Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Lietuvos įdomybės

 
2009 01 07 0:00
Kazio Kęstučio Šiaulyčio piešinys
Kazio Kęstučio Šiaulyčio piešinys

Ne, šitie parašaliojimai nė iš tolo nepretenduoja į M.Pretorijaus 'Prūsijos įdomybes', į jų istorinę, etnografinę ar kokią kitokią vertę. Žinoma, gerb. autorius, kaip ir kiekvienas gerb. autorius, norėtų, jog turėtų, bet, geriau pasvarsčius, - neduok Dieve, jeigu taip būtų!..

Pabaiga. Pradžia sausio 6 dienos numeryje.

 

Istorijos pabaiga

VEKS'o ("Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009", - red.) moterys draskosi nuo savęs liemenėles, kad su 24 milijonais Vilnių niekaip neišeina padaryti jokia Europos kultūros sostine. Reikia antra tiek! Ir pateikia rimtus skaičiavimus: vienas tiktai fejerverkas Katedros aikštėj, kuris matysis net iš kosmoso (ar velnias į jį iš ten žiūrės?) kainuos 2,4 milijono! (Tačiau, brangiosios moterys, juk už tiek įmanoma 10 tokių fejerverkų! Ištisus metus - po vieną per mėnesį. (Jeigu pradėsit pyškinti tuoj po šv.Kazimiero, išbaidydamos visas parskridusias pempes ir varnėnus! Nepasius Lietuva be tų pempių, užtat efektas koks!) Kitokių dėmesio vertų idėjų juk jums vis tiek neateina į galvą.

Bet Kubilius užsispyrė - ir neduoda! (Gal be tų liemenėlių jos jam atrodo protingesnės?)

Kaip nors atkentėsim tą "Vilnių - Europos kultūros sostinę". Kas turės pinigų - išvažiuos metams iš Lietuvos, kad nereiktų degti akių iš gėdos, o kas neturės... Neturinčiam pinigų ir taip Lietuvoj kasdien gėda.

O paskui, po paskutinio fejerverko, su giliu palengvėjimo atodūsiu perduosim tą estafetę kokiai Zimbabvei ar kam.

Šviesios atminties Kirkilas tvirtai pažadėjo sukurti Lietuvoj "žinių visuomenę". Ir būtų sukūręs, kaip sukūrė viską, ką kažkam pirtelėse buvo pasižadėjęs. Tačiau juk nė sapne nesapnavo, kad į jo kėdę atsisės Kubilius, kuris "anei rašto, anei druko mums turėt neduoda. Sako, tegu bus Lietuva ir tamsi, ir juoda"...

Kirkilas jau buvo bebaigiąs iškasti keturis ar penkis mokslo slėnius, tik nebesuspėjo kiek reikia pagilinti. Ten žadėjo prileisti jaunų mokslininkų, kurie vėliau patys veistųsi ir daugintųsi, o laikui atėjus imtų neršti pačiomis pažangiausiomis mokslo idėjomis bei technologijomis. Tačiau be knygų, be spaudos, mokslo žurnalų, publikacijų ir komandiruočių į geriausius užsienio universitetus bei laboratorijas tie mokslininkai ten išgaiš iki paskutinio. Vis dėlto į šios problemos sprendimą Vyriausybei derėtų pasižiūrėti sistemiškai ir neskubėti tų slėnių vėl užversti žemėmis. Jie padėtų išspręsti bedarbių armijos didėjimą, netolimoj ateity grasinantį išsprogdinti visą Lietuvą su visais jos seimais ir vyriausybėmis. Tam užtektų už kelis paskutinius milijonus, nutrauktus nuo širdžiai brangių Valdovų rūmų, nupirkti kokį pusmilijonį kastuvų (su kotais, žinoma!), įteikti kiekvienam bedarbiui, suvaryti į tuos nebaigtus slėnius ir tegu jie kasa, pluša, rausia žemę iki Kirkilo numatyto gylio, o tada prileisti karosiukų, gal net pusšimtį karpių iš Valinsko tvenkinių, paskui visus kastuvus atimti ir įduoti kiekvienam po lazdyno meškerę. Ten jie, aptūpę slėnių krantus, ir galėtų per dienas tuos karosiukus gaudyti. Trys karosiukai ant keptuvės - jau ne badas. Ir jokių ten daugiau pašalpų, išmokų ir priemokų.

O dėl kultūros... Jeigu apsiskelbėm Europos kultūros sostine, vadinasi, tos kultūros dabar Lietuvoje - pilnos akys, saujos, gal net ir kelnės. Tiktai griebk, pirk, pilk, vežkis, neškis namo ir kultūrėk kaip pasiutęs!

Ir su literatūra tas pats. Leidyklų daugiau negu Rašytojų sąjungos narių. Kas dešimta pensininkė yra išleidusi mažiausiai po vieną eilėraščių knygelę apie savo pirmąją meilę, kas penkta žurnalistė - po romaną apie savo seksualinius sapnus ir defloravimo patirtį!

Suvarykit į vieną krūvą visus estrados muzikantus ir dainininkes - netilps Vingio parke kaip per aną didįjį Sąjūdžio mitingą!.. Įsijunkit pirmąją LTV programą, - per visą ekraną šviečia užrašas: "Mūsų dienos kaip šventė!" Vien Starošaitė kai užklykia savo "Noriuuu!" - pusė salės bernų kažkodėl tuoj įsikiša vieną ranką į kelnių kišenę... Tokios kultūros trys Vyriausybės iš peties dirbdamos neišnaikins. Tvirtus pamatus jai padėjo Valinskas ir kompanija, neišjudinamus! Ačiū Jam ir garbė per amžius!

Sako, knyga ir knygnešiai sukūrė nepriklausomą Lietuvą. Tačiau kokią Lietuvą dabar gali sukurti visokie ten apučiai, čigriejai, šaveliai, bernotai, jeigu vieną knygą rašo penkis ar net dešimt metų? Ir dar kokius honorarus lupa! Vienas, girdėjau, už penkių metų darbą net penkių tūkstančių užsiprašęs!...

Nekrošiui, girdi, Lietuva per tiek metų net mažo teatrėlio neišbezdėjo! Na ir kas? Atvažiuos iš Anglijos Ibelhauptaitė ir ką pasakysim - tą ir pastatys. O jis ten tegu sau tupi toj savo Italijos Veronoj. (Kas nežino, paaiškinu: Italijoj Verona - tas pats, kas pas mus Varėna). Nenori jis čia kurti spektaklių su kankanais, tegu sau ir nekuria. Bet kad jis ten ir kitus Europos režisierius, kurie pas jį būriais plaukia, to paties primoko! O tai jau akivaizdus kenkimas tikrajai Lietuvos kultūrai!..

Kai dėl nežmoniškų mokesčių Lietuvos leidyklos ir spaustuvės vėl persikels į Prūsus, mūsų knygnešiai, kurie per šimtą ir daugiau metų taip niekada ir nebuvo nutraukę savo veiklos, prie plukdomų cigarečių pridės ir po kokį seserų Poisson, Strozzi, Ma'al Uko ar Koliados romaną, o muitininkai manys, kad tai vertimai iš prancūzų, italų, arabų ar baltarusių kalbų. Šitie penki mūsų literatūros ąžuolai ir ąžuolės vieni patys gali užpildyti originaliosios literatūros spragą, nes nerašo vieno romano penketą metų. Prireikus kiekvienas gali parašyti per metus po penkis tokius. Apsigydo, apsigydo kiek hemorojų - ir vėl prie darbo stalo!

Pagėgių, Šilutės, Tauragės rajonus, kai bus naikinamos apskritys, nori nenori Vyriausybė turės paskelbti Lietuvos Šviesos Regionu ir jo infrastruktūrai skirti dvigubai daugiau lėšų nei kitiems. Nes kai pasibaigs VEKS'o fejerverkai, kas beapšvies Lietuvą? Vargšas Rokas Žilinskas, mūsų energetikų energetikas, kuris dažnai pats patamsy apie tvoras grabinėjasi?..

O dar ant vargšės Vyriausybės galvos užkartas tas Ilgūno tūkstantmetis! Bet čia gal nereikės tokių fejerverkų, kad ir Kvedlinburge matytųsi. Sako, nuo čia prasideda Lietuvos istorija. Nieko ne nuo čia! Nebuvo tada jokios Lietuvos valstybės, todėl ir dabartinės valstybės vadovai už Brunono žudymą neatsako. Jeigu patys būtų dalyvavę, - kitas reikalas.

Nesiseka mums su kultūra, nesiseka ir su istorija.

Vienas stambus mūsų istorijos bumbulas per televiziją vis bumbėjo, kad Lietuvoj norima išnaikinti istorikus, sujungiant juos su kalbininkais, ginekologais (gerai nenugirdau) ar dar su kažkuo. Bumba, o pats nesupranta dviejų paprasčiausių dalykų. Pirmiausia, į TS-LKD frakciją įeina ir tautininkai, o ką Kubilius jiems atkišo? Sausos duonos plutą! Už tai Songaila jam ir užtaisė šį bei tą per naktinį Seimo posėdį, dabar bus sukalbamesnis. Atiduok tautininkams Lietuvos humanitarinį mokslą! Jie turi kandidatą iš stuomens ir iš liemens, kuris neieško "Žodžių kišenėje", vienas pats gali pastumti visą Lietuvos mokslą reikiama linkme. Tai viena. Antra, tikroji Lietuvos valstybės istorija neprasideda nuo Mindaugo. Pro tirštas istorijos ūkanas negalima gerai įžiūrėti nei jo karūnos, nei Mortos karolių... Iškyla ir vėl pranyksta dar kelių didžiųjų kunigaikščių šalmai... Bet tik nuo Gedimino ji prasidėjo, tik nuo Gedimino! Nežinau, čia pikto likimo ironija ar kas, bet kitu Gediminu, deja, ji ir pasibaigė!

Dabar bus rašoma arba Leolitos, arba jau visai kitokios valstybės istorija, kuriai senieji mūsų istorikai nebetinka.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"