Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Legendinis W.Disney'us ir lietuviai

 
2012 01 01 12:00

Su Walto Disney'aus animaciniais filmais užaugo ne viena karta, nesvarbu, kuriame pasaulio kampelyje gyventų. O prie linksmų pieštų herojų atsiradimo prisidėjo ir lietuvių dailininkai. 

Gruodžio 5 dieną suėjo 110 metų, kai gimė W.Disney'us, o gruodžio 15-ąją - 45 metai po mirties. Tačiau net ir praėjus beveik pusei amžiaus, jis tarsi gyventų tarp mūsų - animaciniuose filmuose, kino studijose, pramogų parkuose. 

Apie vardą, tapusį legenda, būtų galima pasakoti labai daug. Tačiau šį jubiliejinį gruodį norėčiau atskleisti galbūt mažiau žinomas lietuviškas sąsajas su W.Disney'aus kūryba - prisiminti jo filmų ir knygelių ištakas Lietuvoje, papasakoti apie tuos Amerikos lietuvius, kurie dirbo jo kūrybinėje imperijoje.

Ankstyviausi pėdsakai Lietuvoje

Su W.Disney'aus animaciniais filmais augo ir lietuvių kartos. Štai mano 1923 metais Marijampolėje gimusi mama Vilhelmina Kubiliūtė pasakodavo, kaip pirmą sykį kino ekrane išvydo Peliuką Mikį. Didysis mažasis herojus visam gyvenimui užvaldė mergaitės iš Suvalkijos širdelę. Ir ne tik jos! Nieko nuostabaus - juk pasaulinė Mikio premjera 1928-aisiais buvo ir pirmasis kinematografijos istorijoje garsinis animacinis filmas. O aš, gimęs tame pačiame mieste, kaip ir  W.Disney'us, - Čikagoje, augau su kitais jo filmais: "Miegančioji gražuolė" ("Sleeping Beauty", 1959), "Šimtas vienas dalmatinas" ("One Hundred and One Dalmatians", 1961), "Vaikai Žaislų šalyje" ("Babes in Toyland", 1961), "Merė Popins" ("Mary Poppins", 1964). Nebuvau abejingas ir W.Disney'aus klasikai: "Pinokiui" ("Pinocchio") bei "Fantazijai" ("Fantasia", abu sukurti 1940), filmams "Dambis" ("Dumbo", 1941), "Bembis" ("Bambi", 1942), bet man labiausiai įsiminęs - jo legendinis "Snieguolė ir septyni nykštukai". Tarpukario Kauno laikraščiuose rašyta, kad "Snieguolė ir septyni nykštukai" - publikos itin mėgstamas filmas, sėkmingai rodomas Laisvės alėjos 22 numeriu pažymėtame name įsikūrusiame "Kapitol" kino teatre (1939 metų kovo mėnesį).

Dar prieš karą W.Disney'us Lietuvoje buvo žinomas ne vien dėl savo filmų. Jo parengtos knygelės turėjo ne menkesnę paklausą. Štai 1938 metais "Spaudos fondas" Kaune išleido dvi jo pieštas knygutes: "Miki-Maus cirke" ir "Mini-Maus ir Ančiukas". Vertimus į lietuvių kalbą parengė bibliotekininkė Ona Šimaitė. Vėliau ji pagarsėjo ir tuo, kad Antrojo pasaulinio karo metu Vilniuje išgelbėjo daugybės žydų gyvybes. 

Knygelės įvairioms kartoms

Pirmoji sovietiniais metais Lietuvoje vertusi W.Disney'aus knygeles buvo Birutė Želvytė. 1969 metais ji parengė 24 puslapių knygutės "Antinas Pajus" vertimą į lietuvių kalbą, knygelę išleido "Vaga". Po metų ta pati leidykla pradžiugino mažuosius skaitytojus dar vienu B.Želvytės vertimu - išėjo W.Disney'aus "Murziukas". Įdomu tai, kad verčiama buvo ne iš originalo kalbos, t. y. anglų, o iš serbų-kroatų! Pakartotinė šios knygutės laida pasirodė 1977 metais. Tačiau W.Disney'ų vertė ne tik B.Želvytė. Štai 1970-aisiais "Peliuką Mikį" į lietuvių kalbą išvertė Laima Grigaliūnienė, o 1978 metais "Tiką ir Taką" - rašytojas Henrikas Čigriejus. Dar vieną W.Disney'aus knygutę - "Ančiukas Donaldas, Peliukas Mikis ir kiti" 1980-aisiais iš estų kalbos išvertė Danutė Sirijos-Giraitė.

Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, W.Disney'aus kūryba pristatyta ir naujai vaikų kartai. Pakartotinai buvo išleisti ne tik O.Šimaitės (1991) ir H.Čigriejaus (1992) ankstesni vertimai, bet atsirado ir naujų. Zita Marienė parengė W.Disney'aus knygelių "Kalėdos Ančiogaloje: Kūčių vakaras" (1993) ir "Džiunglių knyga" (1994) lietuviškus variantus, Mabelė Kairienė išvertė "Peliuką Mikį" (1993), Jurgis Kunčinas - "Mikį ir tris pupas" (1993), o Teodoras Četrauskas - knygeles "Antulis Donaldas ir lepečkojė pica" (1993) bei "Antulis Donaldas: mano gyvenimas kiaušinio lukšte" (1994). Išėjo taip pat ir komiksų bei spalvinimo knygelių. Didžioji dalis W.Disney'aus vertimų mūsų laikais pasirodė Vilniuje įsikūrusios leidyklos "Egmont" pastangomis. Tiesa, buvo ir kuriozinis atvejis - W.Disney'aus "Liūtas karalius" pragulėjo vertėjo stalčiuje visą sovietmetį! Knygos vertėja - šmaikščioji rašytoja ir žurnalistė Liūnė Janušytė (1909-1965).

Waltui dirbo ir lietuviai

Animacijos studijoje plušėjo mažiausiai du lietuviai. Vienas - 1918 metais Jangstaune (Ohajo valstija) gimęs Frankas Onaitis. Karjerą jis pradėjo pas Charlesą Mintzą, vėliau dirbo Walteriui Lantziui, o 1939-aisiais sulaukė kvietimo įsidarbinti W.Disney'aus studijoje. F.Onaitis nemažai prisidėjo prie legendinių, įėjusių į Amerikos kinematografijos aukso fondą, filmų kūrybos - "Snieguolė ir septyni nykštukai" ("Snow White and the Seven Dwarfs"), "Fantazija" ("Fantasia"). Piešė ir kitus animacinius filmus: "Goofy's Glider" (1940), "A Gentleman's Gentleman", "Canine Caddy", "The Nifty Nineties", "The Art of Skiing", "The Reluctant Dragon" (visi 1941), "Mickey's Birthday Party", "The Olympic Champion", "How to Fish" (visi 1942). Atlikęs karinę prievolę, drauge su pusbroliu Tony Pabianu (Pabijansku) ieškojo šaržų dailininko darbo laikraščių redakcijose. Nepavykus įgyvendinti šios svajonės, 1945 metais F.Onaitis sugrįžo pas W.Disney'ų. Tačiau šįkart ten dirbo trumpai, mat netrukus gavo darbą televizijoje.

F.Onaičio pusbrolis T.Pabianas, taip pat animatorius, tiesiogiai W.Disney'aus studijoje nedirbo. Savo kūrybinius pėdsakus jis yra palikęs kitose kino studijose. Tačiau T.Pabijanskas pagal Walto sukurtus herojus "Dell" leidyklos užsakymu nupiešė aštuonių puslapių komiksų knygutę "Dumbo and Pablo Penguin". Ji pasirodė 1949-ųjų lapkritį.

Kitas Amerikos lietuvis, 1929 metais Čikagoje gimęs Tomas Yakutis (beje, Lietuvos valstybės operos solistės Marijonos Rakauskaitės sūnėnas) animatoriaus kelią 1956 metais pradėjo būtent W.Disney'aus studijoje. "Kai baigėsi mano "karjera" kariuomenėje, nežinojau, kur pasukti. Mano buvę dėstytojai Donas Grahamas ir Billas Justice'as iš Los Andželo meno instituto "Choinard" patarė išklausyti kursus W.Disney'aus kino studijoje. Po poros savaičių vienas studijos bendradarbių Bruce'as Bushmanas rado man darbą maketavimo skyriuje. Dalyvavau kuriant telelaidas "Man in Flight" ir "Your Friend the Atom". Mane "mėtė" nuo televizijos prie leidybos ir atgal. Teko dirbti ir "Mickey Club" žurnale. Taip pat turėjau progos prisidėti prie pilnametražio W.Disney'aus filmo "Sleeping Beauty" gamybos, tačiau ekrane mano pavardė pirmąsyk sužibėjo filmuose "Mars" (t. y. "Disneyland: Mars and Beyond" 1957 m. - aut.) ir "Magic Highway", - kadaise apie savo kelią į kiną Tomas pasakojo šio straipsnio autoriui.

Po "Magic Highway" pasirodymo 1958 metais Tomas apleido W.Disney'aus studiją. Išbandęs save kitur ("Art Scott Productions", "Mellowtoons", "Warner Brothers", "DePatie - Freleng", "United Artists", "Marvel", "Universal" ir kitose kino studijose), apie 1980-uosius T.Yakutis sugrįžo pas W.Disney'ų, tik ne į studiją, o leidybos skyrių. Jis prižiūrėjo serijinių komiksų knygelių ("Goofy Classics","Rescue Rangers" ir kt.), skirtų užsienio kraštams, leidybą. T.Yakutis taip pat rašė tekstus W.Disney'aus "Scamp" ("Murziukas") laikraštiniam variantui (1984-1989) ir "Ludvig von Drake", "Donald Duck" bei "Roger Rabbit" komiksų knygutėms (1990-1993).

Lietuvė - filmų žvaigždė

W.Disney'aus televizijos serialas "Walt Disney's Wonderful World of Color" (1961-1969) visada viešpatavo reitingų viršūnėse. Pirmą sezoną jį pamatė daugiau kaip 11 mln. žiūrovų, ketvirtą - jau net 13,5 milijono! A.Jillian vaidino keliuose serialo epizoduose: "Sammy the Way-Out Seal", "Fantasy on Skis", "My House is a Menagerie" bei "Mouse Factory". 

Imperija tebegyvuoja

W.Disney'aus istorijoje - nemažai ir sunkių, ir pakilių akimirkų, kol buvo iškopta į vieną aukščiausių pramogų pasaulio vietų - bendrovės pelnas šiandien vertinamas net 60 mlrd. dolerių! "Walt Disney Company" priklauso 5 kurortai, 11 teminių parkų, 2 vandens parkai, 39 viešbučiai, 8 animacijos ir 6 įrašų studijos, 11 kabelinių ir palydovinė televizija.

W.Disney'us nuolat kartodavo: "Jei gali apie tai svajoti, gali tai padaryti." ("If your dream it, you can do it.") Šio legendinio žmogaus gyvenimas mums įrodo, kad tai - tiesa!

Biografinė rodyklė

Vienas iš keturių vaikų Eliaso ir Floros Disney'ų šeimoje (gimęs 1901 metų gruodžio 5 dieną), Waltas savo gyvenime pasiekė nepaprastai daug. Jau 1932 metais jo "Flowers and Trees" buvo įvertintas "Academy Award" (arba "Oskaru") kaip geriausias animacinis filmas. Tai pirmasis iš net 26 "Academy Award" žymenų, skirtų Disney'ui per jo kūrybinį gyvenimą (pristatytas šiai nominacijai jis buvo 59 kartus). Iš viso gabusis kūrėjas yra sulaukęs net 950 apdovanojimų, tarp jų - septynių "Emmy"! Peliukas Mikis ir Pelytė Minė atsirado 1928-ųjų rugsėjo 19 dieną pirmame jo animaciniame filme "Garvežys "Vilis" ("Steamboat Willie"). W.Disney'aus studija šių mielų personažų dėka tapo didžiausiu hitu! 1937 metais ekranuose pasirodęs animacinis filmas "Snieguolė ir septyni nykštukai" ("Snow White and the Seven Dwarfs") viršijo parduotų bilietų rekordus ir Disney'aus vardas tapo žinomas ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje. Tačiau Waltui tai buvo tik pradžia. Jo studijoje sukurta per 50 pilnametražių filmų. Būdamas 55-erių, jis įkūrė savo herojų pramogų parką "Disneyland" (Kalifornijoje), o po dešimtmečio įsigijo milžinišką sklypą Floridoje. Ten buvo numatyta įkurti "Disney World" pramogų parką. Deja, šeimininkas nesulaukė tos dienos, kai po naujas jo valdas pabirs milijonai besišypsančių vaikučių - jis mirė 1966 metų gruodžio 15 dieną.

Raimundas Marius LAPAS

Specialiai LŽ iš Čikagos

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"