Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Knygų išmintis žvaigždžių nedomina

 

Statistikai pateikia faktų, kurie visiškai neguodžia: maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų neskaito knygų. Tarp rašytinio žodžio nemėgėjų yra ne tik menko intelekto piliečių, bet ir žinomų žmonių.

Šią savaitę vyksta tarptautinė Vilniaus knygų mugė. Joje lankytojų niekada netrūksta, tačiau skaityti nemėgstančių žmonių vis tiek daugėja. Nerimą keliantys Lietuvos statistikos departamento duomenys rodo, kad nė vienos knygos per pastaruosius metus nėra perskaitę daugiau kaip 31 proc. šalies piliečių. Literatūra, kaip kokybiškas laisvalaikio leidimo būdas, neįdomi menkesnio išsilavinimo žmonėms, daugiau vyrams negu moterims.

Edukologai skundžiasi, jog jaunimas itin nenoriai ima į rankas knygą, o ir skaityti susiruošia dažniausiai tik todėl, kad to reikalauja mokyklos ar universiteto programos. Malonumas pasinerti į grožinės literatūros vandenyną svetimas ir populiarumą pelniusioms žvaigždėms.

LŽ prisipažino neskaitančios knygų Lietuvos pramogų pasaulio atstovės Natalija Bunkė, naujoji Deivydo Zvonkaus širdies dama Katažina Nemycko, Inga Paksaitė-Stumbrienė. Su literatūra nelinkę draugauti ir muzikantas Vaidotas Baumila, dainininkas Radži Aleksandrovičius bei kiti atlikėjai. Laiko skaityti nebesuranda choreografas ir televizijos veidas Jurijus Smoriginas, seimūnas Algimantas Salamakinas, iš pramogų į politikos pasaulį patraukęs Antanas Nedzinskas, baleto šokėjas Nerijus Juška ir kiti.  

Renkasi televizorių ir kiną

Dainininkė Natalija Bunkė sakė, kad ištaikiusi laisvą nuo darbų ir mažylio priežiūros valandėlę stengiasi pailsėti paprastai. "Kadangi auginu vaiką, neturiu daug laiko poilsiauti, bet jei pasitaiko laisva dienelė, užsiimu banaliais dalykais: ilgiau padrybsau lovoje, per televizorių pasižiūriu daug mąstyti neįpareigojančių programų. Mėgstu "Nature" ir "National Geographic" kanalus - patinka laidos apie gyvūnus, keliones", - vardijo Natalija.

Grožinės literatūros skaitymas, kaip atsipalaidavimo ir laisvalaikio forma, jai nepriimtinas. "Ne, tai ne man. Kažkaip neįpratau skaityti knygų. Man labiau patinka žiūrėti vaizdą, nei skaityti tekstą. Net vaikystėje skaitydavau tik pagal mokyklos programą privalomas knygas. Labai retas atvejis, kad skaityčiau, tai - ne mano stichija", - prisipažino N.Bunkė.

Poilsiui jauna mama renkasi ką nors kita. Jos nežavi nei elektroninės knygos, nei kompiuteriniai žaidimai. Laisvą vakarą Natalija mieliau išsiruošia į kiną. Teatrą pastaruoju metu ji šiek tiek apleidusi. "Prieš porą metų, kol dar neturėjau mažylio, į spektaklius dažniau vaikščiodavau. Nors su vyru gauname nemažai pasiūlymų aplankyti teatrą, vis pritrūksta laiko. Mano manymu, į spektaklį reikia specialiai ruoštis, nusiteikti, o dabar tam lieka vis mažiau laiko. Štai vizitas į kiną - neįpareigojantis. Nuėjai, nusipirkai bilietą ir žiūri norimą filmą", - samprotavo Natalija.

Gyvatės ir jūros gėrybės

Laisvą vakarą Natalija mėgsta pasilepinti skaniais valgiais. "Nesu tas žmogus, kuriam maistas - tik alkio malšinimo būdas. Patiekalas turi būti skanus arba labai geidžiamas. Mėgstu pasigaminti ką nors gardaus. Kai buvau nėščia, vyrui gana dažnai tekdavo lėkti man atvežti įvairių keistų valgių, kurių tuo metu įsigeisdavau", - nusijuokė N.Bunkė.

Laisvą nuo darbų vakarą šviesiaplaukė išsitraukia iš šaldiklio jūros gėrybių, pagamina sau ir mylimam vyrui gardų vakarienės patiekalą ir nešasi maistą į lovą. "Patinka televizijos laidos apie gyvates, tiesiog dievinu šiuos roplius. Jas dažnokai rodo per kanalą "Nature".  Todėl dažniausiai išsidėliojame su vyru visus mano pagamintus skanėstus ant lovos ir valgome žiūrėdami laidas apie gyvačių gyvenimą", - pasakojo šaltakraujus gyvius maistui ir "dūšiai" mėgstanti Natalija.

Ji užsiminė, kad turėdama daugiau laisvo laiko, nei ištaiko dabar, kai namie krykštauja mažylis sūnelis, darytų kitaip. "Nuvažiuočiau pas mamą, močiutę, į kaimą su vaiku, aplankyčiau kitus gimines. Būtų šaunu. Gal dar į Druskininkus... Ten pasimaudytume baseine - mudu su vyru labai mėgstame plaukioti ir sportuoti. Tačiau per darbus vis pritrūksta to laiko", - atsiduso sėkmingą solinę karjerą ir sūnelio auginimo rūpesčius derinanti moteris.

Kada nors vėliau

Dvi atžalas auginanti Inga Paksaitė-Stumbrienė pasitaikiusios laisvos dienelės taip pat neskiria knygų skaitymui. "Daug priklauso nuo to, kada būna laiko. Jeigu tai savaitgalis - išsirengiame į gamtą pasivaikščioti, į kiną arba į restoraną gardžiai papietauti ar pavakarieniauti, - pasakojo Inga. - Jeigu poilsio pasitaiko tik kelios valandėlės, dažniausiai perverčiu kokį iliustruotą žurnalą."

Kaip prisipažino jauna mama, skaitymo tarp jos laisvalaikio užsiėmimų nėra. "Kad prisėstum prie knygos, reikia laiko, atsipalaiduoti, tarkime, prie židinio, įsijausti į tai, ką skaitai. Tokios galimybės turint mažų vaikų beveik nelieka. Neseniai buvau sutikusi vieną bičiulį, kurio atžalai sukako aštuoneri. Jis pašmaikštavo, kad tik dabar sugebėjo savaitgalį ramiai paskaityti knygą. Matyt, teks laukti, kol vaikai paūgės, nes dabar nei man, nei vyrui tokios galimybės nelieka", - kalbėjo jauna mama.

Vaikystėje Inga teigė skaičiusi tas knygas, kurios buvo privalomos pagal mokyklos programą. Mokydamasi aukštojoje taip pat apsiribodavo rekomenduojamos perskaityti literatūros sąrašu. "Nebuvau didelė knygų mylėtoja, greičiau pavadinčiau save "tiksliuke" - mano itin konkretus, matematinis mąstymas, skaičius, loginius uždavinius mėgstu labiau nei grožinę literatūrą", - nusišypsojo šviesiaplaukė.

Jei turi laisvą vakarą, ji su vyru Aivaru mieliau renkasi kino teatrą. Stumbrų porai filmai patinka labiau negu spektakliai.

Geriau - SPA procedūros

Po D.Zvonkaus skyrybų Nataliją pakeitusi dainininkė ir televizijos projekto "Chorų karai" generolė Katažina Nemycko taip pat priklauso neskaitančiųjų grožinės literatūros būriui. Mergina, ištaikiusi laisvą pusdienį ar dieną savo įtemptoje dienotvarkėje, mieliausiai leidžia laiką grožio centruose. "Labiausiai mėgstu atsipalaiduoti SPA salone, baseine. Tokia laisvalaikio veikla man ypač patinka, kai labai intensyviai dirbu, kai trūksta laiko net miegui, todėl geriausiai pailsiu būtent ten. Mėgstu masažus, vandens procedūras", - pasakojo K.Nemycko.

Jauna moteris neslėpė, kad jai patinka pamiegoti, tačiau dėl užgriuvusių darbų gausos dabar negali sau to leisti. "Esu "pelėda",  galiu dirbti iki paryčių, bet paskui man labai norisi ilgai miegoti. Keltis ankstų rytą - tikras košmaras, vis dėlto šiaip taip prisiverčiu", - paaiškino nauja D.Zvonkaus mylimoji.

Ji atvirai prisipažino, kad knygų laisvalaikiu neatsiverčia. "Nemėgau skaityti dar mokykloje ir nepamėgau iki šiol. O dabar, užuot ėmusi į rankas knygą, mieliau pasižiūriu kokį dokumentinį ar meninį filmą, - atviravo Katažina. - Esu iš tų žmonių, kurie sunkiai susikoncentruoja į skaitymą. Mano mintys amžinai kur nors nukrypsta, tad vis pametu knygos siužeto vingius. Galėčiau skaityti naktį, kai aplinkui ramu, bet tada dažniausiai užmiegu su knyga rankose."

Turinį atpasakodavo sesės

Jeigu K.Nemycko netyčia ir atsiverčia grožinės literatūros kūrinį, paprastai iki pabaigos jo neperskaito. "Man labai sunku grįžti prie ilgo teksto, jau geriau paskaitau kokį žurnalą arba pažiūriu filmą", - patikino mergina. Vaikystėje ji taip pat skaitydavo tik privalomus pagal programą kūrinius, o ir šio užsiėmimo mokėdavo išvengti. "Turiu vyresnes seses, kurios anksčiau už mane baigė mokyklą. Prireikus atsiskaityti už perskaitytą knygą, dažniausiai jos atpasakodavo man turinį, pateikdavo santrauką. Todėl galėdavau atsakinėti per pamoką bent jau žinodama, apie ką toje privalomoje knygoje rašoma. Tiesiog turiu tokią bėdą - negaliu susikoncentruoti. Matyt, man iš aukščiau neduota skaitymo dovanos", - nusijuokė Katažina.

Laisvą laiką ji mielai skiria kitokioms pramogoms. "Labai mėgstu kiną, teatrą, koncertus. Tokia veikla man - vienas geriausių poilsio būdų", - patikino D.Zvonkaus širdies dama.

Atsipalaiduoti laisvą valandėlę po darbų K.Nemycko padeda ir valgio gaminimas mylimam žmogui arba draugams. "Patinka gaminti kam nors kitam - mylimajam ar draugams, bet ne sau. Savęs maistu nelepinu, man tiesiog gaila tam laiko. Dažniausiai užeinu pavalgyti į kokią kavinę arba perku jau paruoštus pusgaminius, prie kurių nereikia ilgai vargti. Tačiau gaminti maistą kitiems man tikrai patinka", - kalbėjo jauna moteris.

Neturi kada įsijausti

Garsus baleto šokėjas Nerijus Juška teigė, jog pastaruoju metu laisvalaikis jam - medicinos procedūros, kurių reikia reabilitacijos laikotarpiu. "Būdamas Kaune vakarais nueinu į Muzikinį teatrą, mokyklą arba sėdžiu namie, - pasakojo primarijus. - Televizorių žiūriu dažnai, be jo negalėčiau būti. Internetu Kaune naudojuosi, o namie Vilniuje neturiu ir nepasigendu."

Knygos taip pat nėra tai, be ko N.Juška negalėtų gyventi. Dažniausiai vyras varto žurnalus ir pasigilina į juose spausdinamus straipsnius. Baleto šokėjas neslėpė: "Knygų seniai neskaičiau. Joms reikia laiko. Kad galima būtų ramiai, tarkime, atsigulus į lovą, susikaupti ir skaityti. Į knygą reikia įsijausti. O prabėgomis, perverčiant vieną kitą lapą, nieko gero nebus. Tada geriau visai neskaityti." 

N.Juška apgailestavo neturintis tiek laisvo laiko, kad galėtų sėdėti prie knygos. Jis supranta, kodėl skaitančiųjų literatūrą vis mažėja. "Galbūt todėl, kad yra televizorius, kompiuteris. Atsirado ir kitokių naujovių. O laisvo laiko liko nedaug, - svarstė pašnekovas. - Tarkime, pats visada žiūriu žinių laidas, seku naujienas."         

Knygą pakeitė kompiuteris

Anksčiau choreografą Jurijų Smoriginą buvo galima vadinti knygraužiu. Jis skaitydavo viską iš eilės, kas tik pasitaikydavo po ranka. Ir nesvarbu, kuriuo paros metu. J.Smoriginas prisiminė: "Skaičiau labai eklektiškai ir chaotiškai - ir rimtą literatūrą, ir bulvarinę. Galėdavau nemiegoti ir su knyga leisti laiką iki penkių valandų ryto."

Tačiau dabar daugiausia J.Smorigino laiko "suvalgo" kompiuteris - todėl, kad gyvenimas pasidarė sudėtingas ir per internetą tenka tvarkyti daug reikalų. "Tempas didelis, protas ir emocijos sujaukti. Kova už būvį atima ramybę, jautiesi išdraskytas, sunku susikoncentruoti, atsipalaiduoti, pasinerti į literatūrą, - dėstė choreografas. - Todėl beveik nieko neskaitau."

Laikraščiai ir įstatymai

Seimo narys Algimantas Salamakinas, kolegų parlamentarų etikos sargas, yra prisipažinęs, kad knygoms nebeturi laiko. Tačiau savo ryto jis neįsivaizduoja be spaudos. Laikraščių skaitymą A.Salamakinas vadino darbo dalimi, todėl jų puslapiai yra politiko kasdienybė. Anksčiau jam patiko nuotykių literatūra, bet šį pomėgį teko kuriam laikui pamiršti. "Skaitysiu knygas, kai baigsiu politiko karjerą, turėsiu daugiau laiko", - sakė A.Salamakinas.

Antanas Nedzinskas taip pat yra minėjęs, kad literatūrai nebelieka laiko. "Seime nespėju perskaityti net įstatymų, tad jokių knygų nebeskaitau", - kartą prisipažino parlamentaras.

Didelio noro neturi

Nemeilės literatūrai neslepia ir populiariausias Lietuvos romas Radži Aleksandrovičius. Nors dainininko santykis su ja šiek tiek glaudesnis: prieš kurį laiką viena žurnalistė parašė knygą apie atlikėjo dar tokį trumpą - dviejų dešimčių, - bet labai spalvingą gyvenimą. Tačiau kita literatūra Radži ne itin domisi.

Kad atlikėjas Donatas Baumila-Dūnis neskaito knygų, išdavė taip pat dainuojantis jo brolis Vaidas Baumila. Pasak Vaido, prieš keletą metų Donatas lyg ir buvo susidomėjęs Dano Browno "Angelais ir demonais", bet brolio su kokiu nors leidiniu rankose jis jau senokai nėra matęs.

Kad neskaito knygų, yra prisipažinusi ir dainininkė Džordana Butkutė. Ji teigė pavartanti žurnalus. Apie literatūrą atlikėja sakė: "Nesuprantu, ką žmonės randa knygose." Nuo koncertinės veiklos ji pailsi tiesiog gerai išsimiegodama. 

Skandalingasis atlikėjas Egidijus Dragūnas yra nuoširdus žmogus. Jis sako, ką mano, ir taip, kaip yra. Vienoje televizijos laidoje Selu vadinamas dainininkas atvirai pasakė: "Žinote, aš labai mažai skaitau knygų. Ir tai turbūt jaučiasi."  

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"