Paieška
LIETUVAKOMENTARAIPASAULISEKONOMIKASPORTASĮDOMYBĖSGIMTASIS KRAŠTASISTORIJA
ŽMONĖSGAMTA IR AUGINTINIAIŠEIMA IR SVEIKATAMOKSLAS IR ITKULTŪRAŠVIETIMASGYNYBAMULTIMEDIJA
ĮDOMYBĖS

Kaip oriai amžėti?

 

Iš pusės milijardo Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojų 150 mln. yra pensinio amžiaus arba dar jo nesulaukę tapę neįgaliaisiais žmonės. Ir šis skaičius, deja, nemažėja. Kas toliau?

Per ateinančius dešimtmečius neišvengiamai daugės vyresnio amžiaus žmonių, ypač perkopusių 80 metų. Nors nemažai jų, galima tikėtis, galėtų gyventi savarankiškai ir nepriklausomai, gausės ir priklausomų nuo ilgalaikės giminaičių bei profesionalių slaugytojų pagalbos, dėl to jie kartais susidurs su aplaidumu ar net piktnaudžiavimu. Šių žmonių orumo apsauga tampa vis svarbesniu iššūkiu mūsų visuomenei.

Kas nepriimtina senjorams?

Ant paties žiemos slenksčio Europos Komisijos (EK) iniciatyva į Briuselį suskrido ir suvažiavo atstovai iš poros šimtų įvairių organizacijų, kurioms rūpi vis didėjančios amžėjimo problemos. Šį angliškojo "ageing" vertinį esu paskelbęs, kai Lietuvos pensininkų sąjungos "Bočiai" deleguotas per trejeto metų kadenciją (2007-2010) buvau Europos organizacijos "AGE Platform" ("Amžiaus platforma") administracinės tarybos narys. Juk kur kas maloniau ne niūriai "senti", o tiesiog ramiai palengva "amžėti". Jau vis dažniau girdime esant ne vien "pensininkus", bet ir "senjorus", kas Vakarų kalbomis tiesiog reiškia "vyresniuosius". Būtų neprošal mūsų kalbos sargams nelikti pernelyg konservatyviems.

Jau pats konferencijos "Orus amžėjimas: veiksmingų strategijų kovai su vyresnio amžiaus žmonių skriaudimu kūrimas" ("Ageing in Dignity: Designing effective strategies for tackling elder abuse") pavadinimas nusako jos tikslus. Šios sueigos dalyviai vienas po kito kalbėjo apie tai, kad šiandien demografinių pokyčių bei ekonomikos krizės akivaizdoje tenka imtis svarbių reformų ir ilgalaikės rūpybos srityje. Viešosios ir valdžios institucijos pageidauja, kad būtų teikiama vis daugiau ir ilgalaikės rūpybos paslaugų, taip pat siūlo, kad vyresnio amžiaus žmonės patys padengtų nemažą dalį šių nuolat didėjančių išlaidų. Deja, tokia pačių apmokamos "saviglobos" perspektyva daugeliui senjorų nei priimtina, nei įmanoma. Ne tik Lietuvoje, bet ir gerokai turtingesnėse Europos Sąjungos šalyse, kurias taip pat stekena neslūgstantis finansų cunamis.

Stiprūs partneriai

Štai todėl "AGE Platform Europe" organizacija kreipėsi į EK ir paprašė, kad būtų skatinama Europos ilgalaikės priežiūros programa. Juk išties svarbu nustatyti jos pagrindinius principus.

Vienas jų - pagal pripažintus ES standartus rengti aukštos kvalifikacijos slaugytojus, kurių didžiąją dalį darbo apmokėjimo prisiimtų valstybė.  Be kita ko, labai svarbu numatyti, kas galėtų pakeisti slaugytojus, kai jie išeina įstatymais numatytų atostogų, kad galėtų bent trumpai pailsėtų nuo sunkaus ir varginančio darbo. Šias problemas taip pat nagrinėja ir Jungtinių Tautų speciali darbo grupė, kuri rūpinasi pagyvenusių žmonių teisėmis.

Dar 2008 metų kovą EK buvo sukvietusi pirmąją specialią aukšto lygio konferenciją prievartos prieš pagyvenusius žmones tema. Nuo tada Komisija finansavo nemažai projektų pagal DAPHNE (kovos su moterų prievarta) ir "Sveikatos akcijų" programas. Taip pat įgyvendinamas Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) ilgalaikės pagyvenusiųjų globos projektas. Ši organizacija išaugo iš Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacijos, kuri buvo įkurta pokario metais Amerikos ir Kanados paramai administruoti. 1961-aisiais ji buvo reformuota į EBPO. Jos tikslai išliko tie patys - stiprinti jai priklausančių šalių ekonomiką, kelti jos efektyvumą, plėtoti laisvą prekybą, skatinti besivystančių šalių ūkio plėtrą.  EBPO nariai sukuria du trečdalius pasaulio BVP. Šios organizacijos darbe dalyvauja per 70 valstybių, tarp jų - Rusija ir Kinija.

Prievarta - netoleruotina

Vis dėlto nerimo ir rūpesčio dėl silpnesnių žmonių nemažėja. "Pagyvenusiųjų prievartos ir nepriežiūros nebegalima toleruoti. Atėjo laikas ES narėms ir atitinkamoms tarptautinėms organizacijoms kartu spręsti įsisenėjusias socialinės rūpybos problemas. Jos gali toliau tik gilėti, o nepakankama socialinės apsaugos sistema gali tik blogėti, jeigu toliau nieko nebus daroma, nes silpnų ir pagyvenusių žmonių vis daugės", - per Briuselio Boršeto centre vykusią konferenciją pareiškė organizacijos "AGE Platform Europe" generalinė sekretorė Anne Sophie Parent.

Gavęs žodį jaučiau pareigą priminti konferencijos dalyviams, kad Pasaulio sveikatos organizacija pripažįsta, jog prievarta prieš pagyvenusius žmones - globali problema, aktuali ir Lietuvai. Pavojingiausios vietos gyventi vyresnio amžiaus žmonėms yra nuo judresnių kelių nutolę kaimai pamiškėse. Nors policija stengiasi tokius žmones aprūpinti specialiais signalizavimo aparatėliais, tačiau girtuokliaujantys chuliganai nuolat terorizuoja pagyvenusiuosius žmones, ypač vienišus našlius ar našles. 

Į policijos nuovadas kone kasdien kreipiasi pagyvenę žmonės, tapę telefoninių sukčių aukomis. Klausydamiesi nukentėjusių pensininkų aimanų, pareigūnai negali atsistebėti lengvabūdišku senų žmonių patiklumu. Metų metais policija, bankų ir socialiniai darbuotojai, netgi kunigai, nuolat ragina nepasitikėti sukčiautojais, bet tų perspėjimų nepaisoma. Piktnaudžiavimą patiklumu lemia įvairūs socialiniai veiksniai - posovietinės visuomenės politiniai interesai, gyvenimo sąlygos, be to, vyresnio amžiaus žmonės ne visada nori prisipažinti, kad yra nuskriausti arba skriaudžiami.

*    *    *

EK 2012-uosius paskelbė Europos aktyvaus amžėjimo ir kartų solidarumo metais (EM 2012). Jų tikslas - visame žemyne telkti sparčiai gausėjančių pagyvenusių, perkopusių penkiasdešimt metų žmonių, fizinį ir kūrybinį potencialą. Ateinančiais metais ES narės ir visų lygių suinteresuotos organizacijos ieškos aktyvaus amžėjimo ir kartų solidarumo novatoriškų sprendimų bei jais dalysis. Bus siekiama, kad dar pajėgūs pagyvenę piliečiai gautų galimybę aktyviau dalyvauti darbo rinkoje. Tai, be abejo, stiprins kartų solidarumą ir mažins socialinę atskirtį. Ne mažiau svarbu skatinti vyresnio amžiaus žmonių savanorišką veiklą, aktyvų dalyvavimą šeimos ir visuomeniniame gyvenime. Taip turėtų būti palaikomas orus amžėjimas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
ĮDOMYBĖS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"