Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kranklių ir kregždučių naguose

 
2010 07 31 0:00
Garsioji Matta Hari, kuri vylingais kuždesiais miegamajame iš aukšto rango meilužių išgaudavo vertingos informacijos, tęsė seną kaip pasaulis tradiciją.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
Garsioji Matta Hari, kuri vylingais kuždesiais miegamajame iš aukšto rango meilužių išgaudavo vertingos informacijos, tęsė seną kaip pasaulis tradiciją.
Užsienio spaudos nuotrauka

Nigelis Westas, britas istorikas ir specialiųjų tarnybų tyrinėtojas, buvęs Bendruomenių rūmų narys savo istorinėje knygoje pateikė biografijas beveik pusės tūkstančio asmenų, susijusių su žvalgybos aferomis, kuriose lytis ir seksas vaidino lemiamą vaidmenį. Šnipinėjimas lovoje

Garsioji Mata Hari, kuri vylingais kuždesiais miegamajame iš aukšto rango meilužių išgaudavo vertingos informacijos, tęsė seną kaip pasaulis tradiciją. Archetipas yra biblinė Dalila; už kelis šimtus sidabrinių, kuriuos sumokėjo filistinui, ji iškvotė iš Samsono jo jėgos paslaptį.

Abiejuose klasikiniuose pavyzdžiuose slypi sunkiai įvertinama mito dozė. Šiuolaikiniai pavyzdžiai patvirtina stulbinamą metodo sėkmę.

Anglas Johnas Symondsas, aštuonerius metus talkinęs KGB, suvedžiojo kelias dešimtis moterų. Jis specializavosi gundyti CŽV agentų įvairiose šalyse ir įtakingų asmenų žmonas bei dukteris. Britiškas jo akcentas ir aristokratiškos manieros pavergdavo amerikietes.

Kad padidintų "agento Romeo" sėkmę, KGB negailėjo pastangų tobulinti jo seksualinę techniką. Keletą mėnesių dvi prostitutės teikė jam privačias pamokas, kaip suteikti meilužėms nepakartojamą pasitenkinimą.

Nenuostabu, kad J.Symondsas žavėdamasis prisimena tarnavimo KGB metus: "Atvirai sakyčiau: prisidėk prie KGB ir atverk sau pasaulį - aukščiausia klasė! Darbo reikalais važinėdavau po pasaulį ir nuostabiai leisdavau laiką. Gyvendavau geriausiuose viešbučiuose, ilsėdavausi geriausiuose paplūdimiuose, turėdavau gražių moterų, neribotais kiekiais maisto, šampano ir ikrų. Tokia buvo mano darbo KGB praktika ir nesigailiu nė akimirkos to laiko."

Ar sunku patikėti J.Symondsu? Daug metų jį laikė fantazuotoju. Sensacingus jo pasakojimus visiškai ignoravo ir Didžiosios Britanijos kontržvalgyba, ir prokuratūra. O kad jis sakė tiesą, paaiškėjo 1992 metais iš vadinamojo Mitrochino archyvo, KGB dezertyro išvežtų į Vakarus dokumentų. 1972-1980 metais KGB laikė J.Symondsą savo žvalgybos asu. N.Westas šiandien vadina jį "vienu neįtikimiausių visų laikų šnipų."

Verbavimas miegamajame

Be abejonės, informacija, išgauta pasinaudojant seksualiniais ryšiais, suteikdavo apčiuopiamos naudos, bet kur kas reikšmingesnių laimėjimų pasiekta tuo metodu verbuojant. Taip atsitiko jūrų pėstininkui seržantui Claytonui Lonetree, Jungtinių Valstijų ambasados Maskvoje sargybiniui, 1985 metais suviliotam KGB agentės Violetos Seinos. Jis - navahų genties indėnas, vidutinio ūgio ir mažiau negu vidutinių gabumų; vadovybė jau nusprendė išsiųsti jį namo, bet sutrukdė kadrų stoka. Ji - graži, gabi rusaitė, lingvistikos absolventė, vertėja ir registratorė ambasadoje. Atsitiktinai (tai buvo, kaip vėliau paaiškėjo, parengtas atsitiktinumas) jie susitiko metro. Seržantas C.Lonetree įsimylėjo V.Seiną. "Mes buvome keturis kartus intymiai suartėję ir daugiau nebereikėjo", - vėliau prisipažino agentė.

Žvalgybos žargonu tokiu atveju sakoma, kad vyriškis buvo sučiuptas tarp šlaunų. Seržantas C.Lonetree iki galo tikėjo, kad V.Seina jį myli. Savąja painia logika jis nusprendė, jog vienintelis būdas tęsti santykius - teikti konfidencialią informaciją apie ambasados darbą.

Net nuosprendis trisdešimt metų kalėti dėl tėvynės išdavimo (vėliau sumažintas iki devynerių metų) neišblaivė jaunojo jūrų pėstininko. Jis visą laiką manė, kad išėjęs į laisvę galės pradėti naują gyvenimą su jo laukiančia V.Seina.

Kai atsiskleidė seržanto C.Lonetree afera, Amerikos diplomatinėje atstovybėje Maskvoje kilo audra. JAV karo laivyno juridinė tarnyba pradėjo tardyti 136 jūrų pėstininkus, buvo atleista 260 ambasados darbuotojų rusų ir atsiųstas personalas iš Amerikos. Tyrimo rezultatus ironiškai komentavo SSRS URM atstovas spaudai: "Galima tik pasijuokti, kad atšaukti dvidešimt aštuoni narsūs jūrų pėstininkai, tapę šviesiaplaukių agenčių aukomis."

Seržanto C.Lonetree verbavimą organizavo SSRS vidaus reikalų ministerijos Antroji vyriausioji valdyba, glaudžiai susijusi su KGB. Tos įstaigos užduotis buvo infiltruoti užsienio diplomatus, gyvenančius Maskvoje. Ji kontroliavo Diplomatinio korpuso reikalų valdybą, arba personalinių paslaugų agentūrą, į kurią kreipdavosi užsienio atstovybės, ieškodamos raštinės darbuotojų ir kambarinių ambasadoms. Šitaip KGB įpiršdavo aukštiems pareigūnams agentes.

Stulbinamas sovietų seksšnipinėjimo derlius šaltojo karo epochoje. KGB agentė kambarinė įsiviliojo į lovą Edwardą Ellisą Smithą, pirmą CŽV karininką, pasiųstą į ambasadą Maskvoje kaip diplomatą. Panašiu būdu "kregždutės" (taip vadindavo seksagentes) sukompromitavo kelis ambasadorius: Geoffrey Harrisoną iš Didžiosios Britanijos ir Maurice Dejeaną iš Prancūzijos (nors abu atmetė verbuotojų pasiūlymus). O Kanados ambasadorių Johną Watkinsą sugundęs homoseksualus vyriškis vėliau jį šantažavo ir privertė bendradarbiauti.

Vienišių medžioklė

Ne tik vyrai tapdavo seksualinių spąstų aukomis ir ne tik moterys įvaldė profesinio viliojimo meną. Itin profesionaliai veikė VDR "Stasi" vyriausioji žvalgybos valdyba, vadovaujama Markuso Wolfo. SSRS išmokytas specialistas sukūrė veikimo strategiją, paremtą labai tiksliu pastebėjimu: priešams priklausančių visuomeninių institucijų silpnoji grandis yra vienišos sekretorės. Per kelerius metus VDR žvalgyba sukūrė "kranklių", arba "agentų Romeo", būrį; jie gaudavo užduotis suvilioti, o vėliau užverbuoti moteris, dirbančias svarbiose VFR institucijose.

Agentai nevengė santuokų, tai padidindavo manipuliacijų galimybes. Herbertas Schroeteris vedė Gerdą Ostenrieder, kuri vėliau jo vadovaujama šnipinėjo Vakarų Vokietijos užsienio reikalų ministerijoje. Kai moterį suėmė ir nuteisė trejus metus kalėti, dėl to nesisielojantis H.Schroeteris suviliojo naują auką. Ja tapo Dagmar Kahlig-Scheffler, 27 metų patrauklios išvaizdos miunchenietė, sėkmingai kopianti karjeros laiptais. Po vestuvių, jo skatinama, moteris pradėjo dirbti VFR kanclerio raštinėje, į jos rankas patekdavo slapti dokumentai. D.Scheffler buvo suimta 1979 metais. Tik proceso metu Dagmar sužinojo, kad jos bažnytinė santuoka su H.Schroeteriu buvo meistriškai suvaidinta "Stasi" agentų.

Pornošantažas

KGB standartinė praktika buvo specialios vaizdo ir garso įrašymo aparatūros montavimas Maskvos ir kitų svarbių miestų viešbučiuose. Taip parengtame kambaryje apgyvendindavo atvykusį užsienietį, vėliau regzdavo seksualinę intrigą. Masalas - slaptųjų tarnybų agentė - įsiviliodavo diplomatą į lovą jo kambaryje. Kai pavykdavo nufilmuoti scenas, KGB organizuodavo priblokštam svečiui privačią peržiūrą kartu su pasiūlymu: jeigu filmuko herojus nori išvengti skandalo, turi bendradarbiauti.

Įvairūs buvo aukų likimai. 1962 metais patekęs į šitokius spąstus pulkininkas Louis Guibaud, Prancūzijos ambasados atašė, nusišovė. Nugirdytas, tada nufilmuotas lovoje su atletišku vyriškiu Didžiosios Britanijos ambasados atašė leidosi šantažuojamas ir sutiko bendradarbiauti, o Prancūzijos diplomatas į bandymą šantažuoti atkirto, kad jo homoseksualumas viešai žinomas.

Verbavimas pasmerkia nusikalstamai šnipinėjimo veiklai, gyvenimui, persmelktam baimės, neretai ir daugeliui kalėjimo metų. Seksšnipinėjimo metodais verbuojančios žvalgybos pasinaudoja ir žmogišku tyros meilės ilgesiu. Nenuostabu, kad tokius radikalius metodus dažniausiai taikė negailestingiausios žvalgybos - KGB ir "Stasi".

Tarp garsiausių pastaruoju metu seksšnipinėjimo skandalų galima paminėti 2007 metais įvykusį Donaldo Keyserio, JAV valstybės departamento valdininko, teismą dėl to, kad perdavinėjo slaptus dokumentus meilužei, kartu ir Taivano žvalgybos agentei Isabellei Cheng.

2008 metais Seule buvo suimta Šiaurės Korėjos agentė Wong Dzong Hwa, kuri teikė seksualines paslaugas mažiausiai dvidešimt penkiems Pietų Korėjos karininkams mainais į visiškai slaptą informaciją.

N.Westas nurodo, jog nuo 1900 metų iki šiandien kiekvieni metai be išimties pagarsėjo nors viena seksšnipinėjimo kategorijos afera. Tų metodų populiarumas tik patvirtina jų sėkmingumą.

Parengė Osvaldas ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"