Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kodėl nusispjaunama per petį?

 
2012 04 14 16:46

Prietarai, prietarai, prietarai... Dažnai juos minime su atlaidžia šypsenėle. Tačiau neretai net patys to nepastebėdami į kai kuriuos jų atsižvelgiame. O ką apie prietarus mano žinomi žmonės? 

Šiandien galima su palengvėjimu atsidusti: penktadienis, 13 diena, buvo vakar. Jeigu nenutiko ko nors nemalonaus, galbūt net įsikalbėto, dabar turėtų būti ramiau.      

Kai kurie senovės prietarai iki šiol įsirėžę į pasąmonę. Neretai žmonės nė nesusimąstydami, kodėl taip daro, nusispjauna per petį, pabeldžia į medį, nesėda į skaičiumi 13 pažymėtą vietą, jei ką nors pamiršę grįžta namo - pasižiūri į veidrodį, o šiam sudužus kuo greičiau atsikrato šukių ir kurį laiką dėmesingai stebi, ar netykoja kokia bėda. Jie gali tyliai pasidžiaugti nutūpusia boruže, dėl visa ko namie virš durų pakabinti pasagą, skubėti sugalvoti norą, naktiniame danguje pamatę meteorito spindintį brūkšnį nesigailėti net ir brangesnio sudužusio indo, pasakę: "Šukės laimę neša."      

Pasitaiko mistinių sutapimų, kai pastebėjus kokį nors ženklą nepasiseka arba priešingai - aplanko sėkmė. Jei tai dažnas dalykas, galima ir pradėti tikėti jais lyg prietarais. Kartais žmonės turi asmeninių tradicijų - jie negali atsisakyti kokio nors daikto ar drabužio, kurį turint ar vilkint nutiko kas nors labai gero ar sėkmingo. Tai gali būti marškinėliai, kaklaraištis, laikrodis ir panašiai.

Ar žinomi žmonės nevalingai paiso prietarų, nors jais ir netiki? Apie tai pasakojo stilistas Mantas Petruškevičius, aktorė ir žurnalistė Gražina Baikštytė, populiarus dainininkas Povilas Meškėla, atlikėja ir tekstų autorė Rūta Lukoševičiūtė, aktorius Rimgaudas Karvelis.

Turi apsaugą nuo blogos akies

Stilistas Mantas Petruškevičius neslėpė, kad vengia juodų kačių. Jei kur nors pamato, stengiasi, kad ji negalėtų kirsti kelio, ir pereina į kitą gatvės pusę. "Man apskritai katės nepatinka, - pasiteisino vyras. - Ypač juodos." Skrendančiame lėktuve sėdėti skaičiumi 13 pažymėtoje vietoje stilistas taip pat nenorėtų. "O jei jis į orą kiltų 13 dieną, 13 val. 13 min., neskrisčiau", - nusišypsojo pašnekovas. M.Petruškevičius teigė, kad į prietarus stengiasi nekreipti dėmesio, bet vis dėlto į juos atsižvelgia. Tai atsitinka, galima sakyti, natūraliai.

Labiausiai jam rūpi, kad nenužiūrėtų vadinamoji bloga akis. Manoma, kad tam reikia kokios nors apsaugos. Stilistas ant kairės rankos riešo yra užsirišęs specialų raudoną raištelį. "Blogos akies bijau labiau negu juodų kačių ar skaičiaus 13, - prisipažino M.Petruškevičius. - Gyvenime labiausiai reikia bijoti žmonių, o ne gyvūnų ar skaičių." Jis tiki, kad žmonės žvilgsniais, mintimis, prakeiksmais gali pridaryti daug blogo. Anot stilisto, gyvenime apskritai trūksta pozityvumo.      

Pilka spalva - sava

M.Petruškevičius amuletų nekolekcionuoja. Stilistas turi dar vieną iš Izraelio atvežtą juostelę, kurią jam yra patarę nešioti lyg simbolį. Tai jis ir daro.

Nieko nuostabaus, kad žmonėms sėkmė asocijuojasi su kokiais nors daiktais ar drabužiais, jei tuo metu, kai nutiko kas nors gero, juos turėjo ar vilkėjo. Ką apie tai mano stilistas - ar tuo tiki? "Vienu gyvenimo laikotarpiu buvo panašus dalykas. Vėliau tokios smulkmenos pasimiršta, - pasakojo jis. - Tiesiog prisimenu, kad jei norisi sėkmės, reikia apsirengti pilkos spalvos drabužius. Dar žinau, kad nereikia dėvėti languotų marškinių."

M.Petruškevičius teigė, kad pilka spalva jam tinka ir pagal horoskopą, ir apskritai patinka. Pasak stilisto, jei asmenybė ryški, tokiai nereikia į akis krintančių drabužių. Pilkais apdarais neatkreipsi į save dėmesio. "Ryškiam žmogui gal ir gerai pradingti pasirinkus šią spalvą, - mano pašnekovas. - Jei jis įdomus, ryškių drabužių nereikia." Kaip teigė M.Petruškevičius, mūsų krašte rėkiančiomis spalvomis neretai kompensuojamas asmenybės blankumas. Jam gražu tai, kas subtilu.     

Apie norus ir svajones - garsiai

Yra žmonių, manančių, kad apie troškimus geriau nesipasakoti, nes tada jie neva neišpildys. Tokie vengia kalbėti apie savo siekius ir net konkrečius planus. Net yra patarlė: "Kol neperšokai, nesakyk - op." Tačiau M.Petruškevičius mano kitaip. "Galiu pasakyti iš savo patirties: kai apie savo svajonę pasakoji ir kuo daugiau, ji greičiau išsipildo, - teigė stilistas. - Pačiam reikia gyventi su ta mintimi, ja tikėti. Ir galvoti, kad viskas jau vyksta ar net įvyko." M.Petruškevičius nesupranta, kodėl žmonės nedrįsta kalbėti apie savo siekius. Nebent jei viešinti stabdo nerimas, kad kas nors gali nugvelbti gerą idėją. Tačiau, pašnekovo nuomone, nereikia bijoti, kad nepasiseks, ir todėl tylėti, niekam nieko nepasakoti. "Darau priešingai, - tvirtino M.Petruškevičius. - Mano nuomone, visada reikia pasakyti, pasigirti. Ir gyventi su ta mintimi. Kai pats tvirtai tiki, viskas išsipildo. Todėl, kad mintis materializuojasi. Man taip yra atsitikę daug kartų."     

Kieme - daug kačių

Aktorė ir žurnalistė Gražina Baikštytė nelaiko savęs prietaringa. "Negaliu pasakyti, kad labai tikėčiau prietarais, - sakė ji. - Gal tik kai kuriais dalykais..." Aktorė šypsodamasi prisipažino, kad per kelią bėgančios juodos katės privengia. "Tada eidama tris kartus nusispjaunu per kairįjį petį, - prisipažino ji. - Nors tuo ir netikiu. Katinų pilnas kiemas, juodų taip pat yra nemažai. Jie bėgioja ir šen, ir ten. Galima sakyti, per kelią perbėga kasdien."

Nieko nuostabaus, kad prietarais netikintys žmonės neretai ką nors daro nevalingai - dėl įsišaknijusio įpročio. "Į medį ir aš pabeldžiu, - nusijuokė G.Baikštytė. - Tačiau skaičius 13 manęs nebaugina. Galėčiau skristi lėktuvu, sėdėdama juo pažymėtoje vietoje. Esu abejinga velnio tuzinui."

Sapnuose būna ženklų

G.Baikštytė sakė, kad šiek tiek domisi sapnais. Moteris mano, kad juose būna tam tikrų simbolių, kuriuos galima suprasti kaip ateities perspėjimus. "Tikiu savo sapnais ir moku juos išnarplioti, - teigė G.Baikštytė. - Nebūna, kad viskas atitiktų 100 procentų. Tačiau ne kartą ir ne du sapnuose buvo tam tikrų ženklų. Galima numanyti, kad gali nutikti kas nors nemalonaus arba kažkas tave išduos. Gali būti perspėjimas dėl ligos ar kad gali atsirasti priešų."    

Aktorė šypsojosi, kad nėra aiškiaregė, sakė, kad sapnų specialiai netyrinėja pasitelkusi literatūrą ar mokslinius darbus. Tiesiog tuo pasidomi. Ji tikino, kad pranašystės sapnuose ne kartą pasitvirtino. "Būna, kad jei ką nors susapnuoju, taip ir įvyksta, - teigė pašnekovė. - Todėl ir domiuosi sapnais, nes ne kartą pasiteisino bandymai juos suprasti."

Planais nenori dalytis

Ar G.Baikštytė yra iš tų žmonių, kurie neskuba dalytis savo planais ar troškimais, nes nerimauja, kad tada gali neišsipildyti? "Čia yra dalis tiesos, - mano aktorė. - Kai turi kokių nors planų, knieti jais pasidalyti bent su artimaisiais, šeimos nariais. Būna, kad neiškenti ir jiems pasipasakoji. Tačiau liežuvį reikėtų laikyti už dantų ir viešai nieko nekalbėti."

Pasak G.Baikštytės, yra pasitvirtinę, kad jei apsiskelbi, tada nepavyksta. Jos nuomone, patarlė, teigianti, jog nereikia sakyti "op", kol neperšoki, turi pagrindo. Taip byloja tautos išmintis. "Turbūt ne iš piršto laužta", - sakė G.Baikštytė.

Aktorė šiuo metu rašo knygą apie teatro režisierių Rimą Tuminą. Ji teigė, kad sulaukia pasiūlymų apie tai plačiau papasakoti spaudoje, per televiziją. Tačiau vengia tai daryti. Patvirtina tik patį faktą - taip, knyga bus. Ir ramiai dirba, ką numačiusi bei suplanavusi. "Kai knyga jau bus išleista, tada apie ją viską ir papasakosiu", - teigė G.Baikštytė.      

Nesisveikina per slenkstį

Jei dainininkas Povilas Meškėla kam nors užlipa ant kojos, prašo, kad tas žmogus ir jam užliptų, nes mano, jog to nepadarius galima susipykti. Dar jis nenori sveikindamasis spausti rankos per slenkstį. Tik sako, kad tai - ne prietaras, o paprasčiausias mandagumas. "Jei pas mane ateina žmogus, siūlau užeiti į vidų ir tada pasisveikinti", - aiškino P.Meškėla.

Kartais jis nusispjauna per petį. Daro tai automatiškai. Atlikėjas prisipažino, kad tiki pranašiškais sapnais. Mat jie ne kartą išsipildė. Kadaise sapnavo, kad iškrito kraujuojantis dantis. Paskui atsitiko nelaimė - P.Meškėla tragiškomis aplinkybėmis neteko tėvų. Po kito panašaus sapno mirė dar vienas artimas žmogus. "O kai susapnuoju, kad įkritau į šūdą ar esu visas išsimėšlinęs, žinau, jog gausiu pinigų", - tiki populiarus atlikėjas. Ir patikino, kad toks sapnas taip pat visada išsipildo.

Vengia juodos katės

Dainininkė ir dainų tekstų autorė Rūta Lukoševičiūtė kartais, jei nepamiršta, į drabužius įsisega žiogelį, kad nenužiūrėtų bloga akis. Kai kelią perbėga juoda katė, R.Lukoševičiūtė pasižiūri, ar turi sagą. Tiki, kad jei rytą sutiks moterį, dieną nesiseks. "Tai iš šeimos atėjęs prietaras. Taigi jei sutinku pagyvenusią moterį, pamanau, kad tądien iškils sena problema. Jei sutinku vyrą, tikiu, jog diena bus labai sėkminga. Be to, močiutė visą laiką sakydavo, kad šukės laimę neša", - šypsojosi Rūta. Kadaise ji tikėjo sėkmę lemiančiu keturlapiu dobilėliu.

Prieš spektaklį žegnojasi

Aktorius Rimgaudas Karvelis įsitikinęs, kad meno žmonės dažniausiai būna prietaringi. "Kodėl? Todėl, kad jie - meno žmonės. Kitaip būtų medikai, mokslininkai ir panašiai. Menininkai apskritai yra trenkti", - nusišaipė jis. Pats R.Karvelis eidamas į sceną laikosi tradicijos kiekvieną kartą persižegnoti - kad spektaklis pavyktų. Aktorius tikino, kad jam tai visada padeda. "O velnio tuzinas man lemia sėkmę. Žaisdamas krepšinį ar futbolą vilkėdavau 13 numeriu pažymėtus marškinėlius. Ir įvartį įmušdavau, ir kamuolį į krepšį įmesdavau", - tvirtino R.Karvelis.

"Į medį pabeldžiu", - juokėsi G.Baikštytė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"