Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kasdienybė prie interneto

 
2012 08 10 9:05
Sipa/Scanpix nuotrauka
Sipa/Scanpix nuotrauka

Ar labai įtraukia virtualusis pasaulis? Kokie svarbiausi reikalai tvarkomi tinkle? Ar interneto reikia ne tik kaip veiklos priemonės, bet net ir poilsio dienomis? Apie tai kalbėjomės su žinomais žmonėmis. 

Šiais laikais internetas tapęs įprasta žinių paieškos ir bendravimo priemone. Juo naudojamasi ir darbe, ir namie. Kur nors važiuodami žmonės pasiima ne tik drabužių, higienos priemonių, bet ir nešiojamuosius kompiuterius. Net jei tai yra kelionės, kai apsistojama kempinguose, miegama palapinėse. Oro uostuose įprastas tapo vaizdas, kad skrydžio laukiantys keleiviai atsidaro kompiuterius ir laiką leidžia virtualioje erdvėje. Pasakojama, kad laisvalaikiu sportininkai mėgsta naršyti internete, žaisti kompiuterinius žaidimus.

Su populiariais atlikėjais, net jei asmeniškai jų nepažįsti, gali pabendrauti socialiniame tinkle. Per "Skype" susisiekiama su kituose pasaulio kraštuose esančiais žmonėmis. Turintieji išmaniuosius telefonus bet kurią akimirką, kad ir kur būtų bei ką veiktų, gali naudotis internetu. Apie tai, kodėl, kada, kiek laiko praleidžia virtualiame pasaulyje, kalbėjomės su dainininku Andriumi Mamontovu, "šoumenu" Rimu Šapausku, fotomenininku Romualdu Požerskiu, ginekologe Vaiva Eringyte.

Interaktyviam bendravimui

Vienas garsiausių Lietuvos dainininkų A.Mamontovas atvirai sakė, kad internetu praktiškai naudojasi visą laiką. "Šiais laikais nereikia net nešiojamojo kompiuterio, jei turi išmanųjį telefoną. Internetas man pirmiausia yra bendravimo įrankis ir informacijos šaltinis", - teigė jis. Klausiamas, kuriose virtualiose erdvėse dažniausiai lankosi, atlikėjas minėjo socialinį tinklą "Facebook".

Vieną vasaros sekmadienį jame atlikėjas draugiškai pasišaipė: "Sunku, kai visą dieną negali prisijungti prie FB ir esi priverstas būti kažkur gamtoje, ar ne?" Tuoj pat pasipylė dešimtys komentarų. Kai žurnalistė tai priminė, A.Mamontovas su šypsena pasakė: "Ir aš mėgstu provokuoti žmones, sukelti kokį nors ginčą. Dažniausiai iš manęs tikimasi, kad esu labai rimtas. Tačiau iš tiesų man patinka krėsti pokštus."

Daugiausia interneto jam reikia palaikyti ryšiui su pažįstamais ir nepažįstamais žmonėmis, todėl šį puslapį lanko dažniausiai. "Tai yra galimybė interaktyviai bendrauti, paskelbti apie koncertus, skaityti atsiliepimus, pačiam pasakyti, ką mąstai, pasidalyti nuotraukomis, nes mėgstu fotografuoti, - vardijo atlikėjas. - Kita kompiuterio funkcija, kuri man taip pat labai svarbi, - tai kūrybos ir darbo instrumentas, priemonė įrašinėti."

A.Mamontovo muzikos taip pat galima rasti internete. Būna, kad savo įrašus jis platina nemokamai. "Be abejonės, tai yra ir muzikos sklaidos laukas, - sakė jis. - Internetas labai pakeitė muzikos industriją. Atlikėjai tam tikra prasme yra priversti atiduoti savo muziką nemokamai. Kita vertus, tai leidžia pasiekti daugiau klausytojų, į koncertus pakviesti daugiau žmonių, o jie šiais laikais yra pagrindinis muzikantų pragyvenimo šaltinis."

A.Mamontovas internetu naudojasi kasdien, bet išvykęs ten, kur nėra ryšio, greit jį pamiršta. / LŽ archyvo nuotraukos ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos
A.Mamontovas internetu naudojasi kasdien, bet išvykęs ten, kur nėra ryšio, greit jį pamiršta. / LŽ archyvo nuotraukos ir Ritos Stankevičiūtės nuotraukos

Tarsi valytis dantis

Pasak dainininko, internetas tampa blogiu, kai jis pradeda atimti laiką. Kartais ir A.Mamontovas tai jaučia. Jo nuomone, ateinančios kartos gal jau mokės nebūti tokios priklausomos nuo virtualaus pasaulio, o dabartinei nelengva susivaldyti. "Kartais pagaunu save, kad jau kurį laiką kažkur beprasmiškai klaidžioju nieko iš to nebegaudamas. Taigi tą priklausomybę ir aš jaučiu", - atvirai kalbėjo garsenybė. Anot pašnekovo, svarbu suvokti tą ribą, "persijungti" ir pradėti veikti ką nors kita.

A.Mamontovas teigė, kad vienas didžiausių blogių - priklausomybė nuo interneto. Yra žmonių, kurie pamiršta realų gyvenimą, gyvena virtualų. "Kitas blogis - tai, kad toje erdvėje yra daug negatyvios informacijos, ant kurios gali "užsirauti" ypač vaikai, - papildė dainininkas. - Pornografija, smurtas - viso to kiekis ir galimybė prieiti yra neigiamas dalykas. Labai svarbu apsaugoti jaunąją kartą nuo destruktyvios, žalojančios ir priklausomybę sukeliančios informacijos. Norisi tikėti, kad kada nors kaip nors tai bus sukontroliuota."

Tačiau yra kasdienių ritualų, kurie tikrai reikalingi, tarkime, pasitikrinti elektroninį paštą. A.Mamontovas palygino: "Šis įprotis - tarsi valytis dantis." Kai kur nors skrendant oro uoste tenka ilgai laukti, kada keleiviai bus laipinami į lėktuvą, internetas "žudo" laiką gerąja prasme. "Jei gali prie jo prisijungti, tada tos kelios valandos prabėga labai greitai", - sakė pašnekovas.

"Skype" dainininkas naudojasi rečiau. Tačiau būna atvejų, kai su užsienio spaudos ir radijo žurnalistais bendrauja būtent šiuo ryšiu. "Tarkime, beveik kasmet duodu interviu Sevai Novgorodcevui - legendiniam rusų BBC radijo laidų vedėjui iš Londono. Jis visada man skambina prieš "Gatvės muzikos dieną", - pasakojo A.Mamontovas. Jiedu bendrauja būtent per "Skype".

Nieko nepraranda

Dainininkas tvirtino, kad kai išvažiuoja kur nors toli, kur nėra interneto, jo nepasigenda. Kurį laiką norėtųsi patekti į virtualią erdvę, bet vėliau nustoja apie tai galvoti. "Tiesiog užmiršti, - pasakojo A.Mamontovas. - Kai kelias dienas praleidi be interneto, supranti, kad realiai nieko nepraradai. Panašiai būna, kai išvykęs kelias savaites neskaitai spaudos." Kai grįžta į Lietuvą, dainininkas mato, kad nieko ypatingo nepraleido.

"Plaktuku gali nusimušti pirštą, o gali sukalti kokį nors gerą daiktą, - apibendrindamas vaizdžiai palygino A.Mamontovas. - Taip pat kaip kompiuteris ir internetas - juos galima naudoti pagal paskirtį ir nepiktnaudžiauti."

Žinios - iš socialinio tinklo

Populiarus "šoumenas", žurnalistas, laidų ir renginių vedėjas Rimas Šapauskas patvirtino, kad internetą galima vadinti jo kasdienybe.

"Aišku, galėčiau ir be jo pagyventi, bet kadangi jis yra, tai ir naudojuosi", - sakė vyras. R.Šapauskas turi nešiojamąjį kompiuterį. Jeigu retkarčiais šio po ranka nebūna, internetą vyras pasiekia per mobiliojo telefono ryšį. Ko jis ieško virtualiame pasaulyje? "Naujienų ir "Facebook", - teigė R.Šapauskas. Į žurnalistės repliką, kad socialinis tinklas turbūt reikalingas asmeniniams ryšiams palaikyti, jis pasakė, jog ten randa ir naujienų. R.Šapausko nuomone, "Facebook" skelbiamos žinios kartais net aplenkia interneto žinių portalus. "Galima sužinoti greičiau", - tvirtino jis.

Elektroniniu paštu R.Šapauskas naudojasi tik retkarčiais. "Skype" jis visai nepasigenda. "Neturiu su kuo šnekėti, - teigė. - Užsienyje giminaičių neturiu." O su visais artimesniais ar tolimesniais žmonėmis jis gali bendrauti socialiniame tinkle.

"Toks darbas"

Kai kur nors keliauja iš namų ar važiuoja atostogų, R.Šapauskas nešiojamąjį kompiuterį pasiima. "Nežinia, kada ir dėl ko gali jo prireikti, - sakė jis papildė: - Parašyk: toks darbas." Pastaraisiais metais užsienyje jis neatostogavo, o anksčiau į tolimesnes keliones kompiuterio neimdavo. Sakė, kad neprireikdavo. Jei važiuoja trumpesnio poilsio prie kokio nors vandens telkinio, taip pat be jo apsieina. Jei laukia kokio nors skubaus elektroninio laiško, paštą patikrinti gali per mobilųjį telefoną. Šiaip po virtualų pasaulį nenaršo. Nebuvo taip, kad būtų pasigedęs interneto. "Kiek jo yra, tiek gerai, - patikino pašnekovas. - Tiesa, jei išsikrauna mobilusis telefonas, šokia tokia panika kyla."

R.Šapauskas žino kodėl internetas yra gerai ir kodėl - blogai. Štai ką jis sakė: "Iš esmės suvokiu, kad lindimas į internetą kartais būna tuščias laiko gaišimas. Internetas siurbia energiją. Ir tirpdo laiką. Geriausia domėtis, kas konkrečiai svarbu. Reikia atsiriboti nuo srauto, nes įsiurbia, tada žiūri tai, ko nė nenorėjai. Ir galvoje palieka tik sumaištį. O internetas reikalingas, nes sutaupo laiko, viskas vyksta daug greičiau." Klausiamas, ar šiądien naudojosi internetu, R.Šapauskas atsakė vienu žodžiu: "Taip."

R.Šapauskas niekada nepasigenda "Skype". 
R.Šapauskas niekada nepasigenda "Skype". 

Elektroniniai laiškai ir nuotraukos

Garsiam fotomenininkui Romualdui Požerskiui kompiuterio ir interneto reikia kūrybai bei dėstytojo darbui Vytauto Didžiojo universitete (VDU). 60 metų perkopęs vyras puikiai susipažinęs su moderniomis technologijomis. Fotomenininkas patvirtino, kad internetas jam yra kasdienybė. "Kompiuterį įsijungiu kasdien", - sakė R.Požerskis. Kokiems svarbiausiems reikalams jo reikia? "Pirmiausia - laiškams, - paaiškino pašnekovas. - Naudojuosi elektroniniu paštu. Be to, praktiškai visa mano fotografinė medžiaga yra kompiuteryje."

Internete prie Fotomenininkų sąjungos svetainės galima rasti ir R.Požerskio meninių nuotraukų. Kadaise, iki naujųjų technologijų eros, buvo fotografuojama naudojant juosteles. Tokius darbus R.Požerskis nuskenavo ir perkėlė į skaitmeninį formatą.

"Esu šešiasdešimtmetis. Skaitmeninę fotografiją bei internetą vertinu gerai ir tuo naudojuosi. Tačiau 10 metų už mane vyresniems žmonės tas pasaulis yra svetimas, - tvirtino pašnekovas. - O jaunimui tai - visai įprasta: naudotis internetu yra tas pats, kaip mokėti rašyti."

Interneto fotomenininkui reikia ir kaip dėstytojui. "VDU bendraujame per internetą - tai ir laiškai, ir pažymių kėlimas..." - sakė R.Požerskis.

R.Požerskis teigė, kad be virtualaus pasaulio galėtų išbūti kokią savaitę. 
R.Požerskis teigė, kad be virtualaus pasaulio galėtų išbūti kokią savaitę. 

Socialinis tinklas - makalynė

R.Požerskis yra užsiregistravęs viename socialiniame tinkle, bet juo beveik nesinaudoja. "Nelabai mėgstu, - paaiškino. - Man ten per daug didelė makalynė." Tačiau interneto pokalbių programos "Skype" vyrui prireikia, esant reikalui per ją kalbasi su toli esančiais pašnekovais.

Žinių portalai fotomenininkui ne itin rūpi. Jis laikosi ankstesnių tradicijų. Sakė, kad naujienas sužino žiūrėdamas televizorių ir skaitydamas laikraštį. Internetu mobiliajame telefone R.Požerskis nesinaudoja. Jis turi du kompiuterius, iš kurių vienas - nešiojamasis, ir to užtenka, kai prireikia virtualaus pasaulio. "Ruošiuosi važiuoti į Latvijoje, Venspilyje, atidaromą parodą apie degantį žmogų "Art Camp" festivalyje, ten dar skaitysiu paskaitą, tai pasiimsiu nešiojamąjį kompiuterį", - pasakojo fotomenininkas.

Atostogų - su kompiuteriu

Pasiteiravus, ar per atostogas apsieina be virtualaus pasaulio, R.Požerskis pasakojo: "Latvijoje prie jūros turime namuką. Ten atostogaujame. Važiuodamas į pajūrį pasiimu nešiojamąjį kompiuterį. Ten yra interneto ryšys. Man jo reikia dėl elektroninių laiškų."

Pastaraisiais metais žmonės nešiojamuosius kompiuterius pasiima bet kur, kur tik keliauja. Ar R.Požerskis, važiuodamas į tolimus kraštus, taip pat naudojasi moderniomis technologijomis? "Pernai su žmona keliavome po vakarinę Amerikos pakrantę. Nuskridome į San Fransiską, paėmėme automobilį trims savaitėms.

Nuvažiavome apie septynis tūkstančius kilometrų. Nusipirkome palapinę. Apsistodavome kempinguose. Apsilankėme penkiose valstijose. Į tokias keliones kompiuterį taip pat pasiimu, nors interneto ryšys ne visur būna - tik didesniuose kempinguose. Aišku, oro uostuose - jokių problemų", - pasakojo pašnekovas. Užpernai Požerskių šeima keliavo po užpoliarinę Norvegiją - taip pat automobiliu, o nakvodavo kempinguose palapinėje. Ten irgi pravertė kompiuteris. Taigi fotomenininkas juo naudojasi ir kurdamas, ir dėstydamas, ir atostogaudamas. Paklaustas, kiek laiko galėtų apsieiti be kompiuterio ir interneto, R.Požerskis kiek pasvarstė ir pasakė: "Gal savaitę. Vėliau prireiktų."

Žino, kad būna bėdų

Pats fotomenininkas nėra toks internautas, kuriam moderniųjų technologijų ryšio reikėtų nuolat. Tačiau jis žino, kad žmonės turi bėdų dėl priklausomybės nuo interneto. Su tokiomis problemomis susiduria ir kai kurie R.Požerskio artimieji. "Viena giminaitė grįžta iš darbo, užsidaro kambaryje ir sėda prie interneto. Yra keli mano aplinkos žmonės, kuriems virtualus pasaulis virtęs beveik tikru, - apgailestavo pašnekovas. - Labai blogai. Tai beveik kaip liga. Gali aiškinti, kad tai negerai, bet nesiklauso. Nežinia, kaip padėti."

R.Požerskis prisiminė laikus be interneto. Tada buvo bendraujama telefonu ir laiškais. Naudotis internetu jis išmoko kartu su savo augančiais vaikais, kurie, būdami moksleiviai, paprašė kompiuterio. Dabar fotomenininkui moderniosios technologijos - beveik nepamainomi dalykai, būtini jo darbui.

Darbo reikalams

Žinomai ginekologei Vaivai Eringytei gyvenimas be interneto sunkiai įsivaizduojamas. Ji taip pat prisiminė laikus, kai virtualus pasaulis neegzistavo. "Buvo labai blogai: sudėtinga gauti informacijos, sunku rasti profesinės literatūros, ilgai trukdavo susirašinėjimas laiškais, - prisiminė gydytoja. - Didesnės galimybės gauti žinių atsirado, kai kraštas tapo laisvas. Be to, kai atsirado internetas." Ar dabar jai sunku įsivaizduoti gyvenimą be virtualaus pasaulio? V.Eringytė patvirtino: taip, nes viskas pasiekiama ir sužinoma nepalyginti greičiau, lengviau ir paprasčiau.

Taigi medikė įpratusi naudotis internetu. Kompiuteris V.Eringytei yra kasdienybė. Jo reikia ir knygoms rašyti, ir konsultacijoms bei patarimams. "Dažnai įsijungiu internetą tam, kad galėčiau atsakinėti į klausimus", - tvirtino gydytoja. Norinčiųjų ką nors sužinoti, gauti patarimų būna daug. Medikė stengiasi kuo greičiau atsakyti. Kiek vėluoja tik tada, kai turi per daug pacientų ar budi. Taigi medikės darbas iš dalies yra ir prie kompiuterio. Tiesa, V.Eringytė teigė, kad konsultacijos internetu yra nemokamos, atlygio už tai ji negauna. Todėl gydytoja tai vadina ne darbu, o hobiu. Per mėnesį ji išsiunčia apie 400 atsakymų.

V.Eringytė ir kompiuterinius žaidimus žaidžia.
V.Eringytė ir kompiuterinius žaidimus žaidžia.

Ir žinioms, ir žaidimams

Kai rašė knygas, gydytoja taip pat neapsiėjo be kompiuterio. Kaip daugelis žmonių šiais laikais, taip ir ji - ne rašikliu raides vedžiodavo, bet klaviatūros klavišais tekstus rinkdavo. "Knygas rašiau per atostogas kompiuteriu, - pasakojo gydytoja. - Tai yra vienintelis laikas, kai galima tam atsidėti."

V.Eringytei internetas reikalingas ir kitokiems reikalams. Ji skaito žinias, ieško informacijos apie žmones, su kuriais tenka susitikti ir bendrauti. "Tarkime, apie jus galiu sužinoti naudodamasi internetu, - nusijuokė pašnekovė. - Pasitikrinu, su kuo bendrauju." Gydytoja atskleidė, kad turi net keturis elektroninio pašto adresus - vieną asmeninį ir tris darbinius. Jiems peržiūrėti ir laiškams rašyti taip pat reikia laiko. Kartais jai smagu ir kompiuterinius žaidimus žaisti. "Būna, kad naktimis, jei negaliu užmigti arba prabundu, pažaidžiu", - prisipažino pašnekovė. Taip ji atsipalaiduoja ir vėl pasineria į sapnų pasaulį.

Gali virsti blogiu

Per atostogas V.Eringytė interneto nepasigenda. Kai ilsisi, tarkime, gamtoje, prie vandens telkinio, virtualaus pasaulio jai nereikia. "Pastaruoju metu su kompiuteriu neatostogauju, - patikino pašnekovė. - Jo nesivežu." Nors gydytoja internetą turi mobiliajame telefone, šia paslauga nesinaudoja. "Nelabai moku", - prisipažino V.Eringytė. Nedomina jos ir socialiniai tinklai. Neprireikia ir daugelio mėgstamo ryšio per "Skype". Tačiau kai neatostogauja, moteris kompiuteriu naudojasi ir internetą įsijungia kasdien.

Pasak gydytojos, internetas yra gerai, nes galima rasti reikiamos informacijos, gauti žinių. Tačiau kartais jis gali virsti blogiu. "Jei atsiranda prieraišumas, jau negerai. Blogis yra tam tikri puslapiai, kuriuos mėgsta kai kurie suaugusieji. Be to, įtraukia ir lošimai per internetą, nors neįsivaizduoju, kaip tai daroma. Juk yra prasilošusiųjų, o tai - tragedija", - kalbėjo V.Eringytė.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"