Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kurortas karo nusikaltėliams

 
2011 08 06 0:00
Tokių puikių sąlygų kaip Ševeningene neturi nė viename viešbutyje net turistai. Nuotraukoje - areštinės meditacijos kambarys.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Tokių puikių sąlygų kaip Ševeningene neturi nė viename viešbutyje net turistai. Nuotraukoje - areštinės meditacijos kambarys.
Užsienio spaudos nuotrauka

Ratko Mladičius, kaip ir kiti Jugoslavijos pilietinio karo nusikaltėliai, proceso laukia prabangiausioje pasaulio areštinėje. Jeigu bus nuteistas, likusį gyvenimą tikriausiai praleis paprastame kalėjime.

Įstaiga arti miesto centro, bet vis tiek girdėti jūros ošimas ir žuvėdrų klyksmas. Ševeningene - garsiausiame Olandijos kurorte - nedaug viešbučių gali pasigirti turį tokias sąlygas. Jungtinių Tautų Organizacijos (JTO) areštinėje teismo proceso laukia asmenys, įtariami darę nusikaltimus buvusioje Jugoslavijoje. Čia pateko ir generolas R.Mladičius, Bosnijos skerdikas. Visi jie prabangiai įsitaisę rengiasi gynybai Tarptautiniame baudžiamajame tribunole buvusiai Jugoslavijai (ICTY).

Tarsi ištaigingas viešbutis

"Pasibaigus lankymuisi kalėjime, teko pasirašyti įsipareigojimą, kad neskelbsiu informacijos apie Slobodano Miloševičiaus laikymo sąlygas ir jo sveikatos būklę", - 2005 metais apgailestavo Peteris Handke, žinomas Austrijos rašytojas. Dešimtąjį dešimtmetį jis nustebino skaitytojus, prisijungęs prie panslaviško buvusio Serbijos prezidento gynėjų fronto. Jis apkaltino JTO ir NATO serbų lyderio "pagrobimu", išvežimu į Hagą ir laikymu "nežmoniškomis sąlygomis". Rusijos komunistų lyderis Genadijus Ziuganovas reikalavo, kad Europos Taryba priimtų tai smerkiančią rezoliuciją ir išleistų Slobo gydytis į Maskvą.

Nuo Tarptautinio baudžiamojo tribunolo Hagoje ir Ševeningeno mažiau kaip du kilometrai. Visi 37 suimtieji areštinėje gyvena atskirose 15 kvadratinių metrų kamerose. Žydri ir tamsiai mėlyni patalynės užvalkalai, balti rankšluosčiai, atskira prausykla, dušas, tualetas, rašomasis stalas, spintelė ir televizorius. ICTY darbuotojai didžiuodamiesi pabrėžia, kad jų įstaigos sąlygos pralenkia tarptautinius reikalavimus. "Būtina prisiminti, kad Šveveningeno įstaiga - ne kalėjimas ir kiekvienas sulaikytasis naudojasi nekaltumo teise ir su tuo susijusiomis privilegijomis", - sakė žurnalistui tribunolo atstovė spaudai Nerma Jelačič.

Areštinės lankytojai buvo nustebinti, kaip skrupulingai įgyvendinamas šis principas. Sargai ir suimtieji vadina vieni kitus vardais. Jeigu darbuotojai "nesugeba jausti skirtumo tarp žmogaus ir spėjamų jo poelgių", komendantas juos atleidžia. "Esame atsakingi už visų kaltinamųjų orumo ir teisių apsaugą, privalome sudaryti jiems kuo geresnes sąlygas rengtis gynybai", - priduria N.Jelačič. Tai reiškia, kad suimtieji turi veik neribotas teises bendrauti su advokatais (nei jų korespondencija, nei pokalbiai nekontroliuojami) ir daug galimybių susitikti su artimaisiais bei bičiuliais.

S.Miloševičius net gavo specialų kambarį, kuriame buvo ir faksas, susitikinėti su žmona. Tik jis turėjo to kambario raktą. Gali būti, kad kaip tik tokia didelė laisvė ir neišėjo į naudą buvusiam serbų vedliui (mirė 2006 metais baigiantis Hagos procesui). S.Miloševičius ne kartą skundėsi, kad jį kažkas mėgina nunuodyti. Nors areštinėje nebuvo atskleista nieko įtartino, jo šalininkai iki šiol įsitikinę, kad Ševeningene "NATO atkeršijo senam priešui". Prikurta daugybė sąmokslo teorijų, iš jų nebent viena galėtų būti arčiausiai tiesos. S.Miloševičius sirgo širdies liga, jam slapta atgabendavo daugybę vaistų. O be gydytojo kontrolės vartojami medikamentai galėjo tapti stipraus infarkto priežastimi.

O gal tai sanatorija?

Ševeningene suimtuosius globoja vidaus ligų gydytojas ir dvi slaugės. Galima naudotis ir kitų įvairių specialistų paslaugomis. Atskraidintą R.Mladičių kelias dienas tyrė, kad nustatytų, kiek jis galės dalyvauti procese. N.Jelačič biuro duomenimis, medicinos globa skaičiuojant vienam suimtajam (nepridedant jo paties išlaidų ir įrangos sąnaudų) kainuoja 4 tūkst. eurų per metus. "Kai kurie suimtieji turi įsisenėjusių sunkių sveikatos sutrikimų, o mūsų įstaigoje jų sveikatos būklė ima gerėti", - užtikrino N.Jelačič.

"Iš pradžių daugeliui jų atsiranda depresijos požymių, bet šitai gana normalu. Areštinėje didžiausias priešas yra laikas, tad žmogų reikia kaip nors užimti", - viename interviu sakė buvęs Ševeningeno areštinės komendantas Timothy McFaddenas. Kasdien tris kartus valgoma (vieną sykį tiekiamas karštas maistas), vyksta anglų kalbos pamokos, pomėgių valandėlės, pamaldos ir sportuojama (lengvoji atletika, tenisas, sieninis ir pan.) - tai svarbiausi dienotvarkės punktai. Be to, dar susitinkama su teisininkais, skaitomos knygos ir rengiamasi gynybai.

Kameros atviros nuo ankstyvo ryto iki vakaro. Suimtieji gali laisvai vaikštinėti koridoriuje arba bendrauti tarpusavyje. Nėra jokio pasidalijimo religijos ar tautybės atžvilgiu - čia laikomi ir serbai, ir kroatai, ir bosniai, prieš keliolika metų kariavę vieni su kitais. Dabar bendrai gamina valgį, žaidžia stalo tenisą ir stalo "futbolą", vaikštinėja areštinės kiemelyje, nors turi teisę visiškai neišeiti iš kameros ir su niekuo nebendrauti.

Ševeningene penkerius metus gyvenęs S.Miloševičius kasdien bet kokiu oru išeidavo pasivaikščioti. Pasak "WikiLeaks", jis mėgo skaityti pigius kriminalus ir klausytis Franko Sinatros dainų. ICTY atstovai nepraneša, kokioms pramogoms pirmenybę teikia jų dabartiniai globotiniai. Tik informuoja, kad bibliotekoje yra didelis buvusios Jugoslavijos rašytojų knygų pasirinkimas ir daug to regiono spaudos. Suimtieji gali žiūrėti televiziją - be abejo, pasirenkamos Balkanų stotys, nors transliuojamos ir Didžiosios Britanijos bei Vokietijos programos, naudotis kompiuteriais, išskyrus internetu.

Nuo devintos iki septynioliktos valandos suimtieji turi teisę skambinti artimiesiems, advokatams, diplomatams, o jų pokalbiai gali trukti apie septynias minutes. Už pokalbius jie moka patys, bet jei neturi lėšų, išlaidas padengia tribunolas, kaip ir siunčiant laiškus ar perkant užkandžių bei gėrimų iš automato. Suimtieji visada gali naudotis vertėjų paslaugomis.

Vienintelės jų pareigos - kameroje palaikyti tvarką ir deramai elgtis. Naktį gali miegoti, skaityti arba žaisti kompiuteriu. Kad Ševeningene gana laisvas režimas, rodo ir bausmės, nustatytos nesilaikantiems vidaus taisyklių asmenims: jiems gresia žodinis arba rašytinis įspėjimas, piniginė nuobauda, neleistinų daiktų rekvizavimas, o blogiausiu atveju - izoliavimas. Bet ir ta "griežčiausia bausmė" negali apriboti teisės į gynybą. Todėl, pavyzdžiui, S.Miloševičius, 2004 metais nubaustas už įžūlų drausmės laužymą, naudojosi teise palaikyti ryšius su advokatu ir artimiausiais žmonėmis. Ševeningenas tikrai ne Abu Graibas ir ne Gvantanamas.

Nuo tų dienų, kai 1995 metų balandį į Ševeningeną buvo atgabentas pirmas suimtasis, jame jau gyveno daugiau kaip 130 kaltinamųjų karo nusikaltimais buvusioje Jugoslavijoje. Dar neseniai atrodė, kad įstaigos veikla bus apribota, o dalis darbuotojų atleista. Bet R.Mladičiaus suėmimas ir procesas rodo, kad dar kelerius metus ji veiks kaip iki šiol. Nes suimtas ir Kroatijos serbų sukilėlių lyderis Goranas Hadžičius, paskutinis iš 161 asmens sąrašo, paskelbto Tarptautinio tribunolo buvusiai Jugoslavijai.

 

Parengė OSVALDAS ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"