Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Loveganistanas

 
2009 05 30 0:00
Faranoz tėvas privertė tekėti už vyro, kurio niekada nebuvo mačiusi. Savo santuoką vadina pragaru. Širdies draugas Abdullahas norėtų ją iš ten išplėšti.
Faranoz tėvas privertė tekėti už vyro, kurio niekada nebuvo mačiusi. Savo santuoką vadina pragaru. Širdies draugas Abdullahas norėtų ją iš ten išplėšti.

Pasakojimas apie meilę krašte, kur santuoka, seksas, laimė ir malonumas įgavę tokias prasmes, kokių bergždžiai ieškotume žodynuose. Apie 'alfonsą' ir jo kunigaikštytę, apie vaiką, nuteistą už subrendimą, ir apie įsimylėjėlius, kurie trokšta pabėgti ten, kur bus suimti. Afganistane moters likimas priklauso nuo vyro.

Alfonsas iš sutemose skendinčių Kabulo šiaurinių pakraščių nemato problemos. Šimtas dolerių ir po akimirkos pasirodys kunigaikštytė. Kai paaiškėja, jog norima ne sekso, o pokalbio, reikalas komplikuojasi. Iš pradžių šimtu procentų kyla kaina (nes pokalbis - tai papildoma paslauga), paskui "alfonsas" prisipažįsta, kad kunigaikštytė labai nešneki; apskritai visos jo kunigaikštytės, jų turi kelias dešimtis, - plepios kaip žuvys.

Bet vieną pasiseka įkalbėti.

Meilė už pinigus

Kunigaikštytė sėdi ant lovos kambaryje, kuriame yra tik lova. Keturiasdešimtmetė atrodo kaip šešiasdešimtmetė. Įsitempusi, bet atsileidžia, kai "alfonsas" (galų gale pasitenkinęs šimtu dolerių) taktiškai išeina laukan parūkyti. Pradeda pasakoti.

Seksas Afganistane traktuojamas taip pat kaip fiziologiniai poreikiai. Subtilumo čia nedaug. Sekse už pinigus jo išvis nėra. Klientas įeina ir išeina (abiem tų žodžių prasmėmis), niekas neišsirenginėja daugiau negu reikia, niekas nekalba eilėmis. Net nesako "sudiev". Pasitaiko, kartais kitas ir sušeria, bet retai, o be to, tam tikruose sluoksniuose tai normali vyro bendravimo su moterimi forma. Kai Gulolej pasakoja, kaip vienas klientas primušė ją, nes nenorėjo, kad įeitų antrą kartą, jos balse negirdėti smerkimo. Negirdėti ir tada, kai sako, jog alfonsas nė piršto nepajudino jai padėti.

Nekenčiu to, - pratrūksta. - Darau tai, kad nemirčiau badu. Neturiu šeimos. Jeigu ne prostitucija, atsidurčiau gatvėje.

Gulolej gauna penkis dolerius už klientą. Likusius pasiima alfonsas. Prostitučių armija papildoma paprastai. Afganistano šiaurėje esančiame Mazari-i-Šarife yra turgus, kuriame renkasi bedarbiai. Geras verbavimo punktas.

Prieš dvidešimt metų čia nebuvo prostitucijos, - sako Sajedas Abdulhamidas Safwatas, Bendradarbiavimo Afganistano labui centro (sunku sugalvoti labiau klaidinantį pavadinimą, nes tai tiesiog auklėjimo įstaiga merginoms, patekusioms į konfliktą su šariatu) direktorius. - Pasiekė mus kartu su vakarietiškomis vertybėmis. Bet pačios žemiausios formos. Be prezervatyvų ir asmens higienos priemonių.

Pasak Safwato, Mazari-i-Šarife yra apie keturis šimtus prostitučių, ir tai tik ledkalnio viršūnė. "Vyrai parduoda savo žmonas, o tėvai - dukteris, kad pragyventų, - aiškina direktorius. - Karininkams, policininkams, valdininkams parduoda. Net mažus vaikus."

Neapykanta veltui

Mačiusieji septyniolikmetę Latifą pasakojo, kad po nepriekaištingai balta burka slypi stulbinamas grožis. Gimė Irane, pabėgėlių stovykloje. Tėvas paliko šeimą. Latifa kartu su motina ir seserimi grįžo į Mazari-i-Šarifą vos tik išvijus talibus. Motina netrukus mirė, o mergaitėmis užsiėmė dėdė (Afganistane kiekviena moteris privalo turėti globėją vyriškį). Atrodo, mėgstamiausia dėdės žaidimų su vaikais forma buvo seksas, o kai jam jau nusibodo, pardavė vienuolikmetę Latifą "valdžios žmonėms". Šie prievartavo ją dvejus metus, paskui grąžino dėdei. Dėdė norėjo ją ištekinti, bet reikėjo surasti jaunikį, kuriam nerūpėtų žmonos nekaltybė. "Patekau pas opijaus rūkytoją. Kentėjau, nors mušdavo ir marindavo badu, bet kai pradėjo versti pardavinėti savo kūną už opijų pabėgau", - sako ji.

Vyras narkomanas pareikalavo, kad dėdė prievartautojas grąžintų tūkstančio dolerių kraitį. Bylą sprendė teismas. Nubausta už blogą elgesį Latifa pateko į Sawfato auklėjimo (pataisos) namus. Čia praleido jau pusmetį, eina į pirmą klasę, mokosi skaityti. "Kai išsimokysiu, būsiu mokytoja. Pas vyrą negrįšiu. Išvis niekada nenorėsiu būti su jokiu vyru. Nekenčiu vyrų", - sako Latifa.

Priverstinės santuokos čia laikomos normaliomis, - pripažįsta Rohia Alevi, kuri drauge su Sawfatu vadovauja kolonijai. - Daugelis moterų to neištveria. Arba nusižudo, arba pabėga, o tai laikoma nusikaltimu. Dažnai nebegalime joms padėti, tokia didelė jų trauma. Esame bejėgiai ir prieš teismus.

Alevi papasakojo apie merginą, kurią giminės prieš jos valią sužadėjo su keliom dešimtim metų vyresniu vyru. Su savo vaikinu ji pabėgo į Kabulą ir ten susituokė. Vėliau abu juos suėmė ir uždarė į kalėjimą, nes broliai pateikė teismui suklastotą santuokos aktą.

Skyrybos bet kokia kaina

Mane išpiršo sesuo, - tyliai sako Faranoz. - Apie būsimą vyrą žinojau tiktai tiek, kad vyresnis dvvidešimčia metų. Pirmą kartą jį pamačiau dieną prieš vestuves.

Tėvas prisakė jai laimingai gyventi su žmogumi, skirtu likusiam gyvenimui. Verkė per visą naktį. Kai šitai pasakoja, jos balsas dingsta po burka, nors Mazaro viešbutyje tylu. Šalia sėdi Abdullahas.

- Myliu Faranoz, - prisipažįsta. - Jau dveji metai stengiamės, kad gautų ištuoką, nes noriu ją vesti, - sako Abdullahas. - Jos vyras nedirba ir jeigu ne broliai - neturėtų ką valgyti.

Faranoz sako, jog ne broliai, o Abdullahas visada ją remdavo. Vieną naktį sugedo automobilis ir jis grįžo namo labai vėlai. Apsiverkusi Faranoz tada prisipažino jį mylinti ir abudu nusprendė, kad nori būti kartu.

Tarp Faranoz ir Abdullaho sėdi kelerių metų mergaitė. Faranoz duktė. Nors visas pokalbis vyksta jai girdint, matyt, nieko nenutuokia. Abdullahas jaučiasi lyg įtariamasis. "Nemiegame kartu, - užtikrina. - Lauksime skyrybų. Eisime į teismą, kai tik mums pavyks surinkti pinigų procesui."

Jiems reikia septynių tūkstančių dolerių. Išsinuomoti butą, sumokėti giminaičiams ir vyrui - kad nedarytų kliūčių.

Faranoz 33 metai, jos išrinktajam - 23-eji.

"O jeigu mums nepavyks, pabėgsime, - sako Abdullahas. - Į Kabulą arba dar toliau. Gal į pasaulio kraštą."

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"