Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kaip sunku tapti Džeimsu Bondu

 
2010 10 02 0:00
A.Chapman suimta įtarus šnipinėjant,<br>o vėliau su dešimčia kitų rusų agentų<br>iškeista į keturis Vakarų šnipus.<br>Užsienio spaudos nuotrauka
A.Chapman suimta įtarus šnipinėjant,
o vėliau su dešimčia kitų rusų agentų
iškeista į keturis Vakarų šnipus.
Užsienio spaudos nuotrauka

Slaptų dokumentų apie karą Afganistane paviešinimas - tai tik viena iš daugelio specialiųjų tarnybų kompromitacijų pastaraisiais metais.

Šnipų istorijų mėgėjams šie metai prasidėjo viltingai. Penkių žvaigždučių viešbutyje "Rotana Hotel" Dubajuje sausio 19-ąją izraeliečių komanda "Hamas" veikėjui Mahmudui al Mabhuhui įšvirkštė injekciją, nuo kurios suglemba raumenys, o tada viešbučio kambaryje jį uždusino pagalve.

Po šio klasikinio hičkokiško "žemės drebėjimo" prasidėję įvykiai buvo ne tiek baisūs, kiek juokingi. Dubajaus policija nustatė pasikėsinimo dalyvius (viešbučio vaizdo kameros juos nufilmavo) ir perdavė vienuolikos "Mossado" agentų nuotraukas Interpolui. Birželio 4 dieną Varšuvos oro uoste įkliuvo vienas jų, Uri Brodsky. Rugpjūčio 5-ąją Lenkijos teismas nusprendė perduoti šį Izraelio pilietį Vokietijai dėl naudojimosi šios šalies padirbtu pasu. Vokietijos teismas paleido U.Brodsky už laidavimą, perspėjęs, kad jeigu kada nors atvyks į Vokietiją arba bus suimtas trečiojoje šalyje, kuri sutiks perduoti jį Vokietijai, bus baudžiamas už šnipinėjimą.  

Gražuolės nesėkmė

Panašių problemų nelabai nuovokus šnipas liepos mėnesį sukėlė Didžiajai Britanijai. Buvusi Didžiosios Britanijos piliečio žmona Anna Chapman, po to, kai Jungtinėse Valstijose buvo suimta įtarus šnipinėjant, o vėliau su dešimčia kitų rusų agentų iškeista į keturis Vakarų šnipus, panoro iš Maskvos grįžti į pasirinktąją tėvynę. Supanikavusi Didžiosios Britanijos vyriausybė ieškojo legalaus būdo neleisti savo pilietei sugrįžti į šalį. Laimei, pavyko išsiaiškinti, jog ponia Chapman, mergautine pavarde Kuščenko, niekada neatsisakė Rusijos pilietybės. Tai leido atimti iš jos Didžiosios Britanijos pasą ir neįleisti į šią šalį.

Nepraėjo nė dviejų savaičių ir rūpesčiai užgriuvo JAV vyriausybę. Amerikiečių karinės žvalgybos analitikas Bradley Manningas perdavė 92 tūkst. puslapių slaptų raportų Julianui Assange, interneto svetainės "WikiLeaks" savininkui. Jų paviešinimas tapo didžiausia Amerikos slaptųjų tarnybų gėda istorijoje.

Nejau visa dabartinė šnipų karta ypatingi nevykėliai? Nebūtinai. Agentai tokie patys kaip visada, bet tai nereiškia, kad nors iš tolo primena Džeimsą Bondą.

Senutė nugali "Mossadą"

Viena senyva ponia, gyvenanti Šveicarijoje, Libefeldo mieste, Vaberzaker gatvėje, 1998 metų vasario 19-osios naktį išgirdo nerimą keliančius garsus. Prie gretimo namo stovėjo automobilis veikiančiu varikliu, o iš vidaus sklido triukšmas. Senutė nusprendė, kad piktadariai apvaginėja kaimynus, tad paskambino policijai. Šveicarijos tvarkos sargų patrulis visai neskubėjo, bet ir taip be vargo sučiupo nusikaltimo vietoje penkis ... "Mossado" agentus. Komisariate jie tardomi prisipažino, jog įrenginėjo pasiklausymo aparatūrą "Hamas" veikėjui Abdallahui el Zeinui.

Vėliau paskelbtame pranešime apie tyrimą Šveicarijos prokuratūra informavo: "Ta operatyvinė grupė prieš vykdydama užduotį pagal išankstinį susitarimą susitiko vienoje Berno arbatinėje, kur

asmuo, žinomas kaip "šeštasis žmogus", diplomatiniame portfelyje turėjo įrangą ir ją išdalijo. Į nusikaltimo vietą, pasinaudodami visrakčiu, įėjo trys "Mossado" darbuotojai, kad rūsyje įrengtų pasiklausymo aparatūrą."

Toliau rašoma: "Kai penki nusikaltėliai buvo netikėtai sulaikyti ir apklausti Berno policijoje, keturi iš jų paleisti. Tas, kuris iki šios dienos suimtas, turėjo diplomatinį portfelį ir Izraelio užsienio reikalų ministerijos nurodymą, kad portfelį privalu atiduoti Izraelio ambasadai Berne. Portfelio šifruotas užraktas buvo nekvalifikuotai užspaustas diplomatine plomba, tad ją pavyko pašalinti."

Nesunku suvokti, jog šveicarai neatsispyrė pagundai pažiūrėti, kas jame buvo. Lyg ir nieko neatsitiko, nes šnipams leido išvykti iš šalies, bet kompromitacijos nepavyko užtušuoti. Maža to, kad šveicarų žurnalistai aprašė aferą, jie nustatė, jog A. el Zeinas prieš kelias savaites išvyko į kitą miestą, o namas laukė naujo nuomininko. Laimė, Izraelio slaptosios tarnybos susilaikė nuo keršto akcijos anoniminei senutei.

Rusiškos sielos platumos

Tos sveiko proto kruopelytės dažnai pritrūksta rusams, kurie ne tik per daug akivaizdžiai nusprendžia likviduoti priešininkus, bet ir surengia egzekuciją tryliktą mėnesio dieną, penktadienį. Tokią operaciją 2004 metų vasario 13-ąją Kataro sostinėje Dohoje įvykdė Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos agentai Anatolijus Jabločkovas ir Vasilijus Bogačiovas. Jie susprogdino automobilį, į kurį sėdo buvęs Čečėnijos prezidentas Zelimchanas Jandarbijevas su trylikos metų sūnumi. Rusijos šnipai po atentato ne tik neišvyko iš Kataro, bet ir išsinuomotame automobilyje paliko kabelio gabalus ir dalis, iš kurių sumontavo bombą. Po savaitės Kataro tarnybos suėmė juos kartu su operacijai vadovavusiu diplomatu Aleksandru Fetisovu.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas iškart pareikalavo išleisti atentatininkus, o kai to neįvyko, Maskvoje suėmė ir pasodino į kalėjimą (kaip de facto įkaitus) du imtynininkus iš Kataro nacionalinės komandos, kuri tuo metu buvo atvykusi į varžybas.

Galų gale kompromisą po pokalbio telefonu su Kataro emyru šeichu Hamade al Thaniu suderėjo tuometinis prezidentas Vladimiras Putinas. Rusijos agentams teismas skyrė po 25 metus kalėti, tada juos ištrėmė mainais už imtynininkus.

Maskvoje abu žvalgybos erelius pasitiko su visa karine pagarba, be abejonės, priderama trylikamečio berniuko žudikams. Vėliau lyg niekur nieko imtasi planuoti Londone gyvenančio buvusio Federalinės saugumo tarnybos pulkininko Aleksandro Litvinenkos likvidavimą...

Neblėstantis dolerio spindesys

Rusijos specialiosioms tarnyboms nepavyksta ką nors patyliukais likviduoti, o ko nors išlaikymas paslaptyje viršija amerikiečių galimybes. Subyrėjus SSRS paaiškėjo, kad CŽV kontržvalgybos Rytų Europai ir SSRS šefas Aldrichas Amesas nuo devintojo dešimtmečio vidurio teikė paslaugas KGB. Jo dėka net iki 1994 metų rusai puikiai žinojo visų svarbiausių JAV šnipų Rytų Europoje personalijas. Kai A.Amesas įkliuvo, informacijos šaltinis neišseko, nes jo vaidmenį perėmė buvęs CŽV rezidentūros Rumunijoje vadovas Haroldas J. Nicholsonas.

Dešimtojo dešimtmečio viduryje jis dirbo instruktoriumi "Fermoje", būsimųjų agentūros darbuotojų mokykloje Viljamsburge (Virdžinijos valstija). Už 180 tūkst. dolerių jis pardavė rusams kelių dešimčių CŽV agentų visame pasaulyje dosjė ir visų savo mokinių, baigiančių "Fermos" mokslus, sąrašus. FTB kontržvalgybos agentai suėmė H.J.Nicholsoną 1996 metų lapkričio 11-ąją, kai šis rengėsi skristi į Šveicariją susitikti su "globėju". Už išdavystę teismas nubaudė jį 23-ejus su puse metų kalėti.

Šnipus "sukramto" spauda

Kai Rusijos ir Amerikos santykių įtampa atslūgo, operacijas Balkanuose vykdė britų žvalgyba M16. Džeimso Bondo įpėdiniai oficialiai turėjo persekioti karinius nusikaltėlius, o taip pat surinkti kuo daugiau informacijos ir stiprinti Didžiosios Britanijos įtaką regione. Kad palengvintų jų triūsą Jos Karališkosios Didenybės vyriausybė 2004 metais pateikė Kroatijos premjerui Ivo Sanaderui ultimatumą: jeigu neleis M16 laisvai veikti, gali pamiršti šalies įstojimą į Europos Sąjungą. Kroatijos kontržvalgybos agentūros (POA) vadovai Franjo Turekas ir Dairas Jukcia griežtai užprotestavo ir abiem tai kainavo postus.

Premjero paskirtasis naujas POA direktorius Joško Podbevšekas įkurdino M16 operatyvinę grupę geriausiuose "Holiday Inn" viešbučio Zagrebe kambariuose. Jis taip pat sutiko, kad trys maži autobusiukai su modernia pasiklausymo įranga važinėtų po visą Kroatiją, įrašinėdami telefoninius pokalbius. Pasipūtę anglai nustojo rūpinęsi elementariomis konspiracijos priemonėmis. Gyveno prabangiai ir jautėsi lyg atostogaudami. Tuo tarpu pažemintieji F.Turekas ir D.Jukcia rengė kerštą.

Vokietijos žurnalisto ir žvalgybos reikalų specialisto Udo Ulfkotte žiniomis, buvę POA vadovai suorganizavo akciją prieš britus kartu su Serbijos slaptosiomis tarnybomis.

Pirmiausia 2004 metų rugpjūčio 11-ąją serbų savaitraštis "Nedelniji Telegraf" pirmame puslapyje išspausdino M12 rezidento Serbijoje Anthony Moncktono fotografiją, pranešdamas net jo privataus telefono numerį.

Netrukus po to anglų šnipų gyvenimą, iliustruodamas nuotraukomis, aprašė savaitraštis "Slobodna Bosna".

O Kroatijoje savaitraštis "Nacional" smulkiai papasakojo, kaip M16 pasiklauso visų šalies politikų.

"Kroatija tapo britų kolonija arba jai suteiktas statusas, panašus į Bosnijos, kuri tapo tarptautiniu protektoratu", - dėstė išspausdintame interviu D.Jukcia.

Per mėnesį buvo visiškai demaskuotas britų žvalgybos tinklas Balkanuose, o jos agentai turėjo skubiai grįžti į tėvynę. Susidoroję su bendru priešu serbai ir kroatai galėjo ramiai grįžti prie savo ginčų.

Galbūt ta skaudi pamoka paveikė taip, kad Didžiosios Britanijos kontržvalgyba M16 pradėjo kviesti į darbą senyvas damas. Joms spaudos skelbimuose siūloma pradėti karjerą iš naujo, žadamas 15 tūkst. svarų atlyginimas per metus ir maloni draugija. Verbuojama pasitelkiant reklaminį šūkį: "Kuo senesnė, tuo išmintingesnė." Matant jaunų šnipų pastaruosius "žygdarbius" negalima su tuo nesutikti. Juk jeigu viena šveicarė bobutė išbaidė penkis "Mossado" agentus, gal iš tikrųjų geriau perduoti žvalgybos rūpesčius į pensininkių rankas.

Parengė Osvaldas ALEKSA

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
#ATEITIESLYDERIAIEkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasKontaktai
GynybaĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėReklaminiai priedai
KomentaraiKonkursaiKultūraLietuvaPrenumerata
Mokslas ir ITPasaulisSportasŠeima ir sveikataKarjera
ŠvietimasTrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"