Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kambarinės istorija

 
2011 07 30 0:00
Užsienio spaudos nuotrauka
Užsienio spaudos nuotrauka

Šią savaitę pagaliau išvydome garsiausios pasaulio kambarinės veidą - savo istoriją, paskelbtą naujausiame 2011 metų liepos 25 dienos 'Newsweek' numeryje, ji pirmąkart papasakojo amerikiečių žurnalistams Christopheriui Dickey ir Johnui Solomonui.

Jai buvo mokama už tai, kad tvarkytų turtingųjų ir galingųjų apartamentus. Ir štai, jai užėjus į Dominique'o Strausso-Kahno kambarius, - pasaulinis skandalas. Dabar ji pasakoja savo istoriją.

"Sveiki! Kambarių tarnyba."

Kambarinė įžengė į didelę liukso klasės numerio svetainę ir liko stovėti prie durų. 32 metų Gvinėjos pilietei, viešbučio "Sofitel" darbuotojai, kambarių tarnybos padavėjas pasakė, kad galima eiti tvarkyti 2806 apartamentus. "Sveiki! Kambarių tarnyba", - vėl sušuko kambarinė. Jokio atsako. Jos kairėje esančios miegamojo durys buvo atviros ir ji galėjo matyti dalį lovos. Ji apžvelgė svetainę, ieškodama lagaminų, tačiau nė vieno nepastebėjo. "Sveiki! Kambarių tarnyba." Staiga lyg iš niekur pasirodė nuogas vyras žilais plaukais.

Taip Nafissatou Diallo apibūdina šokiruojančio gegužės 14-osios incidento pradžią. Šis visam laikui pakeitė jos ir Dominique'o Strausso-Kahno, Tarptautinio valiutos fondo generalinio direktoriaus ir žmogaus, iki to momento laikyto būsimuoju Prancūzijos prezidentu, gyvenimą. Dabar moteris, visuotinai žinoma kaip DSK kambarinė, pirmą kartą prabilo viešai. Daugiau kaip tris valandas ji kalbėjo su "Newsweek" žurnalistais savo advokato Thompsono Wigdoro biure Penktojoje aveniu, Niujorke.

Nafi Diallo nėra patraukli. Jos šviesiai ruda oda kiek randuota - galbūt dėl buvusio kokio nors uždegimo, o tamsūs plaukai, dažyti chna, ištiesinti ir stipriai priglausti prie galvos. Tačiau jos figūra moteriška, tarsi statulos. Kai nėra įsitempusi, ji atrodo melancholiška. Saugus ir stabilus darbas "Sofitel" viešbutyje, kur ji dirbo pastaruosius trejus metus, be abejo, buvo geriausias iš tų, kuriuos ji galėjo tikėtis gauti. 2003-iaisiais atvykusi iš Gvinėjos ji ne vienus metus dirbo plaukų rišėja, paskui draugo parduotuvėje Bronkse.

Ji turi keletą artimų draugų. Deja, kai kurie vyrai, su kuriais ji bendravo (moteris nevadina jų sužadėtiniais ar vaikinais), atrodo, ja pasinaudojo. Vienas jų, dabar esantis Arizonos federalinio įkalinimo centre ir laukiantis deportacijos dėl teistumo už narkotikus, buvo pelnęs jos pasitikėjimą, galėjo prieiti prie jos banko sąskaitų. Tai vyrui pavyko pasiekti padovanojus jai padirbtų garsių prekių ženklų rankinių. "Gavau šešias ar septynias, - sakė moteris. - Jie nebuvo labai geri." Ji sutriko. "Jis buvo mano draugas, kuriuo pasitikėjau", - teigė ji.

Vienos džiaugsmingiausių N.Diallo akimirkų būdavo tada, kai už gerą darbą ją paskatindavo ar suteikdavo nuolaidų "Sofitel" viešbutis. Pasak jos profesinės sąjungos atstovų, per dieną už 25 JAV dolerių valandinį atlygį ir plius arbatpinigius ji turėjo sutvarkyti 14 kambarių. N.Diallo teigė, kad yra laimė gauti vienai tvarkyti visą aukštą, nes važinėjimas liftu aukštyn žemyn, kad sutvarkytum įvairiose vietose esančius apartamentus, atima nemažai laiko. Anot jos, viena kambarinė balandį išėjo motinystės atostogų ir ji gavo visą 28 aukštą. "Aš viena tvarkau tą aukštą. Anksčiau niekada to nebuvau dariusi." Kai ant visų durų kabo kortelė "Prašom netrukdyti", kambarinės, taupydamos brangų laiką, greitai bėga prie koridoriaus spintų ir papildo savo vežimėlius muilu, rankšluosčiais, kitais reikmenimis. N.Diallo akys nušvito, prakalbus apie darbo ypatumus ir kolegas. "Mes dirbome kaip komanda, - pasakojo ji. - Aš mėgau savo darbą. Man patiko žmonės. Visi iš skirtingų šalių - amerikiečiai, afrikiečiai, kinai. Tačiau ten mes buvome vienodi."

Pasakodama N.Diallo verkė, bet kartais atrodė, kad ašaros dirbtinės. Į beveik visus klausimus apie gyvenimą Vakarų Afrikoje, moteris atsakė miglotai. Ji nenoriai kalbėjo apie tėvą, imamą, vadovavusį kaimo Korano mokyklai prie jos šeimos namų. Nafi vyras mirė "nuo ligos". Tada jos dukrelei buvo 3 ar 4 mėnesiai - dėl jos amžiaus ji nebuvo tikra. Vieną naktį Konakryje, Gvinėjos sostinėje, N.Diallo išprievartavo du kareiviai už komendanto valandos pažeidimą. Iš pradžių ji negalėjo prisiminti, kuriais metais tai įvyko, bet vėliau pasakė, kad 2001-aisiais. N.Diallo sugebėjo išsivežti iš Afrikos ir savo dukrą (dabar jai 15 metų).

Kai N.Diallo pradėjo kalbėti apie tariamą jos užpuolimą, pasakojimas tapo vaizdingas ir įtikinamas. Kaip ji sakė "Newsweek", pirmiausia ji labai ilgai laukė, kol išsiregistruos svečiai iš 2820 numerio. Po kurio laiko iš prezidentinių 2806 apartamentų išėjęs kambarių tarnybos padavėjas pasakė, kad tas numeris tuščias. Tačiau ji nusprendė vis tiek patikrinti.

"Sveiki! Kambarių tarnyba". N.Diallo apžvelgė svetainę. Ji stovėjo nedideliame prieškambaryje atsisukusi į miegamąjį, kai pasirodė nuogas vyras žilais plaukais.

"O Dieve, - šūktelėjo kambarinė. - Atsiprašau." Ji pasisuko išeiti. "Neturi dėl ko atsiprašyti", - pasakė jis. Vis dėlto vyras "jai pasirodė pamišęs". Jis griebė jai už krūtų ir užtrenkė apartamentų duris.

N.Diallo yra apie 178 cm ūgio - gerokai aukštesnė už D.Straussą-Kahną, tvirto sudėjimo. "Tu graži", - pagyrė ją D.Straussas-Kahnas, prievarta tempdamas moterį miegamojo link. "Aš jam pasakiau: "Pone, liaukitės. Aš nenoriu prarasti darbo", tačiau jis atsakė, kad aš jo neprarasiu." Nemalonus incidentas su viešbučio svečiu - bet kokiu svečiu - galėjo sukelti grėsmę viskam, dėl ko N.Diallo dirbo. "Aš nežiūrėjau į jį. Buvau labai išsigandusi. Nesitikėjau, kad kas nors yra kambariuose."

"Jis stipriai patraukė mane prie lovos", - sako ji. Jis bandė įkišti savo varpą jai į burną. Ji sučiaupė lūpas ir nusuko veidą. "Aš jį nustūmiau. Atsistojau. Bandžiau išgąsdinti, sakydama, kad šalia stovi mano prižiūrėtojas. Tačiau vyras atsakė, kad čia nieko nėra ir niekas jos neišgirs."

N.Dialo ir toliau bandė jį atstumti: "Aš nenorėjau jo sužeisti", - ji mums sakė. - Aš nenoriu prarasti savo darbo." Jis ją stūmė koridoriumi nuo miegamojo vonios link. N.Diallo uniforminė suknelė buvo priekyje susegta sagomis, tačiau D.Straussas-Kahnas nesivargino jų atsegti. Jis pakėlė suknelę ligi šlaunų, nuplėšė pėdkelnes, taip stipriai suimdamas už tarpukojo, kad jis vis dar buvo raudonas ir nuvažiavus į ligoninę po kelių valandų. Jis pargriovė N.Diallo ant kelių ir atrėmė nugara į sieną. Jis prievarta įgrūdo savo varpą jai į burną ir sugriebė jos galvą iš abiejų pusių. "Jis labai stipriai laikė mano galvą už šitos vietos", - pasakė ji, uždėdama rankas ant galvos kiaušo. "Jis judėjo ir skleidė garsus, tokius kaip "uch, uch, uch". Jis pasakė "Čiulpk mano..." Aš nenoriu to sakyti". Ligoninės, į kurią N.Diallo buvo nuvežta atlikti ekspertizės, ataskaitoje parašyta, kad "ji pajuto, jog kažkas šlapio ir rūgštaus pateko į burną, tai ji išspjovė ant kilimo".

"Aš atsistojau, spjaudžiausi ir bėgau. Išbėgau lauk iš ten, neatsisukdama. Išbėgau į koridorių. Buvau tokia susinervinusi, tokia išsigandusi. Aš nenorėjau prarasti darbo", - pasakojo N.Diallo "Newsweek".

Ji sakė, kad pasislėpė koridoriuje už kampo, netoli aptarnavimo fojė, ir bandė nusiraminti. "Aš stovėjau ten ir spjaudžiausi. Buvau viena ir labai išsigandusi." Tuomet ji pamatė išeinantį vyrą iš 2806 ir pasukantį lifto link. "Aš neįsivaizduoju, kaip jis taip greitai apsirengė, be to, buvo su bagažu, - teigė ji. - Jis taip pažiūrėjo į mane." Ji palenkė galvą ir įdėmiai pažvelgė tiesiai į priekį. "Jis nieko nepasakė."

Visas incidentas truko ne ilgiau kaip 15 minučių, o gal net trumpiau. Pasak šaltinio, susipažinusio su telefono įrašais, praėjus 9 minutėms po to, kai N.Diallo įžengė į kambarį, D.Straussas-Kahnas paskambino savo dukteriai.

Kambarinė buvo palikusi valymo priemones 2820 kambaryje, kai ėjo patikrinti D.Strausso-Kahno apartamentų. Ji juos atgavo ir grįžo į apartamentus, kuriuose, pasak N.Diallo, ji buvo užpulta. Nesiorientuodama ji, atrodo, bandė ieškoti paguodos tęsdama savo darbą. "Aš nuėjau į kambarį, kurį turėjau sutvarkyti", - paaiškino ji. Tačiau ji negalėjo suvokti, kaip ar nuo ko pradėti. "Aš buvau tokia, tokia, tokia, aš nežinojau, ką daryti." Prokurorai, praradę pasitikėjimą N.Diallo, iškėlė įvykių sekos klausimą. Jie sakė, kad ji didžiajai komisijai teigė, jog po užpuolimo pasislėpė koridoriuje, bet vėliau pakeitė savo versiją, sakydama, kad sutvarkė 2820 kambarį, o paskui pradėjo tvarkyti DSK apartamentus. Ji nesutinka su tuo, kad keitė savo pasakojimą, o viešbučio kambarių prieigos įrašai patvirtina tai, ką N.Diallo pasakojo "Newsweek".

Daugelis N.Diallo tariamo užpuolimo pasakojimo aspektų užfiksuoti ligoninės įrašuose, darytuose gydytojų, 5 valandas stebėjusių "paraudimą" makšties srityje, kur, pasak jos, D.Straussas-Kahnas sugriebė ją. Medicininiuose įrašuose taip pat pažymimi jos nusiskundimai "skausmu kairiajame petyje". Po kelių savaičių gydytojai iš naujo ištyrė petį ir rado dalinį raiščio plyšimą, sakė ji.

Medicininiuose įrašuose gali būti tik vienas nenuoseklumas, kurį gali ginčyti gynybos advokatai. Tai ištrauka, kurioje teigiama, kad jos užpuolikas apsirengė ir išėjo iš kambario, o "incidento metu nieko jai nesakė". Jos interviu su policija ir "Newsweek" pasakojime N.Diallo prisiminė keletą D.Strausso-Kahno pasisakymų tariamo užpuolimo metu.

Gynybos advokatai turėtų ginčyti, ar jis yra traumų atsiradimo priežastis, jos įvykių prisiminimus, jos gyvenimo istorijos faktų tikrumą bei jos elgesį su kitais vyrais, jei tęstųsi bylos nagrinėjimas.

N.Diallo prižiūrėtoja, atlikdama patikrinimą, rado ją koridoriuje. Ji, matydama, kokia N.Diallo buvo sukrėsta ir nusiminusi, paklausė, kas atsitiko. "Jeigu kas nors bandytų tave išprievartauti šiame darbe, ką tu darytum?" - paklausė N. Diallo. Ji prisimena, kad prižiūrėtoja pasipiktino išgirdusi apie užpuolimą. "Ji pasakė: tai VIP svečias, tačiau man nusišvilpt." Atėjo dar vienas prižiūrėtojas, o vėliau du vyrai iš viešbučio apsaugos. Vienas jų pasakė N.Diallo: "Jei aš būčiau tavo vietoje, kviesčiau policiją." Apie 1.30 val., praėjus valandai po to, kai pirmajai prižiūrėtojai buvo papasakota apie tariamą užpuolimą, viešbutis paskambino numeriu 911.

Tuo metu D.Straussas-Kahnas vis dar buvo vienas galingiausių vyrų pasaulyje. Kaip TVF vadovas, jis buvo pagrindinis žaidėjas bandymuose sulaikyti Europos, o iš tikrųjų ir viso pasaulio, ekonomiką nuo nusmukimo į potencialiai apokaliptinę recesiją. Jis taip pat ruošėsi iškelti savo kandidatūrą vos po metų vyksiančiuose Prancūzijos prezidento rinkimuose. Jei jis būtų nugalėjęs Nicolas Sarkozy, labai nepopuliarų prezidentą, DSK tuomet būtų valdęs valstybę, kuri yra nuolatinė Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos narė bei pasaulyje užima trečią vietą pagal branduolinių ginklų arsenalo dydį.

Prokurorai identifikavo viešbučio durininkę, kuri teigė, kad DSK bandė nepageidaujamai suartėti su ja praėjusią dieną. Jie taip pat identifikavo šviesiaplaukę amerikiečių verslininkę, kurią matė 1.26 val. įžengiant į tą patį liftą kaip ir D.Straussas-Kahnas, o tai pasirodė esą buvo neatsitiktinai. (Liepą prancūzų žurnalas "Le Point" pranešė, kad D.Straussas-Kahnas netgi prisipažino savo žmonai, turtingai paveldėtojai bei buvusiai televizijos žvaigždei Anne Sinclair, jog per tą penktadienį ir šeštadienį mylėjosi su trimis moterimis, tarsi tai būtų "paskutinė taurelė prieš pradedant (prancūzų) prezidentinę kampaniją".)

Dar aiškiau yra tai, kad gegužės 14 dieną 12.28 val. išsiregistravęs iš viešbučio D.Straussas-Kahnas nuėjo papietauti su savo jauniausia dukra Camille, kuri studijuoja Kolumbijos universitete. Iš ten jis nuvyko į JFK oro uostą, kur planavo "Air France" lėktuvu per naktį nuskristi į Paryžių. Kitą dieną jis turėjo susitikti su Vokietijos kanclere Angela Merkel. Tačiau belaukdamas laipinimo į lėktuvą pradžios D.Straussas-Kahnas negalėjo rasti savo TVF mobiliojo telefono. Kitu telefonu jis paskambino į "Sofitel" paklausti, ar telefono kartais nerado jo apartamentuose. Policijai jau būnant nusikaltimo vietoje, darbuotojai pasakė, kad rado (nors iš tiesų jo ten nebuvo), ir paklausė, kaip jam jį galėtų perduoti. "Air France" terminalas, 4 vartai, pasakė jis ir paprašė paskubėti atvykti į JFK, kol lėktuvas dar nepakilo. Tada buvo pranešta oro uosto policijai ir ši, prieš pat lėktuvui pakylant, išlaipino D.Straussą-Kahną. "Niujorko policijos departamentui reikia pasikalbėti su jumis apie incidentą viešbutyje", - pasakė jam vienas iš pareigūnų.

Kol D.Straussas-Kahnas kankinosi "dėžėje" - Manhatano ypatingųjų aukų skyriaus pokalbių kambaryje, Harleme N.Diallo buvo nugabenta į ligoninę tyrimams, o paskui atgal į policiją, kad pasakytų, kas jai nutiko, ir parodytų, kur ji stovėjo, kur nukrito, kur spjaudėsi. Slenkant dienai, ji ėmė vis labiau nerimauti dėl namie vienos paliktos dukters. Galiausiai 3 val. ryto policija ją nuvežė atgal į Bronksą. Nei ji, nei mergaitė negalėjo užmigti. "Ji buvo labai išsigandusi", - prisiminė N.Diallo.

Tačiau kai N.Diallo pamatė žinias ryte, ji buvo sukrėsta: "Aš žiūrėjau "Channel 7" ir jie pasakė, kad šis vyras, kurio aš nepažįstu, taps kitu Prancūzijos prezidentu. Ir aš manau, kad jie mane nužudys." Telefonas jos bute netilo, vos tik reporteriai sužinojo moters numerį. Kai kurie iš jų pasirodė prie durų. Ji pažadino savo dukrą ir liepė jai susikrauti savo krepšį bei pasiruošti pagyventi su giminaičiais. Ji pasakė dukrai, koks DSK turėtų būti galingas: "Dabar visi apie mane kalba, apie visus blogus dalykus". Dukra bandė padrąsinti savo motiną. "Ji pasakė: "Prašau, mama, nesikankink. Aš žinau, kad vieną dieną tiesa išaiškės. "Buvau labai laiminga, kai ji tai pasakė."

Tą vakarą N.Diallo grįžo į ypatingųjų aukų skyrių, kad pažiūrėtų į penkis įtariamuosius. "Mano širdis daužėsi", - pasakė ji. Tačiau moteris jį atpažino iš karto. "3-iasis numeris", - pasakė ji ir išėjo kaip galima greičiau. Vėliau ji kartu su savo dukra buvo kelioms savaitėms apgyvendinta viešbutyje, beveik be ryšio su išoriniu pasauliu, nė vienai iš jų nebuvo leista naudotis mobiliuoju telefonu, kai prokurorai skyrė joms apsaugą. Praeis beveik du mėnesiai, kol jai bus leista pasiimti savo daiktus iš namų. "Nežinau, kodėl man reikia daryti tokius dalykus, - pasakė ji. - Gal todėl, kad jis toks galingas?"

Iki šios dienos mes neturime DSK liudijimų dėl įvykių 2806 apartamentuose. Nuo pat arešto D.Straussas-Kahnas apsisaugojo būriu labai patyrusių advokatų ir tyrėjų, kurie pasistengė, kad jo įvykių versija nepasiektų visuomenės. Jo advokatas Williamas Tayloras pasakė "Newsweek": "Man bjauriausia yra bandymai daryti spaudimą prokurorams gatvės teatru, tai yra labai neteisinga." D.Straussas-Kahnas neprisiėmė kaltinimų dėl seksualinės prievartos, bandymo išprievartauti ir susijusių kaltinimų. O jo rėmėjai puola moters parodymus, jos reputaciją, praeitį ir asociacijas. Tačiau D.Strausso-Kahno praeitis taip pat išniro su kerštu.

2008 metais DSK prisipažino dėl romano su pavaldine TVF. Kalbėdamas su tyrėjais jis tai pavadino "asmenine ir verslo klaida". Liepą jauna Prancūzijos žurnalistė ir novelistė Tristane Banon parašė pareiškimą dėl bandymo išprievartauti, kai ji ėmė iš jo interviu "Left Bank" viešbučio apartamentuose 2003 metais. Per savo pasirodymą televizijoje 2007 metais ji žiūrovams pasakė, kad jis jos siekė kaip "rujojanti beždžionė". Tristane parodymai turi panašumų su N.Diallo, kai kalba apie vyrą, kuris visiškai praranda savitvardą, kai pasiekia seksualinio geismo piką. T.Banon motina Anne Mansouret yra ambicinga ir savarankiška politikė, kuri dažnai siejama su D.Strausso-Kahno oponentais Prancūzijos socialistinėje partijoje. Ji neseniai pasakė, kad 2000 metais su juo turėjo savanorišką, tačiau "brutalų" seksą. Tarp DSK pažįstamų žmonių nuo Paryžiaus iki Vašingtono ir Niujorko vakarėlių pokalbiuose apstu istorijų apie jo įvairius nuotykius ir laukinius susitikimus. Vienas prancūzų laikraštis vadina jį "Daktaru Straussu ir ponu Kahnu". Jis ilgai mėgavosi žavingo ir viliojančio žmogaus reputacija.

DNR įkalčiai 2806 kambaryje - moters spjaudymo ir D.Strausso-Kahno spermos rezultatas - beveik nepalieka galimybės paneigti seksualinių santykių fakto tarp DSK ir M.Diallo. D.Strausso-Kahno advokatai anksčiau iškėlė versiją, kad seksas įvyko abiejų pusių sutikimu, ir paliko kitiems spekuliuoti dėl galimų šio įvykio aplinkybių: arba N.Diallo tikėjosi pinigų, kurių ji negavo, arba seksas tapo agresyvesnis ir šiurkštesnis, nei ji tikėjosi. "The New York Post" paskelbė anoniminę informaciją, kuri teigia, kad N.Diallo prostitute dirbo bent jau puse etato. Jos advokatai Kennethas Thompsonas ir Douglas Wigdoras šiuo metu teisiasi su laikraščiu, teigdami, kad istorija yra netikra. Laikraštis savo pozicijos neatsisako.

Interviu su "Newsweek" N.Diallo neslėpė pykčio D.Straussui-Kahnui. "Dėl jo mane vadina prostitute, - pasakė ji. - Noriu, kad jis atsidurtų kalėjime. Noriu, kad jis žinotų, jog yra vietų, kur negalima naudoti savo galios ir pinigų." Ji tikisi, kad Dievas jį nubaus. "Esame neturtingi, tačiau geri, - pasakė ji. - Pinigai man nerūpi."

Galbūt. Tačiau incidento dieną, remiantis pačios N.Diallo parodymais, ji du kartus skambino. Vieną kartą dukrai, o kitą kartą Blake Diallo, senegaliečiui, kuris yra iš tos pačios etninės grupės, tačiau ne giminaitis. Jis vadovauja restoranui "Cafe 2115 Harleme", kur Vakarų afrikiečiai renkasi pavalgyti, pasikalbėti, padiskutuoti apie politiką ir kartais paklausyti koncertų. Nafissatou apibūdina Blake kaip "gerą draugą" ir vienas pirmųjų dalykų, kurį jis padarė po incidento, buvo jos nematerialinės žalos advokato suradimas internete.

Daugiau problemų sukėlė serija skambučių, kurių N.Diallo sulaukė iš Amaros Tarawally. Jo dėdei priklausė maisto prekių parduotuvė, kurioje N.Diallo dirbo vos atvykusi į JAV. Kilęs iš Sierra Leonės, jis padalijo savo laiką tarp Niujorko ir Arizonos, kur pardavinėjo marškinėlius ir padirbtas rankines. Tačiau pernai specialios operacijos metu jis buvo sulaikytas, kai, remiantis policija, sumokėjo beveik 40 tūkst. dolerių už maždaug 45 kilogramus kanapių.

Liepos 1 dieną "The New York Times" pranešė apie įrašyto pokalbio tarp N.Diallo ir A.Tarawally egzistavimą. Straipsnyje buvo sakoma, kad jie kalbėjo dieną po incidento "Sofitel" viešbutyje ir minėjo "gerą vietą užimantį teisėsaugos pareigūną": "Ji sako, kad pokalbis skambėjo maždaug taip: "Nesijaudink, šis vyrukas turi daug pinigų. Žinau, ką darau." Tačiau prokurorai laiku neturėjo visos pokalbio, kuris vyko Fulani dialektu, Diallo gimtąja kalba, transkripcijos. Citata buvo vertėjo įrašo išvados atpasakojimas, tad tikri žodžiai skamba kiek kitaip, praneša "Newsweek" šaltiniai.

Liepą "Newsweek" kalbėjosi su A.Tarawally Arizonoje. Jis tvirtino, kad citata siejasi su vėlesniu pokalbiu ir bet kokiu atveju yra išimta iš konteksto. N.Diallo sako, kad ji daugiau nebendrauja su Tarawally. Jis naudojosi jos banko sąskaita, kad galėtų siųsti dešimtis tūkstančių dolerių po visą šalį jai nieko nesakydamas. Ji paneigė, kad jis yra davęs jai pinigų išlaidoms. "Kaip ir sakau, jis buvo mano draugas, - pasakė N.Diallo. - Aš juo pasitikėjau."

Tačiau sąrašas priežasčių, dėl kurių prokurorai gali abejoti N.Diallo parodymais, neprasideda ir nesibaigia Tarawally. Laiške DSK advokatams birželio 30 dieną Manhatano apylinkės prokuroras Cyrus Vance jaunesnysis minėjo kelias jos jaunystės melagystes ir apgaules. Ji siekė pašalpų, nurodydama du vaikus vietoj vieno. N.Diallo nurodė mažesnes pajamas, siekdama gauti pigesnį būstą. Ir - svarbiausia - ji melavo savo prašyme dėl prieglobsčio suteikimo.

N.Diallo, našlė, atvyko į JAV 2003 metais, palikdama savo dukrą Gvinėjoje su savo broliu. Patekusi į šalį abejotinomis aplinkybėmis ir be darbo dokumentų, ji kurį laiką gyveno kartu su šeimos nariais, vos sudurdama galą su galu surišinėdama plaukus ir dirbdama maisto prekių parduotuvėje Bronkse.

2003 metų gale ji kreipėsi dėl prieglobsčio suteikimo. Kadangi ji vaikystėje patyrė genitalijų sudarkymą, ką gydytojai patvirtino medicininėje ataskaitoje, ji bet kokiu atveju būtų gavusi prieglobstį, turint omenyje dabartinius įstatymus ir praktiką. Tačiau ji ėmė tvirtinti, kad ją po komendanto valandos išprievartavo du kareiviai. (Tai nėra neįprasta Gvinėjoje. 2009 metais kareiviai masiškai prievartavo moteris ir užmušė iki 160 žmonių Konakrio sporto stadione, remiantis žmonių teisių gynimo asociacijomis). Tačiau nors situacija tėvynėje ir yra bloga, ji pripažįsta, kad informaciją, kurią ji pateikė JAV vyriausybei savo prašyme dėl prieglobsčio suteikimo, buvo smarkiai pagražinta. Tokios jos kalbos padėjo jai gauti žaliąją kortą ir kartu pasiimti vaiką į Ameriką. Tačiau ankstesni jos melagingi pasakymai gali nepalikti jai galimybės laimėti bylą prieš DSK remiantis jos parodymais.

Prokurorams prireiks kelių savaičių nuspręsti, ar teikti kaltinimus. Jie pasitiki teismo medicinos įkalčiais, kurie įrodo seksualinių santykių buvimą, ir tiki N.Diallo istorijos, kurią ji papasakojo dviem prižiūrėtojams, dviem viešbučio apsaugos darbuotojams, ligoninės personalui ir detektyvui per pirmąsias 24 valandas. Kaltintojų komanda dar "neturi minčių, ką ji toliau darys", pasakė žmogus, artimas bylai. Tyrėjai "šiuo atveju elgiasi kaip ir su bet kuria kita byla, o tai reiškia kuo didesnio kiekio įkalčių surinkimą".

Turėdami omenyje N.Diallo patikimumą, tyrėjai kūrė DSK "įtariamojo portretą", kalbėdami su kitomis moterimis, kurios tvirtino patyrusios prievartą arba turėjusios savanoriškų santykių. Taip jie bando nustatyti elgesio modelį ir lyginti jį su N.Diallo parodymais. Liepos viduryje jie kalbėjo su T.Banon advokatu. Nors tai ir nėra privaloma, Niujorko policija pradėjo siekti, kad prancūzų valdžia leistų jai pasikalbėti su JAV pareigūnais, kas suteiktų tariamai aukai kiek nors politinės apsaugos savo tėvynėje, kur DSK byla kelia žiniasklaidos pasipiktinimą.

Beveik iš karto po kaltinamojo akto garantavimo ir prieš visuomenei sužinant apie N.Diallo praeities problemas, prokurorai pradėjo tirti jos finansinius įrašus ir kalbėtis su draugais, ieškodami kokių nors įkalčių dėl turto prievartavimo ar kriminalinės veikos. Tyrimas atrado sąsajų su paslaptingais giminaičiais ir įtartinomis transakcijomis, tačiau jokių įkalčių dėl iš anksto apgalvoto sąmokslo prieš D.Straussą-Kahną.

Įmanoma, kad N.Diallo yra moteris, kuri pastaraisiais metais gyveno tariamai legalioje imigrantų bendruomenėje Bronkse, kurdama ryšius su patyrusiais apgavikais bei neaiškiais tipais ir taip bandydama įsitvirtinti šalyje. Tačiau tai nereiškia, kad ji negalėjo tapti galingo ir grobuoniško žmogaus auka. Tai taip pat nereiškia, kad ji atsisakys bandymo užsidirbti pinigų iš šios situacijos.

Turint omenyje aplink ją susidariusią įtarimų aurą, paskutiniai trys Diallo susitikimai su pareigūnais liepos 8, 20 ir 28 dienomis buvo sudėtingos sesijos, kur prokurorai apklausė ją visai kaip kaltinamąją. Tarpusavio nepasitikėjimas tarp Vance ir Diallo advokatų pasiekė kulminaciją liepos 1 dieną, kai Thompsonas prie teismo pastato surengė konferenciją ir apkaltino apylinkės prokurorą Diallo apleidimu.

Nuo tada abi šalys bando sušvelninti tarpusavio situaciją. Thompsonas parodė norą leisti klientei būti dar kartą apklaustai, jeigu prokurorai leis jai pamatyti ginčijamo kalėjimo skambučio transkripciją, dėl ko prokurorai irgi nesipriešina. Tačiau nepasitikėjimas ir įtampa gali atsinaujinti, kai prokurorai sužinos apie Diallo sprendimą išeiti į viešumą po savaičių buvimo apsaugoje. Diallo sako, kad ji davė interviu "Newsweek", kad pataisytų klaidingą savo įvaizdį žiniasklaidoje. Jos parodymai dėl įvykių išlieka tokie patys, sako ji. "Aš sakau, ką šis žmogus man padarė. Tai niekada nesikeitė. Aš žinau, ką šis vyras man padarė",- pasakė ji.

Žvelgdama į ateitį, Diallo sako, kad ji mielai sugrįžtų dirbti į viešbutį, tačiau galbūt į skalbyklą. Ji daugiau niekada nenori belstis į duris ir pranešinėti: "Sveiki! Kambarių tarnyba."

 

Vertė KRISTUPAS VASILIAUSKAS

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"