Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Lietuvos įdomybės (6)

 
2008 04 29 0:00
Kazio Kęstučio Šiaulyčio piešinys
Kazio Kęstučio Šiaulyčio piešinys

Ne, šitie parašaliojimai nė iš tolo nepretenduoja į M.Pretorijaus 'Prūsijos įdomybes', į jų istorinę, etnografinę ar kokią kitokią vertę. Žinoma, gerb. autorius, kaip ir kiekvienas gerb. autorius, norėtų, jog turėtų, bet, geriau pasvarsčius, - neduok Dieve, jeigu šitaip būtų!..

Lietuvių karybos ypatumai.

Kiekvienas lietuvis žino, kad yra nepaprastai drąsus. Jokių įrodymų tam nereikia, - yra ir tiek. Iš prigimties. Nors kitos tautos iš to juokiasi, pilvus susiėmusios, bet lietuviams tai nė motais. Drąsuoliai pajuokos nebijo. Net tarptautinį įvaizdį tokį ruošiasi susikurti - drąsuolių valstybės. Tik nepagalvojo, kad tą įvaizdį reikėjo kurti nuo apačios, kaip ir viską, kas protingai daroma. Pirmiausia reikėjo išrinkti drąsiausias seniūnijas, paskui - rajonus, paskui - apskritis, ir tik tada paskelbti, kad Lietuva - pati drąsiausia... iš visos... žodžiu, iš visos Lietuvos! Ir prezidentas, nekalbant jau apie Vyriausybę, entuziastingai pritarė tokio įvaizdžio kūrimui. Ir milijonų tokiam reikalui negaila, - Lietuva, kaip ir Rusija, tiesiog nežino, kur juos ir bedėti, tiesiog dūsta nuo jų pertekliaus. Tiesiog ant žemės svaidosi. Eini gatve, ir jei neįlipi į šuns mėšlą, tai ant šimtinės užmini tikrai. Tačiau koks lietuvis lenksis dėl šimto litų!.. Šypteli ir nueina toliau.

Pasiskelbus drąsuolių tauta ar valstybe, tenka sukti galvą ir dėl tarptautinio Lietuvos ženklo. Protų mes niekada nestokojom, sugalvos ką nors, nes už tai juk dideli pinigai mokami! Ypač tų protų daug sulindę į visokias viešąsias įstaigas, tiesiog plačiomis kaktomis daužosi. Štai ir sugalvojo, kad geriausiai drąsiosios Lietuvos įvaizdį atitiktų gaidys. Narsiai išrietęs uodegą, karingai užlaužęs skiauterę. Ir užskridęs ant skiedryno kaladės, kad pats sau dar drąsesnis ir karingesnis atrodytų. (Bet niekam juk nebūtina sakyti, kad šitas paikas pasipūtėlis, vos išgirdęs už kaimyno tvoros kalakuto burbuliavimą, kaip kulka neria slėptis į patį vešliausią patvorio dilgėlyną).

Tokios drąsios valstybės (ar tautos) pasaulio istorijoje dar nebuvo. Mums jau net savo kariuomenės nebereikia. Mes jiems, rupūžėms, ir taip parodysim!.. Dėjai su plytgaliu į tanką, o tas, žiūrėk, ir sustojo!.. Arba ne.

Ruošim tiktai karius profesionalus. Kokį šimtą. Žodžiu, tik tiek, kiek reikia Amerikai Irake ir Afganistane, kur ji taip įkišo uodegą, kad be mūsų profesionalų niekaip nesugebės jos iš ten ištraukti. Kiek lėšų atsilaisvins! Iš jų bus galima dešimtis kartų padidinti algas mūsų generolams ir visiems Seimo nariams, nes juk jie vienbalsiai ir entuziastingai tvirtina tokią krašto gynybos doktriną.

Beje, dėl generolų. Mūsų karo specialistai apskaičiavo, kad pati kovingiausia kariuomenė yra tauta, kai eilinių skaičius lygus generolų skaičiui. Šimtas eilinių - šimtas generolų! Tada kiekvienas agresorius prieš mus užpuldamas giliai susimąstys: "Pala, jeigu jie turi šimtą generolų, tai kiek tada jie turi divizijų?!" Ir maus į krūmus, to karo nė nepradėjęs.

O jeigu išmuštų rūsti valanda ir vis dėlto reikėtų skelbti visuotinę mobilizaciją, tai kas čia yra! Vienas juokas! Kiekvienas gali pats lengvai susiskaičiuoti:

- Deputatų sūnūs nekariaus.

- Ministrų - ne.

- Valdininkų - ne.

- Gydytojų - ne.

- Verslininkų - ne.

- Kyšininkų - ne.

- Žemgraužių - ne.

- Ne...

- Ne...

- Ne...

Tai kas čia yra surinkti dar kokius tris šimtus pačių skurdžiausių visuomenės sluoksnių vaikų? Tikrai vienas juokas!..

Suvarei į vieną būrį kur nors Lietuvos vidur, įdavei kiekvienam į rankas po šautuvą ar po baslį - ir pirmyn!.. Nes šautuvas rankose to, kuris nemoka su juo tinkamai elgtis, yra mažiau vertas negu geras baslys.

Partizaninio karo taktikos Lietuvoj atsisakyta, nes tam reikia ruoštis nuolatos, sistemingai ir planingai. Tokio karo pagrindas - patriotinis auklėjimas. Kažkam prireikė jį sužlugdyti. Ir sužlugdė. Dabar jau mažai kas ir bežino, kas tai per daiktas ir su kuo jis valgomas. Tačiau laiku susizgribta: dabar per radiją anksti rytais ir vėlai vakarais bus giedamas valstybės Himnas. Tiktai kad tuo laiku visi dar miega. O jei kas ir pabus, tai ne to Himno stačias šalia lovos klausysis, o pirmiausia bėgs į tualetą. Kai grįš, Himnas jau bus ir baigtas giedoti. Tą dieną taip ir liks nepasiryžęs ginti Tėvynės.

Tačiau iš baslių karo nereikėtų per daug šaipytis. Tokioj drąsuolių valstybėj kaip Lietuva jis gali duoti netikėtų ir džiuginančių rezultatų. Pirmąkart Lietuvos karybos istorijoj baslių kautynės įvyko šiemet Germaniškyje. Germaniškio bernai, apsiginklavę basliais, patraukė į Latvijos Skaistkalnę mušti latvių bernų. Vėliau buvo įtraukti rezervai bei pastiprinimai net iš Biržų. Reikia manyti, sulaukė pastiprinimų ir latviai. Lietuviai puolė pirmieji, garsiai šaukdami: "Mušk latvius, kad baltarusiai bijotų!.."

Kautynės užvirė dėl kažkokios mergos. Nereikia stebėtis, - Trojos karas irgi kilo dėl gražiosios Elenos. Ar ta Germaniškio merga buvo Elena, dar neaišku, tą kada nors išaiškins mūsų karo istorikai. Tačiau jei taip būtų, baslių kautynės įeitų į visus karybos vadovėlius kaip Antrasis Trojos karas.

O lietuviai dar kartą apsišlovintų prieš visus kaip patys drąsiausi.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"