Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Katalonijos bokštai

 
2009 08 22 0:00
Kartais ir nepavyksta, bet kovos dvasia nesilpsta. "Castellers de Barselona".
Kartais ir nepavyksta, bet kovos dvasia nesilpsta. "Castellers de Barselona".

Stovi vieni kitiems ant galvų daugiau kaip du šimtus metų. 'Baixos' kelia ant pečių lengvojo automobilio svorį, 'enxanetes' puikuojasi be apsaugos dešimčių metrų aukštyje. Ne profesionalūs akrobatai, o namų šeimininkės ir tarnautojai.

Arnau Leixa - aštuonerių, kopia jau nuo trejų. Per bazę sudarančių žmonių galvas ir rankas kyla iki Manuelio. Stato pėdą jam ant blauzdos, iš užpakalio, prie pat kelio. Paskui ant šlaunies, po sėdmenimis - iš riebalų ir raumenų ten susidaro lentynėlė. Dabar juosmuo ir op! Jau ant rankų! Kariasi ant Eduardo, Viktoro, paskui Klaros, Lauros ir Aidos, kuri sukandusi dantis stengiasi išlaikyti pusiausvyrą. Beliko užlipti ant šešerių metų Monikos ir sekundei iškelti rankutę. Pavyko! Minia džiūgauja. Arnau yra dvylika metrų nuo žemės, trijų aukštų namo stogo lygyje. Sakoma, kad tuomet visai nebaisu.

"Castellers" (pilių statytojai) stato žmonių bokštus. Per sezoną, kuris tęsiasi ištisus metus, kurios nors iš pusšimčio "colles" (grupių) pasirodymą galima pamatyti kiekvieną savaitgalį.

Statyk bokštą su mumis

"Statyk bokštą su mumis!" - kviečia plakatas Barselonos metro. Šitaip save garsina "Castellers de Barcelona" - seniausia grupė mieste, ateinančiais metais minėsianti keturiasdešimtmetį. Maždaug keturių šimtų aktyvių narių grupė treniruojasi kiekvieną antradienį ir šeštadienį nuosavame pastate, kuriame yra baras, speciali gimnastikos patalpa ir kiemas; ten statomi didžiausi bokštai. Tačiau ne iki galo, nes, kaip aiškina Eduardas Parisas, grupės vadovas, be žiūrovų nebūtų žavesio.

"Seniausiems nariams tuoj sukaks aštuoniasdešimt, jauniausi - ketverių, penkerių metų. Čia tikras visuomenės pjūvis: nuo bedarbių ir namų šeimininkių iki architektų ir gydytojų", - pristato grupę E.Parisas.

"Castells" - tai aktyvumas visiems, nesvarbu, koks amžiaus, visuomeninė padėtis, išvaizda, - sako Josepas Sala, vienas iš legendinių "Castellers de Barselona" įkūrėjų. - Kresni - į apačią, liesi - į viršų, vaikai - į viršūnę. Yra ir keletas asmenų, turinčių protinę negalią. Pagrindinis principas: grupėje yra vietos visiems.

76 metų Montse Elias, grupėje esanti daugiau kaip dešimtį metų, gavo maloninę pravardę Krepšių bobutė, nes per pasirodymus saugo kitų "castellers" daiktus. "Kadaise dalyvaudavau pagrindinėje dalyje, bet pajutau turinti sveikatos problemų. Dabar noriu nors šitaip prisidėti. O bokštus stato dvi mano dukterys, žentai ir anūkai."

Žmonės verkė...

Pirmas dokumentuotas "castell", šešių aukštų, buvo pastatytas 1770 metais nedideliame Katalonijos miestelyje Valse, šiandien pripažintame žmonių bokštų lopšiu. Tenai ir netoliese esančioje Taragonoje devynioliktame šimtmetyje valstiečiai bei amatininkai statė devynių aukštų bokštus. Bet pirmųjų "castellers" laimėjimai daugelį metų buvo pamiršti. Paveikė didžioji ir mažoji istorija: revoliucijos, pilietinis karas ir diktatūros metai, taip pat choleros epidemija ir Katalonijos vynuogynus siaubiantis amarų antplūdis; visa tai atpratino Katalonijos valstiečius nuo pasilinksminimų.

Vienintelė vieta, kur "castellers" pasirodymai vykdavo bent kartą per metus, - Vilafranca del Penedes. Iš ten kilę meistrų meistrai, kuriems pirmiems istorijoje pavyko 1998 metais pastatyti dešimties aukštų konstrukciją. "Žmonės verkė", - rašo "La Vanguardii" korespondentas.

"Dabartinis "castells" bumas prasidėjo po žaidynių Barselonoje 1992 metais, - sako E.Parisas. Atidarymo ceremonijoje pasirodė dvylika grupių, simbolizuojančių tuometes Europos Sąjungos šalis. Nuo tada žmonių bokštų mada tęsiasi ir plinta kituose žemynuose. Susikūrė grupės Brazilijoje, Čilėje, JAV ir kitur. Pasimokyti technikos į Barseloną buvo atvykusi grupė net iš Indijos. Ketino statyti įspūdingus bokštus per indusų šventę Krishna Janmashtami.

Karjera iš viršaus į apačią

...Vienas pastarojo meto pasirodymų Terasoje netoli Barselonos sutraukė minias žiūrovų. Centrinėje aikštėje, tradiciškai priešais miesto rotušę, pasirodo trys grupės. "Castellers de Barcelona" nariai šiek tiek nervinasi: šiandien nori pastatyti devynių aukštų "castell", kurio šį sezoną dar nebandė.

Sėkmė priklauso nuo pagrindo, kurį gali sudaryti net pusė tūkstančio žmonių. "Prisidėti gali kiekvienas, - aiškina J.Sala. - Tereikia nusisegti laikrodį ir pasiraitoti rankoves." Pagrindą sudaro kresni ir stiprūs, ant jų rankų laikysis tūkstančio kilogramų svoris. Kad stuburas atlaikytų tokį apkrovimą, būtina plati juoda juosta, net aštuonių metrų ilgio, ištiesinanti figūrą ir padedanti kopiantiesiems aukščiau. Standus apsivyniojimas ja - pagrindinė "casteller" priedermė ir ženklas, kad laikas pradėti renginį.

Pagrindą sudaro glaudūs apskritimai, vienas aplink kitą. Pradeda jungtis ir žiūrovai. "Negaliu stovėti nuošalėje, - sako dvidešimt kelerių metų Nuria iš Terasos. - Būdama ten, pagrindo centre, jautiesi nuostabiai. Reikia susirasti sau vietą, užmerkti akis ir klausytis kovos, kuri vyksta viršuje, atgarsių."

Po komandos pradeda kopti "castellers", kurie atsistos viršutiniuose aukštuose. Jie skuba, kad nepritrūktų jėgų stovintiesiems apačioje. Atmosferą kaitina greita melodija, kurią groja "gralles", katalonų liaudies instrumentais, primenančiais obojų.

Viršūnė skirta vaikams. Priešpaskutiniame aukšte pritūpęs nedidukas "aixecador", ant jo pečių užsilips paskutinis "enxaneta" ir sekundei kilstelės aukštyn rankutę. Keturi ištiesti piršteliai atitinka juostų skaičių Katalonijos vėliavoje.

"Grupėje karjera daroma iš viršaus į apačią, - sako J.Sala. - Pradėjau nuo korimosi aukštyn, kad metams bėgant leisčiausi per visus aukštus žemyn. Pagaliau tapau vadovu. Galima pradėti ardymą - jis dar sunkesnis už bokšto statymą. Bet verta įtempti paskutines jėgas, nes bokšto išardymas be kritimų laikomas didesne sėkme ir geriau vertinamas.

Kai padvelkia mirtis

Aikštėje euforija. Pirma pasirodanti grupė "Minyons de Terassa" sumuša istorinį rekordą: pastato sudėtingą devynių aukštų bokštą.

Eilė "Castellers de Barselona" - suplanavusiesiems devynis aukštus po keturis žmones ir dviejų lygių pagrindą. Milžiniškam statiniui reikia šimtų žmonių ir nepaprastai susitelkti. Kai pastatytas paskutinis aukštas, mažasis Arnau, kuris jau netoli viršūnės, ūmai sustoja. "Arriba! Aukštyn!" - šaukia minia, bet persigandęs vaikas leidžiasi žemyn.

Nors barseloniečiai stengiasi šypsotis, jiems sunkiai sekasi slėpti nusivylimą. "Ką padarysi, reikia gerbti vaiko apsisprendimą, - sako Tonis Mananė, atsakingas už grupės viešuosius ryšius. - Svarbiausia apsaugoti mažuosius nuo streso."

Per pasirodymą vaikams neleidžiama rodytis aikštėje. Jie žaidžia miesto savivaldybės pastate organizuotose mini stovyklose, važinėja ant turėklų, karstosi ant marmurinių burmistrų biustų. Kai ateina metas pasirodyti, globėjai išneša juos ant rankų ir paskutinę akimirką priveža prie bokštų. Vaikai turi užlipti į viršų ir nusileisti - kad vėl grįžtų prie žaidimų. "Kaip matote, ne visada pavyksta apsaugoti juos nuo įtampos", - pastebi Tonis.

"Kad ir koks aistringas katalonas būčiau, neleisiu, kad mano vaikas kartųsi į keturiolikos metrų aukštį", - parašė į forumą anoniminis internautas. - "Castellers" vaikų išnaudojimas - tai nusikaltimas."

Prieš porą metų "castellers" pasaulį sukrėtė trečia istorijoje mirtis: nukritusi nuo viršūnės dėl sužeidimų mirė dvylikos metų mergaitė.

"Kiekvienas fizinis aktyvumas susijęs su kokia nors rizika", - įtikinėja Josepas Casanellasas, gydytojas ir "Castellers de Barcelona" narys. Katalonijos pediatrų sąjungos duomenimis, šimtui tūkstančių valandų futbolo tenka 560 kontūzijų, o "castellers" atveju jų vidutiniškai 44. Statistikos taip pat rodo, kad 96 proc. bokštų nesugriūva. Tačiau tarpprofesinis gydytojų kolektyvas ieško būdų, kaip pagerinti "castellers" saugumą. "Nuo šio sezono pradedame naudoti šalmus vaikams nuo žemiausių aukštų, - sako Josepas. - Nors rizika santykinai nedidelė, bet bokštas veikia vaizduotę."

Tačiau pasirodymas Terasoje buvo ypač nesėkmingas suaugusiesiems: lūžęs šonkaulis, sumuštas kelis, sutrenktas stuburas. Visada budinti greitoji pagalba išveža nukentėjusiuosius į ligoninę. "Tai labai bloga diena, paprastai sutrenkimai būna nepavojingi, - aiškina gydytojas. - Pagrindas amortizuoja kritimą."

"Tai ant vežimo, tai po vežimu, - apibendrina T.Mananė. - Prieš savaitę mums pavyko pastatyti bokštą, kokio iki šiol niekada nepastatėme. O dabar laikas poilsiui ir didžiulei fiestai, užbaigiančiai sezoną."

Profesionalai ar mėgėjai?

Nuo tada, kai "Castellers de Vilafranca" prieš vienuolika metų pastatė dešimties aukštų bokštą, trūksta naujų rekordų. Vis dažniau pasigirsta balsų, jog prasideda auksinės epochos saulėlydis. "Dešimt aukštų - tai žmogaus galimybių riba, - vertina E.Parisas. - Ką gali žinoti, kadaise juoktasi iš tų, kurie svajojo juos pastatyti."

Antra vertus, "castells" šiandien nebėra tik neįpareigojantis tradicijos palaikymas. Gausėja įvairių statistikų ir oficialių reitingų, o prizų fondas kas dveji metai Taragonoje vykstančiame konkurse jau viršijo 100 tūkst. eurų. Grupės tobulina savo organizaciją, rūpinasi reklama, firmos organizuoja mokamas dirbtuves. Ar "castellers" taps profesionaliais atletais akrobatais, įnirtingai besigrumiančiais dėl naujų rekordų?

"Mėgėjiškumas - tai žmonių bokštų statymo meno esencija, - nuramina Ramonas Francasas, "La Vanguardii" korespondentas. - Nors "castellers" niekada nenustos varžytis mušti rekordus, kas šiandien jau ekstremaliai sunku, niekada netaps profesionalais. "Castells" - tai tradicija, kažkas tokio, kas yra kraujyje."

"Apskritai neįmanoma suprasti bokštų, jeigu traktuoji juos kaip paprastą sportą. Profesionalumo stoka yra didžiausia jų jėga", - pritaria Efrenas Garcia iš informacijų portalo Lamalla.cat, kuriame yra atskiras skyrius, skirtas "castells". Aukščiu ir rekordais dažniausiai domisi žmonės iš šalies, jie stebisi bokštais per šventes ir konkursus. Saulėlydis ar ne - čia niekas dėl to nekvaršina galvos.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"