose vilkėdavo aukšto rango dvasininkai. "Laikui bėgant gal taip ir bus", - svarstė R.Andrikis.

Jis įžvelgė dar vieną trūkumą: teismo posėdžių metu, ypač vasarą, užsivilkus mantiją būna labai karšta. R.Andrikis tikino, kad kartais po posėdžių teisėjai jaučiasi kaip po geros pirties, todėl ne kartą yra buvę atvejų, kai teisėjai pasiūlydavo visiems mantijas nusivilkti. "Formaliai tai pažeidimas, bet esu įsitikinęs, kad tai neturi įtakos teisingam nuosprendžiui priimti", - juokėsi advokatas. 

O J.Talaikytė mano, kad vasarinis, tai yra plono audinio, mantijos modelis - neįmanomas. "Tokia mantija greitai apsitrintų, priliptų prie drabužių, apgultų figūrą ir atrodytų labai nesolidžiai", - perspėjo dizainerė. 

Teisininkai vienbalsiai tvirtina, esą neprieštarautų ir prieš sunkesnio audinio mantijas, bet teismo salėse derėtų įrengti kondicionierius. Tada jie karštymečiu neatrodytų tarsi į krantą išmestos trokštančios žuvys. 

Kūrė pagal filmus

Pirmosios mantijos teisėjams ir prokurorams tuoj po nepriklausomybės atkūrimo Lietuvoje buvo kuriamos... pagal užsienietiškus filmus. Bent taip LŽ tikino modelių autorė Rima Karpavičienė. Tuomet ji dirbo Modelių namuose. "Ieškojau pavyzdžių muziejuose, bibliotekose, tačiau tada informacija apie tarpukario Lietuvą dar nebuvo visiems prieinama. Ėmiau žiūrėti filmus. Tuo metu buvo rodoma labai daug amerikietiškų detektyvų. Iš jų ir sėmiausi idėjų", - pasakojo dizainerė.

Juodą spalvą ji pasirinko todėl, kad teisininkų mantijos siejamos su vienuolių abitais. Pirmosios mantijos pasirodė dar XII amžiuje, o itin plačiai paplito XVIII amžiuje. Nuo tada teisininkams vilkėti mantijas tapo tradicija.

Dizainerė tiki suformavusi bendrą sistemą, nors modelius kūrė tik teisėjams, o vėliau - prokurorams. Turėjo ir advokatų aprangos viziją. Ji norėjo, kad teisėjai po mantijomis vilktųsi tik baltus marškinius ir būtinai užsirištų purpurinės spalvos kaklaraiščius. "Tačiau teisėjai kokį nori kaklaraištį, tokį ir rišasi, juk negaliu jiems įsakinėti", - juokėsi R.Karpavičienė. Lietuviškai heraldikai būdinga purpurinė spalva atsispindėjo ir prokurorų aprangoje - jie ant mantijų dėvi purpurinius kaklaraiščius, į kuriuos įsegtas Vyčio ženklas. Šie asmenys teismo proceso metu atstovauja valstybei. 

Advokatai, pasak R.Karpavičienės, turėtų išlikti neutralūs, todėl jų dėvimi ant mantijos kaklaraiščiai galėtų būti baltos spalvos. "Bet advokatai - laisvi žmonės, jie patys užsisako sau mantijas, skirtingai negu prokurorai ir teisėjai, kuriems mantijos siuvamos pagal vieną standartą ir už valstybės pinigus. Neseniai užėjusi į siuvyklą mačiau siuvamą advokato mantiją ne iš juodos, o iš tamsiai mėlynos spalvos aksomo. Kokią norėjo, tokią ir užsisakė", - LŽ pasakojo R.Karpavičienė.

Mažos paslaptys

Paklausti, ar nepasitaiko lipant laiptais užminti ant mantijos palankos - juk vyrai nelabai pratę vaikščioti su "suknelėmis", teisininkai kvatojosi, kad prie "suknelių" greit priprato. Ir kojos einant nesipainioja. Mantijos ilgis nėra griežtai nustatytas, bet paprastai ji gana ilgoka, visada žemiau kelių. "Manau, kad mantija turi visą žmogų uždengti. Sijonai ar kelnės turi kuo mažiau iš po mantijos kyščioti", - tvirtino R.Andrikis.

Su modeliuotojais teisininkai susikirto dėl vienos detalės. Ir R.Karpavičienės, ir J.Talaikytės sukurtos mantijos užsivelkamos per galvą, o užtrauktukas įsiūtas užpakalinėje pusėje. "Negražu, kai einant mantija priekyje skleidžiasi, todėl ir pasirinkau užsegimą užpakalinėje pusėje", - aiškino R.Karpavičienė. Tačiau teisėjai skundžiasi patiriantys nepatogumų. "Pats negalėdavau užsisegti, tekdavo prašyti kolegų ar posėdžių sekretorės. Dar seksualiniu priekabiavimu palaikys, kai prašai drabužį užsegti ar atsegti", - juokėsi Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Punys.

Todėl 2005 metais Nacionalinė teismų administracija (NTA) visiems teisėjams užsakė naujas mantijas - susegamas priekyje per visą ilgį. Mantijos turi ir savų mažų paslaptėlių, kurių aplinkiniai paprastai nepastebi. J.Talaikytė pasakojo teisėjams mantijas sukūrusi su "skylėtomis" kišenėmis. "Ar tik ne todėl, kad teisėjui nebūtų kur įbrukti kyšio?" - iškart pasiteiravo LŽ. Paaiškėjo, jog dizaineriai nekėlė sau užduoties mažinti korupcijos mastą. "Kartais per posėdį prireikia rašiklio, nosinės ar kokio smulkaus daiktelio, paprastai dedamo į švarko kišenę. Kaip atrodytų, jei teisėjas, ieškodamas reikalingo daikto, pasikeltų mantiją iki pažasties", - šypsodamasi paaiškino dizainerė. J.Talaikytės sukurtų mantijų rankogalių sagos - nematomos. "Kyšančios sagos, jų brūkščiojimas į dokumentus ar stalą atitraukia proceso dalyvių dėmesį. Juo labiau kad rankos teisėjui itin svarbios. Jam tenka vartyti dokumentus, pasiimti bylos tomus. Rankos visada labai pastebimos", - sakė J.Talaikytė. Todėl KT teisėjų mantijų rankogalių vidinė dalis papuošta purpuriniu aksomu. 

Renkasi priekabiai

Nors mantijos yra standartinio modelio, dažniausiai jos siuvamos kiekvienam teisėjui individualiai. "Turime sandėlyje ir jau pasiūtų mantijų. Naujai atėjusio dirbti teisėjo paklausiame, ar nori jau pasiūtos, bet beveik visi pageidauja užsisakyti individualią", - sakė NTA Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Šarūnas Šoblinskas. Be to, kai kurie teisėjai, ypač moterys, labai reiklūs siuvėjams. 

Iki šių metų spalio teisėjams mantijas siuvo konkursą laimėjusi Alytaus bendrovė "Veiklos erdvė". Tuomet joje dirbusi dizainerė Liudvika Vasiljevienė pasakojo, kad iš pradžių būta nemažai vargo. Konkurso sąlygose nebuvo nurodyta, kad mantijos bus siuvamos individualiai. Todėl padidėjo siuvimo sąnaudos. "Nors gerai suprantu, kad jei standartiškai pasiūtą mantiją apsivilks smulkutė moteris, ji atrodys kaip su maišu. Apie kokį orumą tada galima kalbėti", - pasakojo L.Vasiljevienė. Anot jos, modelis nebuvo kruopščiai apgalvotas, jis pernelyg pečiuitas. Tad bandydama tai ištaisyti L.Vasiljevienė vėliau sulaukė priekaištų, kad gaminys ne visiškai atitinka eskizus.

Teoriškai teisėjų mantijos turi būti keičiamos kas penkerius metus, bet dėl lėšų stygiaus naujos mantijos dabar siuvamos tik naujai ateinantiems dirbti teisėjams. Pasak Š.Šoblinsko, per metus pasiuvama ne daugiau kaip pora dešimčių. Nuo šių metų spalio konkursą siūti teisėjams laimėjusi bendrovė "Mantija" anksčiau yra pasiuvusi tik kelias mantijas KT teisėjams. 

Tokia pati padėtis ir dėl prokurorų mantijų. Jos turėtų būti keičiamos kas trejus metus. "Dėl menko finansavimo mantijos dabar dėvimos tol, kol visiškai susidėvi", - rašoma Generalinės prokuratūros (GP) rašte.

Užsakymų trūkumu LŽ skundėsi ir bene ilgiausiai mantijas advokatams siuvanti vilnietė Liudmila Budinienė. "Kadaise manęs paprašė pasiūti mantiją advokatui. Pasidariau brėžinius ir pasiuvau. Jei viską darai pati, visas procesas trunka apie savaitę. Tačiau dabar neturiu nė vieno užsakymo", - tikino L.Budinienė. 

Mantija nėra pigus apdaras, bet dėvėti jį galima metų metus. L.Budinienė sakė net sunkmečiu kainų nekėlusi - kaip ėmusi po 400 litų, taip ir imanti. Bendrovėse kainos didesnės. Š.Šoblinskas teigė, kad teisėjo mantija kainuoja 699 litus. Prokuroro mantijos kaina, GP duomenimis, tesiekia 227 litus. Advokatai mantijas, kaip minėta, siuvasi už savo pinigus. Įprasta kaina 600-700 litų. Mantijų klostėms ir klostelėms paprastai sunaudojama ne mažiau kaip keturi metrai audinio. 

Lyg muziejaus eksponatas

Advokatai gali sau leisti ir šiek tiek nukrypti nuo standartinės mantijos modelio. Galbūt net galima būtų "pasiskolinti" tarpukario Lietuvos advokatų mantijos standartą. Tokią mantiją buvo įsigijęs dabar jau anapilin iškeliavęs žinomas advokatas Algimantas Dziegoraitis. Dabar ši istorinė mantija kabo vilniečio advokato Zenono Keručio spintoje. "Domiuosi viskuo, kas susiję su advokatūra. Tad ir nusipirkau šią mantiją. Tiesa, į posėdžius su ja neinu, nes neatitinka reikalavimų", - LŽ prisipažino Z.Kerutis.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"