Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Malta: lobių sala ne tik kino juostose

 
2012 06 15 8:36

Malta - nykštukinė Viduržemio jūros sala valstybė, išsidriekusi pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Šiaurės Afrikos pakrantės. Apie šią vadinamąją lobių salą dažnas vis dar mažai esame girdėję, tačiau mūsų krašto poilsiautojai šį egzotišką atostogų kampelį pamažu ima atrasti.

Dar šį pavasarį atsiradus tiesioginiams skrydžiams iš Kauno į Maltą lietuviams atsivėrė nauja atostogų maršrutų kryptis. Maža, bet spalvinga - tokia yra Malta. Žydra vaiski jūra, kvapą gniaužiantys kalnai ir uolėtos pakrantės, impozantiška miestų architektūra - atostogoms, regis, daugiau nieko ir netrūksta.

Civilizacijų katilas

Maltiečiai turtingą savo krašto istoriją skaičiuoja dar nuo priešistorinių laikų, kai pirmieji žmonės šioje saloje apsigyveno apie 5200 m. pr. Kr. Gausiai turistų šiandien lankomi išlikę megalitinių šventyklų griuvėsiai liudija čia buvus didingos civilizacijos. Istorikų teigimu, akmeninės šventovės Maltoje buvo statomos gerokai anksčiau nei garsiosios Egipto piramidės.

Vėlesniais amžiais šioje saloje šeimininkavo finikiečiai, romėnai, arabai, normandai ir ispanai. Užkariautojai finikiečiai salai davė ir vardą, pavadindami ją Malat, reiškiantį "saugus uostas". XVI amžiuje saloje įsiviešpatavo Šv. Jono (Maltos) riterių ordinas, atnešęs į salą savo kultūrą bei tradicijas. Ko gero, šios salos vardas šiandien yra geriausiai žinomas būtent dėl Maltos ordino.

Tai vienintelis pasaulyje Katalikų bažnyčios riterių ordinas, gyvavimo Maltos saloje metu subūręs stipriausią karinį laivyną visoje Viduržemio jūroje, sergėjęs krikščionišką Europą nuo islamo ekspansijos. Deja, 1798 metais iš Egipto žygiuojanti prancūzų karvedžio Napoleono Bonaparto armija užėmė Maltą ir iš salos išgujo riterius vienuolius. Šie, saugodami savo principus, draudžiančius kovoti su krikščioniškomis tautomis, salą paliko taikiai. Į Maltą sugrįžti Ordinui niekada daugiau ir nebepavyko, o užuovėją maltiečių riteriai rado Romoje, kur šiuo metu yra įsikūrusi ir pagrindinė organizacijos būstinė. Šiandien šis Ordinas žinomas kaip viena didžiausių pasaulyje krikščioniškų humanitarinės pagalbos organizacijų, aktyviai veikianti ir Lietuvoje.

Britiškas eismas, arabiškas temperamentas

Pusantro šimto metų, iki pat 1964-ųjų, Malta buvo tapusi Didžiosios Britanijos kolonija. Britų įtaka čia vis dar matyti ir šiandien. Daugiau nei pusė į šią salą atvykstančių turistų yra anglai, kurie čia jaučiasi kaip namie, nes šalia maltiečių oficialiai įteisinta ir anglų kalba. Angliškai čia kuo puikiausiai galima susišnekėti net ir atokiausiuose kaimeliuose.              

Be kalbos, Maltoje išliko ir britiškas kairės pusės eismas. Tai aktualiausia turėtų būti poilsiautojams, kurie planuoja išsinuomoti automobilį. Išties, tokioje nedidelėje saloje taip keliauti labai patogu. Tačiau verta pabrėžti, kad kuo puikiausiai visus lankytinus objektus galima be vargo pasiekti ir viešuoju transportu. Bilietas dienai čia kainuoja 2,6 euro (apie 10 litų), savaitei - 12 eurų (per 41 litą). Be to, kelionė autobusu suteiks ir ekstremalių pojūčių, nes vairuotojai tarsi lenktynininkai čia skuodžia nesibaimindami nei siaurų miesto gatvelių, nei vingiuotų kalnų serpantinų. Kelyje nesunku pajusti, ką reiškia arabiškasis maltiečių temperamentas.  

Verta planuoti iš anksto

Maltoje atostogauti galima ištisus metus, nes klimatas čia tipiškas Viduržemio jūros regionui: vasaros - šiltos, saulėtos ir sausos, o žiemos - švelnios, temperatūra net viduržiemį retai nukrinta žemiau 15 laipsnių šilumos. Tiesa, pigiausia čia atostogauti pavasarį ir rudenį, tuomet viešbučiai, kol neprasidėjęs vasaros sezonas, taiko didžiulių nuolaidų. Gegužę, kai lankėmės saloje, už dvivietį kambarį viešbutyje netoli jūros kranto, neįskaičiuojant pusryčių, už naktį mokėjome apie 80 litų.

Planuojant atostogas šioje saloje taip pat patartina iš anksto internete pasižvalgyti po kurortinius miestelius, kuriuose ketinate apsistoti. Dauguma pakrančių yra uolėtos ir nepritaikytos maudynėms, o smėlėtų paplūdimių saloje nedaug. Vykdami atostogauti pasirinkome nedidelį Meliehos kurortinį miestelį su pačiu ilgiausiu smėlio paplūdimiu visoje saloje. Tai mėgstama šeimų ir ramaus poilsio vieta. Vis dėlto ramybės čia buvo per daug, o miestelis vos sutemus nutildavo nakties miegui. Taigi, norintiesiems aktyvesnio naktinio gyvenimo ir pramogų rekomenduojama vykti į Sent Džulianso kurortą - siautulingiausią pakrantę visoje Maltoje, kur linksmybės nesibaigia iki pat paryčių. Itin populiarus ir turistų mėgstamas Bugibos kurortas, o nesibaiminančių paišlaidauti poilsiautojų laukia prabangūs sostinės priemiesčiai Slima, Vitoriosa ar Senglea.

Muziejus po atviru dangumi

Turint galvoje nedidelę salos teritoriją, lankytinų kultūros paveldo objektų čia netrūksta. Kiekvienas miestas - tarsi muziejus po atviru dangumi. Maltos sostinė Valeta - pirmasis Europoje ant braižybos lentos suplanuotas ir pastatytas "džentelmenų miestas džentelmenams". Aukšti pastatai mesdami šešėlį vidurdienį saugo nuo kaitros, o lygiagrečiai suprojektuotos tiesios siauros gatvelės veikia tarsi natūralus nuo jūros atpučiamo vėjo ventiliatorius. Sakoma, kad Valeta - įstabiausia akmeninė Europos sostinė, nuo kurios atsiveria viena gražiausių Viduržemio jūros įlankų. Taigi ne veltui Valeta yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Senoji Maltos sostinė Mdina vadinama tyliuoju miestu. Skirtingai nei Valetoje, čia žmonės niekur neskuba, eismas gatvėse apribotas, todėl po senamiestį pėsčiomis pasivaikščiojus galima apžiūrėti didingus pastatus, atsikvėpti jaukioje kavinėje. Šiaurinėje salos dalyje esantis miestelis Cirkeva - nardytojų rojus, taip pat čia įsikūręs uostas, iš kurio keltu galima pasiekti Gozo ir Komino salas. Gozo - antra pagal dydį Maltos salyno sala, kurią viešojo transporto autobusais galima apvažiuoti per pusdienį. Verta stabtelėti salos sostinėje Viktorijoje, kuri britų valdymo laikotarpiu buvo pervadinta Anglijos karalienės garbei. Vienas populiariausių ir labiausiai fotografuojamų lankytinų objektų saloje - Žydrasis langas. Iš Gozo salos kateriu verta nuplaukti į trečią pagal dydį Komino salelę. Ši sala beveik negyvenama, čia įsikūrę vos keli viešbučiai tiems poilsiautojams, kurie nori visiškai pabėgti nuo civilizacijos. Turistai iš Maltos dažniausiai čia atplukdomi maudynių į žėrinčią krištolo skaidrumo Mėlynąją lagūną. Norinčiųjų pasipliuškenti skaidriame jūros vandenyje vidurdienį būna tikras knibždėlynas, todėl atplaukti čia rekomenduojama anksti ryte arba jau leidžiantis saulei.

Įamžinta kino juostose

Kursuojant po Maltą vietiniais autobusais vaizdai pro langą lekia tarsi spalvoti atvirukai. Kraštovaizdis saloje išties atima žadą: kalnai, ryškiaspalviai gėlynai, egzotinių palmių oazės, žydras vaiskus jūros vanduo, stačios uolėtos pakrantės. Ne veltui Maltos gamtos fone buvo įamžinta ne viena garsi kino juosta. Čia filmuotos istorinės dramos "Troja", "Aleksandras", "Gladiatorius", "Grafas Montekristas". Net pasaulio kino karaliumi tituluojamas Stevenas Spielbergas salos vaizdus pasirinko įamžinti filme "Miunchenas". O siauromis Vitoriosos gatvelėmis vaikščiojo amerikiečių popmuzikos karalienė Madonna savo buvusio vyro Guy Ritchie režisuotoje kino juostoje "Nublokšti". Maltos kino studija vilioja viso pasaulio kino režisierius ir visoje Europoje garsėja turinti didžiausią bei moderniausią vandens filmavimo įrangą.

Katalikiškas kraštas

Dar vienas išskirtinis salos bruožas - bažnyčios, kurių Maltoje priskaičiuojama net apie 400. Kai kurios jų stovi tiesiog vidury laukų, net atokiausiuose kampeliuose, ant kalnų viršūnių, stūkso mažos koplytėlės, o pakelėse galima išvysti altorėlių su Marijos atvaizdais.

Didesnių miestų centruose bažnyčios didingos, išdabintos spalvotomis lempomis, kurios įsižiebia per religines šventes. Kiekvienas miestelis čia turi savo religinį globėją, rengiamos didžiulės iškilmės: žygiuoja procesijos, groja orkestrai, miestas skęsta ryškiose spalvose.   

Kulinariją paveldėjo iš kaimynų

Maltiečių virtuvė nėra išskirtinė, kulinarinis paveldas čia perimtas iš kaimyninių Viduržemio jūros kraštų. Nacionaliniu šios salos patiekalu laikomas triušienos troškinys. Mėgstama italų virtuvė: picos, pasta (makaronai), spagečiai. Pajūrio miesteliuose įsikūrusiuose restoranuose labai populiarūs žuvų ir kitų jūros gėrybių patiekalai, sriubos. Gurmanams rekomenduočiau paskanauti jūrinių sraigių. Egzotiška ir gardu! Smaližiams maltiečiai siūlo tradicinių arabiškų saldumynų nugos.

Restoranuose galima paragauti vietinio vyno, pagaminto iš saloje auginamų vynuogių. Už vakarienę restorane - užkandis, karštas patiekalas ir taurė vyno - vidutiniškai tenka pakloti iki 20 eurų (70 litų). Kainos vietinių lankomose maisto parduotuvėse gana panašios kaip ir Lietuvoje, todėl taupesniems turistams pragyventi savaitę Maltoje nėra itin brangu, juolab ir dauguma viešbučių kambarius siūlo su mažomis virtuvėlėmis, kuriose yra šaldytuvas, viryklė, indų.

Lauktuvių namiškiams iš Maltos poilsiautojai perka vietos meistrų gaminamų aukso ar sidabro juvelyrinių papuošalų, tekstilės nėrinių, ypač populiarūs stiklo papuošalai ir suvenyrai. Smaližiai pirštus tikrai apsilaižys lauktuvių gavę tradicinės saldžios kaktusų uogienės ar likerio!

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"