Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Karo šunys su pavadžiu

 
2008 11 15 0:00
"Nėra geresnių karių už čečėnus". Gruzijoje žuvo rusai, osetinai ir gruzinai. Iš čečėnų bataliono "Vostok" nežuvo nė vienas.<br>LŽ archyvo nuotrauka
"Nėra geresnių karių už čečėnus". Gruzijoje žuvo rusai, osetinai ir gruzinai. Iš čečėnų bataliono "Vostok" nežuvo nė vienas.
LŽ archyvo nuotrauka

Lojalūs čečėnai padėjo rusams laimėti karą su Gruzija. Bet Kremliui tai gali atsirūgti.

Rusijos armijos 58-osios divizijos tankai rugsėjo aštuntąją negalėjo įsiveržti į Pietų Osetiją ir išstumti gruzinų iš Cchinvalio, nes gruzinų artilerija anksčiau užėmė pozicijas ant aukštumų aplink Osetijos sostinę. Nuo kalnų buvo galima taikliai apšaudyti ir kelią iš Rokio tarpeklio pasienyje. Rusų vadai turėtų būti pamišę, kad pasiųstų tankus tuo keliu (vieninteliu į Osetijos sostinę). Todėl pasiuntė į kalnus "specnazą" - čečėnų batalioną "Vostok".

Čečėnai, vadovaujami šlovingai išgarsėjusio lauko vado Sulimo Jamadajevo, prišliaužė prie gruzinų pozicijų. Nakties priedangoje vienas gruzinų įgulas išvaikė, kitas išpjovė ir paėmė savaeigius pabūklus, raketų kompleksus ir šarvuočius. Sovietų gamybos šarvuotus transporterius išrašė užrašais "Čečėnija, Jamadajevas" ir triumfuodami nusileido į slėnius. Ant šarvuotų transporterių vežėsi gruzinų karininkų kūnus. Klausinėjami, kam jų reikia, atsakė: "Mainams, jeigu jie turės mūsų lavonų, nes mūsiškiai negali būti palaidoti ne Čečėnijoje."

Bet jiems neteko derėtis. Čečėnų batalionas neturėjo nuostolių šioje kampanijoje, nors visuomet ėjo rusų puolimo priešakyje, dalyvavo kruviniausiuose mūšiuose. Tik įkandin jo sekė reguliariosios Rusijos armijos daliniai.

"Vostok" - vienas iš kelių čečėnų padalinių, tarnaujančių rusams. Batalionas formaliai priklauso Rusijos kariuomenės vyriausiajai žvalgybos valdybai (GRU). "Jeigu Rusija būtų pradėjusi kariauti su Gruzija prieš ketverius, penkerius metus, užnugaryje būtų iš karto suaktyvėję čečėnai - partizanai kalnuose, teroristai miestuose, - mano Ruslanas Puchovas, karo ekspertas iš Maskvos. - Dabar ramu, nes dauguma buvusių kovotojų tarnauja prorusiškuose daliniuose."

Tamerlano ainiai

Čečėnai yra geriausi kariai Kaukaze. Dešimto dešimtmečio pradžioje čečėnų atamano Šamilio Basajevo grupuotė išvijo gruzinus iš Abchazijos. Tai per juos šiandien Abchazija Maskvos pripažinta nepriklausoma respublika. Vėliau Š.Basajevas tapo Rusijos mirtinu priešu ir Čečėnijoje kovojo prieš federalinę armiją; žuvo prieš dvejus metus per Rusijos specialiųjų tarnybų organizuotą pasikėsinimą.

Dabar buvę lauko vadai, tokie kaip S.Jamadajevas, net ir Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas, yra perėję į Rusijos pusę. S.Jamadajevas puikuojasi "specnazo" antsiuvais ant uniformos ir rusų pasižymėjimo ženklais.

Savaime aišku, jo dalinys kontroliuojamas. Vado pavaduotojas yra rusas. GRU karininkui slapyvardžiu "Sneg" teko daug paplušėti, kad pelnytų autoritetą čečėnų akyse. Per operacijas Gruzijoje jis puldavo į mūšio sūkurį pavojingiausiu metu, nes žinojo, kad tik šitaip gali pelnyti užgrūdintų kovotojų pagarbą. Tačiau iš jo vis tiek pasišaipoma ir net laidomos kandžios užuominos: "Dar įsikišk degtuką tarp dantų, būsi tikras Rembo."

Batalione "Vostok" yra dar keletas rusų. Jie nekalba apie savo praeitį, paprastai kriminalinę, o tarnauja kartu su čečėnais, nes mėgsta kariauti (mainais už tarnybą jiems dovanojo bausmę). Vienas jų, Saša iš Peterburgo, tikras karo fanatikas. Birželį kaip piligrimas buvo nuvykęs į Samarkandą, prie kruvinojo azijiečių chano Tamerlano kapo. Mauzoliejuje medituodamas praleido visą naktį, o dabar prie krūtinės nešioja maišelį su antkapio akmenuku. Tokius žmones sunku valdyti. "Tas dalinys nuo pat pradžių kėlė problemų. Jo negalima laikyti Čečėnijoje, nes ten kiltų pilietinis karas", - sako Igoris Torbakovas, Kaukazo problemų specialistas.

Batalionas "Vostok" sudarytas iš buvusių Čečėnijos separatistų grupuočių. Rusai susitarė su lauko vadais ir pasiūlė pereiti po Rusijos armijos sparnu. Mainais jiems atidavė neribotą valdžią Čečėnijoje, leido susidoroti su vis dar kariaujančiais prieš Maskvą partizanais ir pažadėjo neliečiamybę. Tik bėda - kai kurių vadų neapykanta vienų kitiems tęsiasi iš kartos į kartą.

Jamadajevai prieš Kadyrovus

"Vostok" bataliono vadas kilęs iš galingo Jamadajevų klano, kuris jau šimtus metų varžosi su dabartinio, prokremliško Čečėnijos prezidento, Ramzano Kadyrovo klanu. Prezidentas savo rankose turi Čečėnijos VRM struktūras ir stiprią privačią armiją, be to yra saugomas Rusijos federalinės saugumo tarnybos (FSB) ir paties V.Putino. S.Jamadajevą saugo Rusijos armija, karinė žvalgyba GRU ir brolis, Rusijos dūmos deputatas. Pavasarį ant kelio į Gudermesą tik per plauką tarp abiejų klanų neįsiplieskė Čečėnijos pilietinis karas.

Po to prezidentas R.Kadyrovas panaudojo visą įtaką, kad pribaigtų S.Jamadajevą. Vasarai baigiantis jam tai beveik pavyko - per ryšius Maskvos prokuratūroje buvo paskelbta S.Jamadajevo paieška. Bet prasidėjo karas su Gruzija ir čečėnų bataliono vadas, nesukdamas galvos dėl teismo dokumentų, išvyko į karo lauką. Armija oficialiai jį parėmė. Taip pat ir moraliai.

Mūšių Osetijoje išvakarėse NTV televizija parodė dokumentinių filmų ciklą "Kaukazo gyventojai Rusijos karuose" apie didvyrius čečėnus, kovojusius už carą. Tai buvo neprastas propagandinis triukas, nes čečėnai tuščiagarbiai ir mėgsta būti giriami už drąsą. Kremlius nenorėjo įžeisti R.Kadyrovo, todėl vos tik pasibaigė kovos Osetijoje, S.Jamadajevas buvo atleistas iš bataliono vado pareigų, paliekant karinį laipsnį ir apdovanojimus.

Maskvoje kalbama, jog tą armijos nuolaidą išreikalavo pats premjeras V.Putinas, kuriam svarbu stiprinti R.Kadyrovo valdžią. Vos trisdešimt dvejų tesulaukęs, nepaprastai žiaurus ir garsėjantis ekstravagantiškais poelgiais Ramzanas valdo Čečėniją kaip diktatorius. Jo kariauna brutaliai tramdo bet kokį nepasitenkinimą. Dažnėja kankinimų ir grobimų, jei kyla nors menkiausias įtarimas bendradarbiavus su kovotojais, islamistais ar S.Jamadajevo patikėtiniais. Tačiau Rusijai nerimą kelia didėjantis R.Kadyrovo noras siekti nepriklausomybės. Jau dabar Čečėnija beveik nebekontroliuojama Maskvos.

"Stiprėjanti R.Kadyrovo valdžia netrukus taps problema Rusijai, nes jo parankinių brutalumas konsoliduoja pogrindį, pirmiausia islamistus. Be to, nežinia, ar Čečėnijos prezidentas vieną dieną pats nepaskelbs nepriklausomybės", - aiškina I.Torbakovas. Todėl rusai dabar laviruoja, remdami vieni kitų neapkenčiančius čečėnų klanus. Šitokią taktiką naudoja visame Kaukaze. Tačiau tereikia vieno klaidingo žingsnio ir kuris nors atamanas mirtinai įsižeis, nes Rusija turi problemų su didesniu separatizmu negu Gruzija. Įdomu, kas tada pirmas pripažins Čečėnijos nepriklausomybę?

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"