Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kompensacijų medžiotojai

 
2008 08 30 0:00
Nešvariausiose bylose velnio advokatai uždirba turtus.
Nešvariausiose bylose velnio advokatai uždirba turtus.

Šiandieninėje Amerikoje ne advokatas ieško kliento ar klientas advokato, bet abu dairosi 'riebios vištos nupešti'.

Los Andželo teisininkas Stevenas Katzas taip išaiškino žurnalistams tą užsiėmimą: "Iš pradžių ieškome ganėtinai turtingo taikinio, tada situacijos, kuri sukuria galimybę išreikalauti iš jo didelę kompensaciją. Taikinį rasti mums dažnai padeda debatai, sulaukę visuomenės dėmesio, pavyzdžiui, apie tabako rūkymo žalą. Kai tos sąlygos įvykdytos, pradedame veikti."

Milijonai plaučiuose.

Šios veiklos srities pradininku laikomas teksasietis Joe Jamailas. 1978 metais jo klientas atsitiktinai persišovė medžiodamas. Jamailas sulaužė tradiciją tokiais atvejais reikalauti žalos atlyginimo iš draudimo bendrovės ir apkaltino ginklo gamintoją, koncerną "Remington". Įrodė, kad nelaimė atsitiko ne dėl medžiotojo neatsargumo, o dėl ginklo defekto. Jis išsikovojo sumą, kuri tais laikais pateko į Guinnesso rekordų knygą kaip žalos atlyginimo rekordas - 8,8 milijono dolerių. Tai kaitino vaizduotę ir minia teisininkų pasileido Jamailo pėdomis. Prasidėjo didžioji medžioklė.

Pirmasis smūgis teko farmacijos ir automobilių firmoms. Vėliau atsivėrė tikri aukso klodai: asbestas, pripažintas vėžį sukeliančia medžiaga. Iš pradžių advokatai atstovaudavo asmenims, kurie iš tikrųjų prarado sveikatą, arba mirusiųjų šeimoms. Bet netrukus išsiaiškinta, kad asbesto esama beveik visur - namų apyvokos prietaisuose, automobilių stabdžių įmovose, apsauginiuose drabužiuose. Tereikėjo patvirtinti, kad klientas yra turėjęs kontaktą su tais daiktais, padaryti tyrimus, rodančius nors menkiausias tos medžiagos molekules organizme, ir jau galima kilti į kovą. Kai kuriose teisininkų raštinėse kabėjo plakatai, išraiškingai kviečiantys: "Pasitikrink, ar ir tavo plaučiai sveiki."

Norinčiųjų pasitikrinti netrūko. Patvirtintais duomenimis, kasmet Amerikos teismams pateikiama 50 tūkst. ieškinių, susijusių su asbestu. Teigiama, jog priteistų žalos atlyginimų suma jau viršijo 100 mlrd. dolerių!

Nauja, didžiai pelninga idėja tapo vadinamieji grupiniai ieškiniai, amerikiečių vadinami class action. Jeigu teisininkui pavyksta surasti keletą asmenų, norinčių kompensacijos dėl tos pačios priežasties, jis imasi veikti ne tik jų, bet visos visuomenės klasės vardu. Žinomiausias class action - beveik šimto advokatų kontorų suderintas puolimas prieš tabako koncernus. 1998 metais paskelbtas tų pastangų rezultatas gali sugluminti - gamintojai įpareigoti per 20 metų sumokėti 246 mlrd. dolerių! Pavieniai amerikiečiai nedaug iš to laimėjo, bet keli šimtai teisininkų išsidalijo daugiau kaip dešimties milijardų honorarą.

Šiek tiek anksčiau buvo paskelbtas teismo sprendimas ne mažiau pagarsėjusioje Stellos Liebeck byloje (ji apsipylė kava "McDonald's" restorane). Šiek tiek nusiplikė, odoje liko randų. Nors tai įvyko dėl pačios neatsargumo, advokatui patarus kreipėsi į teismą. Ieškinį ji motyvavo tuo, kad ant puodelio nebuvo perspėjimo, jog karšta kava galima nusiplikyti. Atrodo absurdiška, bet prisiekusieji tarėjai pripažino kaltinimą pagrįstu ir skyrė poniai Liebeck žalos kompensaciją... 2 mln. 900 tūkst. dolerių. Tiesa, apeliacinio teismo teisėjas penkis kartus sumažino sumą, bet pusė milijono dolerių irgi nemenka sumelė.

Priėmus tokius sprendimus viskas tapo įmanoma.

Instrukcijos idiotams

Los Andžele vairuotojas, išvažiuojantis nuo savo namo, turėjo sumokėti 74 tūkst. kažkokiam Carlui Trumanui, nes... pervažiavo jam delną. Prisiekusieji tarėjai ignoravo faktą, kad kaltinamasis nepastebėjo nukentėjusiojo, nes šis gulėjo po automobiliu, mėgindamas išmontuoti ir pavogti dalis.

Pensilvanijos draudimo firma sumokėjo pusę milijono dolerių Terrence Dicksonui, kuris atėjo į garažą, užtrenkė duris, o paskui prisiminė raktus palikęs namie. Kadangi šeima atostogavo, išsiblaškęs vyriškis išėjo iš garažo tik po aštuonių dienų ir pirmiausia nuėjo į ...teismą.

Net 1,75 mln. dolerių pareikalavo iš turistinių furgonų gamintojo Mervas Grazinskis, gyvenantis Oklahomoje. Važiuodamas autostrada, jis paspaudė kažkokią svirtelę, palaikęs ją autopilotu, ir nuėjo į virtuvėlę įsipilti kavos. Nevairuojamas automobilis išlėkė į pakelę. Prisiekusieji tarėjai pripažino ieškinį pagrįstu ir priteisė reikalaujamą sumą.

Grazinskio byla pagreitino Stellos Liebeck sukeltus procesus, pavadintus "instrukcijomis idiotams". Įbauginti gamintojai pradėjo savo gaminių instrukcijose skelbti kabareto pokštus primenančius perspėjimus. Prie sulankstomų vežimėlių vaikams pridedama informacija: "prieš lankstant iškelti vaiką", prie tušo kompiuteriniams spausdintuvams: "gaminys netinkamas maistui". Tačiau tie užrašai nedaug tepadėjo, nes po precedentinių teismo sprendimų dėl kiekvienos gyvenimiškos nesėkmės ar likimo išdaigos galima ką nors apkaltinti.

Satyrikas Randy Cassinghamas pradėjo registruoti absurdiškiausius ieškinius ir sprendimus. Iš pradžių laikė tai pokštu, bet sulaukė tokio susidomėjimo, ypač internautų, jog "įformino" sumanymą kasmetiniu plebiscitu dėl "Stellos premijos" - "Stella Awards". Pavadinta "McDonald'so" skriaudikės vardu. Žemiau pateikiame informaciją, kurioje išvardijami laureatai ir grėsmingiausi jų konkurentai.

"Įtariamas nužudęs prezidentą Kennedy"

Nerūpestingai ištartas sakinys ar parodytas gestas Amerikoje gali brangiai kainuoti. Tuo įsitikino televizijų pokalbių šou žvaigždė Oprah Winfrey, kai vienoje laidoje pajuokavo, kad nebijo užsikrėsti karvių pasiutlige, nes nevalgo mėsainių. Po kelių dienų gyvulių augintojų ir jautienos gamintojų organizacijos apkaltino ją "sukeliant mėsos poreikio mažėjimą" ir pareikalavo 12 mln. dolerių kompensacijos už patirtus nuostolius. Amarilo teismas Teksase priėmė nagrinėti ieškinį. Žvaigždė galėjo pasisamdyti geriausius advokatus, kurie sėkmingai įrodė, kad jų klientė išreiškė tik asmeninę nuomonę ir turėjo teisę tai daryti remdamasi konstitucijoje įtvirtinta žodžio laisve. Teismas pripažino konstitucijos viršenybę karvių augintojų interesams ir ją išteisino.

Kompensacijų medžiotojai be paliovos ieško naujų medžioklės plotų. 2005-ųjų gruodį jie prisikasė net prie interneto vikipedijos. Pačiai enciklopedijai, kurią nemokamai kuria anoniminiai autoriai, negalima pateikti ieškinio. 2005 metais dar nė vienas teisininkas nenorėjo atstovauti laikraštininkui Johnui Seigenhaleriui, nes kažkoks juokdarys prirašė prie jo internetinės biografijos, kad yra "įtariamas nužudęs prezidentą Kennedy".

Kai praėjusių Kalėdų išvakarėse panašus pokštas buvo iškrėstas golfo žaidėjui Fuzzy Zoelleriui, prirašyta, jog laisvalaikiu "girtuokliauja, vartoja narkotikus, muša žmoną ir vaikus", atsirado norinčiųjų padėti. Pradėjo nuo kompiuterio, iš kurio buvo pasiųstas įžeidžiantis tekstas, paieškų. Kai nustatė, kad šis priklauso konsultacinei firmai Floridoje, pateikė ieškinį ne vikipedijai, ne teksto autoriui, bet... tai firmai. Tai sumanus ėjimas, nes įstaigą galėjo daug kuo apkaltinti: bloga kompiuterių apsauga, prasta darbo drausme, leidžiančia nusikalsti. Sprendimo nekantriai laukiama; jis taps precedentu ir gali atverti vartus naujai ieškinių lavinai. Internetinių ieškinių.

Europa neatsilieka

Labai painų galvosūkį pateikė Prancūzijos teisėjams scenaristas Jeanas Jacquesas Jauffertas, apskundęs "Air France" oro linijas. Jis tvirtino tapęs diskriminavimo auka, nes dėl nutukimo pareikalauta, kad pirktų du bilietus. Jeigu daugiau kaip 160 kilogramų sveriantis Jauffertas per kokį stebuklą tilptų sėdynėje, sunku įsivaizduoti, kaip turėtų keliauti greta sėdintis asmuo ilgai trunkančiame skrydyje iš Delio į Paryžių. "Air France" personalo sprendimas atrodo teisingas. Jeigu Jauffertas būtų apskundęs tik jį, iškart būtų pralaimėjęs. Jis pasielgė rafinuočiau: pareikalavo 8 tūkst. eurų kompensacijos už pažeminimą ir moralinę skriaudą.

Oro linijų darbuotojai, norėdami įrodyti savo teisumą, išmatavo jo juosmens apimtį. Šitaip pažeidė asmens privatumą ir orumą. Tai jau Amerikos teisininkų stiliaus argumentacija. Deja, teismo sprendimo nepavyko sužinoti. Byla, iš pradžių laikyta smagiu anekdotu, parodė, kad nėra tokios sistemos, kurioje patyręs teisininkas nesurastų spragos. Kompensacijų medžiotojams tai nebloga naujiena.


Laureatų lenta

2005

Nominuoti:

Bobas Dougherty, kuris prilipo prie pokštininko ištepto klijais unitazo namų apyvokos daiktų parduotuvėje Luizianoje. Iš karto Bobas pareiškė, jog dėl nemalonaus įvykio nekaltina parduotuvės, bet kai kilniaširdis savininkas pasiūlė jam 2 tūkst. dolerių kompensacijos, jis atsisakė priimti pinigus ir pateikė ieškinį 3 mln. dolerių.

Michelle Knepper iš Vankuverio, kuriai plastinę operaciją padarė gydytojas, pasirinktas iš telefonų knygos. Kai dėl prastai padarytos operacijos moteris buvo subjaurota, ji išsiaiškino, kad medikas ne plastikos chirurgas, o dermatologas. Ieškinį Michelle pateikė ne apgavikui, o... knygos leidėjui, kaltindama jį pateikus netikslią informaciją - prie pavardės ir telefono numerio buvo tik žodis "daktaras". Ponia Knepper pareikalavo 1,2 mln. dolerių kompensacijos sau ir 375 tūkst. vyrui už psichologinį diskomfortą, kurį patiria fiziškai bendraudamas su subjaurota žmona.

Wanita Young iš Durango Kolorado valstijoje, kurią išgąsdino bruzdesys anapus namų durų. Jas atidariusi moteris išvydo du vaikus. Taip pat išsigandę kaip ji, jie aiškinosi norėję padaryti kaimynams malonų netikėtumą ir padėję ant slenksčio pačių keptų pyragaičių. Nepaisydama aiškinimų ir atsiprašinėjimų, Young pareikalavo iš jų tėvų 3 tūkst. dolerių. Prisiekusieji tarėjai skyrė 900 dolerių.

Laureatas:

Christopheris Rolleris iš Bernsvilio Minesotos valstijoje už ieškinį profesionalams iliuzionistams, tarp jų garsiajam Dawidui Coperfieldui. Pagrįsdamas ieškinį Rolleris aiškino, kad jų veiksmai kertasi su fizikos dėsniais, o to negalima padaryti be Dievo paramos. Kadangi Dievas yra jis pats, tai jaučia apvaginėjant savo galią ir reikalauja pelno dalies - pasitenkins 10 proc., arba 50 mln. dolerių. Ieškinys atmestas.

2006

Nominantai:

Marcy Meckler, kuri apsipirkinėdama padarė pertrauką ir išėjo iš parduotuvės įkvėpti tyro oro. Ten ją užpuolė voverė. Vaikydama voverę, moteris prarado pusiausvyrą, griuvo ir susimušė. Ji pareikalavo iš savininko 50 tūkst. dolerių už tai, kad šis neiškabino perspėjimo apie voveres.

Kristie ir Ronas Simmonsai, kurių ketverių metų sūnus žuvo dėl veją pjaunančio darbininko kaltės. Iš pradžių logiškai apkaltino nelaimės kaltininką, bet kai sužinojo, kad jo draudimo polisas tik 100 tūkst. dolerių, atsiėmė ieškinį ir pateikė naują - firmai, gaminančiai žoliapjoves. Simmonsai apkaltino ją dėl konstrukcinių klaidų ir nesaugumo. Žoliapjovei buvo šešiolika metų, ją gaminant saugikliai, kurių reikalavo ieškovai, dar nebuvo sukurti. Bet prisiekusieji tarėjai pripažino Simmonsams 2 mln. dolerių kompensaciją.

Robertas Clymeris, policininkas iš Las Vegaso, kuris pasigėręs pametė apkabą su tarnybine amunicija, o po to sudaužė savo pikapą. Tyrimas parodė, kad jo kraujyje buvo trigubai didesnė alkoholio koncentracija negu leidžiama norma. Clymeris sumokėjo baudą, o vėliau pateikė ieškinį automobilio gamintojui. Jis tvirtino, kad iš automobilio sklido garai, kurie jį apsvaigino, tad arba juose buvo alkoholio, arba medžiagų, kurių veikiamas nebegalėjo tvardytis ir nesąmoningai pasigėrė.

Laureatas

Allanas Ray Heckartas iš Portlando už kompensacijos reikalavimą iš Michaelo Jordano ir "Nike" koncerno motyvuojant panašumu į garsųjį krepšininką. Jis be paliovos painiojamas su sportininku ir tai "sukelia jam nuolatinį stresą ir sutrikimų". Heckartui netrukdė tai, kad yra 8 metais vyresnis, 8 cm žemesnis ir 13 kg lengvesnis. Laiko save jo bendraautoriumi ir reikalauja 52 mln. dolerių rekompensacijos už psichologinius išgyvenimus. Kaltino "Nike" firmą, kuri populiarina krepšininko įvaizdį. Savęs išnaudojimą reklamai įvertino 364 mln. dolerių.

2007

Nominantai:

"Sentry Insurance Company", kuri buvo apdraudusi Viskonsino valstijos firmos "Meals on Wheels" darbuotojus. Pristatydama maistą "Meals on Wheels" darbuotoja (tvirtinama, kad ji net neavėjo batų) paslydo prie įvažiavimo į užsakovės namus ir susižeidė. "Sentry" turėjo apmokėti jos traumų gydymą. Norėdama susigrąžinti pinigus bendrovė pateikė ieškinį 81 metų namo savininkei, perkančiai "Meals on Wheels" paslaugas. Buvo galima tiesiog nurodyti jos, kaip namo savininkės, draudimo bendrovę, bet senutės tempimas į teismą tik sustiprino draudimo bendrovių įvaizdį - vaikytis pelno ir nesirūpinti polisų turėtojų nuostoliais.

Roberto Hornbecko šeima. Hornbeckas išėjo į kariuomenę savanoriu ir tarnavo Irake. Grįžęs namo jis pasigėrė, nuklydo į viešbučio tarnybines patalpas (nekreipdamas dėmesio į perspėjimo ženklus "Pavojinga"), įropojo į oro kondicionavimo agregatą ir buvo žiauriai supjaustytas, kai šis pradėjo veikti. Dėl girtumo neįstengė sau padėti ir mirtinai nukraujavo. Aišku, tai tragedija, bet išimtinai dėl suaugusio, karinį parengimą turinčio asmens kaltės. Nepaisydama neatsakingo jo elgesio - ir galbūt kriminalinio jo nusižengimo - Hornbecko šeima pateikė 10 mln. dolerių ieškinį viešbučiui, tarsi visai normalu manyti, jog koks girtas kvailys gali nepaisyti perspėjamųjų ženklų ir šliaužti į sudėtingą mechanizmą išsimiegoti po išgertuvių.

Laureatas:

Roy L.Pearsonas jaunesnysis. 57 metų administracinio teismo teisėjas iš Vašingtono pareiškė, kad cheminė valykla pradangino jo kelnes ir pateikė 65 mln. 462 tūkst. 500 dolerių ieškinį vienos šeimos aptarnaujamai valyklai. Pats sau atstovaudamas teisme, Pearsonas šūkavo dėl prarastų kelnių, įtikinėdamas, kad Vašingtono apygardos archyvuose nėra įdomesnės bylos. Bet aukščiausiojo teismo teisėjo tai nesugraudino: ieškinio svarstymą jis pavadino "nemaloniu bylinėjimusi", išbarė teisėją Pearsoną dėl "negarbingo elgesio" ir priteisė cheminei valyklai apmokėti realias išlaidas. Pearsonas buvo nepatenkintas sprendimu ir pateikė apeliaciją. Jis turės pakankamai laiko bylinėtis, nes atleistas iš pareigų.

 

Pearsono apeliacija vis dar neišnagrinėta.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"