Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Lietuvos įdomybės

 
2008 07 31 0:00
Kazio Kęstučio ŠIAULYČIO piešinys
Kazio Kęstučio ŠIAULYČIO piešinys

Ne, šitie parašaliojimai nė iš tolo nepretenduoja į M.Pretorijaus 'Prūsijos įdomybes', į jų istorinę, etnografinę ar kokią kitokią vertę. Žinoma, gerb. autorius, kaip ir kiekvienas gerb. autorius, norėtų, jog turėtų, bet, geriau pasvarsčius, - neduok Dieve, jeigu taip būtų!..

Vasaros džiaugsmai

Iš kito Vilniaus galo paskambino pažįstamas:

- Tai kaip begyveni?

- Kaip prezidentas!

- Eik jau!

- Tikrai tikrai!

- ?!

- Pakeist ką nors neturiu jokių galių, tad tiktai prieinu prie lango, pažiūriu žemyn į skverą, kaip žmonės gyvena, pakūkčioju, nusišluostau ašaras į užuolaidą ir vėl einu šalin...

Šį rytą vaizdas skvere buvo kiek kitoks. Skersai, išilgai, įkypai vaikščiojo žmonės pragiedrėjusiais veidais, šiltesniais, ramesniais žvilgsniais. Pastebėjau net kelias dar nedrąsias šypsenas. Lyg akmuo būtų visiems nuo širdžių nukritęs. Ilgai negalėjau suprasti, kas vakar atsitiko Lietuvoje, kol pagaliau toptelėjo:

- Taigi Seimas išėjo atostogų!..

Ir ačiū Dievui, kad išėjo. Gali apskritai daugiau nebegrįžti. Nuo informacijos srauto apie jo darbą žmonės jau buvo privaryti prie paskutinės kantrybės. Kur klausais - tai tą, tai aną ištiko nervinis šokas, sąvartynuose padaugėjo sudaužytų televizorių ir radijo aparatų. Jau buvo nebeįmanoma:

- Uždrausti visur bet kokią alkoholio reklamą! Amžinai!.. Iki sušaudymo!.. Nė užuominos apie tai!..

Daugelis jau baiminosi, kad Matulas vaikščios po Vilnių su elektriniu grąžtu ir, kur tik pamatys taurelę, tuoj puls gręžti jos dugne skylę. Juk kas yra ant stalo pastatyta (nors ir tuščia) taurelė? Aiškiausia alkoholio reklama! Savaime suprantama, kad per "Gero ūpo!" laidą teks nurankioti visus tuos tuščius bokalus. Vietoj jų galės stovėti tiktai etnografinės medinės milžtuvės.

Susidaužt taurelėmis ir pasakyt: "Į sveikatą!" greit niekas nebedrįs net per bobutės gimtadienį. Alkoholis - žala sveikatai! Reikės sakyti - "Iš sveikatos!"

Ir taip toliau, ir panašiai.

Ir būtų taip buvę! Bet, matyt, paskambino Tas, Kuris Gali:

- Tuoj pat atšaukit savo durnizmus!..

Atšaukė išsigandę. Savo logotipus dabar gali reklamuot visi alkoholio gamintojai. Užsisakė jų ir apsukresni naminės varytojai bei pilstuką pardavinėjančios bobutės. Du jau kažkas matęs: "Narsieji dzūkai" ir "Drąsioji pensijonė".

Tai tiek išėjo iš visos šitos ryžtingos kovos.

Ne ką geriau sekėsi ir su tabaku. Nei restorane, nei kavinėj - jokių rūkymų!.. Bet, matyt, paskambino Tas, Kuris Gali:

- Tuoj pat atšaukit visus savo durnizmus!..

Kitą savaitę - "lauko kavinėse galima"... Net sveikatos apsaugos ministru paskyrė rūkalių. Dabar pilietis, išėjęs pasivaikščioti, gali užsukti į tą ministeriją ramiai sau užtraukti dūmo, o prireikus net pasiskolinti degtukų ar žiebtuvėlio.

Seimas nusprendė:

- Už viršvalandžius ir darbą švenčių dienomis mokėti visiems dvigubai!

Bet, matyt, tuoj pat vėl paskambino Tas, Kuris...

- Tučtuojau ištaisykit tą savo dur!..

Nespėjo pabaigti sakinio, o jau per TV parodė vaizdelį: palinkę posėdžių salėj virš savo konteinerių visi seimūnai kad taiso, kad taiso!..

O istorija su "Naujosiomis Lietuvos Avialinijomis"? Sutrumpintai - NLA, kas dar nežino. Priima Seimas kokį įstatymą, sulanksto iš jo popierinį lėktuvėlį - švyst! - į Prezidentūros pusę. Po kelių dienų Prezidentas, gal patarėjų įkeltas į kaštoną, - švyst! - tą jų įstatymą atgal. Galima sakyti, kad dabar tie popieriniai lėktuvėliai skraido virš Gedimino prospekto reguliariais reisais.

Tačiau visa tai beveik niekai, palyginti su tuo, kas vos neatsitiko, prieš pat mūsų Seimui išeinant taip sunkiai užsitarnautų atostogų. Vienas žymus seimūnas pasiūlė "atrišti" litą nuo euro. Tai būtų buvusi baisesnė ekonominė griūtis, nei buvo tada, kai ne mažiau žymi premjerė "atrišo" kainas. Nebūtų reikėję nė naujos "Jedinstvos", - nevilties ir skurdo į kampą įvaryti žmonės ir taip visada yra "jedinstvoj", o pats paveikiausias šūkis maištui - alkano vaiko verksmas.

Kitos dienos rytą seimūnai atrodė kaip iš medžio iškritę, žvalgėsi aplinkui drumstomis akimis, klausinėjo vienas kito:

- Klausyk, kolega, už ką mes tokio svarbaus vakar balsavom?

- Kad neatsimenu! Tik žinau, kad už kažką labai svarbaus!

- Gal dėl rentų ar atlyginimų pakėlimo, kad taip greitai ir vieningai?..

- Tą tai jau tikrai visi atsimintume!..

Kai pradėjo aiškintis, pasirodė, kad balsavo neskaitę. Juk neskaitę pasirašė net Europos Konstituciją, o čia... Dar po pusvalandžio išaiškėjo, kad niekas ir nesiūlė "atrišti" lito. Tai už ką tada balsavo? O galas jį žino! Balsavo, ir tiek... Atostogos, ko norėt? Vieni nusidirbę, antri persidirbę, treti prisidirbę... Ne Lietuva galvoj.

Vaizdelis panašus į tą, kokį būdavo galima išvysti prieš dešimtį ar daugiau metų, kai mafija nusipirkdavo Lietuvoj gamyklą ir po trijų dienų paskelbdavo jos bankrotą. Tada administracijos pastate prasidėdavo!.. Kas skubiai slėpdavo galus, kas grąžydavo rankas, kas nieko nematančiomis akimis puldinėdavo į visas puses, atsimušdamas į stalus, kėdes ir buvusius bendradarbius.

Atostogos, atostogos!.. Šitiek nuveikta didžių darbų! Trys būsimi Seimai vargiai ką beatveiks atgal. Niekas net nenustebtų sužinojęs, jei kokia deputatė, palindusi po tuo savo konteineriu, matuotųsi naujus atostoginius stringus. Uždirbta!.. Užtarnauta!.. Užpelnyta!..

Žiniasklaida pavadino šį Seimą nusidirbusiu. Neteisingai. Reikia vadinti: prisi...

Tegu tik jie atostogauja!.. Bet kad visi žada sugrįžti ir dar kokį mėnesį "padirbėti"...

Tačiau nenusiminkit, broliai lietuviai! Mus išgelbės motina Vyriausybė! Tiksliau - tėvelis Vyriausybis! Jis jau dabar taria mums paguodos žodį per "Žinių radiją": krizės nėra, infliacija gal yra, o gal ir ne, reiks tuo pasidomėti, BVP tikrai auga, visi nusileisim ant pačios minkščiausios vietos, ir nėra jokių požymių, kad Lietuvoj būtų kas blogai, o kai lapkritį jis vėl stos vadovauti Vyriausybei... Tačiau Grybauskaitė turi būti atšaukta iš Europos Komisijos, kad atvažiavusi čia nekritikuotų, kitaip Lietuva neturi ateities.

Reikia užbaigti didžiuosius istorinius darbus: stadioną, naująją AE, Guggenheimo muziejų, įvaryti Lietuvos skolą iki kokio 100 milijardų, kad per amžius minėtų partiją ir vyriausybę. Bet svarbiausia - Guggenheimo muziejų! Gal visos Lietuvos bėdos ir kyla iš to, kad iki šiol neturėjom Guggenheimo muziejaus? Bet Grybauskaitė turi būti atšaukta iš EK.

Kiekvienas didis valstybės vyras privalo įsiamžinti. Žiūrėkit, kaip gražiai įsiamžino Brazauskas. Žmona turėjo viešbutį "Crowne Plaza", jam taip pat reikėjo Vilniuje ko nors kolosalaus. Bus Valdovų rūmai! Tai kas, kad joks tikras Lietuvos valdovas juose negyveno? Tiesa, Žygimantas Senasis buvo kuriam laikui atidavęs Lietuvą pažaisti savo vaikui, bet tai neturi reikšmės. Grybauskaitę vis tiek būtina skubiai atšaukti iš EK. Neturi reikšmės ir tai, kad Lietuva neturi ko į tuos rūmus dėti: nei padoraus stalo, nei krėslo, nei išklibusios taburetės. Ką dėti - visuomet atsiras. Sudės Brazauskas savo ragų kolekciją - bus gražu! Ir niekas to statinio ateity nevadins Valdovų rūmais, tai tebuvo tik darbinis pavadinimas, tikrasis pavadinimas bus "Crowne Braza". Argi nepagražės mūsų sostinė? "Crowne Plaza", netoli - "Crowne Braza"... Tačiau tą Grybauskaitę... Guggenheimą pastačius, ten bus galima eksponuoti džiovintas lydekų galvas, meškeres, teniso kamuoliukus. Ir gražus pavadinimas jau yra gimęs širdyje: "Crowne Kirkė". Kai ta Grybauskaitė Lietuvoj - pypkė nedega, lydekos nekimba ir visi teniso kamuoliukais skrieja šventam Petrui į langus. Net liepos 6-ąją, Valstybinę Teniso dieną, neįmanoma laimėti nė vienos partijos!..

Jeigu Lietuvoje dabar yra vienas kitas menkas trūkumėlis, - Vyriausybė čia tikrai niekuo dėta! Juk visus įstatymus priima Seimas, o Vyriausybė juos tiktai vykdo.

O dėl Seimo... Dabar jau nė vienam piliečiui nebereikės aiškinti, kas yra mūsų Seimas. Žinom, matėm, girdėjom. Kad esam parduoti - jau seniai numanėm, bet dabar nors aiškiai žinom, kam ir už kiek.

Tačiau ne visiems tokio aiškumo užtenka. Amžinai kažkas buriasi, vienijasi į visokius "Sambrūzdžius", "Sambarius", kasasi, rausiasi, knisasi iki pat šaknų. Amžinai juo kankina tas nelemtas klausimas:

- Kaipgi šitaip galima normalioje valstybėje?!.

Vadinasi, galima, jeigu yra. Gal dar ne taip galima. Duosis matyt, jeigu sulauksim pavasario, o akys dar nebus aptrauktos šerkšnu. Renovacijas pamirškim, tokiems niekams Lietuvoje dabar nėra pinigų. Ne taip seniai premjeras pasakė mokytojams, kad "badauti sveika", gal dabar pasakys, kad sušalti, susirgti, numirti - dar sveikiau? Sakot, o kodėl lenkams pavyko ta renovacija? Iš lenkų mes dar tik mokomės, o latviai mokosi iš mūsų, kaip reikia mokytis. Juk po poros metų visos tos "chruščiovkos", stambiaplokščiai, stambiablokiai (ar kaip ten jie) savaime pradės byrėti. Byrėjimo procesui pasibaigus bus galima ramiai suskaičiuoti, kiek dar liko nesubyrėjusių, sudaryti sąmatą, ir tik tada imtis tikrai kokybiškos ilgalaikės renovacijos. Valstybėj reikalai netvarkomi kaip akis išdegus. Viskas turi būti daroma laiku, su saiku ir išmanymu. Mūsų ekonomistai paskaičiavo, kad pradėjus renovaciją po dvidešimties metų, ji atsieitų dešimt kartų pigiau. Štai jums ir lenkai, kuriems neužteko protelio suvokti tokios paprastos aritmetikos!

Žinoma, daug kas dabar Lietuvoje būtų kitaip, jei ne tie artėjantys Seimo rinkimai, kurie gali turėti baisesnių padarinių, negu infliacijos ir ekonominės krizės kartu sudėjus. Juk dar senasis Seimas "tebedirba", ir tik dabar pradeda aiškėti jo buvusio darbo "rezultatai". Tai va, šitie anksčiau minėti sambrūzdininkai ar sambarininkai, niekaip negalintys nekaišioti savo ilgų nosių kur nereikia, atrado Seime įdomių dalykų, kuriais iš pradžių net patys nepatikėjo.

Šlykščiai pasinaudoję tuo, kad dabar Seimo rūmuose už 50 milijonų intensyviai vėdinamos patalpos, vaikštinėja niūniuodami statybininkai, anksčiau minėti sambrūzdininkai ar sambarininkai patys užsivilko kombinezonus, išsitepliojo dažais, kalkėmis ir visą savaitę šlaistėsi po tamsiausius rūmų kampus ir kertes, kur net patys seimūnai niekada nėra buvę. Pirmas dalykas, kuris juos baisiausiai nustebino, - po plenarinių posėdžių salės grindimis (tos, kuri gražiai, kaip paupio pirtelėj, išmušta dailylentėmis ir sudaro seimūnams įprastą, darbingą bei jaukią atmosferą), - tai va, po tos salės grindimis rado išvedžiota daug plonų varinių vamzdelių. Jais pasekę, priėjo rūsį, kur stovėjo didelis dujų balionas. Uostė, uostė, bet nieko negalėjo užuosti. Dujos buvo bekvapės. Namuose ištyrus paaiškėjo, kad tai ne grynos dujos, o jų mišinys, pasižymintis sveiką protą paralyžiuojančiomis savybėmis. Tas mišinys piktos rankos būna leidžiamas iš po grindų per Seimo sesijas, todėl nieko nuostabaus, kad atsirasdavo tiek ir tokių įstatymų, kuriuos kitą dieną, sąmonei prablaivėjus, reikėdavo atšaukti! (Tai tiktai tuos, apie kuriuos žinoma, o kiek dar tokių liko neatšauktų?..)

O viena sambrūzdininkė, ieškodama kur atsigerti, netikėtai susitiko ir susipažino su pagyvenusia moterimi, dirbančia kavinėj lyg virėja, lyg ne, žodžiu, ruošiančia kavinės valgytojams salotas. Žodis po žodžio ir išaiškėjo, kad tai moteriai kažkoks rūstaus veido vyriškis liepęs į kiekvieną seimūnui pateikiamą salotų porciją būtinai įpjaustyti šviežių durnaropių, kitaip tučtuojau išlėksianti iš darbo, o su jos vyru invalidu bus žiauriai susidorota!.. Ar ji ir pjausčiusi?.. Taip, o kur jai, vargšei, belikę dėtis?

Pavarčius enciklopedijas ir žinynus, netrukus buvo išsiaiškintas šviežių durnaropių poveikis žmogui. Pasirodo, pirmiausia jis pasireiškia haliucinacijomis, kurias dori ir naivūs mūsų deputatai galėjo priimti kaip tikras kuriamos Lietuvos vizijas...

Vienas tiktai Juršėnas, senas Seimo lapinas, lyg nujausdamas ką negero, niekada nevalgydavęs tų salotų. Maitinęsis iš namų atsineštais sausais sumuštiniais. Tai tiek ji ir tegalinti pasakyti apie savo darbą ir porcijas. O iš kur pristatydavo tas durnaropes? Neporinėm savaitės dienom jas pristatydavę iš vieno valstybininko sodybos, kur jos augančios plote tarp pirtelės galinės sienos ir ežero, užmaskuotos aukštomis piliarožėmis, o paties valstybininko ji niekada akyse neregėjusi. Atveždavęs toks Kolia, jo vairuotojas.

Reikia pasakyti, jog čia dar ne visos Seimo rūmų paslaptys. Sambrūzdininkai tęsia savo tyrimus toliau.

Dabar visuomenės dėmesį laiko prikaustę kiti dalykai. Katedros aikštėje kažkas matęs jaunąjį Paleckį, sėdintį ant cementinio parapeto ir žiūrinti į Gedimino pilies vėliavą. Paskendęs sunkiose mintyse, jis automatiškai gnaibęs atsineštą bandelę ir barstęs balandžiams. Pusę sugnaibęs, o kitą pusę, (matyt, atsiminęs, kokie sunkūs laikai laukia Tėvynės), įsikišęs atgal į kišenę. Vienoje jo akyje mačiusis juoda neviltis, o kitoje - vilties kibirkštėlė.

Neviltis - suprantama. Po nepavykusių bandymų suvaryti po savo vėliava visas Lietuvos partijas, kurių pavadinime yra šaknis "soc", neviltis gali pasimatyti ne tik vienoje, bet ir abiejose akyse. Gerai, kad po ta vėliava darniomis gretomis atžygiavęs vienas pats Veselka, kuriam "Fronte" numatytos vyriausiojo būgnininko pareigos.

Suprantama ir vilties kibirkštėlė kitoje Paleckio akyje. Juk partijos vėliavą savo rankose jau tvirtai laiko iš istorijos ūkanų ir anekdotų iškilęs Petka, vėl optimistiškai šūkaujantis: "Tai jau yr paskutinė, žūtbūtinė kova!.." - o širdis taip ir prašo, kad šalia jo atsirastų dar ir Inga kulkosvaidininkė bei Vasilijus Ivanovičius Valinskas (kaip skamba!), kuris dabar Riešės žirgyne mokosi joti ant raišos kumelės ir kuriam vienas juokas persikūnyti į kokį nors personažą. Tada pats Paleckiukas pasitenkintų kukliomis Furmanovo pareigomis. Juk vis tiek istorija parodo ne kas yra kas, o kas buvo kas. Galima į tai pažiūrėti kaip į persirengėlių komediją, o galima - ir labai rimtai.

Tuo tarpu anksčiau minėti sambrūzdininkai ir toliau naršo po Seimą. Vakar apie šešioliktą valandą vienos deputatės (plačiai pagarsėjusios siaurame rate) konteineryje buvo rastas popieriaus lapas, kuriame atspausdinta lentelė, kaip apskaičiuoti geriausią Lietuvos šeimą. Pagrindinė gradacija, priklausanti nuo surinktų balų, tokia: geriausia - gera - bloga - socialdemokratų. Kiekviena Lietuvos pora pagal ją galės lengvai sužinoti, kas ji per šeima ir kokių pašalpų bei lengvatų gali tikėtis.

1. Abu sutuoktiniai krikštyti - (+2)

2. Vienas nekrikštytas - (0)

3. "Šliūbas" imtas bažnyčioj - (+4)

4. Augina vieną... vaikų - (+1), (+2), (+3)...

5. Gyvena "nesusirašę" - (-5)

6. Vyras pabėgęs - (0)

7. Pabėgęs, bet sugrįžęs - (+1)

8. Abu sutuoktiniai priklauso TS-LKD - (+8)

9. Merga su vaiku - (-5)

Iš šios, dar neskelbtos, lentelės matyti, kad teoriškai idealiausia būtų Kubiliaus ir Juknevičienės šeima, besiremianti tradicinėmis vertybėmis ir auginanti tris vaikus: vieną - nuo Kubiliaus, vieną - nuo tautininko ir vieną - nuo krikščionio demokrato.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"